George R. R. Martin-Pesma Leda i Vatre

Nemoj stavljati Dzordana u isti koš sa Martinom i Tolkinom..Ako si prije Točka čitao Gospodara i nisi vidjeo bolne i jeftine paralele onda...

Ah, svi ti "Mač Šanare" duplikati u kojima mladić iz ruralne vukojebine mora da krene u avanturu ka drugom kraju svijeta gdje će iskoristiti neku supermoć koja mu je sticajem okolnosti zapala, i tako zaustaviti Mračnog Gospodara (čije ga jezive sluge svo vrijeme progone).

Paralele postoje samo u prvoj knjizi, koja je na neki nacin kopija Druzine prstena. Posle toga Jordan pravi svoj svet, koji je opisao na 10.000 stranica. Ko nije imao zelje ili stprljenja da sve to procita, ne bi trebao ni da kritikuje.
 
Paralele postoje samo u prvoj knjizi, koja je na neki nacin kopija Druzine prstena. Posle toga Jordan pravi svoj svet, koji je opisao na 10.000 stranica. Ko nije imao zelje ili stprljenja da sve to procita, ne bi trebao ni da kritikuje.

Meni su one prve knjige Točka(2-5) još i dobre. Kasnije kad je počeo da smara sa ljubavnim jadima i peripetijama sa Ninaevom,Egvenom nisam mogao da izdržim više i prestao sam da čitam...

Loša strana Pjesme leda i vatre je što je piše matora lenština koji pravi velike pauze između knjiga. Loša strana Točka je razvučena radnja. I dosadni likovi. I tolstojevski opisi. I klišeiziranost. I ponavljanje .
 
Poslednja izmena:
Meni su one prve knjige Točka(2-5) još i dobre. Kasnije kad je počeo da smara sa ljubavnim jadima i peripetijama sa Ninaevom,Egvenom nisam mogao da izdržim više i prestao sam da čitam...

Loša strana Pjesme leda i vatre je što je piše matora lenština koji pravi velike pauze između knjiga. Loša strana Točka je razvučena radnja. I dosadni likovi. I tolstojevski opisi. I klišeiziranost. I ponavljanje .

..u potpunosti se slazem sa ovim.Jednostavno receno...Jordan smara,toliko je razvukao da mu se radnja ponavlja,samo su u pitanju druga imena.
A Martin,pa svima je poznato,sta je njegov problem...
 
Paralele postoje samo u prvoj knjizi, koja je na neki nacin kopija Druzine prstena. Posle toga Jordan pravi svoj svet, koji je opisao na 10.000 stranica. Ko nije imao zelje ili stprljenja da sve to procita, ne bi trebao ni da kritikuje.

Tacno tako.
A osim toga, da li vam se desilo da citate neku knjigu kroz neki duzi period. A da je ta knjiga deo triologije. Onda kada sve procitate zao vam je jer nema dalje, nastavka. Ovako Tocak ne morate procitati za 1 nedelju kao triologiju, vec mozete duze uzivati u tim delima. Znam da mnoge smara jer ima dosta delova, ali mene nikada nije smorilo. Ne moraju sve knjige biti prosecno napisane i triologije. Ako vam se ne svidja opsirnost dela, ne morate ga ni citati.
A dosta je pisaca kao Tolkin pokusalo triologiju, pa su nastavili kao nesto vise. I sam Martin je originalno nameravao da napise triologiju, pa pogledajte dokle je sada dogurao.
 
Tacno tako.
A osim toga, da li vam se desilo da citate neku knjigu kroz neki duzi period. A da je ta knjiga deo triologije. Onda kada sve procitate zao vam je jer nema dalje, nastavka. Ovako Tocak ne morate procitati za 1 nedelju kao triologiju, vec mozete duze uzivati u tim delima. Znam da mnoge smara jer ima dosta delova, ali mene nikada nije smorilo. Ne moraju sve knjige biti prosecno napisane i triologije. Ako vam se ne svidja opsirnost dela, ne morate ga ni citati.
A dosta je pisaca kao Tolkin pokusalo triologiju, pa su nastavili kao nesto vise. I sam Martin je originalno nameravao da napise triologiju, pa pogledajte dokle je sada dogurao.

