Fakultet, Da ili Ne

ralien

Početnik
Poruka
33
Dragi Citaoce ovoga posta, Ako se premisljas da li da upises fakultet ili ne, moj savet je da ne razmisljas mnogo nego jednostavno to ucini, dakle upisi fakultet onaj koji ti hoces.Ali, kazem opet Ali, se pripremi na mnogo odricanja, zaboravi kafice, splavove, diskace i sve moguce i nemoguce poslastice koje ti nudi ovaj pakleni grad, odnosno drustvo.Bice tu mnogo prolivanja mentalnog znoja, a cesto i obicnog.Mnogo sedenja, malo hodanja; mnogo sati provedenih nad knjigom, malo slobodnog vremena ili bolje reci neces ga ni imati.Mnogo nerviranja, sistanja, kukanja.I videces nepravde kao nikada do sada, mnogi ce se provlaciti, neki vise neki manje, a ti ces i dalje mirno i posteno raditi i neces biti dovoljno nagradjen za svoj trud.Ako pokusas da se usprotivis nepravdi namestice ti nesto tako da ces na kraju ispast ti kriv.Zato se nemoj boriti protiv nepravde,gledaj samo svoja posla.Upisao si se na fakultet da bi nesto naucio i to je tvoj primarni cilj, jedi, grizi i pitaj svakoga,bez srama i stida sve sto ti nije jasno i nikada nemoj smetnuti sa uma da si ti na fakultetu da nesto naucis.Nepravda ce ti dobovati u glavi kao nekada dobosi po soru, ali ti sa pravoga puta ne skreci, uvek idi putem pravde i istine.
Navikni sebe da gubis ali isto tako i da pobedjujes.Ako dozivis poraz, ne unistavaj sebe pitanjima zasto i kako nego kreni sve ispocetka u nove pohode sve do pobede.

Sto se tice posla tu nema sta da lupas glavu ti se upisujes na fakultet da ucis i da steknes odredjeno znanje koje ces kasnije upotrebiti za sticanje nekakvog novca.Ako hoces da radis idi odmah, ne okreci se, radi i imaces, imaces novac da kupis svakojake zavrzlame koje je izmislio neko.Ali ako imas zelju da studiras ti kreni ovoga trenutka, ne oklevaj.
Tokom studija ne razmisljaj o novcu, neces ga imati, bices bedan ici ces u jednoj istoj kosulji i pantalonama godinama.Ali to je cena studiranja.To je cena buduceg akademskog gradjanina.Ne moze to besplatno.

Moras nesto znati i ostati pribran kada to budes video,a to je da skoro svi oni koje znas ili ne znas,a koji su zavrsili treci stepen srednje skole(ranije KV majstori, danas zanatlije) imace sopstveni Automobil, Stan, Platu... i sve ono sto ti neces imati dok studiras.Ali oni svoju energiju ulazu u fizicki rad koji se placa i zato imaju sve to.
Ti svoju energiju ulazes u ucenje i to se ne placa.Ali to te ne sme obeshrabriti na tvom putu ka cilju, a on je dobijanje diplome.

Znaci nema mnogo filosofije ili uci ili radi.Lepo poslovica kaze Ko radi imace, a ko uci znace.Da li ce se tvoje studiranje isplatiti i da li ces imati posla to je neko drugo pitanje na koje ti tesko ko moze odgovoriti.I sam znas da je ova drzava krenula putem kapitalizma(ili nekog drugog izma), a kako u
njemu svakakve gluposti uspevaju i otvaraju se nova radna mesta i nove(ili obnavljaju stare) fabrike, valjda ce biti posla i za tebe.Ali tu brigu vodi kada zavrsis fakultet.Tvoj zadatak je sada da ucis i da polazes ispite.

Ovo je cista istina, nista sto sam ti rekao ovde nije sugar coatted.
 
Ja bi se ubila da svoj fakultet moram da zavrsavam na taj nacin.Bolje razmisli sta sa tobom nije u redu ako vec nemas vremena da zivis.Mozes ti naravno na taj nacin da zavrsis fakultet ali posle uspevaju samo najbolji koji nedostatak potencijala nisu nadoknadjivali ucenjem od petnaest sati dnevno.
 
Pa dobro mozda je ovo i tacno za prosecnog studenta u Srbiji ali ja to nisam.Bilo bi nam kolektivno mnogo bolje da ljudi koji moraju da uce po ceo dan da bi zavrsili fakultet lepo izuce neki zanat i posteno zive i zaradjuju.Ali ne ,ovde svako mora da ima fakultet makar i studirao osam godina da ga zavrsi.Ovoj drzavi sigurno vise trebaju zanatlije nego jos jedan student sa prosecnom ocenom sedam koji je "prolivao mentalni znoj "da zavrsi fakultet iako ne zna sta ce mu.
 
