overdoziranje vitaminima
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: overdoziranje vitaminima

Početnik
    Učlanjen
    06.03.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano overdoziranje vitaminima

Da li je overdoziranje vitaminima prakticno moguce ili za to zaista treba da budem veliki idot pa da popijem tu kolicinu tableta?

Pitam posto primera radi vitamin sadrzi kolicinu vitamina C 100% preporucene dnevne doze , ali recimo ima vitamina b1 50% dnevne doze, i sada da bi ja uneo punu kolicinu B1 ja moram da popijem dve tabletice, ali onda sam uneo duplu dozu vitamina C. Mislim ovo je samo primer. Mislim sve to me malo buni.

Pa ajde ako neko ukapira pitanje neka mi odgovori.

Hvala.

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano Re: overdoziranje vitaminima

Preparati koji sadrze vise vitamina u sebi se doziraju na odredjeni nacin i to stoji u uputstvu za upotrebu.Gde je problem?

Početnik
    Učlanjen
    06.03.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr
    Preparati koji sadrze vise vitamina u sebi se doziraju na odredjeni nacin i to stoji u uputstvu za upotrebu.Gde je problem?
    Pa nije mi jasno, ako jednog vitamina pise da je 100% rda a drugog recimo 25% rda, a pise da se uzima samo 1 tableta, to znaci da onda onog od 25% rda ne unosim dovoljno. To je bar meni tako logicno.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    119

A valjda unosis nesto i hranom?! Ili samo gutas tablete? Ko uopste kaze da treba SAMO preko tablete da uneses dnevnu kolicinu svega sto je neophodno?? I - zasto uopste gutas te vitamine - onako, na svoju ruku mislis da je to bas hit ili imas neki medicinski razlog?! Da, odgovor na pitanje je - mozes da se predoziras i otrujes vitaminima.
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Zainteresovan član blue_eyes_bg (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2007.
    Reputaciona moć
    42

Treba biti ipak konkretniji u ovom slucaju i reci da su to vitamini rastvorljivi u mastima A,D,E K,sa kojim mozes dobiti hipervitaminozu,ostali su hidrosolubilni,to jest rastvorljivi u vodi i lako se preko bubrega eliminisu iz organizma,mada recimo visak vitamina C moze napraviti acidozu.Iz hrane uzimas dovoljno vitamina,alo su ti bas potrebni suplementi uzmi ih u tecnom obliku ili u kapsulama.Pozdrav ;-)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.09.2005.
    Reputaciona moć
    47

A i najnovija istraživanja, koja se stidljivo pojavljuju, govore da ti veštački vitamini čine više štete nego koristi. Ali, ne smeju ljudi da pišu, jer veliki novac je u pitanju, koji zaradjuju farmaceutske kompanije.

Zainteresovan član belcici (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2006.
    Reputaciona moć
    42

Ne uzimam dovoljno voca i povrca, samo 2-3 puta nedeljno. Znam da nije dobro ali tako je. Povrce stvarno ne volim a od voca ovo zimsko-jabuke, pomorandze-ne podnosim.Jedem jer moram. Kad dodje leto to je vec druga prica Da li biste mogli da mi kazete koje vitamine bi trebalo da uzimam i u kojoj kolicini? Znam za Beviplex, i ranije sam to pila zbog jacanja imuniteta ali ne znam koliko bi mi sad u ovoj situaciji koristilo, kad nisam bolesna (kaze krvna slika a i opste stanje) ali bih htela da uzimam nesto kao preventivu. Hvala

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Kad udjes u bilo koju apoteku imas toliko sarenih pilulica za jacanje imuniteta,vitamina raznih vrsta...stavrno ne znam sta da ti kazem, ja sam ipak za onu prirodniju varijantu,cedjeni sokovi, voce, povrce.Ne vidim potrebu za uzimanjem dodatnih vitamina ako si zdrava.
    Kad vidim koliko se vitamina kupuje, trosi ,stvarno se zapitam zasto uopste kupujemo hranu, ujutro ustanes, zgrabis saku pilula i super, sto trositi pare na voce, povrce.

Učlanjen
    08.11.2006.
    Reputaciona moć
    42

Mislila sam da uzimam dodatne vitamine jer svuda se prica, pise da treba uzimati sto vise vitamina.Pa posto ne uzimam u obliku voca i povrca... Zato sam pitala. Evo imam jos jedno vitaminsko pitanje. Ovo praktikujem od skoro pa sam neupucena. U sokovniku napravim sok od jedne jabuke i jedne pomorandze. Ispadne otprilike soka (skroz retkog) za jednu solju. Da li je to makar priblizno isto kao da sam te dve vocke pojela? Koliko se tu vitamina zadrzi a koliko ostane u sokovniku?

