Krit - ko je bio?

Vrlo zanimljivo !!??

I KO je od Grka ikada izgovorio Heraklion ?

To je TURSKI naziv Iraklia, a poznato je koliko se oni vole ...

Tacno, Grci ga ne nazivaju Heraklion, a i zasto bi? Zna se i da sami Grci ne poznaju bas najbolje starogrcki, vecina Grka koje sam upoznala citaju original Ilijade ili Odiseje po pravilima novogrcke gramatike, sto je suludo!!

Nije mi najjasnije zasto se naziv Heraklion u srpskom zadrzao u upotrebi, verovatno iz istog razloga iz kojeg je Hρα (Ira) kod nas nazvana Hera, Ἡρόδοτος (Irodotos) postao Herodot, Ήφαιστος (Ifestos) postao Hefest......... tj. u starogrckom se slovo "η" (danasnja "ita") izgovarala drugacije nego u starogrckom. Naime danas kao cisto "i" a nekad kao "(h)e".
Iz tog razloga je verovatno ostalo i kod nas popularno, kao i u engleskom, na primer.

Inace, turski naziv za Iraklio je bio Kandija, slicno su ga nazivali i Venecijanci...
 
Hmm......blizu si, samo nikako nije logično da Irakliju Turci daju ime, kada su Venecijanci bili tamo 240 godina ranije .....Dakle, ime Kandia je Venecijanskog porekla.

Quote: The old Venetian name "Terra Candia" (White land) for the ancient Hellenic city of Herakleion (Latinized Heracleion), present Heraklion, the largest city on the island of Crete, refounded by Arabs under the name Khandak

http://en.wikipedia.org/wiki/Candia
 
Hmm......blizu si, samo nikako nije logično da Irakliju Turci daju ime, kada su Venecijanci bili tamo 240 godina ranije .....Dakle, ime Kandia je Venecijanskog porekla.

Quote: The old Venetian name "Terra Candia" (White land) for the ancient Hellenic city of Herakleion (Latinized Heracleion), present Heraklion, the largest city on the island of Crete, refounded by Arabs under the name Khandak

http://en.wikipedia.org/wiki/Candia

Stoji, Kandiye je na turskom, preuzeto od Venecijanaca (akcenat je bio na turskom jeziku, zbog posta koji sam prethodno citirala)
 
moram priznati da sam prelistao sve strane na ovoj temi, posto krajem jula idem u Rethymno, i sve mi deluje extra..koliko vidim, najveci problem su tzv. talasi, ali koliko sam mogao da vidim po slikama, gde je naznaceno TALASI, problema i nema, mozda eventualno krajem avgusta..treba doziveti talase na Havajima ili Santa Monici u LA, od 3,4 metra, pa ti opet super..moze se plivati, samo malo pazljivije, a i mozes da budes u vodi i dva sata jer ti nije dosadno..a cuo sam da gradska plaza nije nesto, ali je zato sa druge strane grada skroz ok..pitanje jedno..jel valja tamo nocni zivot i koliko kosta pivo sada?
 
Koliko treba kolima od Agiosa Nikolaosa do Balosa i Falasarne i uopste kakav je put i uslovi za voznju? Hvala :)

cca 250km. put je ok, oni ga zovu autoput, ali nije u pravom smislu. to je odličan, širok magistralni put koji ide severnom stranom ostrva. do balosa ne možeš skroz kolima...ovde je najbolje ići na izlet brodom. mislim da ti je zaludan posao ići na izlet do balosa iz agiosa. nego, zanimaj se ti lasitijem za ovu turu, a dogodine hanija oblast pa natenane. i za lasiti ti je malo 10 dana...vai, sitia, jarapetra, izlet do knososa, malo ispod gortina, festos i matala (komos), možda anogija...
 
hvala Trotter. Iskreno mnogo sam nestrpljiva da cekam sledecu godinu :( , a pogotovo da ove ne vidim i Elafonisi plazu koja na slikama izgleda kao raj. Jel moze kolima direktno bar do nje da se stigne? Pretpostavljam da moze :).

elafonisi.jpg


Mada 300km tamo plus nazad jeste mnogo :(
 
Joj nemate pojma kako vam zavidim svima vama na Kritu :P . Sto vise istrazujem po netu sve sam vise pogubljena i na kraju ne znam kako u 11 dana da obidjem sve sto sam isplanirala. Jel moze neko da mi da onako top 10 mesta od vas sa Krita koja se u prvoj turi mogu obici :)
 
Trebalo mi je dosta vremena da procitam sve o Kritu ,ovde na forumu, i sada imam kompletnu sliku ali mozda prekasno. E ovako, pocetkom avgust imam uplacen aranzman za Anabela village blizu Hersonisa a iz svega sto sam procitala i nije bas najpametniji izbor. Bila bih zahvalna kada bi neko mogao da me uputi na dobre plaze, bitna mesta u blizini. Kao i da li je neko vec bio u ovom hotelu i sta zna o njemu. Unapred zahvalna
 
Ako je to OVO (Annabelle Village) , pošto nisi pravilno napisala ...ovo je plaža ispred tog kompleksa bungalova.

annabelle_village_beach.jpg


Treba biti precizan pošto postoji mnogo objekata sa istim ili sličnim imenom.

annabelle_pool1.jpg


annabelle_vil_indoor_pool.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.

Prije 4dana sam se vratio sa Krit-a...odusevljen sam svime a pogotovo gostoprinstvom.
Ocekivao sam mnogo ali je bilo jos bolje.
Jedan savjet od mene je da ako je vec neko na Kritu kao turista i ako ima mogucnost obavezno treba da iznajmi auto ili skuter po mogucnosti od 125cc posto su putevi dosta teski.More je toplo a sto se talasa tice nije nista strasno "bar tamo gdje sam ja bio" Anisaras...malo mjesto pored Heronisosa.

Svakom ko ima zelju i ko je u mogucnosti da ode na Krit predlozio bi mu to od srca.
 
Da li neko zna za jeftin privatni smeštaj na Kritu, Hersonissos. Soba ili apartman za 2 osobe od 26.07 / 02.08 ili gde mogu da pronađem info? U nekoj privatnoj kući ili bilo gde, samo da bude što jeftinije?

Hvala svima na informacijama.
 

Back
Top