Sonja Liht:Šta je „šokiralo” borce za ljudska prava

BG5

Veoma poznat
Poruka
11.580
Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, međutim, kaže da „ne treba likovati” zbog ovakve presude u Hagu, ali da je dobro da je ona takva da Srbiju oslobađa odgovornosti za počinjeni genocid u Srebrenici (mada je ne oslobađa i od odgovornosti što nije učinila ništa da ga spreči niti da kazni počinioce). Drugačija presuda, prema njenom mišljenju, ne bi dovela do stabilizacije prilika na Balkanu.

– Međunarodni sud pravde jedna je od najrespektabilnijih instanci u svetu i ne pada mi na pamet da ga osporavam. Drugačiji pristup doveo bi nas u sukob sa onim za šta se svi zalažemo, a to je nezavisnost sudstva – kaže Lihtova za „Politiku”.

Ona, takođe, primećuje da je apsurdno da oni koji izražavaju neslaganje sa presudom po tužbi Bosne protiv Srbije i Crne Gore, istovremeno ne kritikuju i rad Haškog tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, čiji rad, prema njenoj oceni, jeste ispolitizovan.

– Niko ne protestuje, recimo, zbog toga što Šešelj sedi četiri godine u zatvoru, a da mu suđenje još nije počelo. Koliko god mi politika koju on zastupa, i njegovi nastupi, bili neprihvatljivi, njegova ljudska prava ista su kao i ljudska prava svih drugih – dodaje Lihtova, citirajući Žarka Puhovskog, predsednika Hrvatskog helsinškog odbora, koji polazi od toga da su „ljudska prava ljudska prava, kako za moje prijatelje, tako i za moje neprijatelje”.

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=21426&lang=2
 
N_doP4JuGlfcdOlb5VUv7K9RQZXjD9wqbFA4N.jpg


What an ugly face
 

Back
Top