Za skvotere

U Danskoj zbog zatvaranja skvota uhapšeno na stotine demontranata



Ukupno je uhapšeno 643 demonstranta, među kojima su čak 140 strani državljani iz cele Evrope i SAD

danska.jpg


Manja grupa protestanata juče je gađala policiju kamenicama, a zatim zapalila barikadu koju su ranije napravili. Međutim prema rečima policijskih zvaničnika, poslednja ulična pobuna nije bila jaka kao prethodne dve.

- Odahnuli smo jer su neredi splasnuli. Ljudi koji su demonstrirali juče bili su malo svesniji da stvari koje su napravili nisu bile baš u redu - objasnio je Lars Borg, izaslanik policije u Kopenhagenu.

Sukobi u Kopenhagenu počeli su u četvrtak ujutro, kada su vlasti i policija pokušali da isele „skvotere" iz zgrade bivšeg pozorišta u centru glavnog grada, što je razbesnelo tamošnju omladinu.

Ukupno je uhapšeno 643 demonstranta, među kojima su čak 140 strani državljani iz cele Evrope i SAD. Uhapšeno je i po 20 Šveđana i Norvežana i čak 25 nemačkih državljana.

Još prošle godine sud je naredio da „skvoteri" napuste zgradu i prepuste je hrišćanskoj organizaciji koja ju je kupila pre šest godina. Oni su to odbili, smatrajući da grad nema prava da proda zgradu.

Zgrada od crvenih cigli u kojoj su skvoteri do skora živeli, već godinama je služila kao kulturni centar za anarhiste, pank rokere i pretežno levo orijentisane grupe. Nedavno su u „Skvotu" čak svirali poznati australijski muzičar Nik Kejv i islandska pevačica Bjork.

Desetine levičara su se priključili protestu, koji su mnogi videli kao priliku da se zada ozbiljan udrac i trenutnom kapitalističkom establišmentu.

Ovo su bile najveće demonstracije u Kopenhagenu još od 1993. godine, kad su protesti bili upereni protiv referenduma o pridruživanju Danske Evropskoj uniji. I tada je veliki broj protestanata bio ozbiljno povređen.

I Lenjin je često dolazio u „skvot"
Takozvana „Kuća mladih", sagrađena u XIX veku, davne 1897, od samog starta je bila stecište revolucionara i centar brojnih kulturnih pokreta. Čak je i Vladimir Lenjin bio jedan od čestih posetilaca.

I. Jovanović
24 sata
 
Squatting is the act of occupying an abandoned or unoccupied space or building that the squatter does not own, rent or otherwise have permission to use.

180px-Graffitti_con_simbolo_okupa_malaga.jpg


In many of the world's poorer countries there are extensive slums or shanty towns, typically built on the edges of major cities and consisting almost entirely of self-constructed housing built on terrain seized and occupied illegally. Whilst these settlements may in time grow to become both legalised and indistinguishable from normal residential neighbourhoods, they start off as squats with minimal basic infrastructure. Thus, there is no sewage system, drinking water must be bought from vendors or carried from a nearby tap and if there is electricity, it is stolen from a passing cable.

To squat in many countries is in itself a crime; in others it is only seen as a civil conflict between the owner and the occupants. Property law and the state have traditionally favored the property owner. However, in many cases where squatters had de facto ownership, laws have been changed to legitimize their status. Squatters often claim rights over the spaces they have squatted by virtue of occupation, rather than ownership; in this sense, squatting is similar to (and potentially a necessary condition of) adverse possession, by which a possessor of real property without title may eventually gain legal title to the real property.

Colin Ward states that "Squatting is the oldest mode of tenure in the world, and we are all descended from squatters. This is as true of the Queen [of the United Kingdom] with her 176,000 acres as it is of the 54 per cent of householders in Britain who are owner-occupiers. They are all the ultimate recipients of stolen land, for to regard our planet as a commodity offends every conceivable principle of natural rights."[1]

Besides being residences, some squats are used as social centres or host give-away shops, pirate radio stations and cafés. In Spanish-speaking countries like Spain or Argentina, squatters receive the name of okupa (from the verb ocupar meaning "to occupy") and in Argentina there was even a popular TV show under that name. Eventually, okupas tend to form tiny but solid communities.
 
