Biblija - Bestseler kroz Istoriju

islandjanin

Aktivan član
Poruka
1.775
BIBLIJA - BESTSELER SVIH VREMENA

Biblija je bila prva štampana knjiga. Uradio je to Guteberg 1456. godine u Nemačkoj. Od tada do danas procenjuje se da je cela (Stari i Novi zavet) štampana u više od 17 miliona primeraka, oko 14 miliona Novih zaveta i oko 600 miliona pojedinih delova Biblije. Prevedena je na preko 1500 jezika sveta.

Interesuje me kako svi oni koji pokusavaju da opovrgnu Bibliju, gledaju na ovakve podatke. Kako je moguce da ova knjiga "zivi" ovoliko, kako je moguce da je uspevala da "prezivi" razna "spaljivanja" i unistavanja kroz istoriju. Zasto ona toliko "bode" oci svima onima koji ne veruju???
 
vrlo je moguce i jednostavno.
sam si rekao da je prva stampana knjiga. dakle u nedostatku drugih knjiga nisi imao nista drugo, osim biblije. kako mozes da poredis knjigu koja se stampa 5 vekova sa recimo modernom astronomijom koja se stampa 2 godine?
druga stvar je zaludjenost tom biblijom i nepoznavanje drugih stvari....i zelja da se druge stvari ne u poznaju...
 
Obersturmfuehrer:
vrlo je moguce i jednostavno.
sam si rekao da je prva stampana knjiga. dakle u nedostatku drugih knjiga nisi imao nista drugo, osim biblije. kako mozes da poredis knjigu koja se stampa 5 vekova sa recimo modernom astronomijom koja se stampa 2 godine?
druga stvar je zaludjenost tom biblijom i nepoznavanje drugih stvari....i zelja da se druge stvari ne u poznaju...

a tu je i secanje na lomache... 8)
pa ogradjivanje okoline ako postavljash pitanja... 8)
 
Obersturmfuehrer:
druga stvar je zaludjenost tom biblijom i nepoznavanje drugih stvari....i zelja da se druge stvari ne u poznaju...
Prvo i bitno je da, poenta Biblije nije da se naučno dokazuje!

U vreme kad je sastavljana Biblija nauka se već razvijala,
i da je se htelo Biblija bi bila popunjena praktičnim (naučno dokazivim) sadržajem.

Tako i danas, Biblija nije štivo o tome kako su ljudi iz davnina najpraktičnije gradili kuće,
koji gmizavci su u to vreme harali svetom,
već kako su ljudi hranili svoju dušu.

Čovek ima potrebu za nečim višim od naučnodokazivih mašina,
zato i Biblija opstaje i treba da nam služi za dušu!

Drugo mnogo manje bitno je da se Biblija može i naučno dokazati.

p.s. nemoj da ideš u Crkvu da slušaš lupetanja,
sigurno si išao u Crkvu čim znaš da se tamo pričaju gluposti.
 
islandjanin:
BIBLIJA - BESTSELER SVIH VREMENA

Biblija je bila prva štampana knjiga. Uradio je to Guteberg 1456. godine u Nemačkoj. Od tada do danas procenjuje se da je cela (Stari i Novi zavet) štampana u više od 17 miliona primeraka, oko 14 miliona Novih zaveta i oko 600 miliona pojedinih delova Biblije. Prevedena je na preko 1500 jezika sveta.

Interesuje me kako svi oni koji pokusavaju da opovrgnu Bibliju, gledaju na ovakve podatke. Kako je moguce da ova knjiga "zivi" ovoliko, kako je moguce da je uspevala da "prezivi" razna "spaljivanja" i unistavanja kroz istoriju. Zasto ona toliko "bode" oci svima onima koji ne veruju???
Niko pametan ne može da ospori ove tvoje navode. Ja bih dodao još da je kroz istoriju bila inspiracija i nadahnuće umetnicima, mnogim uspešnim ljudima pa i možda naučnicima, zašto ne. Ja u svojoj biblioteci, ne tako velikoj, imam Bibliju i pročitao sam je. Ni jedan pametan čovek ne može da opovrgne Bibliju, kako ti kažeš i niko i ne pokušava. Ono što ti ne razumeš to je da ja i moji istomišljenici ne prihvatamo mnoge "istine" iz Biblije, koje vi vernici a priori prihvatate. Nisam rekao da je u Bibliji sve laž. Daleko od toga. Ali kako mogu da prihvatim istinu "Na početku Bog stvori Zemlju i nebo" kad ja znam da je Zemlja stvoribilna, nekako je nastala i tu možemo da se sporimo kako, ali nebo kao fizički objekt ne postoji, pa kao takvo ne može biti ni stvoreno. To je suština moje pobune protiv Biblije. Dakle jasno je da su je pisali ljudi sa skromnim znanjima i niko im ne zamera. Ali ti si žitelj ove Planete u XXI veku i ne znaš da nebo ne postoji, već i dalje "guslš" Bog stvori ovo, Bog stvori ono.
 
