Mala anketa

Ocena crteža

  • loš

    glasova: 6 40,0%
  • dobar

    glasova: 5 33,3%
  • vrlodobar

    glasova: 4 26,7%
  • odličan

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .

stefanes

Početnik
Poruka
30
Molim vas da u gornjoj anketi ocenite ovaj crtež. Po zatvaranju ankete ću vam otkriti autora.
IMG_0299.jpg
 
Mislim da se radi o DVA crteza, gde je jedan ocajan a drugi recimo dobar-vrlo dobar. Malo mi je teze bilo za glasanje. Ovo neka fora, a? Kao na kraju Pikaso, pa da svi vidimo kako u stvari nemamo pojma i kako samo Pikaso (ili ko vec) zna? Ili si na nasoj strani?
 
Pozdrav Timmee,
Nije mi namera da bilo kome pokazujem da nema ili ima pojma, već samo da pokrenem jednu temu koja me muči od kada sam počeo da se bavi slikanjem.
Ali dozvoli mi da to bude nastavljeno po završetku ankete.
Ako mislite da je vreme od 10 dana predugo, možete se izjasniti pa da skratimo.
Inače oba crteža su delo istog autora.
 
Prvi crtez malo deluje kao Matisov rad, gruba skica...npr. lice kao njegova "Maska" a telo kao "Ples"...meni bar lici, ali ne kazem da je Matis u pitanju...
Daj, reci nam o cemu se radi?
 
Neka ispadnem glup ali po mom mišljenju netko je pokušao kopirati nekoga(stil) i to vrlo nevješto u prvom jako nevješto jer nije oslobodio ruku a u drugom je oslobodio ruku ali nema crtački fundament... 100%nije ni Bob Ross..............!
 
prvi crtez je odvratan jer mi je em ruzno em mi ne budi ama bas nikakva osecanja,
a drugi mi se svidja zato sto iako su proporcije lose odradjene, ipak mi odaje neki
utisak, ima karakter.

neam pojma ko je autor, ali
da li je neki poznati svetski slikar tipa pikaso, van gog i sl...bas me boli tooki,
jer ja svoje misljenje postujem i ako mi se nesto ne svidja, ne moz drugacije
da me ubedi ni 100 knjiga i experta u umetnosti...mogu da ne razumem neko
delo, al da li mi se svidja ili ne je iskljucivo do mene. nego gledao sam crteze
van goga kad je pocinjao da uci i otprilike je kao ovaj prvi crtez. a primetio sam
da ljudi mahom seru o tome. poslednje proseravanje ljudi oko umetnosti cuo sam
na vorholovoj izlozbi u novom sadu. neka zena komentarisala jedan njegov rad i
ja joj pridjem i kazem "pa jel vi znate ideju te slike", naravno da nije znala, a pricala
o slici kao da je bila pored vorhola dok je radio. isto tako kad je bila izlozba impresionista
u narodnom muzeju i kad su redovi bili ogromni...udjem unutra i cujem coveka kako objasnjava
nekom "ovo je ovde ovako, a ovo ovako i tako je postignuta ravnoteza trt mrt" i ja mu pridjem i
malo mi falilo da mu kazem ajde ne seri...al kao kulturan sam toliko :D i samo mu kazem da
poneta te slike nije u ravnotezi itd...
nikad me nije bilo sramota da bilo sta pitam kad ne znam, a znam mnogo zato sto uvek pitam.
vecina ljudi se proseravaju kad komentarisu neka dela, samo zato sto ih blam da pitaju o cemu
se tu radi.

(iskoristio sam malo ovu anketu da kazem par stvari na ovu temu)
uzgred, nisam glasao jer su dva crteza a jedna anketa :D
 
Eto, a meni se vise svidja prvi crtez i lice mi ima jaci 'karakter' nego drugo.I ja imam asocijaciju na Matisa, sto se prvog rada tice.O kvalitetu radova je nezahvalno govoriti, pogotovo sto su ovo krokiji...Ocenicu prvi rad...
E, da, kao da ih nije ista ruka radila, tj. totalno su razlicito tretirani...
 
Ajd kud svi turci,tu i mali m.v.
Ja kažem i griješim,da je ovo Goya,a ako i nije,ubiću se ako nije s početka XIX veka.Čini mi se da u prvom crtežu vidim nešto kao rokoko.Frizura na prvom je s kraja XVIII,a frizura na drugom s početka XIX veka.Svidja mi se ovaj prvi,mada što kaže uvaženi kolega,deluje kao da se neko igrao,neko ko ne zna.Mada samo tako deluje.Ovaj drugi-ne proporcionalanali pogledajte grkljan i liniju koja vodi od levog pazuha ka donjoj levoj četvrtini.Neki majstor očigledno.Sve ukupno,glasao sam:vrlo dobar.
U potpisu:Frizer
 
hm..nije da me dufgo nema..tu sam..samo ne kom..al ovo mi je zanimljivo...moram priznat da se slažem s fixom sto se tiče drugog..puno mi je bolji..i izgleda mi kao da je nastao puno kasnije nego prvi..i nekako je jači,življi..vjerojatno što je tamniji..i sviđa mi se ruka,još neš što mi se više sviđa od prvog je poza..ovaj je nekako uštogljen,bojažliv,sramežliv..dok drugi..:..šta je ima kakav problem??!..-ima stav
 
drugi mi je nekako jaci, i kada bih birala, zelela bih radije da drugi imam u svojoj kolekciji, totalno je asimetrican, ali prvi zraci nekom...toplinom, verovatno zbog polozaja ruku i pogleda...glasam vrlo dobar, mada ne znam na koji se odnosi.
 