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

A sta je sa bananama, kivijem, limunom...
    Stvarno ne znam koliko ostane u sokovniku a koliko u casi, zavisi od tipa sokovnika. Salim se!
    Probaj da uzimas sveze voce,koliko mozes a ovu hemiju ostavi kad ti se organizam stvarno bude lose osecao.

Učlanjen
    08.11.2006.
    Reputaciona moć
    42

Hvala na savetu! Inace to sam pitala jer mnoge lekare sam cula kako tvrde da treba uzimati najmanje 5 vocki dnevno i jos ne znam kolko povrca :shock: :shock: :shock: Pa sam se ozbiljno zabrinula za svoje zdravlje. Banane i kivi su ok, samo ja i kad kupim tako nesto, jednostavno zaboravim da uzmem, sve govorim sebi "kasnije cu, kasnije cu", onda naravno ne uzmem, i voce se pokvari :? Al zato mi mesa nikad dosta

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Onda cim kupis voce ti ga odmah pojedi pa nece da se baci.

Početnik
    Učlanjen
    06.03.2007.
    Reputaciona moć
    0

Cek te malo mene zanimaju B vitamini. B vitamini su hidrosolubilni, a to znaci da se rastvaraju u vodi, sto na dalje znaci da visak odlazi iz organizma kroz bubrege.

Ili to nije bas kako je mali ******* zamislio?

Početnik
    Učlanjen
    19.02.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio belcici
    Mislila sam da uzimam dodatne vitamine jer svuda se prica, pise da treba uzimati sto vise vitamina.Pa posto ne uzimam u obliku voca i povrca... Zato sam pitala. Evo imam jos jedno vitaminsko pitanje. Ovo praktikujem od skoro pa sam neupucena. U sokovniku napravim sok od jedne jabuke i jedne pomorandze. Ispadne otprilike soka (skroz retkog) za jednu solju. Da li je to makar priblizno isto kao da sam te dve vocke pojela? Koliko se tu vitamina zadrzi a koliko ostane u sokovniku?
    Hvala bogu pa danas postoje sokovnici koji melju sve (i koru) pa tako ne odbacujes neke od veoma korisnih sastojaka voca npr. kora jabuke sadrzi dosta biljnih vlakana, pa ako vec ne mozes da jedes sveze voce i povrce pokusaj sa tim (jabuka,narandza,sargarepica-sok moze biti veoma ukusan i zdrav ) .Ne znam tacan naziv sokovnika ali i ja zelim da ga imam, tako da-kada saznam javicu

Buduća legenda neizreciva (avatar)
    Učlanjen
    02.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    569

Mislim da niko netreba da se mnogo zamara sa tim multivitaminskim preparatima.Citala sam razna istrazivanja od kojih su neka za a neka protiv. Moj je savet da ih treba uzimati u preporucenoj dozi kao dopunu ishrani i praviti pauze izmedju ali voditi racuna i o ishrani.Mislim da i Galenikini vitamini zavrsavaju posao !

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Stvarno ne vidim neki neophodan razlog da se uzimaju vestacki vitamini, osim u izuzetnim prilikama (neka bolest, tretman i sl... nisam doktor pa ne znam, ali to je moja predpostavka)
    Vitamine mozemo u sasvim dovoljnoj meri uneti pravilnim izborom namirnica. Svoje dnevne potrebe vitamina zadovoljavam vocem i povrcem i ne mislim da mi nesto manjka...

E sad, pade mi na pamet jedno teoretsko pitanje. Recimo da se radi o vitaminu C i da uzmemo da ga zelim unositi samo kroz narandze. Zna li neko, koliko bi covek trebao pojesti naradzi da se "predozira"? Koja je to kolicina narandzi, koja bi prouzrokovala "overdoze" vitaminom C?
    To jeste teoretsko pitanje ali iz stvarnog razloga. Proslog proleca sam jeo jako mnogo voca, uglavnom narandze jer sam bio u Grckoj kod drugara a ciji komsija ima plantazu narandzi, pa smo ih imali na izvoz... Radilo se o dnevnoj kolicini do 15 bas velikih plodova koje sam najmanje toliko jeo, i tako 20-tak dana.. Kao sto se iz prilozenog moze videti, jos sam ziv i mrdam, ali me sad nesto zainteresovala ova prica o vitaminima.

'Ajde, tabletama, moze se predozirati kolicina C vitamina, ali kako bi to neko ucinio vocem? Koliko toga treba?

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Ne mozes se predozirati vitaminom C jer se svaki visak ispiski.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •