Krit - ko je bio?

Preveli, na južnom delu ostrva, gde se planinska reka uliva u Libijsko more.
Poseban doživljaj.

prev1.jpg



Vai, na krajnjem istoku, podseća na neke Karibe.

vai2.jpg


Zaista raznolikost predela.
A šta reći na ovo ?

Pola godine na Psiloritisu ima snega ITEKAKO !!!
Jedino staze, kao i na Olimpu nisu za skijanje, može se samo planinariti.

Berg01.jpg



Ali dobro, to je planina sa najvišim vrhom Idi, preko 2500 m

A šta reći kad napada sneg i po obali mora ? Divlje je to ostrvo.

Elem, Xania, 13.02.2004


p2140035.jpg
 
Još jedno tipično kritsko druženje. Povod je otvaranje novog parka, ali nije povod važan. Važno je da sigurno NIKO neće ostati ni gladan, ni žedan...

p1010080.jpg


Kalives, crkva USRED mora.

p1010072.jpg


Samaria kanjon, najduži u Evropi

p1010171.jpg


Idemo dalje, polako....

Evo uobičajne slike, sveštenik sedi ispred kafane i NARAVNO, pije rakiju. I po mojim shvatanjima, on ne treba da se razdvaja od običnih ljudi. Najsmešnije je, kada prodju engleskinje i poljube mu ruku, on im ponudi piće, i kada one zamaknu iza ugla, diskretno obriše karmin sa ruke, i nastavi da priča sa meštanima, kao da se ništa nije desilo.

Matala75q_1a65.jpg


A ova slika je dokaz moje tvrdnje da na Kritu ima jako mnogo ljudi koji imaju plavu kosu.

Evang265.jpg


Evo još o plavoj kosi....Na ovoj slici je samo žena Finkinja. Pored je njen sin Minos (tata je Grk ) A obe devojčice sa desne strane, Natasa i Despina su deca od Grka i Grkinje. Izgledaju kao prave Švedjanke, mislio sam da su usvojene, dok nisam upoznao roditelje.

rest03.jpg
 
znaš..
kada sam ja prvi put išla sama u grčku, tamo negde 87
reče mi moja mama..pa da se zaljubiš u nekog visokog, plavog
KAKO SAMO GRK MOŽE DA BUDE...
mislila sam da nije pri zdravoj pameti...
a onda sam '93 bila na kritu....
eh...........ierapetra..
 
e, a samo da dodam..lično mislim da su oni skroz opaljeni.
jako su nervozni i razdražljivi.
po3,14čkaraju se o čas posla,
a sa puškom spavaju.
ali..znam da su delije i ratnici broj 1 u celoj grčkoj.
tako su mi pričali i turke i fašiste središe ko muve!
 
Pa od CELOG Balkana, Turci su se ubedljivo najkraće zadržali na Kritu.Nije im išlo...

Što se tiče Fašista, prvo pokušali Italijani, i pobegli napičkani za nekoliko dana.
Onda su došli Nemci i u jednoj od najvećih bitaka u drugom svetskom ratu, za
11 dana borbe je izginulo mnogo boraca sa obe strane. Grcima su pomagali Englezi, Novozelandjani, i zanimljivo, bio je čak bataljon Maora, pod australijskom zastavom.

Svake godine dolaze veterani i njihovi potomci, i ponosno 11 dana voze reparirane džipove i paradiraju u replikama uniformi. Ludilo !

Nemci su sahranjeni u zajedničkoj grobnici u Malemeu, a zanimljivo, to je selo u kojem su gosti ISKLJUČIVO Englezi. Kada me Nemci pitaju gde im je ambasada, ja uvek odgovorim - U MALEMEU !!!!

A da su opaljeni, mogu da se složim... Ima nekoliko sela u koja policija NIKADA nije ušla, jer i najstarija baba sedi ispred kuće i čuva SVOJE. Kao Korleone na Siciliji.
Ipak, mladi nisu u tom fazonu, znaju da se izvine kad je neki problem itd...

NIKADA nemojte učiniti gest da pokažete otvorenom šakom u pravcu nekog stanovnika Krita. To je najstrašnija uvreda. Za to može da leti i glava. Bolje ga je i pljunuti nego to.
 
