Krit - ko je bio?

Molim moderatora da me zaštiti od provociranja osobe sa Nick-om Moonja.
Ponovo je izmenio već ubrisan deo od vaše strane, i ponovo me vredja.

U protivnom, brišem sve postove i odlazim sa foruma.

Nemam nameru da se nastavljam sa sličnima.
Jer ja ako se nastavim, neće proći dobro, i to ne preko foruma, nego u realnom životu.

Hvala
 
Ja ne mogu da te zaštitim.
svako ima pravo da napiše šta misli.
sve dok ne vređa na nacionalnoj osnovi.
i da nema psovki.
ne mogu ni sve sve poruke da brišem.
opomena za moonju stoji.
pozdrav.
 
agios nikolaos, pre svega hotelski kompleksi su idelno mesto za letovanje......

preporučujem hotel minos palace, gde ćete se provesti u skladu sa visokim turizmom, kraljevski, nema laži, nema prevare...... o tome govori i pet zvezdica, sasvim realno uložen novac.......
 
Idemo dalje, bez obzira.....


Ako bilo šta može da oslika duh stanovnika Krita, to je pod broj jedan težnja za slobodom.
Niko njih neće dovesti u red, ako oni sami na to ne pristanu.

Krvava zastava iz manastira Arkadi iz 1866 godine, iz perioda ustanka protiv Turaka 1866-1897 godine.

l421ce3p.jpg



A evo i Kritskih Četnika . Natpis znači : SLOBODA ILI SMRT

Crete%20Army.PNG
 
bixter:
Galini hvala ti na sveobuhvatnim informacijama i nadam se da ces nastaviti sa kritopisima ukrasenim fotografijama. Imas li neke fotografije iz nekih ruralnih sela u unutrasnjosti Krita?

Malo sam bio odsutan, ali nadoknadiću

Monah, i najdragocenija životinja na Kritu - magarac ( gajduri ).
Gajduri može mnogo što konj ne može, samo kad hoće, isto kao i stanovnici Krita.....

MonkGoudyx_01c55.jpg


I Koza ( Kacika )...ne sećam se da sam video ikada kravu na Kritu, verovatno su sve lipsale od vrućine.

Matala75q_1b55.jpg



Ovo nije snimljeno u vreme rata, ali tek da se zna: NE PRILAZI MOJOJ KUĆI !!!!

hunter74.jpg



Evo i uobičajenog bračnog para u brdima. ( mladih više gore nema )
Želim da naglasim da žena nosi maramu da se zaštiti od sunca, a ne iz religioznih razloga. Muškarac nosi neku vrstu tradicionalne kape iz istog razloga.

Evang1978b45.jpg
 
Malopre sam na Travel kanalu gledala reportazu o grckim ostrvima i na kraju je bio Krit...pricalo se o obaveznim brkovima i crnoj odeci koja se nosi od 1944 u znak zalosti za poginulima...bilo mi je simpaticno da sam prepoznala mnogo toga o cemu su pricali-eto Galini,naucio si nas necemu!
 
Hanja (Chania)

Jedno od najživopisnijih mesta na ostrvu, kome tragovi prošlosti daju poseban
šarm. Do 1972. Hanja je bila glavni grad Krita. Danas je drugi po velicini, glavni
grad istoimene oblasti i najveci grad zapadnog Krita, sa oko 60.000 stanovnika.
Od aerodroma u Akrotiriju udaljen je 14 km. U minojsko doba Kidonija, kako
se tada nazivala Hanja, bila je važan grad-palata koji je kasnije nastavio svoj
razvoj u anticko doba, pod rimskom rimskom, vizantijskom, venecijanskom i
turskom vlašæu.
Hanja je dva grada u jednom. Šetnja starim srednjevekovnim delom grada u kome
su prodavnice suvenira i taverne na otvorenom iz kojih dopiru zvuci buzukija, kao
i novim delom grada sa velikom lukom, venecijanskim svetionikom, džamijom,
i kucama iz venecijanskog i turskog perioda, putovanje je kroz istoriju Krita.
U blizini Hanje pronaðene su kamene ploce ispisane linearnim B pismom, do
danas nedešifrovanim, koje predstavljaju prve tragove pismenosti u Evropi.
Elefterios Venizelos, otac moderne grcke države rodjen je na Kritu, i njegov grob
je na uzvišenju iznad Hanje sa koga se pruža pogled na ceo grad i luku.
Jedna od atrakcija Hanje je i agora u obliku krsta, pokrivena pijaca, gde je
pazarnim danima najveca ponuda sveže ribe, proizvoda od masline kao
i cuvenih kritskih vina. Na samo 10 km od Hanje nalaze se turisticka mesta
Kalamaki, zatim sledi Agia Marina i Platanjas gde je sve podreðeno letu, suncu
i moru, a karakterišu ih dugacka pešcana plaža, hotelski kompleksi i moderni
nocni klubovi.
 

Prilozi

  • photo.chania.11.jpg
    photo.chania.11.jpg
    68,1 KB · Pregleda: 61
  • Chania-2733.jpg
    Chania-2733.jpg
    69,2 KB · Pregleda: 64
  • vetrenjace.jpg
    vetrenjace.jpg
    83,1 KB · Pregleda: 60
bixter:
Diabolo ovo je fantasticno. Mozes li mi preporuciti mesto na kritu koje zadovoljava sledece uslove: tradicionalno sa puno mestana (a ne samo turista), velika i siroka pescana plaza, pristojan nocni zivot i da je mesto vece? Akcenat je na tradicionalnom. Nasao sam neke informacije da bi Paleohora mogla da bude to ali mi fotografije bas i ne kazuju mnogo, dok Sfakion deluje previse ekstremno. Navedi i koji je po tvom misljenju najbolji sajt u vezi sa Kritom. Hvala ti veliko


Ako mogu da ti predlozim RETHYMNO - mislim da zadovoljava tvoje uslove.
Ja obozavam ovaj gradic. Ako te interesuje imam dosta slika i Rethimna i nekih jako lepih plaza sa Krita. Elafonisi naravno najlepsa plaza, zatim Preveli i Matala mi je zanimljiva, Falasarna.
Po meni je najbolja opcija Rethimno pa uzmes rentacar i sibas po celom ostrvu. Letovanje od 10 dana je isuvise malo da bi i pola obisao. Knosos ne preskaci.
 
Galini, ipak me je prica o Hanji najvise privukla. Grad je ogroman i ocigledno je 7 dana i za detaljan obilazak grada i najblizih sela malo vremena tako da bih se za pocetak i time zadovoljio. A neke naredne godine bih autom obisao ceo Krit ali to bi trajalo najmanje 20 dana
 
Da pripomognem malo oko ove teme.Galini verovatno ne zna,jer bi vam vec rekao a zainteresovanim iz srbije za letovanje na kritu je lepa informacija.Naime, imacete ove godine brod iz soluna za krit,koji medjutim staje na dosta ostrva pa je pored lepog dozivljaja i prilika da "bacite oko" na neke destinacije usput.Ta linija je ukinuta pre 4 god kada sam i putovao sa njim(skiathos- thesaloniki) pa vam mogu reci da je zaista ogroman i da pored svega ima i internet-cafe.Nezgodno je samo sto putuje mnogo sati do krita,(ne secam se koliko,ali preko 17-18 sigurno)a od soluna prva luka mu je skiathos.Guzve su velike na pocetnim lukama,te treba povesti racuna oko rezervacija i ne ulazite medju zadnjima u brod(mislim na automobil),jer se desi ponekad "visak" vozila.nije cesta pojava,ali se desi.....
 

Back
Top