Петиција за независну Републику Српску

ma nema sanse... ima da bude bosna jos uvek... sve dok ih rs ekonomski ne iscede kao sto je sad slucaj. kada bosnjaci postanu suva krpa, onda ce da budu sluge u toj bosni a onda nema potrebe za nezavisnošću. treba neko i da fizikališe a oni su dokazano sposobni za tu vrstu arbeit-a.

p.s. ovo je napisano za one koji znaju situaciju u današnjoj bosni i ekonomske odnose pocev od energetike, komunikacija i glavnih privrednih resursa te stranih investicija koje se tamo plasiraju.
 
To ti je ko ukidanje autonomija, referendum (ZA) ovo ili ono, puska ti puska mi, MZ sve jednako tretira i nezna ko puca ko je kriv ko je prvi poceo, dok majke placu za poginulim sinovima i spaljeni domovima, svako prica svoju i samo svoju "istinu".
Slijedi upitanje Amerike, ili nekog drugog jaceg, podela na autonomije, kantone, provincije ili slicno, pa protektorat, implementacija mira i opet referendumi za ocepljenje, pa sve ponovo.

Stvarno smo "pametni" nema šta, moze nam i Svicarka pozavidit. Mozda ce nas i kopirat ali u CURCU, niked nista neznamao a nemeremo ni naucit ni sebe a nekmoli druge.
 
Hahahah.. Komsija iz Travnika.. ne znam koliko si sa godinama, a da li se sjecas nadrealista..

Da li se to istroija (historija) ponavlja.. Kada je bio referendum 92 niste tako bili protiv njega, sada kao, pa nije to to... Kada je referendumom BiH izlazila iz bivse YU, niste imali nista protiv, sada kada treba da se desi referendum u RS, pa imate zestoko.. Kada pogledamo, BiH, je bila dio bivse YU pa ste trazili pravo na Plebiscit i ostvarili, doduse bez ucesca srba, sada kada isti postupak treba da se odigra unutrar same BiH, kazete da ne moze..

U cemu je poenta, ako je BiH, mogla da izadje iz Yugoslavije, zasto RS ne moze iz BiH..??

Nista licno, komsija, ja srecom nisam nikada bio zagruzen mrznjom, te to nisam ni sada.. Cak sta vise dosta ljudi muslimana jako postujem, ali kad govorimo o stvarnosti, referendum iz 92 nije nista drugo nego jedan kvalitetan BUMERANG...

Pozdrav za Travnik...
 
GZ:
Hahahah.. Komsija iz Travnika.. ne znam koliko si sa godinama, a da li se sjecas nadrealista..

Da li se to istroija (historija) ponavlja.. Kada je bio referendum 92 niste tako bili protiv njega, sada kao, pa nije to to... Kada je referendumom BiH izlazila iz bivse YU, niste imali nista protiv, sada kada treba da se desi referendum u RS, pa imate zestoko.. Kada pogledamo, BiH, je bila dio bivse YU pa ste trazili pravo na Plebiscit i ostvarili, doduse bez ucesca srba, sada kada isti postupak treba da se odigra unutrar same BiH, kazete da ne moze..

U cemu je poenta, ako je BiH, mogla da izadje iz Yugoslavije, zasto RS ne moze iz BiH..??

Nista licno, komsija, ja srecom nisam nikada bio zagruzen mrznjom, te to nisam ni sada.. Cak sta vise dosta ljudi muslimana jako postujem, ali kad govorimo o stvarnosti, referendum iz 92 nije nista drugo nego jedan kvalitetan BUMERANG...

Pozdrav za Travnik...

Eh, ranije greske ilei ne, ponavljati ih ili ne.....

Da nastavim.

MIMOUMNO JE:
Kad i ako bude izdvajanja RS, gdje su po Ustavu tri konstitutivna naroda, bez volje ona dva, sto nebi po novom Dejtonskom MIMOUMU XY teritorije pripalo preglasanim narodima da naprave svako svoju Republiku pa ponovo referendum pa monovo MIMOUM i tako do posljednjeg djeteta i majcine suze.
 
Dragi moj komsija, rekao sam lijepo...

Referendum 92 godine je bio mac sa dvije ostrice, prva je sjekla srbe zajedno sa Bogicem Bogicevicom koji je NA ZALOST srbin a sad ova druga sijece ostale.. Ovaj put ne mozemo govoriti o genocidu..

Sory, nije ovaj put srbin niti moze biti kriv nikako.. Tacnije rekao sam Bumerang, ali nije samo bumerang...

Ne vjerujem da ce doci do nekog novog sukoba, jer to bi bilo totalno besmisleno i nebulozno, ali dok se elita politicara ovako ponasa, ovaj referendum je sasvim izvjestan, ma ko sta imao da kaze..

na kraju svih krajeva ako nekom i pada na um neki sukob, mene sto se tice NE HVALA..

Ne ucestvujem vise ni u kakvom ratu, pa makar bio i kancelarijski pacov...

Pozdrav za komsiju....
 
GZ:
Dragi moj komsija, rekao sam lijepo...

Referendum 92 godine je bio mac sa dvije ostrice, prva je sjekla srbe zajedno sa Bogicem Bogicevicom koji je NA ZALOST srbin a sad ova druga sijece ostale.. Ovaj put ne mozemo govoriti o genocidu..

Sory, nije ovaj put srbin niti moze biti kriv nikako.. Tacnije rekao sam Bumerang, ali nije samo bumerang...

Ne vjerujem da ce doci do nekog novog sukoba, jer to bi bilo totalno besmisleno i nebulozno, ali dok se elita politicara ovako ponasa, ovaj referendum je sasvim izvjestan, ma ko sta imao da kaze..

na kraju svih krajeva ako nekom i pada na um neki sukob, mene sto se tice NE HVALA..

Ne ucestvujem vise ni u kakvom ratu, pa makar bio i kancelarijski pacov...

Pozdrav za komsiju....

Da tacno bumerang ,zasto u koji svrhu, moze li donijeti dobro srpskim majkama ili onim drugim ako se pojavi samo 10 ekstremista tipa Palestina, sto nije iskljuceno, ja takodjer nisam ni potencijalni Palestinac niti, kojiko ja zmam, bilo ko moj iz familije.

Mislim da tako glup potez nece niko napraviti iz koga moze proizici novi rat, pa zvao ga ti gradjanskim ili agresijom. Ja mislim da necu nikad vise biti glupan pa ucestvovat u novom bilo kakvom ratu, ali moram racunati da je bilo glupana i prije Kulina Bana i bit ce do kijametskog dana.

Lijep pozdrav Stari Grad Travnik.
 
siticentar:
Da tacno bumerang ,zasto u koji svrhu, moze li donijeti dobro srpskim majkama ili onim drugim ako se pojavi samo 10 ekstremista tipa Palestina, sto nije iskljuceno, ja takodjer nisam ni potencijalni Palestinac niti, kojiko ja zmam, bilo ko moj iz familije.

Mislim da tako glup potez nece niko napraviti iz koga moze proizici novi rat, pa zvao ga ti gradjanskim ili agresijom. Ja mislim da necu nikad vise biti glupan pa ucestvovat u novom bilo kakvom ratu, ali moram racunati da je bilo glupana i prije Kulina Bana i bit ce do kijametskog dana.

Lijep pozdrav Stari Grad Travnik.


Hmmm... Komsija,, ne kapiram bas najbolje, a zasto razmisljas na nacin, ako referendum u RS-u pokaze da se RS odvaja od sadasnje BiH, moze opet da proizvede neki novi rat.. Ne vidim razloga za bilo kakvo ratovanje..

92 nije bilo definisano stosta i niko nije pitao srpski narod na prostoru BiH, sada je vec stvar drugacija..

Cinjenice su takve, ja ih nisam rasporedio, da vecina stanovnika RS-a su srbi i ne bi bila nikakva pometnja u slucaju da referendum uspije u potpunosti..

Ne vidim ponovo razlog da se bilo ko ljuti.. Muslimani u BiH imaju svoju nezvanicnu teritoriju, kao i hrvati, to na njima da se dogovre oko rasporeda teritorije, a srbi su svoju teritoriju zakruzili potpisom u Dejtonu, gdje je potpis stavio izmedju ostalih i tadasnji predsjedik tzv. RBiH..
Sad stanje je takvo kakvo je i ne vidim niti jedan logican razlog za bilo kakav sukob..
Ako su pravo na svoju drzavu imali svi u bivsoj YU, zasto to ne bi imali i Srbi i BiH, s tim da su uvijek bili karakterisani kao "bosanski Srbi" a ne samo srbi, pa ako su bosanki srbi, onda ti isti srbi imaju pravo da se odvoje od BiH i da budu srbi iz RS-a..

Pozdrav za Travnik...
 
GZ:
Hmmm... Komsija,, ne kapiram bas najbolje, a zasto razmisljas na nacin, ako referendum u RS-u pokaze da se RS odvaja od sadasnje BiH, moze opet da proizvede neki novi rat.. Ne vidim razloga za bilo kakvo ratovanje..

92 nije bilo definisano stosta i niko nije pitao srpski narod na prostoru BiH, sada je vec stvar drugacija..

Cinjenice su takve, ja ih nisam rasporedio, da vecina stanovnika RS-a su srbi i ne bi bila nikakva pometnja u slucaju da referendum uspije u potpunosti..

Ne vidim ponovo razlog da se bilo ko ljuti.. Muslimani u BiH imaju svoju nezvanicnu teritoriju, kao i hrvati, to na njima da se dogovre oko rasporeda teritorije, a srbi su svoju teritoriju zakruzili potpisom u Dejtonu, gdje je potpis stavio izmedju ostalih i tadasnji predsjedik tzv. RBiH..
Sad stanje je takvo kakvo je i ne vidim niti jedan logican razlog za bilo kakav sukob..
Ako su pravo na svoju drzavu imali svi u bivsoj YU, zasto to ne bi imali i Srbi i BiH, s tim da su uvijek bili karakterisani kao "bosanski Srbi" a ne samo srbi, pa ako su bosanki srbi, onda ti isti srbi imaju pravo da se odvoje od BiH i da budu srbi iz RS-a..

Pozdrav za Travnik...

Vidis realno i fakticklo stanje. Realno je po mom bilo da se Jugoslavija demokratizuje, ako je najveci protivnik toga bila politika Srbije koju je kreirao Milosevic sa saradnicima drugi slicni njemu to iskoristili i stvorili vise realnio-faktickih stanja. Fakti kazu da se zbog toga Jugoslavija raspala.

Hajde da dalje to svedem na Bosnjacko-Srpske odnose. Za vecinu Bosnjaka realno da se Bosna i Hercegovina izvuce ispod kape kojom diriguje Milosevic. Za vecinu bosanskih Srba ili ti Srba iz Bosne realno da ostanu sa ostalim Srbima u jednoj drzavi a treba im i vjekovno ogniste ali ne u Alijinoj BiH. Opet drugo stanje, i u BIH i dalje da ne nabrajam.

Vjerovatno moguc scenarij, da Bosnjaci, vecina izidje organizovano na Plebiscit sa pitanjem: Jesteli za to da RS ostane u BiH i 100% kaze DA.

Ili ce Srbi sprijecit "demokratski" plebiscit ili ce opet "demokratki" naturit rjesenje po ustvu RS konstitutivnim Bosnjacima.

I u jednom i u drugom slucaju je moguca oruzana pobuna Bosnjaka Kozarca i jos nekih mjesta u RS gdje su vecina pomoc Bosnjacima iz ostalih dijelova RS a i iz Federacije.

Nastaju "Slobodne" teritorije za Bosnake i "Okupirane" teritorije za Srbe.

O mogucim zlocinima, logorima, izbjeglicama, krvi, jaucima i placu majki za muzevima, bracom, nemogu da mislim a o patnjama nevine djece na sve strane ??????.

Nije li tebe strah, da onakav kao sto je onaj izbjeglica iz Istocne Bosne, zaboravio ime a necu da trazim na internetu, sto u SAD u marketu uze pet nevinih zivota, da opasan eksplozivom, ala Palestinac udje u bilo ciju skolu i aktivira to. I to jos u moje ime i bez moje saglasnosti a kasnije ja moram da se ogradjujem od njega i stidim se sto je to ucinio "predstavnik" mog naroda.

Mene je bogami strah, ali sve cu uciniti da ne budem igla u tom plastu sijena.

Oprostili mi ili neoprostili Radikalni Bosnjaci ali nikad vise necu dozvoliti za moga zivota kroz to prodju i moja djeca, a odgojem i vaspitanjem cu sve uciniti ni sebi ni buducim pokoljenjima ne dozvole "luksuz" koji donosi rat.

Takodje mislim da ce narodi doci sebi i da ce se drzati postignutih sporazuma i da ce ih unapredjivati novim koji nece voditi u sukobe.

Ja sam i poslije ovog rata bio u Beogradu i nekim dijelovima RS-a, ja se ni u zlim vremenima nisam bojao Srba kao naroda, vec zlikovaca i narodnih izroda i vidio sam da uz razumno vodjenje politike moze teritorijalno stanje ostati kakvo jeste a saradnja unaprijediti.

Odrzanje ni sadasnjeg faktickog stanja sa jakim Tomom Nikolicem, Miloradom Dodikom i Harisom, to nije moguce.

Bit ce snage i u drugacijem razmisljanju najkasnija za 10 godina za mene strasno puno a za one druge zeljne stolice i sukoba strasno malo,,jer njih nije strah da ce im izginut djeca jer ce ih prije toga sklonuti na sigurno ala bosanske vodje sukoba, nadam se u posljednjem ratu na ovom prostoru.

Kasno je idem na spavane, laku i ugodnu noc tebi i tvojima.
 
siticentar:
I u jednom i u drugom slucaju je moguca oruzana pobuna Bosnjaka Kozarca i jos nekih mjesta u RS gdje su vecina pomoc Bosnjacima iz ostalih dijelova RS a i iz Federacije.
Poštujem tvoj ukupan stav, samo je ipak malo pretjeran naročito u dijelu koji sam citirao!!!
U kozarcu vrvi od zaista komfornih novoizgrađenih kuća, ali su iste najvećim dijelom godine uglavnom prazne , a mnoge od njih stoje u oglasima prijedorskih lokalnih novina ponuđene na prodaju (to mi je u komšiluku pa znam)!!! Ljudima je iz Kozarca je rata preko glave i poučeni iskustvom u slučaju da namirišu sranje lakše im je da se sklone i sačekaju da sve prođe nego da ponovo nayebu za račun politike nekog ko se davi u fotelji u Sarajevu! To što očekuješ od njih jednako je onome što bi ja očekivao od lokalnih Srba u nekoj od enklava u sred Kosova!!!
Kakvu bi teritoriju npr. mogli da brane srpski seljaci stanovnici recimo četiri sela u sred Federacije???
Šta bi moglo da uradi civilna populacija sa 8.000 lica na 15x10 km u sred I Krajiškog korpusa (Banja Luke i Prijedora)???
Ne, ne! Tim ljudima, a i Srbima dovoljna je jedna Srebrenica!
Takve tvoje hipoteze o mogućoj radikalizaciji situacije u okruženim manjinskim sredinama jednostavno su neozbiljne!!
Ne kažem da Bošnjaci iz Kozarca ne bi otišli u Federaciju i iz nje pokušavali da spriječe nešto što ne bi bilo u njihovom nacionalnom interesu, al' ne ''daj bože-čačkanje mečke'' sred Kozarca radi neke nove ''Užičke republike'' na par km2 trajalo bi do prve noći!!!
Mislim da za ti ljudi (naravno i Srbi) imaju mnogo boljih solucija nego što je ponavljanje 92' pa čak i u situaciji eventualnog osamostaljenja RS!!! Primjer za tako nešto ti je recimo Orahova između Gradiške i Dubice!!! Mjesto sa izrazitio bošnjačkim stanovništvom koje je bilo mirno i pošteđeno sudbine Kozarca!!!
 
UofC:
Trebalo se o tome razmisljati 1992 kada je krsenjem ustava i zakona i Jugoslavije i BiH i napadima na JNA otvorena pandorina kutija. Inace nemas razloga da se brines za te srpske majke posto ce one dobiti sansu da se izjasne a mogu ti garantovati da ce ogromna vecina majki poginulih boraca VRS glasati za nezavisnost ako dobiju sansu da se izglase.
Ti isto tako mozes racunati da ce sve majke kojima su sinovi i djeca poginula za nezavisnu Bih biti protiv izdvajanja.

Vidis li tu sukob!

Sto se tice 92 nemoj kriviti same neSrbe, prije no sto do u detelje analiziras doprinos tomu politike Slobodana Milosevica, te ulazak u pod komandu JNA dobrovoljackih jedinica iz uzica, pod znamenjem, ako se ne varam, Nemanjica, ili ti u Jugoslaviji poznatom Kokardom.

U cilju spasavanja nacete Jugoslavije, nije li se JNA trebala obracunati sa ekstremima svih boja racunajuci tu Milosevica i Kokardu.
 
siticentar:
Ti isto tako mozes racunati da ce sve majke kojima su sinovi i djeca poginula za nezavisnu Bih biti protiv izdvajanja.

Vidis li tu sukob!

Sto se tice 92 nemoj kriviti same neSrbe, prije no sto do u detelje analiziras doprinos tomu politike Slobodana Milosevica, te ulazak u pod komandu JNA dobrovoljackih jedinica iz uzica, pod znamenjem, ako se ne varam, Nemanjica, ili ti u Jugoslaviji poznatom Kokardom.

U cilju spasavanja nacete Jugoslavije, nije li se JNA trebala obracunati sa ekstremima svih boja racunajuci tu Milosevica i Kokardu.

Само констатујем сличност овог поста и тзв. декларације LSD-NSDAP o Srebrenici.
 
Rainbow Six:
Poštujem tvoj ukupan stav, samo je ipak malo pretjeran naročito u dijelu koji sam citirao!!!
U kozarcu vrvi od zaista komfornih novoizgrađenih kuća, ali su iste najvećim dijelom godine uglavnom prazne , a mnoge od njih stoje u oglasima prijedorskih lokalnih novina ponuđene na prodaju (to mi je u komšiluku pa znam)!!! Ljudima je iz Kozarca je rata preko glave i poučeni iskustvom u slučaju da namirišu sranje lakše im je da se sklone i sačekaju da sve prođe nego da ponovo nayebu za račun politike nekog ko se davi u fotelji u Sarajevu! To što očekuješ od njih jednako je onome što bi ja očekivao od lokalnih Srba u nekoj od enklava u sred Kosova!!!
Kakvu bi teritoriju npr. mogli da brane srpski seljaci stanovnici recimo četiri sela u sred Federacije???
Šta bi moglo da uradi civilna populacija sa 8.000 lica na 15x10 km u sred I Krajiškog korpusa (Banja Luke i Prijedora)???
Ne, ne! Tim ljudima, a i Srbima dovoljna je jedna Srebrenica!
Takve tvoje hipoteze o mogućoj radikalizaciji situacije u okruženim manjinskim sredinama jednostavno su neozbiljne!!
Ne kažem da Bošnjaci iz Kozarca ne bi otišli u Federaciju i iz nje pokušavali da spriječe nešto što ne bi bilo u njihovom nacionalnom interesu, al' ne ''daj bože-čačkanje mečke'' sred Kozarca radi neke nove ''Užičke republike'' na par km2 trajalo bi do prve noći!!!
Mislim da za ti ljudi (naravno i Srbi) imaju mnogo boljih solucija nego što je ponavljanje 92' pa čak i u situaciji eventualnog osamostaljenja RS!!! Primjer za tako nešto ti je recimo Orahova između Gradiške i Dubice!!! Mjesto sa izrazitio bošnjačkim stanovništvom koje je bilo mirno i pošteđeno sudbine Kozarca!!!
Pricati i retoricki podsticati radikalizaciju Srba od strane Milorada Dodika u smislu odcjeplenja, je isto sto pricati i retoricki podsticati i nasilno ukidanje RS-a u oba slucaja je ocekovati radikalizaciju suprtstavljene strane, u vecem ili manjem omjeru.

Kakve rezultate bi ta radiokalizacija polucila, u nedaj bote ratu, niko sa sigurnoscu nemoze predvidjeti.

Jedni su po vasem izginuli za RS ili JU po Bosnjacima Veliku Srbiju. Bosnjaci su izginuli za jedinstvenu BiH po vacem UNITARNU BIH ili ti Muslimaniju.

Srednje rjesenje je nametnula MZ i SAD svi jednako zadovoljni i nezadovoljni. Niti ima Velike Srbije niti ima Muslimanije ili unitarne BiH.

To je trenutno realno postojece stanje. Svaka dalja nasilna podjela teritorije a i preglasavanje smatram nasiljem nad drugim i drugacijim, isto zahtjev Miloseviceve politike Jugoslavija mora biti onakva kakvu zahtjevaju Srbi, isto zahtjev BiH mora biti onakva kakvu zahtjevaju Bosnjaci kao i RS mora biti onakva kakvu zuahtjevaju Srbi iz BiH.
 
siticentar:
Srednje rjesenje je nametnula MZ i SAD svi jednako zadovoljni i nezadovoljni.
U ovome i leži najveći problem!!! Već sam ti rekao da današnja Bosna podsjeća na odbačeno siroče koje niko ne prihvata!!!
siticentar:
To je trenutno realno postojece stanje. Svaka dalja nasilna podjela teritorije a i preglasavanje smatram nasiljem nad drugim i drugacijim, isto zahtjev Miloseviceve politike Jugoslavija mora biti onakva kakvu zahtjevaju Srbi, isto zahtjev BiH mora biti onakva kakvu zahtjevaju Bosnjaci kao i RS mora biti onakva kakvu zuahtjevaju Srbi iz BiH.
Bosna je praktično podijeljena i to najvuše zahvaljujući nepomirljivim stavovima po pitanju njene perspektive!!! Najmanji problem u takvoj situaciji je u postojanju međuentitetskih i kantonalnih linija razgraničenja!!! Bosna je danas u kojoj je 50% stanovništva (manje-više ako računam i tradicionalno politički sračunate Hrvate) smješteno silom prilika a ne svojom voljom!!!
U cjelokupnom srpskom narodu u BiH nedvosmislen je stav da bošnjačko trenutno rukovodstvo, prema njima vodi potpuno istu, ako ne i goru politiku koju su Hrvati i Bošnjaci (tada Muslimani) zamjerali Slobodanu miloševiću u bivšoj SFRJ te su i odlučili da napuste nekadašnju zajedničku državu (s tom razlikom da je je međunacionalna atmosfera pod teretom ratnih trauma daleko više opterećena nepovjerenjem i istinskom međusobnom mržnjom!!!
Bosna i njena budućnost??? Nema tu sreće ni za kog. :-( :-( :-(
 

Back
Top