Doktori!

dr

Poznat
Poruka
9.753
Posto smo se vec prilicno dobro upoznali na ovom forumu mislim da je red i ja da postavim temu. :wink:
E pa narode moj forumski,znam ja da nam je zdravstvo u raspadu,o platama necemo ali eto interesuje me sta vi zamerate svojim lekarima?Sta je to sto vam smeta,kakav odnos imate sa njima,da li osecate da vam pruzaju dovoljno paznje...
Raspalite...
 
E, taman sam mislio da upozorim koleginicu da je preterala sa pozivom, i da će je ljudi bukvalno shvatiti (mislim na ono "raspalite"... :D )...
Kad, ono, pohvala od đavolice... Mislim da je đavolica zaslužila kao nagradu - jedan besplatan pregled... :wink:
 
Najviše zameram većini lekara sa kojima sam imala posla nedostatak širine posmatranja života i u njegovim okvirima-zdravlja i bolesti. Skučenost je prepreka za svaki posao. Zdravlje i lečenje bolesti podležu prirodnim zakonima i harmoniji koja je za ljude još uvek misterija. E, u okviru te misterije, pojavljuje se savremeni lekar i ponaša se kao da je pao sa druge planete, kao da sam nema organizam, telo i u njemu organe. Da ne govorim o životnoj energiji, svesti, osećanjima i ostalim tričarijama koje nas čine ljudima. Pacijenta posmatra kao neživu prirodu na kojoj on treba da primeni ono što je naučio. Negira sve što nije pročitao i što mu profesori nisu rekli. Logika? Nema pojma.
Taman posla da sada poskačete, lekari! Ne kažem da su svi takvi, ali je to neki trend koji preovladava u mom iskustvu.
Uz uvažavanje ove plemenite profesije,
pozdrav svima.
 
Zameram doktorima što svoj posao uglavnom rade po nekom šablonu(naravno ne svi ,čast izuzecima)ali uglavnom je to hroničan problem.Evo,ja imam konkretan primer.U mom gradu postoji doktorka koja nas sve leči kao da bolujemo od iste bolesti.U pitanju je lekar opšte prakse kod koje moraš da dođeš kako bi te uputila, kada joj objasniš svoje simptome bolesti, kod određenog specijaliste.Naime ona nam svima uglavnom prepisuje iste lekove,one koji se trenutno nalaze u apoteci te ambulante u kojoj se pregledamo.I ako ti naravno nije dobro od tih lekova ili se ,ne daj bože,požališ na adekvatno lečenje ona te pošalje psihijatru.Ja sam donedavno mislila da ona to radi samo meni međutim saznala sam da je to kod nje uobičajena praksa.I što je najgore ona bolesnike koji malo češće dolaze kod nje naziva "psihijatrija"umesto da se posveti slučaju tih bolesnika.Ja znam da svima nama posle svega što smo preživeli u našoj zemlji jeste potreban psihijatar i ne bežim od toga ti doktori znaju da budu divni ljudi ali nemogu da pomognu baš kod svih bolesti.Ali da ne bude da samo pričam loše o lekarima ima zaista divnih i požrtvovanih ljudi u tom zanimanju ali ja sam htela da opišem slučaj jedne doktorke koja nikako ne bi smela da radi taj plemeniti posao.To što ona radi graniči se sa zločinom!!!!! :x :x
 
Prvo smeta mi što moraš da poneseš miloštu da bi uopšte bio prijatan prema tebi,da bi ti se posvetio.
Nervira me drskost, olako prepisivanje injekcija, pogotovo penicilina.Pušenje na radnim mestima.Medicinske sestre, pa i čistačice koje umisle da su zvršile za doktora nauka.Možete misliti kad odem u inostranstvo pa kad krenu pitanju Jel kod vas mora da se plati operacija inače možeš da umreš
ako nemaš?Kako to kod vas prepisuju tako lako injekcije?Kako se to kod vas ponašaju prema pacijentu?Konkrentan primer: Gosopodja odvede svog oca na kontrolu kod urologa i u ordinaciji doktor zapali cigaru i duva još u pacijenta. Ili igla padne na pod i sestra hoće da stavi na špric. Ili bolnička lista od drugog pacijenta zakačena za krevet pacijenta. I onda ja crvenim kad odem preko. I pokušavam da branim nema plata, para.Na šta mi svi oni odgovore njih niko nije terao da polažu Hipokratovu zakletvu.
 