Ja Martina i Tolkina jednostavno ne bih svrstavao u isti kos sa Dzordanom...posle procitanog PLIV-a i Gospodara utisak je jedinstven,neponovljiv...a Tocak...
 
6 Janaury 2011 Update:
GRRM had previously hoped to make a 'big announcement' at a book signing in Pasadena, Los Angeles on 9 January, but then spent most of Christmas and New Year's in hospital with a serious e.coli infection. He has since recovered and will be attending the signing and a press junket event for the TV series, but has said that the 'big announcement' will no longer be happening, as all of his work has been delayed by several weeks due to his illness. Fans speculate that this might be related to the completion of and possible publication plans for A Dance with Dragons, but this has not been confirmed by any official source and remains speculative.

http://grrm.livejournal.com/189196.html
 
7720508-10123166-thumbnail.jpg
 
Tacno tako.
A osim toga, da li vam se desilo da citate neku knjigu kroz neki duzi period. A da je ta knjiga deo triologije. Onda kada sve procitate zao vam je jer nema dalje, nastavka. Ovako Tocak ne morate procitati za 1 nedelju kao triologiju, vec mozete duze uzivati u tim delima. Znam da mnoge smara jer ima dosta delova, ali mene nikada nije smorilo. Ne moraju sve knjige biti prosecno napisane i triologije. Ako vam se ne svidja opsirnost dela, ne morate ga ni citati.
A dosta je pisaca kao Tolkin pokusalo triologiju, pa su nastavili kao nesto vise. I sam Martin je originalno nameravao da napise triologiju, pa pogledajte dokle je sada dogurao.

Po meni je Martin mnogo bolji pisac od Džordana. Meni je Džordan bio super u prve dve knjige, i posle je razvlačio do iznemoglosti.
Nakon čitanja osme i devete, Putanje Bodeža i Srca zime, ja sam odustao od serijala. Poglavlja s Metom još kako tako, a one kružok pletilje i
Aes Sedai smoriše. Martin piše mnogo dinamičnije.
 
Po meni je Martin mnogo bolji pisac od Džordana. Meni je Džordan bio super u prve dve knjige, i posle je razvlačio do iznemoglosti.
Nakon čitanja osme i devete, Putanje Bodeža i Srca zime, ja sam odustao od serijala. Poglavlja s Metom još kako tako, a one kružok pletilje i
Aes Sedai smoriše. Martin piše mnogo dinamičnije.

Nemoj tako,nije Džordan toliko los...razlika je samo u klasi. :)
 
Konacno da odgovorim i na prvi post u temi:
Omiljene kuce su mi Targarjeni i mozda Starkovi, likovi svakako Viseris, Edard i Dzon.
Inace najbolja EF knjiga koju sam do sada citao, mozda i uopste (mada ne mogu porediti Martina i Dostojevskog ili Kamija, ipak nije isti zanr), ono sto daje poseban sjaj ovom serijalu za razliku od drugih je obilje naturalistickih scena, kojih gotovo da i nema u drugim knjigama. :D
 
Paralele postoje samo u prvoj knjizi, koja je na neki nacin kopija Druzine prstena. Posle toga Jordan pravi svoj svet, koji je opisao na 10.000 stranica. Ko nije imao zelje ili stprljenja da sve to procita, ne bi trebao ni da kritikuje.

Prica je imala potencijala, i taj potencijal je iskoriscavala i unapredjivala sve do 5-6 knjige.Onda Dzordan pocinje da se bavi stvarima kao sto su:kako se Ninaeva naparfemisala, da li Elejna lepo izgleda, cinjenicom da Ninaeva stalno i oko svega cima kiku i da se mnogo lako iznervira zbog svacega, etc.Sto ce ga reci-knjiga postaje spanska serija.
 

Back
Top