kako izgleda garantno pismo?

sanja1984

Početnik
Poruka
8
Ja treba da putujem u SAD u julu kod rodjaka.Ni on ni ja ne znamo kako izgleda garantno pismo!On hoce da mi ga posalje ali ne znamo kako to izgleda posto je on tamo otisao kao varijanta spajanje porodice i nije mu trebalo garantno pismo.
Molim vas pomagajte!On hoce da mi plati i put i sve i moram iskoristiti priliku.
Kad nazovem ambasadu javi mi se automat i ponovi sve sto pise na internetu a ja sa interneta sve znam napamet.Iz Novog Sada sam i ja bih prvo sve da prikupim formulare pa cu onda da setam po Beogradu.
Nikad nisam putovala u inostranstvo pa vas molim za pomoc.
Hvala
 
Ne postoji nikakvo formalno garantno pismo u SAD, bar ne za B1/B2 (turisticku) vizu. To se svodi na poziv tebi u kome ce tvoj domacin napisati nesto tipa 'pozivam tu-i-tu da me tad-i-tad poseti u Sjedinjenim Drzavama, adresa, telefon itd. Garantujem da cu snositi sve (nepredvidjene) troskove njenog putovanja ukljucujuci, ali ne ogranicavajuci se na, troskove povratne avionske karte'. To treba da se potpise i da se uz to posalje kopija dokumenta koji dokazuje legalan status coveka koji te poziva u USA - americki pasos, green card ili neka radna/boravisna viza, u zavisnosti od toga sta on ima... Takav poziv moze da ti posalje faksom, na mail, postom - ti ga nosis u ambasadu. Naravno, treba da bude na engleskom :)

Nazalost, cinjenica da nikada nisi putovala u inostranstvo ti je veliki, a mozda i odlucujuci, minus kod intervjua za americku vizu, oni vole da vide da si bila napolju i vratila se u svoju zemlju. Ako imas mogucnosti, idi makar do Segedina pre intervjua, makar se ta viza lako dobija...
 
Pa nije bas. U mnogim zemljama EU zaista postoji "pravo" garantno pismo, koje tvoj domacin mora da popuni na tipskom formularu, koji se zatim overava u policiji, pecati i salje direktno ambasadi. Ovo bih ja pre nazvao pozivno pismo ili tako nesto, cisto da ne bismo mesali sa jednim zvanicnim dokumentom koji neke druge drzave koriste.
 
Evo,ovako izgleda grcko pozivno(garantno) pismo,koje se u grckoj zove "ipeftini dilosi"-odgovorno-krivicna izjava.I moze se up[otrebiti i za druge svrhe neposredno vezane za dokazivanje identiteta,placanja raznih obaveza prema drzavi ili trecim licima.I gr.ambasada samo ovo priznaje.Inace sam scanirao,moje poz.pismo, mojim roditeljima,koje ima pecat i potpis gradonacelnika jer se radi o srodstvu 1 reda,dok pismo upuceno prijatelju,gostu i bsl. se potpisuje i overava u policiji.U oba slucaja se potpisuje u prisustvu lica koje overava.Mada sam 1988 dobio iz francuske rukom pisano pozivno pismo, i sa njim dobio vizu i otputovao,a cujem da i danas tako rade.Treba se raspitati precizno,jer ako vas vrate jedom,dvaput-onda je malo tesko....
 
A gde to izvadiš ? Jel' u Dimarhio ? Kako u policiji?. Pa oni me ne bi pustili ni da udjem unutra, ako ne poznajem dežurnog !

Ja sam uvek dobijao od poslovnih partnera, pa je to u stvari bio izvod od plaćenog poreza. Ne kao ovo tvoje. Ovaj put će mi trebati tako nešto, jer prvi put idem privatno.
Dok ne otvorim firmu tamo. Imaš možda neki savet i za to ?

Kalinihta file mu
 
ma svaka zemlja ima svoje fore.
treba pitati ambasadu, jer svi traže neke posebne drndamolje.
ja sam besna ko ris...austrijanci mi nisu dali (nisu ni odbili) vizu
jer nisam prošlu iskoristila, a nisam ni bila u eu...
sad mi traže kamaru papira:roll:
 
Ha Ha, da te utešim, moja muka je veća od tvoje.
Posle 11 (jedanaest) godina NEPREKIDNE Šengen vize, odbiju me Madjari za vizu.
Oni krajem godine treba da udju u Šengen, pa vežbaju strogoću.
E, sad imam ja PRAVI Schengen, ali pošto oni još nisu ušli u varijantu, kad idem u Madjarsku, važi mi samo za tranzit, a ako ne izadjem u Austriju, ili sada Slovačku, nego se vratim, onda mi traže da platim kaznu, uglavnom na crno 50 eur. I na ulasku i na izlasku.
Jesu oni bili komunisti na silu, ali izgleda da su se primili na to. Najgora policija na svetu.

Još mi udarili neki pečat u pasoš, pa ću imati problema bilo gde budem tražio novu vizu.