Mene nervira beskrajno cekanje u redovima dok oni prave po ko zna koju pauzu od 1h... I posle se zale na plate... Naravno,cast izuzetcima...
Npr. meni se desilo da mi jedan dr posle 5o minutnog pregleda prepisao penicilin... A u zdravstvenoj knjizici lepo pise da sa alergicna na penicilin... I to mi neki dr...
 
Ajooooj! :lol: Otvorila sam Pandorinu kutiju...
Elem da krenem da branim cast profesije, mislim da zaista ima mnogo istine u onome sto ste napisali ali moram da odgovorim na neke stvari jer mislim da niste u pravu.
Na osnovu svog kratkog radnog iskustva naucila sam par bitnih stvari, covek je vrlo osetljiv na svoje zdravlje i ocekuje da se tad njemu posveti sva moguca paznja ,sto je normalno ali koliko god cekanje izgledalo beskonacno morate shvatiti da je sistem problem a ne doktor iz razloga sto se prosto jedva izdrzava tempo od 50 i vise pacijenata dnevno, ako jos se podje od toga da za adekvatan pregled i kontakt sa pacijentom treba 20 minuta minimum onda nije cudo sto su cekanja tolika.
Druga stvar polazim od sebe nakon osmocasovnog radnog vremena imala sam situacije kada se samo skljokam u krevet da ne mogu da govorim ili jedem od umora.
Dakle Hipokratova zakletva stoji ali i mi smo ljudi od krvi i mesa,a cesto se desi da ti pacijent ne iskopa oci samo zbog pola sata dorucka.Naravno da ima i nas i vas raznih...
Sto se tice penicilina,lekarska greska je prepisati pacijentu ovaj lek osobi koja je alergicna ali hocu nesto drugo da dodam,postoje strogo indikovane situacije,posebni parametri koji lekaru ukazuju da pacijentu oralnom teraojim nece biti bolju,izgubice vrlo bitno vreme za borbu protiv bolesti a sa druge strane iscrpece organizam,znaci nije to zelja lekara da prepisuje injekcije nego ce tako najefikasnije izleciti svog pacijenta.E sad penicilin je dobar i jeftin lek,zasto bi ga se odricali.
Jedna gosca je rekla da se prepisuju lekovi koji postoje samo u ambulanti...vise ne brojim situacije u kojima zamalo glavu nisam izgubila zato sto sam preporucila lek koji se kupuje,jer sta ja mislim ,da li znam kolike su penzije i onda prepisujem ono sto se nalazi u apoteci jer pacijent ne pristaje na nista drugo.
Dragoj komsinici bih da odgovorim,lekari sprovode zapadnu, savremenu medicinu.Tako je svugde u svetu, ja znam da ona ima siroke poglede na svet ali i u svetu kad odete kod lekara dobijete savremene lekove a kad zelite nesto prirodnije onda se javljajte osobama koje se bave tom alternativnijom medicinom.
Na stranu sto kod nas ljudi ako im ne prepisete pentreksil koji im ni ne treba u najmanju ruku ce vas nazvati sarlatanom ili u mom slucaju balavicom koja nema pojma.
Jos jedna stvar ja sam pitala za doktore,medicinske sestre nisam uvrstila u tu grupu.
Svi spominjete doktore izuzetke, ja zaista mislim da su slucajevi na koje vi nailazite zapravo izuzeci a ne cela profesija.
E sad posto sam postavila ovakvu temu moram da kazem i sta nama,meni licno smeta.
Prvo ne kupanje, aman narode ko boga vas molim okupajte se kad dolazite kod lekara.
Ako ste vi u svojoj glavi zacrtali sta vam je i koji lek vam treba nema sanse da vas od toga odvratimo, u tom slucaju zasto dolazite kod lekara ako vec znate sta vam je.
Trece sto me izludjuje je kafa,udje , stavi 100,200 g kafe(onako frkne mi na sto)i onda krene sa muzickim zeljama i spiskovima.Sa spiskovima se ide na pijacu a ne kod lekara.
Eto toliko.Drago mi je da ste se ukljucili u diskusiju, mislim da je ovo dobar nacin da se nadjemo na pola puta, da mi bolje shvatimo vase potrebe a i mi da vama priblizimo profesiju .
 
