ATA ili SATA ???

130486

Početnik
Poruka
8
U dilemi sam kakav hard disk da uzmem. Interesuje me razlka izmedju ATA i SATA hard diskova, sve njihove mane i prednosti? I da li je tacno da ako rade na istoj brzini(npr. 7200) nema razlike u brzini prenosa podataka?
 
Mislim da je sata bez obzira na to da li rade na istoj brzini bar malo brza.P.s.Mislim da sada mozes lakse da nadjes-rasprostranjeniji su SATAII diskovi nego ATA.Moje misljenje,nek me isprave ako gresim.
 
Kako nema razlike ? Normalno da ima....
Razlika je brzini prenosa podataka.... ATA ima brzinu od 133* mbps a (S)ATA II ima brzinu od 3000* mbps..... ( nisam siguran da je bash 3000 mbps ako greshim nek me neko ispravi )
Razlika je i u kablu: ATA ima onaj ruzan debeli kabal a (S)ATA ima lep tanak.... :D

Sad je pitanje dali tvoja plocha ima (S)ATA controler.... ako nema moracesh da kupish (S)ATA PCI controler ( koshta oko 15 € )...

*Brzine su samo teorecke u praxi je mnogo manje..... :mrgreen:
 
Imas odlican text o diskovima http://forum.krstarica.com/threads/72282
"• Protok podataka (eng. data rate) – je broj bajtova po sekundi koje hard disk može da isporuči procesoru u sekundi. Brzine između 5 i 40MB po sekundi su standardne, iako proizvođači označavaju na svojim hard diskovima da ostvaruju brzine od 100-133-150MB/s.
• Vreme traženja (eng. seek time) – je vreme koje potrebno hard disku da pošalje prvi bajt procesoru, od trenutka kada ga je procesor zatražio. Tipično vreme pristupa je oko 10-15ms, a ima hard diskova sa vremenima pristupa manjim od 10ms."
Lijepo je covjek napisao o brzinam prenosa podataka...
 
*P*A*B*L*O*:
Kako nema razlike ? Normalno da ima....
Razlika je brzini prenosa podataka.... ATA ima brzinu od 133* mbps a (S)ATA II ima brzinu od 3000* mbps..... ( nisam siguran da je bash 3000 mbps ako greshim nek me neko ispravi )
Razlika je i u kablu: ATA ima onaj ruzan debeli kabal a (S)ATA ima lep tanak.... :D

Sad je pitanje dali tvoja plocha ima (S)ATA controler.... ako nema moracesh da kupish (S)ATA PCI controler ( koshta oko 15 € )...

*Brzine su samo teorecke u praxi je mnogo manje..... :mrgreen:
SATA ima 150mb/s,a SATA2 300mb/s.U praksi i sa Windowsom XP,brzine za SATA hdd-ove nemaju veze sa teoretskim brzinama(Win XP zvanicno ne podrzava SATA).Sa Vistom je transfer podataka jako blizu teoretskim brzinama.
 
Klothius:
SATA ima 150mb/s,a SATA2 300mb/s.U praksi i sa Windowsom XP,brzine za SATA hdd-ove nemaju veze sa teoretskim brzinama(Win XP zvanicno ne podrzava SATA).Sa Vistom je transfer podataka jako blizu teoretskim brzinama.

Dobro ja sam se zay*bao za jednu nulu.... :mrgreen:

BAZUKA:
Vreme traženja (eng. seek time) – je vreme koje potrebno hard disku da pošalje prvi bajt procesoru, od trenutka kada ga je procesor zatražio. Tipično vreme pristupa je oko 10-15ms, a ima hard diskova sa vremenima pristupa manjim od 10ms."
Lijepo je covjek napisao o brzinam prenosa podataka...

Naprimer Raptor @ 10000 rpm ima seek od oko 3 ms. Mnooogo brz HDD ali mana mu je buka i cena....
 
Zato sto se vrti 10.000 o/min zato i ima manji seek tj vrijeme trazenja...NAPISAO sam "Sa isttim baferom i istom brzinom okretanja nema razlike"
Ali to nisu standardni diskovi kao i diskovi za servere SCSI koji se takodje vrte na 10.000.
Obicni smrtnik moze poboljsat brzinu jedino RAID 0 ili da kupi Rapter sto se naravno ne isplati...
Treba kupovat SATA II diskove sa sto vecim baferom tj.16 MB jer su to nadolazece tehnologije...
 
130486:
U dilemi sam kakav hard disk da uzmem. Interesuje me razlka izmedju ATA i SATA hard diskova, sve njihove mane i prednosti? I da li je tacno da ako rade na istoj brzini(npr. 7200) nema razlike u brzini prenosa podataka?

Kad je doslo vreme da menjam diskove, bez dileme sam uzeo 2 SATA diska od 300GB jer stvarno ne vidim nikakav razlog da i dalje ostajem na ATA tehnologiji kad sve ide prema novome.
Radi odlicno. Nisam nesto merio performanse jer mi nije kriticna brzina. Mozda, da se bavim nekom video produkcijom i slicno, ovako, sve radi perfektno za potrebe koje ja imam.
 