Ovo je tekst koji ide uz crteže:
Crtež br. 1: Ženski akt, oko 1906 (recto), olovka 16.5 x 10.2 cm signiran: Picasso
Crtež br. 2: Mladić, oko 1906 (verso) Pero i mastilo 16.5x 10.2 cm signiran: Picasso

Ovaj dvostrani crtež pripada periodu 1906 godine, a ženski akt uključuje mnoge"klasicizovane" osobine koje je Pikaso prihvatio u vreme kada je njegov rad postao uprošćen, apstraktniji i skulpturalan. Lice s pogledom u daljinu ocrtano je sa minimalnim brojem linija i u skladu sa raznim drugim portretima "poput maske", iz tog perioda. Međutim, srazmerno široko, zdepasto telo, urađeno je brzim postupkom,ima odlike pozne iberijske kulture koja je uticala na Pikasova ranija. dela. .... itd.

Sve u svemu, slažem se sa Fix-om, ono što nevalja i treba da se tako okarakteriše. Po meni mnogo lepše crteže koje sam uradio vežbajući, bacio sam u vatru. Čude me mnogi kritičari, koji za kojekakva dela, samo zato što iza njih stoje imena poznatih umetnika, izmišljaju čitave storije, kako bi objasnili "šta je zapravo umetnik hteo da kaže".
Možemo li mi da se oslobodimo stega tipa: To je nacrtao - naslikao ON ili ONA, pa to MORA da bude dobro.
Drugo pitanje što me muči je što nekako ne vidim da se slikari tipa završene akademije bave slikanjem realnih slika, već se nekako brzo prebacuju na apstrakcije. Mislim, a voleo bih da čujem i vaša mišljenja, da je mnogo lakše "nabacati" boju preko platna, a zatim ostaviti kritičarima da opišu šta je slikar hteo.
Po meni bi akademski slikari trebali da budu zvezda vodilja i da nam pokažu kako trebamo da stvaramo. Slikanje je ipak naporan rad i beskrajno zadovoljstvo kada ti napori urode završenim delom.
Slikanje realnih slika nije "nešto što se vidi oko nas i ako hoćeš takvu sliku a ti je fotografiši", već stavaranje slike na kojoj se stvara igra svetlosti i senki, sa bojama koje nemogu da se naprave običnom fotografijom ( jedino ako se ne obradi posebno u Photoshopu ).
Upravo su me ovi problemi podstakli da postavim ovu anketu. Da pokažem da i slikar sa imenom MORA da se potrudi, kako bi nam bio učitelj i vodić ka stvaranju dobrih dela.
 
kreatori:
Molio bih Vas link s kojeg su crteži skinuti nisam ih dosad vidio..

Crteži su skenirani iz knjige:
Majstori svetskog slikarstva iz zbirke Armanda Hamera (SAD)
Izdavač: Narodni muzej, Beograd,
Katalog je štampan u 2000 primeraka, septembra 1983 godine.

Možete pokušati preko Google pretraživača da pogledate pod zahtevom
The Armand Hammer Colleciton - tu ima nekih dela iz knjige, ali nažalost nisam našao pomenute crteže
 
stefanes:
Bi2:
Ne samo u istom periodu već i na istom papiru ( recto ) prednja strana i ( verso ) zadnja strana
Pikaso moze sebi da dozvoli sta hoce - zasto - zato sto je bio genije i vec kao decak radio hiper realisticke portrete i sl. stvari.To ne smemo nikako da zaboravimo pre no sto kazemo
Da pokažem da i slikar sa imenom MORA da se potrudi, kako bi nam bio učitelj i vodić ka stvaranju dobrih dela
Ne mora! Potrudio se jako da bi dosao do faze - radim sta hocu i nije me briga - istrazujem,igram se! Da to nije radio svet ga ne bi poznavao jer bi bio jedan u moru dobrih akademskih slikara -majstora! Njegovi lucidni crtezi i slike, smeli i hrabri za vreme u kome je ziveo i stvarao podigli su ga iznad mase prosecnih i "odlicnih " majstora slikarstva.
To vazi i za nas danas - ispecite zanat 100%, pa onda radite sta hocete!
 
ne slazem se sa tobom,
sto se mene tice ni isus hrist ne moze da radi sta hoce :D ima jednostavnih "skolskih" crteza starih majstora iza kojih stvarno ima sta da se isprica, ali ima i ovakvih sranja.
 