Limelight,

Ako se budes zezala, igrala i upraznjavala sve ostale zafrkancije koje
nudi "studentski zivot" tesko da ces uspeti.Ogroman broj njih koji nisu ozbiljno shvatili studiranje i umesto ucenja oni su posli zlatnim poplocanim stazama zezancije i uzivanja i normalno propali su.Neki posle kraceg vremena, a neki nakon koje godine napustili su studije i zaposlili se a, neki ni to.

Veliki broj njih koji se upisu na faks napusti ga u toku prve godine.Postavlja se pitanje, Zasto?
Zato sto nisu ozbiljno shvatili fakultet sa kojim se upustaju u kostac.Izgleda da im je bilo vaznije da imaju najnoviji mobilni, MP3, posao, neki autic za svrckanje po gradu po raznim braunima i stefanima.Naravno da su tada dobili sve ono sto su hteli:zezanje, blejanje, gluvarenje, coskarenje
i taj prokleti novac koji je izgleda pokretac srece u nama.Dakle oni su izabrali fizicki rad.A, sta je sa fakultetom koji su zapoceli pa vrlo brzo napustili.Nista, smisjlace razne nacine kako bi se opravdali pred najezdom pitanja:"Pa zasto nisi zavrsio faks", a oni ce odgovarati kao to nije za njih,
nisu videli sebe u tome i tralala bla bla truc, sve ce reci samo istinu ne.A to je da im je bilo
lakse da se vucaraju po celu noc po raznoraznim sumnjivim klubovima, nego da sednu da uce.
Ali sada im je kasno za kajanje, sada rintaju kako bi izdrzavali svoju porodicu.

To su izmisljene price da uspevaju samo najbolji, uspevaju samo oni koji se trude.
A ti takozvani najbolji vrlo brzo zbrisu u inostranstvo i nastave tamo svoju "spezijalizaciju"
po raznim kuhinjama kanadskih restorana, na sedistima kao vozaci taksija u Holandiji,
kao raznosaci pizza po nazovi svetskim metropolama ili kao moler majstori, a ne retko i
kao dundjeri po raznoraznim gradilistima.

Naravno mozete sebi povremeno dozvoliti malo ispustanje ventila ali nikako vam to ne
sme preci u naviku inace odose kola nizbrdo, a bogami i konj.

I ne treba da se slozite sa svime sto ja ovde drobim ali od znacaja po vas je da znate
sta vas ocekuje na studijama.Ovo sto sam napisao retko ko ce vam reci. Zasto, e to ne znam.
Verovatno zele da vas navuku da i vi propadnete jer oni verovatno misle da ako oni nisu uspeli
onda ne treba niko.Oni vas zavlace lazima kako cete imati vremena za sve kako cete imati vremena za sebe sto je cista laz.Niko vam nece reci da ima da sedite dok vam bulja ne utrne, dok vam ne iskoce vene na nogama od stajanja jer vise ne mozete da sedite.Niko vam nece reci da cete svako jutro ustajati sa osecajem da nekuda kasnite, da niste dovoljno naucili.Hodacete ulicama grada sa osecanjem da na ledjima nosite teret beskonacno puta tezi od vas i koga nikako ne mozete da se otarasite.

Upisom na fakultet ne kupujete ulaznicu za Diznilend vec, moze se slobodno reci za robiju.
Ja samo iznosim svoju kriticku slobodarsku misao i moje realno vidjenje studiranja.
 
Limelight:
Pa dobro mozda je ovo i tacno za prosecnog studenta u Srbiji ali ja to nisam.Bilo bi nam kolektivno mnogo bolje da ljudi koji moraju da uce po ceo dan da bi zavrsili fakultet lepo izuce neki zanat i posteno zive i zaradjuju.Ali ne ,ovde svako mora da ima fakultet makar i studirao osam godina da ga zavrsi.Ovoj drzavi sigurno vise trebaju zanatlije nego jos jedan student sa prosecnom ocenom sedam koji je "prolivao mentalni znoj "da zavrsi fakultet iako ne zna sta ce mu.

Ne postoje prosecni ili nadprosecni ili oni ispod nekakvog izmisljenog proseka.Svi startuju iz pocetka, neko sa vecim predznanjem neko sa manjim.Ali sve to dodje na svoje.

