Teorija Evolucije - komentari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mystic_:
Pozdrav domaćinu i svim učesnicima...

Pitanje za Šakala:
Kupio sam danas knigu od Karl Segana i En Drajan "Seni zaboravljenih predaka" i to slučajno. Ovako nešto sam tražio godinama. Evo u čemu je stvar: radeći u nadležnim org, pri ministarstvu gde nas je bilo preko 2000zaposlenih (čini mi se da si i ti tu u nekoj sličnoj instituciji), primetio sam da postoje veoma slični politički i društveni odnosi, pa čak i konkretne radnje između ljudi i majmuna (šimpanzi). Možda su kod nas ljudi odnosi složeniji, ali imao sam utisak da su veoma koreniti (iste osnove). U svakom slučaju kada sam malo više prostudirao o šimpanzama postalo mi je sve mnogo jasnije. Upoređenjem, šimpanzi i ljudi, dedukcijom i indukcijom sam povezao (koliko sam mogao) ko skim, zašto, klanovi, alfa mužijaci i ženke, izopštavanja, napredovanja na društvenim lestvicama, , ljubavisanja, protežiranja, svrgavanja i td itd....

------------
PITANJE:
1.) Da li si čitao ovu knjigu ?
2.) Da li si posmatrao ove odnose u tvom ministarstvu ? (kada sam konkretne primere ljudi upoređivao sa ponašanjem šimpanzi niko me nije slušao sa simpatijama :), prosto neverujući da su nam ponašanja toliko slična )
-------------

Nisam pročitao tu knjigu, ali ako je dobra...zašto da ne...
Što se tiče pitanja broj dva, pa ne samo u ministarstvima...na ulici, školi, tv-u...sličnosti stvarno ima...izdvojio bih jednu...češkanje po glavi...
Pozz.
 
VELIKA DEBATA

U našem školskom sistemu, kao jedina opcija objašnjenja nastanka sveta, navodi se teorija evolucije. Pokušaji bivše ministarke prosvete, Ljiljane Čolić, da u udžbenike uvede koncept kreacije oštro su kritikovani u javnosti, zbog čega je morala da podnese ostavku. Javili su se zastupnici građanskih prava, sekularne države, stara inteligencija i siva eminencija da objasne kako za religiju nema mesta u nauci. Činjenica je, međutim, da danas u svetu hiljade naučnika napuštaju evolucionu teoriju, uviđajući da su se njihova ubeđenja mnogo više zasnivala na veri, ali veri u nepostojeće dokaze.

Ukoliko bismo izdvojili kitnjaste fraze i latinsku terminologiju, uvideli bismo da evoluciona teorija tvrdi da je celo postojanje slučajnost, prouzrokovana “eksplozijom“, koja je nasumice stvarala sve precizne fizičke zakone vasione i kasniju samoorganizaciju biološkog života. Naučni kredibilitet dao joj je britanski prirodnjak Čarls Darvin, pre 150 godina, uvodeći u razmatranje mehanizam prirodne selekcije. Kreacija ili Božje stvaranje, pak, podrazumevaju postojanje Stvoritelja, koji je, koristeći svoje kreativne sposobnosti, uspeo da načini svet i sve životne oblike koji nas okružuju.

Šta smo učili iz biologije?

Kada su upitani da nabroje dokaze za Darvinovu teoriju, većina ljudi dala je istu grupu primera. Primeri su većinom bili iz školskih udžbenika. Kao glavni dokaz se navodi Stenli-Milerov eksperiment. U laboratorijskom sudu nalazila se smeša koja je simulirala Zemljinu primitivnu atmosferu. Usled dejstva električnih varnica, iz nežive materije došlo je do stvaranja blokova amino kiselina i azotnih baza, koje predstavljaju centralni deo nukleotida (molekuli koji formiraju DNK). Ako izuzmemo korišćenje pogrešnih materijala i uslova u eksperimentu, primetićemo da i dalje nije objašnjeno kako je nastao molekul DNK. Štaviše, tako složen informacioni sistem, koji se sam razvija, ispravlja greške i čuva informacije, može nastati samo kao proizvod nečije inteligencije. Nemački naučnik Ernest Hekel postao je poznat po svojim crtežima embriona iz različitih klasa kičmenjaka. Hteo je da pokaže da su oni stvarno identični u svojim najranijim stupnjevima i da postaju primetno različiti tek kada se razviju. Pa ipak, biolozi znaju već više od jednog veka da je Hekel falsifikovao svoje crteže. Embrioni kičmenjaka nikada ne izgledaju toliko slični, koliko ih je on načinio da to budu. A stupanj koji je Hekel označio kao "prvi", u stvari je središnji u toku razvića. Verovatno ćete se iznenaditi, ali Hekel nije jedini naučnik koji se bavio falsifikovanjem. Ispostavilo se da su naučnici u otkrivanju “dokaza“ bili vrlo kreativni. Koristili su turpijice, brusni papir, lepak, kalijum permanganat, malo mešali kosti orangutana i ljudi. Tako su nastajali Piltdaunski, Javanski, Pekinški čovek, neandertalac, Lusi i mnogi drugi. Motiva za falsifikovanje bilo je više. Naučnici su postajali svetski poznati, bogato su nagrađivani od strane Rokfeler, Karnegi i sličnih fondacija, a mnogi od njih su bili ateisti, pa su na bilo koji način hteli da ospore koncept kreacije.