Ttrenutno je lakše dobiti američku vizu (koju ni ne želim ) , nego madjarsku .
I nemaš pravo ni da se žališ....NEVEROVATNO
 
Pretpostavljam da si u srbiji,pa zato pitas.Zovnes nekog grka koji te poznaje,da ti posalje "ipeftini dilosi",da ce da te ugosti(filoksenisi) tada i tada.Moze i srbin ako ima "adeia egasias kai paranomi",ali treba da ste u prvom srodstvu.Obrazac se kupuje u knjizari,a svaki punoletan grk zna i sta je i kakvu odgovornost preuzima na sebe.Zato ti to nece poslati bilo ko,vec koga poznajes a i on tebe.Mada mi je telefonski receno(nasa devojka u ambasadi)da za svaki slucaj posalje grk.U ambasadi ima "raznih" sluzbenika,pa znaju da "izvoljevaju" da posaljes te ovo,te ono.ps.ako te interesuje dozvola za rad i boravak,izasao je u nedelju dodatak u "elefteros tipos" (u detalje) za radnike i poslodavce koji rade "na crno".Zakon predvidja da se do 30.septembra moguy regulisati svi stranci bez papira,uz odredjenu dokumentaciju, a za nas "dilomene" vise od 5 god nude dozivotni boravak a preko 10 god gr.pasose.Zakon jos nije stigao u sve opstine,gde inace zavrsavas svu proceduru.
 
Da, jesam kući, ali moram da razradim taktiku, da me ne odbiju. Meni još stara šestomesečna važi, ali imam neke druge planove u medjuvremenu.
Ja stvarno mislim da otvorim firmu tamo, i onda i da se ženim.
Iskreno, nije mi prvo, a pogotovo drugo hitno, ali da postavim stvari na svoje mesto.
Mnogi koje poznajem su prošli SASVIM drugačije, kad su prošle godine delili papire.
Sve zavisi kako si bio prijavljen. Neki su radili deset godina, pa nisu dobili, a znam tipa koji je proteran, pa se vratio na pasoš na drugo ime, pa se opet prijavio na staro ime i DOBIO !!!!
Ja nisam bio prijavljen uopšte, ali me to ne brine, imam sasvim drugi plan.

Hvala, javiću se za savet, ako mi negde zapne
 
Ja sam 1998 dobio zelenu kartu, po kojoj si poreski obaveznik i "moras" da radis,ili sam ili kod poslodavca da bi kroz porez "prikazao" da imas od cega da zivis,kupis auto i sl.A ti ako nameravas da ozenis grkinju,ne bacaj pare,vreme i zivce na papire i dozvole.Ako ste u braku(triskevtiko ili politiko) onda si kralj,samo je lose sto ce se sve voditi na njoj,od struje,tel,poreza,auta,dece...Imao sam dogovor sa jednom udovicom 1996/97,za fiktivni brak,ali advokat mi nije mogao naci drugo resenje za suprugu i decu,pa smo odustali.To ti najbolje govori koliko je "znacajan" brak sa grkom.Diabolo,iz zajebancije sam stavio na kucnu vagu dve tasne sa papirima u vezi,dozvola,posla,dece i ostalog-rezultat..8,5 kg i jos toliko kod logistisa u ofisu.Raspitaj se dobro,znas kakvas je administracija.15.juna prosle godine,ministranstvo "anaptiksis" mi je priznalo neki patent i jos uvek "putuje" odluka-licenca iz atine!?!?! moj ti je savet,ako mozes ozeni se i bez ljubavi,pa ako treba i plati.pa valjda gledas dnevnike."dimosio" je NEVEROVATNO,zato ga obidji,kad mozes...
 
Ma mogu ja da udjem u zemlju, još mi važi viza , imam čak i stari pasoš neponišten.
Nisam imao više mesta za pečat , pa mi ovi naši izdali novi, a zaboravili da probuše stari.
Po starom pasošu sam ušao u Grčku 2000-te, a nemam pečat da sam izašao. Mogao sam ja prošle godine da sredim papire, ali je bilo preskupo, a to što kažeš, znam čoveka koji je uplatio u Martu prošle godine, sve sa rešenjem, a još mu nisu završili, pa ne može da izadje iz zemlje.

Ipak, ja mislim da se ženim iz ljubavi, i neću nešto da skrljam.
Poz.
 
Zanima me jedna stvar u vezi sa garantin pismom a to je jezik na kome treba da bude napisano? Da li je dovoljno da bude samo na srpskom ili je potrebano i da bude napisano i na drugom jeziku npr. engleskom?

Hvala unapred.

dok sam dobijao gar.pismo iz grcke i francuske.... bilo je iskljucivo na njihovom jeziku - iz zemlje odakle dolazi. jer je to gar. pismo, za ambasadu njihove zemlje, preko vas i za vas upuceno...mada, moze biti upuceno i na adresu ambasade - direktno.ali, opet na njihovom jeziku. nema potrebe da bude na srpskom...
 

Back
Top