Zasto da ne studira i deset godina i vise.To ne znaci da je prosecan nego mu ucenje ide malo sporije.Ali vazno je da se trudi i uspece i zavrsice fakultet.Niko te nece pitati koliko si godina studirao pitace te imas li ili nemas fakultet.
Zasto da nema i prosecnu ocenu sedam, nije to za podsmeh.To je za pohvalu jer je taj sa prosecnom ocenom sedam zavrsio fakultet.I postao akademski gradjanin.Nije odustao na pocetku, verovao je u sebe da moze da uspe.I bez obzira na godine studiranja.
Ovoj drzavi sigurno vise trebaju fizicki radnici i zanatlije nego bilo koji student pa cak i onaj sa desetkom.
Uostalom prosek nema apsolutno nikakve veze sa znanjem studenta.Vrlo malo informacija se moze izvuci o studentu na osnovu prosecne ocene studija.

Podrzavam sve koji imaju zelju da se upisu na fakultet da ne odustaju od svoje ideje i da istraju u svojoj nameri.
 
Ma da , nije vazno sto si ucio deset godina nesto sto ti uopste ne ide jer zaboga zavrsio si fakultet i postao akademski gradjanin .Samo da bi postao pravi gradjanin a ne ostao veciti provincijalac sa kompeksom nize vrednosti jer "nemas fakultet" potrebno ti je mnogo vise.
I da, poslodavac(ozbiljniji) ce itekako gledati tvoj prosek ocena , ako si se provlacio po fakultetu sa sesticom i studirao deset godina , nije mu tesko da prepostavi kako ces tek da radis.
Inace ja zavrsavam fakultet sa ocenom 9,3 i radim ,sto mi uopste ne pada tesko jer sam se pronasla u onome sto volim.Da nekim slucajem volim da npr.kuvam,ne bi me bilo blam da to radim umesto da pokusavam bezuspesno po svaku cenu da postanem "akademski gradjanin".
 
Da prikljucimo i ovo:

Ekonomisti imaju termin oportunitetni trosak, ili grubo receno trosak izgubljene alternative.
Za vreme studiranja ne privredjujes (znaci nemas zaradu) plus tvoje skolovanje kosta.

A kad je vec rec o tome, treba dodati i to da student mora da uradi tri stvari (simultano) za vreme studiranja:
1. naravno, da zavrsi fakultet
2. da "naucu zivot"
3. da upozna blisku osobu

Drugim recima, studiranje je ozbiljna stvar, a fakultet nije mesto za sticanje radnih navika
 
Limelight:
Ma da , nije vazno sto si ucio deset godina nesto sto ti uopste ne ide jer zaboga zavrsio si fakultet i postao akademski gradjanin .Samo da bi postao pravi gradjanin a ne ostao veciti provincijalac sa kompeksom nize vrednosti jer "nemas fakultet" potrebno ti je mnogo vise.
I da, poslodavac(ozbiljniji) ce itekako gledati tvoj prosek ocena , ako si se provlacio po fakultetu sa sesticom i studirao deset godina , nije mu tesko da prepostavi kako ces tek da radis.
Inace ja zavrsavam fakultet sa ocenom 9,3 i radim ,sto mi uopste ne pada tesko jer sam se pronasla u onome sto volim.Da nekim slucajem volim da npr.kuvam,ne bi me bilo blam da to radim umesto da pokusavam bezuspesno po svaku cenu da postanem "akademski gradjanin".

dobro ti si nadprosecna.... sta drugo da ti kazem..
a ja odgovorno tvrdim da ce onaj sa prosecnom ocenom 8 mnogo bolji radnik biti od onog za 10 :).... taj sa 10 zna suvu teoriju i to je to .... i sa njom moze da radi kao profesor i to je to ..... kada cete vise ukapirati da vise nije bitno cija je diploma, kakva je prosecna ocena i koliko si studirao ..... najvaznije je da znas da radis posao ..... ako to znas... i sa prosekom 6 ces biti trazeniji od onog sa 10 ...... trziste te izbaci i kraj.....
no dobro svako ima pravo na svoje misljenje. Ali ti si van svakog proseka, ti si iznad svih nas a svi mi ostali "prosecni" smo gnjide koji cemo ti se klanjati :).....
od prilike se na to svodi samo sto ti ne zelis tim recima da kazes...

iii odricanje..... ne mora da znaci da neko studira vise zato sto sporije uci vec zato sto se vise zeza.... i nemoj mi reci da ti se nikada nije desilo da propustis zurku, izlazak ili nesto sl.zbog toga sto imas da ucis ??? to je odricanje ..... zasto ?? zarad diplome da bi nakon toga..... uhhhhh ma mrzi me vise da pricam.... ja sa ljudima koji su normalni volim da se raspravljam jer je rasprava zdrava ali sa takvom inteligencijom ne mogu jer ti nisam dorastao .... izvini na pokusaju :)
 
Sustina mog posta nije bila da nekoga provociram ili da dokazujem po forumu kako sam "natprosecna".To sto si se ti osetio prozvanim stvarno nije moja problematika.Ako ti pruza nekakvu kompenzaciju da me vredjas ti slobodno nastavi jer ni to nije moj problem.
 