Kapernaum:
U vreme kad je sastavljana Biblija nauka se već razvijala,
i da je se htelo Biblija bi bila popunjena praktičnim (naučno dokazivim) sadržajem.

joj gluposti...
na kom je stepenu razvoja tada nauka bila majke ti...


Kapernaum:
Tako i danas, Biblija nije štivo o tome kako su ljudi iz davnina najpraktičnije gradili kuće,
koji gmizavci su u to vreme harali svetom,
već kako su ljudi hranili svoju dušu.

zasto je onda gurate kao istorijsku knjigu?

Kapernaum:
Drugo mnogo manje bitno je da se Biblija može i naučno dokazati.

naravno da moze.
vreme nastanka na primer...
cak i poneki dogadjaji...
 
Kapernaum:
Pa Islandjanine znaš onu staru:
ISTINA BOLI
Koja istina? Da li je to ona da čovek čarobnim štapićem predvoji more, i prođoše Izraelci ali kada naiđe egipatska vojska more se sklopi i uništi vojsku. Zar ne vidiš da je ovo: "Što je babi milo to joj se i snilo".
Ako ti ovo nije dovoljno mogu da ti navedem mnogo ovakvih istina. Ne veruješ? Evo ti:
Devica rodi sina alhemičara, koji pretvori vodu u vino, i nahrani 7000 ljudi sa 4 hleba pa ožive mrtvog čoveka starog 4 dana, čak je počeo i da smrdi (mislim mrtvac), a posle toga vaskrse i prođe kroz zid, pa kad dođe do mora on ga pregazi ne potonuvši i živ i zdrav, posle smrti, dođe kod svojih učenika.
 
Obersturmfuehrer:
joj gluposti...
na kom je stepenu razvoja tada nauka bila majke ti...




zasto je onda gurate kao istorijsku knjigu?



naravno da moze.
vreme nastanka na primer...
cak i poneki dogadjaji...

Shtrupfe
na kom god stepenu bila
:( tad su je vratili par hiljada godina unazad :(

nego... na jedno pitanje mi ni jedan vernik nije odgovorio

ako je crkva Dzisusova abministracija na zemlji (poshto je on vaskrso samo da bi rekli da je vaskrso, a onda si otisho)
onda je vreme dok je crkva na vlasti u nekoj drzavi
iliti kontinentu kao u ovom sluchaju

vreme dok bog vlada njome.

zar ne?

e, a zashto to vreme dok je crkva vladala evropom
poznato kao Mrachno doba???????????????????????
 
crow:
Shtrupfe
na kom god stepenu bila
:( tad su je vratili par hiljada godina unazad :(

nego... na jedno pitanje mi ni jedan vernik nije odgovorio

ako je crkva Dzisusova abministracija na zemlji (poshto je on vaskrso samo da bi rekli da je vaskrso, a onda si otisho)
onda je vreme dok je crkva na vlasti u nekoj drzavi
iliti kontinentu kao u ovom sluchaju

vreme dok bog vlada njome.

zar ne?

e, a zashto to vreme dok je crkva vladala evropom
poznato kao Mrachno doba???????????????????????
Ma to su ga ateisti nazvali "mračno doba", naravno. Za njih je to bilo najsvetlije doba jer su palili i žarili i uništavali sve napredno. Mračno doba za njih tek dolazi, jer su počeli da im se drmaju temelji. :D
 
stnco:
Niko pametan ne može da ospori ove tvoje navode. Ja bih dodao još da je kroz istoriju bila inspiracija i nadahnuće umetnicima, mnogim uspešnim ljudima pa i možda naučnicima, zašto ne. Ja u svojoj biblioteci, ne tako velikoj, imam Bibliju i pročitao sam je. Ni jedan pametan čovek ne može da opovrgne Bibliju, kako ti kažeš i niko i ne pokušava. Ono što ti ne razumeš to je da ja i moji istomišljenici ne prihvatamo mnoge "istine" iz Biblije, koje vi vernici a priori prihvatate. Nisam rekao da je u Bibliji sve laž. Daleko od toga. Ali kako mogu da prihvatim istinu "Na početku Bog stvori Zemlju i nebo" kad ja znam da je Zemlja stvoribilna, nekako je nastala i tu možemo da se sporimo kako, ali nebo kao fizički objekt ne postoji, pa kao takvo ne može biti ni stvoreno. To je suština moje pobune protiv Biblije. Dakle jasno je da su je pisali ljudi sa skromnim znanjima i niko im ne zamera. Ali ti si žitelj ove Planete u XXI veku i ne znaš da nebo ne postoji, već i dalje "guslš" Bog stvori ovo, Bog stvori ono.