Evoluciona teorija ima problem i sa fizikom, tačnije sa dva univerzalna zakona termodinamike. Prvi kaže da se masa ne može niti stvoriti, niti uništiti u vasioni. To znači da vasiona nije mogla sama da se stvori, već je postojao spoljni uzrok. Drugi zakon je vezan za povećanje entropije i on kaže da nered raste sa vremenom. To znači da automobil vremenom rđa, strukture se ruše, mašine se troše i nikako ne dolazi do povećanja složenosti. Slamka za koju se evolucionisti drže jeste ogromna količina vremena koja je protekla od stvaranja Zemlje do danas. Od Darvinovih miliona godina, danas se stiglo do starosti Zemlje od 4,6 milijardi godina. Ali, pogledajmo šta kaže verovatnoća. Napisati nasumice prvi stih iz Biblije je jedan u 1062 pokušaja. Slučajno stvaranje ćelije, koja ima trilione komponenti, prevazilazi čak i mogućnost teoretskog proračuna. Sa druge strane, u poslednje vreme javlja se sve veći broj dokaza, koji upućuje na činjenicu da Zemlja i nije baš tako stara, te da bi mogla imati negde između 5 i 10 hiljada godina (kako i piše u Bibliji).

Mlada Zemlja?

Ne možemo sa sigurnošću reći koliko je tačno stara zemlja, ali ipak postoje određeni faktori koji ograničavaju njenu starost. Magnetno polje veoma je bitno za život, jer ono odbija najveći deo štetnih kosmičkih zraka. Njegova vrednost se meri od 1829. i primećeno je da se ona smanjuje prateći određeni trend. Ukoliko bismo izvršili ekstrapolaciju te vrednosti, videli bismo da bi život na zemlji bio nemoguć pre 20.000 godina p.n.e.

Mesec se polako udaljava od Zemlje. Pre 1,2 milijardi godina on bi Zemlju dodirivao.

Svake godine na Zemlju padne u proseku oko 14 miliona tona meteorske prašine. To je prašina koja ima sadržaj nikla od 2,08 do 2,80%. Ukoliko bi naša Zemlja zaista bila stara 4,5 milijardi godina, značilo bi da je u tom vremenskom razdoblju na našu planetu palo 63 triliona tona (63 x 1015) meteorske prašine. To dalje znači da bi svaki kvadratni metar Zemljine površine morao biti prekriven slojem od oko 120 tona prašine, što je sloj debeo oko 55 metara. Pri sadašnjoj stopi taloženja soli u okeanima, oni bi mogli biti stari maksimalno 62 miliona godina. Istraživanja su takođe pokazala da za nastanak uglja nisu potrebni milioni i milioni godina delovanja toplote i pritiska, kao sto se najčešće tvrdi. Poslednjih godina, nekoliko laboratorija je otkrilo način na koji će ugalj ili ugljevite supstance napraviti brzo, za sat ili najviše nekoliko dana. Gledajući stopu akumuliranja helijuma u vazduhu, maksimalna starost Zemlje bi mogla da bude 100.000 godina.

Svrhovitovitost u prirodi

Starost zemlje nije naravno jedini dokaz koji ide u prilog konceptu Božjeg stvaranja. Dovoljno bi bilo da pogledamo sebe i prirodu koja nas okružuje, pa da u svakom deliću uočimo određeni smisao. Luj Paster je govorio: "Što više proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svog rada u laboratoriji." Da li ste znali da je gravitacija na Zemlji malo veća, život bi bio nemoguć. Nas ne bi bilo ni da je Sunce malo dalje, da se Zemlja malo sporije okreće, da u vazduhu ima malo više kiseonika, da je gustina atmosfere malo manja, da se voda skuplja prilikom hlađenja. Vrhunac stvaranja svakako jeste čovek. Biće sastavljeno od 1014 ćelija, od kojih svaka ima svoju ulogu i zadatak, povezano sa preko 100.000 kilometara krvnih sudova, bez ijednog organa koji nema svoju funkciju, biće sposobno da misli, priča, smeje se, voli.

Biblijski koncept stvaranja?

Treba istaći da je koncept stvaranja religijskog porekla i da se on opisuje u tzv. Svetim knjigama. Danas u svetu postoji ogroman broj religija i sekti, ali ako bolje razmislimo, možemo videti da se najveći deo izvodi iz hrišćanstva. Osnova hrišćanstva napisana je u Bibliji, najprodavanijoj knjizi svih vremena. U njoj je tačno opisan sedmodnevni koncept Božjeg stvaranja. Neke od tvrdnji iznete u njoj, kao što je cepanje Crvenog mora na dva dela, život ljudi i dinosaurusa u isto vreme, svetska kataklizma Potop zvuče zaista neverovatno. Ateisti i nehrišćani bi mogli zbog toga pomisliti: „Kakve veze onda ova knjiga ima sa nama?”. Možda bi ipak svoje mišljenje promenili, ako bi čuli da do sada nijedna rečenica iz Biblije naučno nije osporena, a da je ogroman broj tvrdnji (oko 50%) naučno dokazan.

Zašto je ova debata uopšte bitna?

Postavlja se pitanje zašto se uopšte vodi debata po ovom pitanju? Da li je zaista bitno kako smo nastali? Odgovor bi bio: apsolutno. Naši pogledi na moral, pravdu, svrhu postojanja i sudbinu su pod velikim uticajem predstave o poreklu čoveka. Adolf Hitler ostao je upamćen po ubijanju više od 6 miliona ljudi, smatrajući ih nižom rasom. Drugi vatreni evolucionista, Josif Staljin, pod istim izgovorom, ubio je deset puta više ljudi. Da li su oni uradili nešto pogrešno? Pa, izgleda da nisu, ako posmatramo teoriju evolucije. Da li ćete se privoleti jednom ili drugom konceptu zavisi od toga kakvi su vaši pogledi na svet i da li dopuštate mogućnost postojanja nečega što je izvan prirodnog domena. Ukoliko dopuštate, verovatno ćete izabrati koncept Božijeg stvaranja. Ukoliko ste neutralni, postavljanjem pitanja “Da li Bog zaista postoji?”, dolazite do prvog koraka u cilju pronalaženja krajnje istine. Ukoliko ništa nadrealno ne dopuštate i verujete samo u ono što vidite, postavljanje prethodnog pitanja za vas će biti besmisleno. Ipak, u tom slučaju razmislite o tome kako ste verovatno sigurni da tačno znate kako izgleda elektron, koja je njegova struktura, masa i brzina, a čovek ga u stvari nikad nije video. A gradovi tako lepo svetle!


autor: Vladimir GOJKOVIĆ
 
Sve ovo je vec bezbroj puta receno i pokazano kao pogresno. Savremena teorija evolucije i nauka uopste se ne oslanjaju na podatke koji se tu pominju jer je davno utvrdjeno da su pogresni. Cak se ni ozbiljniji kreacionisti ne pozivaju na njih pri negiranju evolucije. Te podatke samo koriste najobicniji sarlatani koji ih prepisuju sa jednog mesta na drugo do besvesti.
 
get.php
 
Čuveni Kapernaum je ovde naveo njegovog istomišljenika Gojkovića koji je kao i on zanešen religijom i ne vidi ništa dalje od nje. Njima je Šestodnev alfa i omega stvaranja. Ja ne znam kakve su njihove "religijske kvalifikacije" naime, ne znam da li su obični verujući ljudi sa ulice ili imaju neke religijske škole. Zato ću da citiram jednog doktora teologije.
Prvi ralog zašto Šestodnev ne treba shvatiti bukvalno:
"Bog je zaista mogao učiniti i takvo čudo, da se za 24h pojave stene kojima bi po prirodnom toku događaja trebalo milioni godina da se natalože.Ali, celishodnost takvog jednog čuda može se staviti pod veliki znak pitanja. Kome je potrebno takvo čudo koje bi ličilo na pravi falsifikat i prevaru. Jer ako su geološki slojevi nastali samo u toku nekoliko sati ili dana, a Bog ih je stvorio takvima da oni ostvljaju neosporan i neodolji utisak da su se taložili milionima godina, onda bi se takva jedna pojava morala okarakterisati kao čista prevara, falsifikat učinjen od strane Stvoritelja. Falsifikat koji bi nas doveo eto u iskušenje da posumljamo u Bibliju kao reč Božiju. Tako što Bogu zaista nije potrebno. A ni čoveku. Kada Bog čini čuda, čini ih uvek teološki, sa ciljem da spase čoveka i da se ostvari carstvo Božije na zemlji. A ovo čudo kojim bi nam Bog jednodnevnu ili šestodnevnu tvorevinu prikazao kao tvorevinu koja se stvarala milionima godina i time nas samo zbunjivao i našu veru doveo u teško iskušenje, niti služi spasenju čoveka, niti ostvarenje carstva Božijeg, niti ikakvom mudrom cilju.
Zato pobožan čitalac Biblije ne može ovde s razlogom da se poziva na Božije svemogućstvo i čuda da bi odbranio bukvalni smisao teksta koji nam govori o stvaranju sveta. A čitalac koji uz to još i ne veruje u mogućnosti čuda, nema nikakvo drugo rešenje nego da odbaci bukvalni smisao Šestodneva."
"Naučno opravdanje religije" str 134.
 