SATA overcomes PATA’s shortfalls

With its higher transfer rate and capacity, Serial ATA will replace traditional PATA technology in the hard disk drive market says Abhinav Singh

2004110117ec.jpg
70 percent of the hard disk drives sold in India use PATA (Parallel Advanced Technology Attachment) technology. That said, SATA (Serial Attached Advanced Technology Attachment) is likely to supersede PATA in the next few years. Aimed at desktops and entry level servers, SATA is designed to overcome many of PATA’s limitations while maintaining a cost-efficient design that allows it to meet the requirements of traditional PATA markets. As was the case with PATA, SATA is being integrated into industry chipsets. Once these chipsets reach adequate volumes, it is expected that SATA will cost about the same as PATA does today at the system level. SATA will also effectively satisfy the storage interface needs of desktop and mobile PCs, as well as entry-level servers and networked storage solutions.

Higher transfer rates

Traditional PATA cannot scale to support any more speed doublings and it is nearing the end of the road when it comes to squeezing out more performance capacity. Sharad Srivastava, country manager, Seagate Singapore International Headquarters says, “The SATA roadmap is expected to support up to 10 years of storage evolution, based on historical trends.”

Hot pluggable disks

PATA disk drives are limited by their signal and power connectors to cable-attached applications. The Serial ATA connector, which can be blind-mated and hot-plugged, enables SATA disk drives to be used in both cable and backplane-attached applications (such as rack-servers). This capability is expected to accelerate the acceptance of SATA drives in entry-level enterprise market segments that do not require SCSI (Small Computer System Interface)-level features such as variable sector sizes, extended error reporting, 256-level command queuing, and out-of-order queue capabilities. Hafeez Khawaja, senior regional director, Middle East, Africa & South Asia, Western Digital says, “SATA supports hot-plugging, the ability to swap out a failed hard drive without having to power down the system or reboot. This capability contributes to both data availability and serviceability without any associated downtime, making it a critical feature for extending into enterprise applications.”

SATA drives let the industry move to lower voltages and pin counts for efficient integration in future chipsets and other integrated silicon components. The thinner, more flexible cable improves airflow within the system and facilitates the development of better thermal design and systems with smaller form factors. In addition, the new connector is more reliable, improving on PATA, which has a long history of problems with bent pins.

Set to be cost effective

SATA is designed to be a drop-in replacement for PATA for desktops and entry-level servers. The price differential between a SATA and PATA is just five percent at the desktop level. Srivastava says, “This is an age of low-cost PCs so SATA technology has avoided adding features that would require extra costs, features that would be necessary for an enterprise hard drive, enabling it to intelligently handle massive I/O and withstand enterprise workloads.”

Picking up steam

Many SATA drive vendors feel that the technology has gained unprecedented acceptance from the entire industry. 400 GB SATA drives are expected by end 2004. As chip makers, controller and motherboard vendors and hard drive manufacturers release products, markets that can take advantage of SATA’s new features will be the early adopters. System integrators will continue to work out when and how best to implement the new standard and to communicate to their customers how SATA will improve their solution’s ability to meet application needs. As higher volumes enable cost parity with PATA products, adoption will ramp up and SATA will replace PATA.

SERIAL ATA ................................................Parallel ATA
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Current spped/future 150MBps-300&600..........100MBps
Signal V level 400mV......................................Requires 5V tolerance
Cable integrity Smaller, thinner,one meter........Wide,lots of pins,18inches
Easy of use&integration - Snap in connectors...Many pins that can bend
Flexibility Better airflow...................................Airflow blockage
Reliability ATA command and CRC..................CRC for data only
------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
BAZUKA:
Ili jednostavno PARALELNO vezani ATA diskovi...
A SATA su serijski vezani ATA diskovi?!?!

ATA je skraćenica za AT Attachment i predstavljao je standardani interfejs za povezivanje uređaja za skladištenje podataka na PC računarima. Za ovaj standard postoje i sinonimi kao što su IDE i ATAPI. Predstavljanjem SATA standarda, ATA naziv je promenjen u PATA - Parallel AT Attachment, dok SATA je Serial AT Attachment. Paralelno odnosno serijski, odnosni se na način prenosa podataka između uređaja i kontrolera, a ne kako su ti uređaji vezani.

Kod PATA interfejsa istovremeno se prenosi 16 bitova, dok se kod SATA interfejsa prenos uvek jedan bit. Za razliku od SATA interfejsa kod PATA je potrebno voditi računa o sinhronizaciji podataka, te je zbog toga limitirana maksimalna brzina prenosa podataka. Kod ATA133 maksimalna brzina prenosa podataka je 133MB/s dok je kod SATA I interfejsa 1.5Gb/s što u preračunato iznosi 150MB/s.
 
A jesi li ukljucio SATA kontroler u Bios-u?Da li si stavio da ti first boot device bude ata disk?Proveri to pa nam se javi.Najverovatnije ce ti trebati drajveri,ali treba da ih instaliras tek posto ti se win podigne.
 
SATA i jumperi:shock: .
ZLAJO razocarao si me i kao covek i kao komunista....

@markusrexus
Stari ATA 80GB sa Win, i samo si dodao SATA- jel tako?Poslusaj Klothiusa
First boot- ATA ili IDE1...
SATA enable......i to je to
 

Back
Top