vlada*:
E, taman sam mislio da upozorim koleginicu da je preterala sa pozivom, i da će je ljudi bukvalno shvatiti (mislim na ono "raspalite"... :D )...
Kad, ono, pohvala od đavolice... Mislim da je đavolica zaslužila kao nagradu - jedan besplatan pregled... :wink:

Hvala! :D Samo ne znam koja vrsta pregleda je u pitanju...ima ih raznih :roll:
 
Ma,ok je to... Razumem ja da trebate i vi da imate pauzu...
Pre odprilike mesec dana sam cekala da izvadim lekarski za voznju... Za jedan obican potpis,cekala sam vise od 3h... Ona nista nije radila... Pila je kafu sa nekim cicom 2h... A da ne pricam sto su svi ulazili preko reda koji su makar poznavali cistacice...
 
Pa sta ti mislis samo zato sto sam doktor da cu uci preko reda.
Prvo iz razloga sto sve zavisi od sestre da li ce biti dovoljno kolegijalna da doktorku upozori da sam lekar i da stavi karton na vrh...samo jedna doktorka koja sada vise ne radi a bila je moj lekar opste prakse jos dok sam studirala me je uvek primala preko reda,iz ciste kolegijalnosti.
I da se niko ne ljuti mislim da je to ok,cekam u posti,u samoposluzi...bar ja mislim da je to ok.
U svim ostalim situacijama ako nemam beli mantil i ne udjem sama,dakle predam knjizicu,sednem i cekam...i svasta se naslusam.
 
Pa,da... Ako cemo iskreno... Nekako mi je logicno da te tvoje kolege i koleginice pustaju preko reda...
Ali dobro... Bitno je da mi imamo nasu dr na forumu koja uvek i redovno odgovara na postove... :wink:
 
dr:
Posto smo se vec prilicno dobro upoznali na ovom forumu mislim da je red i ja da postavim temu. :wink:
E pa narode moj forumski,znam ja da nam je zdravstvo u raspadu,o platama necemo ali eto interesuje me sta vi zamerate svojim lekarima?Sta je to sto vam smeta,kakav odnos imate sa njima,da li osecate da vam pruzaju dovoljno paznje...
Raspalite...
U principu, idem kod lekara samo kad moram, na kontrole i slicno.. I tad jedva prezivim odlazak:)..ali me vodi misao da je ipak moje zdravlje u pitanju i da bilo kakvo odlaganje dovodi do komplikacija slicno..
E sad, sretala sam razlicite lekare, od onih punih razumevanja, do nervoznih, drskih i ironicnih (a to mi tako 'treba' u tom momentu..:). Gledam da me to ne opterecuje previshe, ipak su i oni ljudi razlicitih naravi, trudim se da obuzdam zvoj temperament;) ako vec moram da prezivim neshto neugodno.
 
E da, pomenuli ste cekanje, jeste, i MENE to strashno iritira, no ja tu ne mogu nishta da promenim.. medicinske sestre su posebno neugodne kad zelim da dobijem neku informaciju, kad zakazujem i slicno..
:shock:
Evo, sad cu opet poceti da se nerviram :evil:
 
Ma, o.k. je sve to-lekari su ljudi i normalno, ima ih raznih. Lekar je i pacijent istovremeno. Ja verujem da ima onih koji se dosledno drže svoje profesije, edukuju se, razmišljaju o onome što rade. Poznajem lekare koji noćima ne spavaju nad nekim slučajevima. Drugo, sva ta susretanja sa bolešću kroz čitav život...brrr... Svako ima osećanja, ljudi koje si lečio umiru, gledaš patnju i bol a znaš da ne možeš da uradiš mnogo. O svemu tome ja razmišljam i razumem. Ali, takvih je malo, kao što je i u drugim profesijama i nezavisno od profesije, malo pravih ljudi. To je žalosno, ali je tako.
Što se tiče opaske o štrokavosti, mislim da ovo nije mesto na kome oni kojima je upućena mogu da je vide.
Tu pojavu kod nas ne mogu da shvatim, ali-i to je realnost.
Pozdrav svima.
 