E pa ovo tvoje izlaganje o Kritu s apetitom pratim i jos se ismejem slatko....A moram ti priznati da si i muza i mene zagolicao onom slikom crkvice u moru i Vai plazom.
Mada smo se nas dvoje davno dogovorili da se na ista mesta necemo vise puta vracati bojim se da to za Krit nece vaziti.
I jedna stvar je vrlo interesantna mi uopste nismo obracali paznju na izgled stanovnistva (plavi-crni ljudi) tako da nam je tvoja prica potpuno strana i zabavna.
Pozdrav
 
Ja sam ceo svoj život bio gladan da vidim JOŠ I JOŠ....
Nije mi bilo važno da li će to sledeće mesto biti Las Vegas ili Obrenovac.
Meni je bilo uvek važno da vidim nešto NOVO !

Ali, u Krit sam se zaljubio, i kao što sam pričao o profesoru Barry-ju sa Oxforda, tako i ja imam žarku želju da istražim svaki pedalj ostrva. Trebaće za to mnogo vremena, verovatno do penzije. Ali za sada mi nije dosadno.

To oko plavih i crnih ljudi je zaista zanimljivo. Brdjani su crni, a ovi sa priobalja češće plavi.
A turisti dolaze tek zadnjih 30 godina. Biće da je njihova teorija o Vikinzima ispravna. Ili moja o neželjenim posetiocima iz Male Azije. Svejedno...

Kalives, gde je crkvica je uglavnom Englesko mesto i ja ne zalazim tamo kad ne moram.
Vai, opet je po meni preskup i izvikan. Jedino mesto na ostrvu gde se plaća parking.
Ali lepo je, nema pogovora...

Vai_21.08.01.jpg
 
I evo za Vesnicu,
moj favorit Agios Nikolaos, zovu ga i grčki Saint Trope, ne bez razloga.
Tužan sam što ne živim tamo, najbolji prijatelji su mi tamo, ali posao i devojka su me odvukli 200 kilometara dalje, na krajnji zapad.
Mesto izgleda neverovatno. Jedina zamerka je što su plaže malo dalje od grada.Recimo 1km. U Xaniji izadjete na terasu i skočite u more.


Agios%20Nikolaos%202.jpg



@pajamaca
promenada u Ierapetri je zaista jedna od najlepših. Posebno je volim zimi kada talasi divljaju.
Evo za podsećanje, tražim jednu privatnu, pa ću dodati...
ierapetra1600.jpg

Falasarna,
zvanično proglašena za najlepšu plažu u Evropi 2002 godine.


2rp5y5x.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo još malo, u ove sitne sate, sad su me baš zvali sa Krita, pa me razbudili.

Opet lep tekst od turističkog saveza Xanie :

Tamo gde se slavlje nikad ne završava

Posetilac Hanje će imati priliku da učestvuje u društvenim dešavanjima tokom cele godine, od svečanih religioznih proslava i tradicionalnih festivala u čast svetaca do godišnjice «Bitke za Krit» u maju, u kojoj učestvuju vojni veterani iz Velike Britanije, Australije i Novog Zelanda.

2001-20.jpg


Ali, to nisu sve svečanosti koje Krićani poštuju. Festival cikudije - “rakokazano” (bakarni kazan za destilaciju rakije), berba maslina i pomorandži, su takođe povodi za slavlje Krićana. Posebno berba kestena u Karanu Selino, su slavlja na poseban način.

Impresivne su ceremonije koje uključuju veridbe, venčanja i krštenja i često su otvoreni događaji gde je izloženo mnoštvo prelepe hrane i pića, praćeno tradicionalnom muzikom, igrom i ljubaznim raspoloženjem. Ovde moram da dodam zanimljiv običaj, da, ako ste pozvani na neko od ovih slavlja, VI IMATE PRAVO da pozovete još koga hoćete, tako da se NIKADA ne zna konačan broj zvanica.



Konstantna dnevna zabava je ponuđena na morskoj obali regije, posebno na obali zaliva Hanja u Hanji, Agia Marini, Platanjasu, Geraniu, Melemeu, Tavronitisu, Kisamosu i Paleohori, kao i na obali Georgiupolisa i Kavrosa sa stotinama restorana, barova na plaži i sa odlicnim uslugama ugostiteljskih radnika.
Postoje takođe i jahački centri koji se mogu naći u Dereu, na Akrotiriu i Georgiupolisu.