Slažem se ja da je Picasso, mogao da radi šta hoće.
Slažem se i da svi današnji slikari mogu da rade šta žele, to je sloboda.

Ali se u totalu ne slažem, da se svako njihovo "delo" nazove genijalnim, već da treba da podleže nekom kriterijumu, koji će oceniti da li to delo ima umetničke vrednosti ili je obična žvrljotina.
Nemogu da prihvatim ni činjenicu da je veliko umetničko delo glava bika, koju je Picasso dobio tako što je spojio volan od bicikla sa sicem, meni su ipak draži David i Mojsije, koje je sa toliko, ljubavi i rada, stvorio Mikelanđelo.

Usput, postoji priča da je jedan slikar dokazao teoriju imena , tako što je na jednoj izložbi istakao svoju sliku koju je "naslikao" tako što je vezao magarcu za rep četku, umakao u razne boje i držao platno iza životinje, dok je magarac mlatio repom po platnu.
Normalno, od kritičara je dobio sjajne kritike, i prvu nagradu na izložbi.
Nemojte me pitati, ko je slikar, neznam. Ali sam priču čuo.
 
@fixa
ja opet kazem da moze, jer mu se moze! Svojim radom je dosao do toga da moze da radi sta hoce, pa kom se svidelo, kome se ne svidelo! A trziste i vrednost radova su posebna prica! I on je stvorio brend - PIKASO !!! :P I to kostaaaa!
@ stefanes
ja mislim da ove njegove crteze niko nije ni nazvao genijalnim, ali mnoge druge jesu jer oni to i zasluzuju i oni to i jesu.Sto se volana i sica tice, pa kako ne shvatate da narocito danas zivimo u vremenu kada se ceni vise ideja no sama tehnika. I zapamtite ljudi - covek je stvorio ime svojim trudom i radom, i njegova pertla danas vredi milion$. Vise niko ne gleda da li je crtez anatomski ili kako god ispravan ili nije.Moze mu se i da "omane" ! ;)
 
Pa jel pricamo o umetnickim delima ili prodajnim artiklima? Niko ne spori da ova dva crteza, ili bilo kakva druga brljotina, mogu da se prodaju za mnogo $, niti se ljuti sto je Pikaso to crtao, svakom se moze. Samo, zasto bi ime tog slikara opravdalo te zvrljotine do te mere da im se divimo? Kao, ako je sa 11 godina slikao kao Rafael(znaci genije), sigurno je znao sta radi i ti crtezi su naravno genijalni. Mislim da su takvi crtezi totalno nebitni za istoriju umetnosti i da su s te tacke gledista na nivou njegovih pertli i deo Pikasa kao pop ikone, nesto za one ljude (malogradjane?) koji vole da izvlace zanimljivosti iz zivota svojih idola kao da su bogovi, i da velicaju sve kao da je sveto. A i ako cemo iz tog ugla - Pikaso je bio stoka!
 
Goscica:
@fixa
ja opet kazem da moze, jer mu se moze! Svojim radom je dosao do toga da moze da radi sta hoce, pa kom se svidelo, kome se ne svidelo! A trziste i vrednost radova su posebna prica! I on je stvorio brend - PIKASO !!! :P I to kostaaaa!
@ stefanes
ja mislim da ove njegove crteze niko nije ni nazvao genijalnim, ali mnoge druge jesu jer oni to i zasluzuju i oni to i jesu.Sto se volana i sica tice, pa kako ne shvatate da narocito danas zivimo u vremenu kada se ceni vise ideja no sama tehnika. I zapamtite ljudi - covek je stvorio ime svojim trudom i radom, i njegova pertla danas vredi milion$. Vise niko ne gleda da li je crtez anatomski ili kako god ispravan ili nije.Moze mu se i da "omane" ! ;)
Picasso ima vrlo jak crtež ,da bi uopće mogao omanuti, ona dva crteža su mi jako čudna za period u koji su datirana 1906 on je tada imao 25 a genijalno je crtao sa 12.njemu nije trebalo tražiti pravu crtu kao na prvom crtežu niti imati disproporciju kao na drugom,ovo izgleda kao da je crtao tj kopirao stil nekakav diletant ..ona dva crteža nisu crteži iz ruke to su spori i loše sračunati crteži koji u sebi nemaju snagu ni dinamiku ,iznenadili su me ako je to Picasso onda ja imam pogrešno mišljenje o njemu jer kod njega najviše poštivam jak temelj koji je imao,evo jedan crtež iz te godine koji je sasvim picasovski dobar,neznam te crteže do sad nisam vidio i malo sam zbunjen..
my.php
[/URL][/IMG]
 
Goscica:
@fixa
ja opet kazem da moze, jer mu se moze! Svojim radom je dosao do toga da moze da radi sta hoce, pa kom se svidelo, kome se ne svidelo! A trziste i vrednost radova su posebna prica! I on je stvorio brend - PIKASO !!! :P I to kostaaaa!

e tako receno je ok, mislim slazem se sa tobom...al' ja sam mislio na neto drugo, al' nema veze...
 

Back
Top