Limelight:
Ma da , nije vazno sto si ucio deset godina nesto sto ti uopste ne ide jer zaboga zavrsio si fakultet i postao akademski gradjanin .

To sto je neko duze studirao ne mora da znaci da mu ne ide.Jednostavno nekim ljudima
je potrebno nesto vise vremena da savladaju odredjeno gradivo,ali kada ga savladaju
mogu ga znati cak i bolje od onoga ko je to naucio u zadatom roku.

Limelight:
I da, poslodavac(ozbiljniji) ce itekako gledati tvoj prosek ocena , ako si se provlacio po fakultetu sa sesticom i studirao deset godina , nije mu tesko da prepostavi kako ces tek da radis.

Kao sto rekoh prosek ocena nema apsolutno nikakve veze sa pravim strucnim znanjem kao i ocene dobijene na ispitu.To moze da znaci da je student naucio sva pitanja i zadatke koji dolaze na ispitu, ili je imao srece pa je ispitni zadatak ponovljen.
Da je poslodavac ozbiljan on bi znao ove cinjenice pa ne bi gledao prosek ocena.
To sto neki poslodavci gledaju prosek, to vise govori o njihovom neznanju.

Ako neko ima prosecnu ocenu sest ili je na ispitima dobijao sestice, to ne znaci i
ne moze da znaci da se provlacio.Ocena sest je zvanicna ocena sa kojom je ispit polozen.Ne vidim zasto ako je neko dobio sest mora da znaci da se provukao, a onaj koji je dobio deset on se kao nije provukao.
Trebala bi da znas da je razlika izmedju sestice i desetke mala.
Opet kazem ocene kao i prosek nisu merilo znanja i na osnovu njih ne moze se
zakljuciti kako ce neko da radi.

Limelight:
Inace ja zavrsavam fakultet sa ocenom 9,3 i radim ,sto mi uopste ne pada tesko jer sam se pronasla u onome sto volim.

Ucenje i rad ne idu zajedno.
Kakve veze ima tvoj prosek, sta time hoces da kazes,sta tebi to znaci.
Ako ne znas npr. da promenis sijalicu ili da ispravis ekser ili da ocistis
komp od virusa dzabe tebi prosek i 1000.

Ti si vec ljude koji imaju prosek sest svrstala u neku nizu vrstu koja se kao provlacila a, da o njima cak nista ne znas.
 
I treba da budemo razliciti, jer ako bismo bili isti ne bismo imali o cemu da pisemo.Mogli bi samo da se gledamo i divimo jedno drugom.

Ja samo zelim da podrzim sve one koji imaju zelju da se upisu na fakultet.I da im iznesem drugu stranu studiranja, onu koju ce im malo ko reci.
 
Ralien,bas se slazem sa tobom.
Ja mislim da je Limelight htela da kaze da ne vredi zavrsavati fakultet ako ces ziv da se iscimas zbog toga.
Nas dekan (inace on je sad rektor u Bg),kaze da je objektivna mera ucenja na ETFu za prosecnog studenta 12h dnevno,ako se racunaju i odlasci na predavanja,tako da ako gnjavis cak i 15 sati moze da prodje-da se ne lazemo ja ucim manje,ali nije bas i da ne ucim.Ako odaberes fakultet koji volis,pa naravno da ces uciti,mozda i vise nego sto treba,prosto bice ti zanimljivo ucenje...
Sto se tice vecitih studenata i toga,kod nas su oni otpali vec u prvoj i vecina se odselili na nesto lakse,nemam bas iskustva sa tim...
Na kraju krajeva,prosek i nije toliko bitan...osim ako nije preko 9,5 pa dobijes one veeelikee pare.Na kraju kad se prijavljujes na posao svi te pitaju sta znas.Diploma ti je samo uslov da te uopste nesto pitaju.
 