Kad smo vec ovde...
Svi smo mi ljudi sujetni... Ja zaista uvazavam to sto su studije medicine vrlo ozbiljne i dugo traju, sto je sama profesija vise nego zahtevna i sve iziskuje ogromnu zrtvu od onoga ko odluci (i istraje u tome) da bude lekar...
Ali... Skoro sam cula (od lekara!) za sledeci slucaj: Dva hirurga su nad otvorenim pacijentom u sred operacije bukvalno raspravljala o tome koju metodu da upotrebe i izvedu operaciju! Covek je, na kraju, dobio sepsu... U pitanju je bila samo sujeta, nadmudrivanje, dokazivanje o tome ko je pametniji...
Radim u novinarstvu... pa mi je dosta toga poznato... Znam zenu koju su doslovce iskasapili na porodjaju (beba je bila prevelika, a lekar je insistirao na prirodnom porodjaju jer je trecerotka!), sve je trajalo predugo, bebi su ostecena glava i udovi, dan-danas je tezak invalid, kao i majka... Na klinici na koju su kasnije poslati, lekar koji ih je primio bio je zabezeknut i konstatovao da se radi o tipicnoj gresci lekara... ponovio je to i pred studentima... Ali, nesrecna zena ne mnoze da dokaze niciju krivicu, na sudu niko nece da svedoci otvoreno protiv kolega...
Svakom ko je, ne daj Boze, imao priliku da se suoci sa ozbiljnijom bolescu kada je potrebna duza i ozbiljnija lekarska intervencija, poznato mu je da to, u najvecem broju slucajeve - kosta! Ne samo materijal, lekovi i ostalo... vec i "cast" za lekara... Tarife su javna tajna... negde cak ni "tajna".
Ja znam da su lekarske plate male, ali da li se neko zapitao odakle nesrecnim pacijentima (i njihovim porodicama) toliki novac? Osim toga, kako biste vi, dragi nasi doktori (iskreno se nadam da nikad necete dospeti u kategoriju ovih o kojima pricam), rekli: mele plate su krivica sistema, ne pacijenata...
Iskreno, zaista verujem da je osoba poput nase dr "rodjena" za posao koji radi i ne verujem da ce njena humanost i prvrzenost pozivu i pacijentima ikad doci u pitanje. Sve najbolje
 
vlada*:
Devilishgirl:
vlada*:
E, taman sam mislio da upozorim koleginicu da je preterala sa pozivom, i da će je ljudi bukvalno shvatiti (mislim na ono "raspalite"... :D )...
Kad, ono, pohvala od đavolice... Mislim da je đavolica zaslužila kao nagradu - jedan besplatan pregled... :wink:

Hvala! :D Samo ne znam koja vrsta pregleda je u pitanju...ima ih raznih :roll:

Imaš obezbeđen jedan opšti pregled, a , zavisno kog lekara odabereš, možeš dobiti i detaljniji pregled dređenog dela tela... Odaberi! Ja sam recimo orjentisan ka plućima (i grudnom košu)... :wink:

:roll: Krvna slika sigurno ne treba..imam mnogo dobru krv, ako nekom treba- tu sam :lol:
A za pluca isto ne brinem..ne osecam tegobe...
Grudni kos..pa tu nema sta da se ispituje..ali ima da se ispipa...(znaci, ako fali odmah kod dr?)
Sta drugo :roll:
 
Kad Vlada bude video ovo...ima,on je nas pneumoftiziolog ili spec za plucne bolesti i tbc...ne dao bog bronhitis,upalu pluca...ili nesto gore.
 

Back
Top