Noćni život dostiže vrhunac u romantičnoj venecijanskoj luci u Hanji, koja poseduje veliki broj restorana, kafića i barova.

Ako zaista želite da se opustite, posetite Platanjas u predvečernim satima gde se nalazi preobilje barova i klubova idealnih za noćni život. Ne zaboravite da potražite predivne zabave na plažama, koje nude mnogi noćni klubovi i barovi na peščanim obalama u toplim letnjim noćima.

Hanja je mesto gde je gotovo nemoguće da se dosađujete ili da propustite sve ove oblike zabave koje Vas čekaju.

Ovde se veselja nikada ne završavaju, ako je to ono što Vaše srce želi...

Dobrodošli u prelepu Hanju.

Nadamo se da ćete se opustiti i podmladiti životnom energijom, tako što ćete se zasititi svime za čime Vam srce žudi, osim jedne želje...

... da se vratite brzo ...

I poslednje za ovo veče, moj omiljeni beach bar, naravno MYLOS
( nadam se da ovo neće pročitati gazde iz Mamba i Bamboo-a)



idhz6w.jpg




A nije tako loš ni ovaj novi, zove se Okeanos, no nisam se još navikao.


2a4ntkl.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Umalo da zaboravim Agia Roumeli !!

Do ovog Raja na zemlji se može doći samo čamcem ili pešice. Put NE POSTOJI.
I to nije jedino takvo mesto. Ima ih dosta.

oggfes.jpg


Da, i Loutro, kod Sfakie. ovde ne može ni peške, S A M O čamcem !

loutro-today-big.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa,nezahvalno je o nekome komentarisati,ako njega nema.Sacekajmo da nam se pridruzi,pa cu izneti neke zakljucke, pa neka potvrdi ili demantuje.Inace,mislim da je eksipnos a i poniros,malo nas zaebava.
 
O Mobillni ine eksipnos ! Hvala, takodje.....

A , DA ja sam Poniros ! Priznajem ! I moj nick diabolo je grckog porekla, pa mu dodje na isto.
Djavo mora da bude zao, kakav bi to inace Djavo bio ?

Quote - The term devil comes from the Greek word diaballo (later diabolo), meaning to throw across. A secondary meaning of diaballo is to slander or to traduce, to talk ill about somebody. Hence the name diabolo has a connection with the Greek name for the devil. The name is the only thing that has a connection to the devil and the diabolo is quite unrelated to any supernatural phenomenon.


Za Megy18 - Pa mogu samo da kazem da Afroditi izgleda BAS TAKO kao ova na slici.
Visoka - niska 160, sa svojih 80 kila, ali trenirala je vaterpolo i ima ravan stomak, ali svuda malo kipi, bas kako mi muskarci volimo....Ostacu ipak tajanstven, za sada....

Ipak, ne mislim da Vas zaeebaem. Moja namere su casne, iako sam djavolak. !!!
 
Idemo dalje....

Ko ovo ne proba, taj nije gurman. Ne kažem, jelo nije za žene. Zove se KOKORECI, i nema ga svugde, samo u tradicionalnim restoranima, pa i ne u svakom. Sastoji se isključivo od jagnjećih iznutrica, koje se DOOOBRO pobibere i zaljute, pa se onda stavi u jagnjeću maramicu, i ispeče na ražnju ili roštilju. Kada se to priprema, smrdi 1 kilometar.
Ipak....VOLEM....

47336380.IMG_7160.jpg



A evo malo zalaska sunca, gledanu od Xanie, prema Kolimbariju.
Kolimbari je na krajnjem zapadu ostrva, i isključivo iz tog pravca dolazi nevreme.
Kada crni oblaci dolaze sa istoka, uvek se kladim sa strancima da neće biti kiše.
Dosada vodim otrilike 100 prema 2. A kada dolaze sa zapada, onda pakujem stvari, navlačim cerade na otvorene džipove itd.


crete-sunset.jpg
 

Back
Top