Filozofski fakultet-Filozofija

Karamazov

Ističe se
Poruka
2.450
Zaista obozavam filozofiju i imam zelju to da studiram...Ali cujem od mnogih zamerke tipa da je to neprakticno,i zanimanje bez ikakve perspektiva,bar kod nas...Sta vi kazete na to...? Ako moze neko da mi pomogne i da mi kaze da li su studije teske,da li je zanimljivo kako ja to zamisljam,i kakva je zaista perspektiva? Cuo sam da se za prijemni polazu opsta kultura i nekakvi eseji iz filozfije?


Hvala unapred svima!
 
A sta je danas pa perspektivno? Samo cepaj ako te zanima, nijedan faks nije savrsen, i ovde te verovatno 60% stvari nece zanimati, ali bas ako time zelis da se bavis samo napred! Mnogi pogrese kada misle da ce samo tamo 'kenjati' a da nista ne procitaju, znam samo da ima gomila za citanje, ali pretpostavljam da i ti to znas ;) Eseje pises na osnovu oblasti iz filozofije za srednju skolu...
Mozes uvek da radis kao PR neke firme, novinar, milion stvari, narocito ako si elokventan i ako se snadjes ;)
Mozda postanes premijer? ;)
www.infostud.com -> za broj primljenih, skolarine itd itd...
pozdrav
 
I ja razmisljam da upisem fil. Oko prijemnog sam se raspitao. Za test opste informisanosti ne treba da se spremas. A za ovaj drugi (test znanja) treba da predjes udzbenik iz filozofije za srednju. E sad i meni bi dobrodosle informacije o tome koliko je tesko i koliko se obicno ucu (u broju stranica) za jedan ispit. Nadam se da ce nam se pridruziti neki student filozofije, na ovom forumu, i zasuti nas potrebnim savetima. Pa mozda se mi lepo za koji mesec prekrstimo i krenemo na prijemni, pa sta bude...
 
zoranpetrovic84:
A sta je danas pa perspektivno? Samo cepaj ako te zanima, nijedan faks nije savrsen, i ovde te verovatno 60% stvari nece zanimati, ali bas ako time zelis da se bavis samo napred! Mnogi pogrese kada misle da ce samo tamo 'kenjati' a da nista ne procitaju, znam samo da ima gomila za citanje, ali pretpostavljam da i ti to znas ;) Eseje pises na osnovu oblasti iz filozofije za srednju skolu...
Mozes uvek da radis kao PR neke firme, novinar, milion stvari, narocito ako si elokventan i ako se snadjes ;)
Mozda postanes premijer? ;)
www.infostud.com -> za broj primljenih, skolarine itd itd...
pozdrav
axaxa premijer,joj nasmejao si me...hvala ti,imam na umu o cemu se radi...
 
ja vam mogu dati malo zastarele informacije, jer sam treca godina, pa studiram po starom programu.
za prijemni ne moras mnogo brinuti ako imas dobar uspeh u srednjoj. samo spremi udzbenik filozofije za cetvrti razred gimnazije, a za test opste informisanosti... tu bas ne mozes da se spremis..ono sto znas-znas:)
sto se tice ispita, literatura se uglavnom krece od 800 str (minimum) pa navise..
ima par ispita za koje mozes da se snadjes sa skriptama, ali npr. anticka filozofija, uvod u filozofiju, etika, estetika, to ti je sve obimno...brojis knjige a ne strane..znaci oko 10 knjiga pa nadalje
s tim sto nekad ne moras citati celu njigu, vec samo naznacene odeljke, poglavlja..
po novom programu je vecina vezbi i predavanja obavezna, moras da si na faxu stalno (sto nije bilo slucaj ranije:)
ako zaista volis filozofiju nece ti biti tesko, ali ce verovatno biti momenata kad budes proklinjao dan sto si to uspisao..ali tako ce biti koji god fax da upises.. bitna je istrajnost i "ljubav prema mudrosti" :):):) e sad da li je zanimljivo?
pa zavisi sta smatras zanimljivim?
koji deo filozofije te interesuje?
fakultet ti daje najopstije obrazovanje, od svega ces zakaciti po malo, tako da ce biti dosta toga sto te u principu ne zanima. ali i onog drugog:)
najbolje idi na sajt filozofskog fakulteta http://www.f.bg.ac.yu/
pogledaj ispite, uslove, nazive predmeta..sve sto ti ne bude jasno, pitaj me..ako znam odgovoricu..
 
beetlejuice:
ja vam mogu dati malo zastarele informacije, jer sam treca godina, pa studiram po starom programu.
za prijemni ne moras mnogo brinuti ako imas dobar uspeh u srednjoj. samo spremi udzbenik filozofije za cetvrti razred gimnazije, a za test opste informisanosti... tu bas ne mozes da se spremis..ono sto znas-znas:)
sto se tice ispita, literatura se uglavnom krece od 800 str (minimum) pa navise..
ima par ispita za koje mozes da se snadjes sa skriptama, ali npr. anticka filozofija, uvod u filozofiju, etika, estetika, to ti je sve obimno...brojis knjige a ne strane..znaci oko 10 knjiga pa nadalje
s tim sto nekad ne moras citati celu njigu, vec samo naznacene odeljke, poglavlja..
po novom programu je vecina vezbi i predavanja obavezna, moras da si na faxu stalno (sto nije bilo slucaj ranije:)
ako zaista volis filozofiju nece ti biti tesko, ali ce verovatno biti momenata kad budes proklinjao dan sto si to uspisao..ali tako ce biti koji god fax da upises.. bitna je istrajnost i "ljubav prema mudrosti" :):):) e sad da li je zanimljivo?
pa zavisi sta smatras zanimljivim?
koji deo filozofije te interesuje?
fakultet ti daje najopstije obrazovanje, od svega ces zakaciti po malo, tako da ce biti dosta toga sto te u principu ne zanima. ali i onog drugog:)
najbolje idi na sajt filozofskog fakulteta http://www.f.bg.ac.yu/
pogledaj ispite, uslove, nazive predmeta..sve sto ti ne bude jasno, pitaj me..ako znam odgovoricu..
hvala puno
 
beetlejuice hvala ti i u moje ime. A jel se na prijemnom pisu tri eseja ili izaberes jedan od tri ponudjena? Kakve se teme obicno daju, logicne, tipa: "platonova teorija ideja", ili mogu biti komplikovanije? Koji su predmeti najtezi i jel ima onih mnogo "zaguljenih" profa kod kojih je mala prolaznost na ispitu? Unapred hvala. :roll:
 
na prijemnom su ponudjena 3 pitanja, stndardna, tipa platonovo shvatanje države, dekartov cogito i tome sl. nemajte straha sto se toga tiče..ja sam tako uprskala taj prijemni jer sam samo platona napisala kako treba, a dekarta par rečenica, pa su me opet pustili još bejah 30 i neka na listi!! ..zavisi naravno i od broja prijavljenih, kod mene je bilo prijavljeno oko 120-150 ljudi a 100 su primali u budzet..tako da nije bilo brige

e sad oni kažu esej, pa se vi isprepadate i istripujete da tu treba bog zna šta da se piše..verujte mi to je kao bilo koji pismeni rad..kao kontrolni..napišeš osnovne ideje pa 1 strana a4 formata je dovoljna (ako možeš i želiš piši i više, ali će i ovo biti dovoljno). bitno je da predješ knjigu i to naravno najbitnije filozofe (sokrat, platon, aristotel, dekart, spinoza, lajbnic, barkli, hjum, kant), i njihove ključne ideje, ne morate koristiti ne znam kakve komplikovane filozofske rečenice. bitno je napisati suštinu i pokazati da ste razumeli o čemu se tu radi...najosnovnije razumevanje , ne duboko filozofsko mudrovanje. poenta je : filozofiju nije teško upisati, mnogo ju je teže završiti..

što se profesora tiče, ja do sada nisam naišla na neke potpune namćore, ispite sam polagala ili iz prvog ili iz 2og puta.. antička (istorija filozofije 1) je u prvog godini nekim ljudima problem, jer kojen navodno ume da bude nezgodan, ali opet to zavisi dosta od sreće. ja sam je tu imala. sve je to od slučaja do slučaja, neki ljudi zabodu na toj antičkoj, po 2 godine obnavljaju samo zbog nje, a ja sam je položila iz prve, verujte nisam baš TOLIKO učila... ispite spremam neke po mesec dana, intenzivnog rada 4 nedelje 5-6 sati dnevno, neke kraće, neke duže..i to je individualno. ako spremate po ispitnim pitanjima, (kampanjski) treba vam i manje vremena... ali bitno je da vi spremite najbolje što možete..pa šta bude..ne može se baš položiti ispit a da niste pipnuli knjigu ili razumeli ono što ste učili, ali nikad se ne može naučiti sve..literatura ja obimna..
a i ovaj moj post je već prevelik...

pozdrav

p.s. nastavite sa pitanjima..ja sam tu :D
 
Filozofija je super, ALI kada je ne studiras. Ja studiram nekoliko fakulteta. Ona je super i najdraza mi je od svega, ali skolska filozofija, je skolska filozofija ex catedra. Sam znas da je Nietze bio ljuti protivnik takve. Protivnica takve filozofije sam i ja. Filozofija je zivot. Zum Sachsen, sto bi vrisnuo Husserl. To i ja predlazem. Otvoreno, konkretno, jednostavno i direktno. Na zalost, kod nas cesce studenti znaju vise nego profesori, a profesori se patrgaju u nekim glupostima, koje su un filozofiji davno prevazidene. 8-)
 
Karamazov:
Zaista obozavam filozofiju i imam zelju to da studiram...Ali cujem od mnogih zamerke tipa da je to neprakticno,i zanimanje bez ikakve perspektiva,bar kod nas...Sta vi kazete na to...? Ako moze neko da mi pomogne i da mi kaze da li su studije teske,da li je zanimljivo kako ja to zamisljam,i kakva je zaista perspektiva? Cuo sam da se za prijemni polazu opsta kultura i nekakvi eseji iz filozfije?


Hvala unapred svima!

Ako obozavas Filozofiju, i imas zelju da je studiras-ne treba da se dvoumis. To da filozofija nije bas prakticna i profitabilna, verujem da i sam znas, bez da ti to iko drugi kaze. Ali opet, odabir fakulteta nije mala stvar... Tako da mislim da prevashodno treba da budes rukovodjen svojom zeljom i interesovanjem za Filozofiju. :D Ja licno studiram Psihologiju, na FF u Novom Sadu. Bilo je onih koji su me odgovarali-ali nisam se dala! :-D Ne znam da li ti zelis da konkurises u NS ili BG? U svakom slucaju, na sajtu naseg fakulteta, mozes da dodjes do svih potrebnih informacija vezanih za: uslove upisa, plan i program, cenovnik studija... Pa eto, ukoliko zelis da pogledas, sajt je www.ff.ns.ac.yu
 
Eh, ljudi... kao sto neko rece na pocetku: danas se ne zna sta je profitabilno. Recimo, nijedan moj pzonanik koji je zavrsio fakultet tipa pravo, ekonomija nema posao... A neki sto zavrse neprofitabilne fakultete nadju posao. Ono sto svako ko upisuje Filozofski ili neki slican "neprofitabilan" fakultet mora da zna, to je da su velike sanse da nece naci posao u svojoj osnovnoj struci. Ali, ukoliko ste dovoljno otvoreni i fleksibilni umecete da prosirite pojam "moja struka" toliko da nadjete posao.

Sta moze da se radi sa filozofskim fakultetom? Mozes da radis u medijima i budes PR. Arheolozi, istoricari i sl. (a i ostali) mogu da budu dobri turisticki vodici. mozes da radis u bibliotekama (sto nije smor posao ako zaista udjes u sve to)... U sustini, mozes da radis svugde gde se ocekuje kulturan i obrazovan radnik sa fakultetom drustvenog usmerenja. Glavu gore i upisujte ono sto volite!
 
Ja sam upisala ove godine filozofiju u BGD-u.Prijemni nije bio tezhak,samo shto su, po meni,neka pitanja iz opshte kulture bila uvrnuta.(tipa-koliko viri vrh ledenog brega iznad vode)ali poshto su pitanjca iz filozofije bila ko stvorena za mene uspela sam da se uvuchem na fax...i sad chekam da krenem na predavanja 15.og...
 

Back
Top