Kelis:
Squatting is the act of occupying an abandoned or unoccupied space or building that the squatter does not own, rent or otherwise have permission to use.

... ja sam citala da su se ti skvoteri u pocetku useljavali samo u one zgrade ciji su vlasnici bili trgovci nekretnina koji su ih drzali prazne i zakljucane da bi napravili vestacku potraznju i tako podigli cene stanovima koje su iznajmljivali... studentima je tako bilo skoro nemoguce iznajmiti stan pa su dosli na ideju da se useljavaju u te "napustene zgrade"
 
jako mi je bio interesantan fenomen krojcberga...ali on odavno ne postoji.... i to je bila prava subkultura.........kao soho u ny........ nema veze sa skvoterima, pokretom koji se bavi okupacijom.....

dolazio je lenjin, narkos i epileptičar, evo sad bi dolazio i bakunjin pošto okupljaju "anarhiste i levo orijentisane".... ii bili bjork i cave, jaka stvar i ko još? .meni to ne lični ni na šta....a i verujem da je ova info. o otimanju prostora da bi uticali na tržište tačna......
 
Skvoteri su ljudi koji naseljavaju napustene kuce i zgrade,Obicno su veoma slobodnih shvatanja. Cesto su organizovani u neku vrsu komune, organizuju razne kulturne ili dustveno aktivne dogadjaje.
Njihovo naseljavanje pretstavnja negciju vlasnistva. Danas kada je vlasnisto zlatnim slovima upisano u srca ljudi, to je veoma hrabro. Profit i vlasnistvo je vrhovna vrednost. Svi smo mi laki na recima kada se prica o duhovnim vednostima, ali kada ima jaku materijalni osnovu. Topao krevet i pun stomak su mnogo vazniji.
To sto su ih izbacili pretstavlja trend na zapadu, individualne slobode se gaze za korist sistema.
Individualne slobode i intelekualna razlikost pretstavljaju bogatsvo drustva. Stezanje omce ce pre ili kasnije dovesti do nestabilnosi sistema.
Zato odgovorite(verbalno) pre nego pokucaju na vasa vrata
 
OOOJ Dimitrije:
Individualne slobode i intelekualna razlikost pretstavljaju bogatsvo drustva....
... али и велику опасност за политичаре који би највише волели да ми будемо стадо мирних и глупих оваца, па да они не морају да троше много времена и снаге на управљање светом, него да све иде глатко и лепо како су они замислили, а да њима преостане још много времена и снаге да уживају у свим сластима које овај живот може да пружи једном богатом и моћном човеку. То би за њих била права ствар.
 
zato odgovorite(verbalno)prije nego pokucaju na vasa vrata...

ovo me je podsjetilo na nesto sto sam davno citala neki njemacki svecenik je to napisao znali netko mozda njegovo ime?
Ide ovako otprilike:
Dosli su da odvedu cigane...nisam se bunio...nisam cigan...
Dosli su da odvedu zidove...nisam se bunio ...nisam zidov...
Dosli su da odvedu revolucionere...nisam se bunio..nisam revolucioner..
A onda su dosli da odvedu mene....i nikoga nije vise bilo da se pobuni...

Text je puno duzi..ali samo mi je ovaj odlomak ostao u sjecanju...
 
Tuzna stvar je sto smo svi zrtve sistema i oni dole i oni gore. Drustvo je uredjuje po nekim apstraktim formama pri tom nevodeci racuna o coveku. Covek je cesto kolateralna steta.Zasto su ljudi toliko spori da brane svoja prava? Budale vode ali krivi smo mi sto ih sledimo. ( ili ne radimo nista)
Primer demonstracija protiv rata u Iraku pokazao je koliko su zapadne demokratije osetljive na misljenje naroda. I sta raditi onda?
Jedino resenje je da se vlasti stogo ogranici polje delovanja i tako smanji mogucnost greske.
Ali ko ce da ogranioci uticaj velikog kapitali i multinac. Kompanija? Da li je to moguce?
Da li je stvarno iskljucen svaki drugi sistem osim kapitalistickog?
 

Back
Top