jetra i beli luk ?

MONTE KRISTO

Zainteresovan član
Poruka
118
putovao sam vozom i u kupeu silom prilika slusao razgovor tri zene .
jedna prica kako joj muz za rucak svaki dan pojede po dve glavice belog luka .
a inace pije previse alkohola i jetra mu je u losem stanju .
t.j. preko normale trigliceridi , bilirubini i jos kojesta .
i on sad u ubedjenju da sa lukom cisti jetru .
a onda je spopadose ove dve objasnjavajuci da ne bi trebao
da jede toliko luka jer to je tek ustvari pogubno po njegovu ostecenu jetru .
tu se i ja ukljucim sa mojim stavom da mi neverovatno zvuci da je beli luk
za bilo sta stetan jer je to ustvari prirodni penicilin koji ubija viruse i bakterije .
ali . . . nisam im delovao ubedljivo .
i sta sad ?
da li je tacno da beli luk moze da steti coveku ili ne ?
ili samo pojedinim organima ?
 
Luk se pokazao kao koristan u mnogim stanjima, ukoliko se uzima u umerenoj kolicini (dve glavice dnevno svakako nisu umerena kolicina). Naravno da kao i svaka druga supstanca koja se ekscesivno unosi u organizam moze imati i ima nezeljene efekte i moze izazvati stetna dejstva (pogotovu se to odnosi na iritaciju digestivnog trakta, podrigivanje, nadutost, smrad znoja i koze generalno, zadah iz usta, flatulenciju, gorusicu itd).

Beli luk takodje ima osobinu da 'razredjuje' krv, odnosno da deluje kao antikoagulant pa se ne sme uzimati u kombinaciji sa lekovima koji sprecavaju koagulaciju (varfarin, aspirin itd), te je jasno da uzimanje ove kolicine luka pri ostecenoj jetri (koja je od vitalnog znacaja za fnkcije koagulacije krvi) moze da uzrokuje opasnost od krvarenja. Takodje beli luk nema ama bas nikakve funkcije u ciscenju jetre (a alkoholom unistena jetra ne moze se ocistiti, ukoliko govorimo o ciroticnim proimenama). Takodje, beli luk nije dobro da uzimaju osobe sa alergijama.

Moze izazvati glavobolje, bolove u misicima i vrtoglavicu, nije preporucljiv maloj deci, trudnicama i osobama koje se spremaju na operaciju, ne treba ga uzimati ni ako je osoba dijabeticar KOJI SE LECI lekovima protiv dijabeta jer beli luk znacajno smanjuje secer pa moze dovesti u kombinaciji sa anttidijabeticima do hipoglikemije....

Da ne nabrajam dalje, pomenuti gospodin cini sebi samo stetu takvim neprimerenim unosom belog luka, svakako ne cini dobro svojoj jetri kao ni svom celom sistemu: sve sto nema mere opasno je i stetno, pa i beli luk.

A jetra se od alkohola ne cisti belim lukom vec prestankom unosa alkohola.

Mada, istine radi valja reci da beli luk cisti krvne sudove i spusta holesterol.
 
uzasno... dve glavice belog luka! :O
na sta to lici, taj covek mora da smrdi na 10 metara, ljudi placu kada on prolazi

on glumi coveka-strasilo, pa onda i sav taj alkohol... ne znam, jadna ta zena :(
ko zna kako je ona otrovana njegovim isparenjima
 
Za jetru mu je bolja surutka, ako sretneš opet te žene u kupeu... :D
Na selu kod moje babe se praktikovalo za salatu istucati dosta bijelog luka i pouljiti, mada dvije glavice po osobi je malo previše zaista
 

Back
Top