Poreklo becar paprikasa?

Danaida

Početnik
Poruka
13
Da li neko mozda zna kojoj nacionalnoj kuhinji pripada "Becarac"? Ja sam odrasla u ubedjenju da je to madjarsko jelo, a i njegov drugi naziv, sataras, mi nekako madjarski zvuci, medjutim, nigde nisam nasla potvrdu da je tako, a i kad u pretrazivac ukucate rec szataras, kako bi na madjarskom ovo trebalo da se pise, nema ni jednog teksta u kome se ona spominje. Na par, prilicno nepouzdanih, mesta sam videla da ga svrstavaju u srpsku nacionalnu kuhinju. Sad vise ne znam ni da li su becarac i sataras isto!
 
Ima jedna prica, ne znam da li je istinita, ali ima logike. Kada su Becari (vojvodjanski) morali da zarade za zivot, prihvatali su se posla cuvajuci lubenice i ostale vredne poljoprivredne kulture koje su mogle krasti. Za vreme zrenja tih kultura oni su bili na njivama u kolibicama svo vreme. Oko tih njiva je uvek bilo materijala za becar paprikas koji su oni sami sebi pravili pa je po tome i nastao naziv.
 
Moram priznati da mi je pričica simpatična i logična i predstavlja dobro opravdanje da bećarac smestim u nacionalnu kuhinju Srbije. Trebala mi je ta informacija jer pišem za jedan sajt sa receptima i trudimo se da većina recepata ima i geografsko poreklo. Hvala.
Ako neko zna još neku priču, dobro bi mi došla ;)
 
Sataraš (ili bećar paprikaš) - smatra se da je to jedno od retkih srpskih jelaj koje je prilikom seoba pod Arsenijem Čarnojevićem srpski narod doneo u predele gde su se naselili: Slavonija, Baranja, Bačka, Srem, Mađarska.
 
Evo zasto se zove Bećarac. Bećari su jelte nezhenje (ili barem privremeno) , znaci bez zene odnosno bez "mesa". Isto kao i bećarac u koji naravno ne ide meso. nema veze sa ljutinom ili zhestinom.

pa ja sam cuo nesto slicno od kuvara i etnologa , tj. pocetak je isti to za nezenje , al nema veze sa mesom ,
nego su navodno posto su bili nezenje i becari i ziveli su sami ,pa obicno posle celonocnog "becarenja " po kafanama i sorovima, na brzinu su pravili to brzo i jednostavno jelo, jer nisu imali domacice pored sebe za neke komplikovanije kominacije :think:
inace po Vojvodini ima i kombinacija u koje se doda i par jaja ili slanine ,ili oba da se malo pojaca jelo
 
Poslednja izmena:
Мени су рекли да је бећарац управо карактеристичан по парадајзу који се не љушти приликом кувања, тј. љуска му остане цела и онако се уврне. То има логике, везано за ону дефиницију бећара. Иначе, ја стављам јаје при крају кувања, а онда бећарац служим као прилог уз месо или сир.
 

Back
Top