Dobro, lepo si ovo rekao, korektno, nema sta. Medjutim, ti ne mozes da prihvatis da u Bibliji stoji "U pocetku stvori Bog nebo i zemlju", i da je to zaista tako, ali zato koristis "argument" da je Zemlja stvoribilna...? Sta znaci to? Da li to znaci da ona ima kapacitet i potencijal da se SAMA stvori? Kako? Sta se u ovom svetu u kome zivimo stvara samo od sebe ili bolje da kazem zivo od ne zivog?!
 
stnco:
Koja istina? Da li je to ona da čovek čarobnim štapićem predvoji more, i prođoše Izraelci ali kada naiđe egipatska vojska more se sklopi i uništi vojsku. Zar ne vidiš da je ovo: "Što je babi milo to joj se i snilo".
Ako ti ovo nije dovoljno mogu da ti navedem mnogo ovakvih istina. Ne veruješ? Evo ti:
Devica rodi sina alhemičara, koji pretvori vodu u vino, i nahrani 7000 ljudi sa 4 hleba pa ožive mrtvog čoveka starog 4 dana, čak je počeo i da smrdi (mislim mrtvac), a posle toga vaskrse i prođe kroz zid, pa kad dođe do mora on ga pregazi ne potonuvši i živ i zdrav, posle smrti, dođe kod svojih učenika.


Za agnostike i ateiste meni je ovo potpuno razumljivo. Bog je Svemoguc, i kao takav On moze sve. Tako da nema potrebe da nabrajas primere iz Biblije i da se cudis.
 
crow:
Shtrupfe
na kom god stepenu bila
:( tad su je vratili par hiljada godina unazad :(

nego... na jedno pitanje mi ni jedan vernik nije odgovorio

ako je crkva Dzisusova abministracija na zemlji (poshto je on vaskrso samo da bi rekli da je vaskrso, a onda si otisho)
onda je vreme dok je crkva na vlasti u nekoj drzavi
iliti kontinentu kao u ovom sluchaju

vreme dok bog vlada njome.

zar ne?

e, a zashto to vreme dok je crkva vladala evropom
poznato kao Mrachno doba???????????????????????


Odgovarano je dosta puta na ovakva i slicna pitanja! Konkretno ja sam nekoliko puta odgovarao i ponocu opet ukratko. Crkva, dakle ona zvanicna, tradicionalna i u vecini slucajeva "mrtva" crkva je zaista cinila strasne stvari kroz istoriju. Nije nikakva tajna da je za vreme inkvizicije Rimokatolicke crkve, dakle u periodu od oko 1000 godina pobijeno na najsurovije mooguce nacine izmedju 60-80 miliona ljudi.
Medjutim, ne moze niko da kaze za sebe da je iskreni hriscanin i da onda ide i ubija ljude u Isusovo ime. To je naravno ludost. I upravo je u tome stvar. Vi "optuzujete" Boga za takve stvari, ali nije On kriv sto je u ljudskom srcu greh i zelja za zlom. Prema tome, svaki hriscanin zna da je Isus rekao da "volimo i svoje neprijatelje". Dakle ako je necija (Bozija) poruka ljubav, a vi Ga optuzujete za zlo koje su cinili ljudi koji svakako nisu bili hriscani, iako su se tako nazivali, onda to prosto nema veze s vezom.

Razgranicite, jednom za svagda, proslost odnosno tradicionalnost koja je samoj sebi svrha i iskrenu zivu veru u Boga.
 
islandjanin:
Za agnostike i ateiste meni je ovo potpuno razumljivo. Bog je Svemoguc, i kao takav On moze sve. Tako da nema potrebe da nabrajas primere iz Biblije i da se cudis.


Hm...sve može? Da zaustavi rat u Iraku na primer? Da iskoreni glad na planeti? Da suzbije bolesti na planeti? Da spreči globalno zagrevanje a samim tim i novo ledeno doba koje nam preti? Šta još to može Božidar?
 
Sve moze! Ko je kriv za rat u Iraku? Bog ili Covek? Ko je kriv za glad na planeti? Covek je kriv za sve, njegova sujeta, egoizam, pohlepa, samodovoljnost, to su najcesce ljudske osobine/odlike karaktera. Takav covek moze samo zlo da donese ljudima oko sebe, ali i samom sebi! Zasto vam je to tako tesko shvatiti! Niko zlo ne cini zato sto mora, nego je tako izabrao, tako hoce, to mu odgovara!
 

Back
Top