Ja generalno mislim da su kriterijumi na fakultetima jako niski i da svako moze da studira ukoliko ima para da to plati , sto naravno postoji samo kod nas.Tako da umesto da skolujemo kadrove po potrebi, a ne da fakultet prima hiljadu studenata iako posla kasnije ima za njih 100, stanje bi bilo mnogo bolje, niko ne bi studirao deset godina i podigao bi se kvalitet i nastave i skolovanih kadrova.Mislim da je objektivno problem to sto neko studira deset godina i to ne treba opravdavati.Kod nas vecina studenata uopste nezna zasto upisuje fakultet, uglavnom studiraju jer to tako treba, jer si bez faksa niko i nista, jer to od tebe ocekuju roditelji.Tako zaglavis da ucis nesto a ne znas zasto, otaljavas,studiras citavu vecnost i na kraju posle sve te frustracije mrzis posao za koji si se skolovao.
 
Pa visina kriterijuma zavisi od fakulteta valjda.Kod nas skoro svako moze da upise,jer je tezak fakultet pa je slab odziv,ali ko nije za to-ko ne kapira stvari ili kapira a nece da radi,otpada.
Sad kad su uveli bolonju-da nema prenosenja ispita valjda ce novi studenti skontati koliko im se isplati odugovlacenje.
Svako treba da se trudi da upise ono sto voli,ali drzava treba jasnije da kaze koji joj profil kadrova treba-sta ce nam toliki pravnici npr???E mi treba da znamo od koje profesije moze da se zivi i za sta smo sposobni pa da u izboru fakulteta napravimo kompromis.Ja mislim da na kraju,ako nesto stvarno ucis i ako to daje rezultate,pa nema sanse da ga ne zavolis.Ljudi vole da rade ono u cemu su dobri.
Mnogo je veci problem sto postoje gimnazijalci koji na kraju gimnazije nemaju pojma u cemu su dobri.
 
Predznanje iz srednje skole za fakultet ?????

Shvatices da je sve to jedna velika zabluda koju forsijaju profesori iz srenjih skola ;).... jedinu stvar koju mozes da poneses iz srednje skole je radna navika i slobodno mogu da kazem nista vise... naravno ovo vazi za prava, ekonomiju i sl... pmf je malo drugaciji... inace tesko ide studiranje dva fakulteta ali ako mozes i ako zelis svaka cast..... samo pazi da ne dodjes u situaciju da puknes i sa jednim i drugim... najbolje je kreni jedan pa nakon toga kad krene i sl onda upisi drugi.....
 
Limelight:
Ja generalno mislim da su kriterijumi na fakultetima jako niski i da svako moze da studira ukoliko ima para da to plati , sto naravno postoji samo kod nas.Tako da umesto da skolujemo kadrove po potrebi, a ne da fakultet prima hiljadu studenata iako posla kasnije ima za njih 100, stanje bi bilo mnogo bolje, niko ne bi studirao deset godina i podigao bi se kvalitet i nastave i skolovanih kadrova.Mislim da je objektivno problem to sto neko studira deset godina i to ne treba opravdavati.Kod nas vecina studenata uopste nezna zasto upisuje fakultet, uglavnom studiraju jer to tako treba, jer si bez faksa niko i nista, jer to od tebe ocekuju roditelji.Tako zaglavis da ucis nesto a ne znas zasto, otaljavas,studiras citavu vecnost i na kraju posle sve te frustracije mrzis posao za koji si se skolovao.

Zavisi od fakulteta.... lose je generalizovati stvari. Svako moze da studira i u svetu ako ima para pa cak i ako nema podigne kredit sto je normalna stvar svuda tako da NARAVNO da ne postoji samo kod nas. Ovo ostalo si u pravu.... ali se svi mi slazemo da visokom obrazovanju treba reforma iz korena tj. do korena pa onda i njega samog :)
 
Obavezno, ali ne u svom gradu. Za svaku devojku i za svakog decka koji upisu fakultet svaki decko i devojka koji su ostali u svom gradu su prave ovcice i ovnovi.Ne mislim da su glupi kao ovce i ovnovi ali su zaostali. Za jednu godinu studiranja u drugom gradu, kad pogledas na stare drugove i drugarice koji su ostali izgleda kao da zaostali u vremenu 15, 20 godina.Obavezno treba da se upise fakultet.Cak i tunjave devojke koje ne umeju ni da se provedu ni da se snadju u Beogradu, ipak gledaju, slusaju, i iako ne ucestvuju, mnogo nauce i mnogo se promene i mogu na svoje drugarice koje su ostale u rodnom gradu da gledaju kao na ovce, na primer na devojke koje su nekad gledale kao na svoje idole mogu da gledaju kao na glupe ovce.
 

Back
Top