"Drugi razlog koji govori protiv bukvalnog smisla Šestodneva je čisto logički i dogmatski. Osnovna je dogma Crkve da je Bog apsolutni duh. To uostalom tvrdi i ljudski razum. Međutim, u Bibliji a specijalno u Šestodnevu ima toliko mnogo antropomorfizma i to vrlo živih i grubih, da taj tekst uopšte ne možemo bukvalno shvatiti, ako želimo da ostanemo dosledni pomenutoj dogmi i zahtevu razuma. Prema bukvalnim shvatanjima Šestodneva Bog "reče da bude svetlost", Bog "vide da je svetlost dobra", Bog se savetuje da napravi čoveka, Bog se odmara, Bog ide po vrtu kad zahladi (1, Mojs 3,8).
Shvatiti sve ove izraze bukvalno, to znači pretvoriti Boga u običnog čoveka, pripisati mu sve ljudske osobine, čak i telo, i time pasti u jeres onoga sirijskoh monaha Avdije iz IV veka"
"Načno opavdanje religije" str 137.
 
"Treći razlog protiv bukvalnog shvatanja Šestodneva je sam tekst. Po Bibliji Sunce, Mesec i zvezde su znaci vremenima i danima. A pre nego što Bog stvori nebeska tela, On stvori dan, jer su već tri dana prošla do pojave nebeskih svetala koja tek treba da budu znaci danima. Kako je moguće biti veče i jutro u bukvalnom i astronomskom smislu reči, ako nije bilo Sunca i njegovog dnevnog (prividnog) obilaženja oko Zemlje.
Ili "U početku stvori Bog nebo i zemlju" prvi dan. A drugog dana stvaranja "Reče Bog neka bude svod posred vode da rastavlja vodu od vode. I svod nazva Bog nebo". Bog je dva puta stvorio nebo."
"Naučno opravdanje religije" str 137.
Knjigu je inače napisa moj "omiljeni" doktor teologije Lazar Milin.
 
v.v.ilic:
http://www.super.cz/vtipky/6677-morska-vila-existuje.html
Nema tu ristobe, tvoje misljenje - njegovo misljenje. Gore imas ociti dokaz da si ti u pravu. Morske vile postoje. Pretvorile su se u ljude evolutivnim putem pod kontrolom nevidljive inteligencije.
O čemu se ovde radi? Za ovo prvi put čujem. Može li ovo biti kompjuterska fotomontaža?Možete li dati više podataka o ovim bićima?
 
Darvin je uocio razvojnost - iz nizih oblika nastaju visi oblici zivota, kao i teza o selekciji neprilagodjene vrste izumiru, On je svoju teoriju objasnio prilagodjavanjem u kome najprilagodjeniji opstaju u daljoj evoluciji. I nizi oblici zivota opstaju zato sto su prilagodjeni.
Onda dolazimo do stvari koje Darvinizam ne moze objasniti. Kako su npr od kopnenih sisara nastali delfini? Pra-svinja koja se nekoliko vekova buckala u moru da bi postepenom evolucijom postao delfin. Mogu li se te medju-faze uopste zamisliti a kamo li da realno zive.
Onda je Darvin dopunjen teoriom o evolutivnim skokovima po kojoj su evolutivne promene nagle i skokovite.
Sad ti si primorac koji neprestano pliva i roni, prirodno bez opreme, pa se evolutivnim skokom tvoji unuci biti delfini, i ti je prilicno klimavo.
Sad dolazimo da toj celoj prici nedostaje visa sila koja utice na te brze promene i stvara novu vrstu. ako jos razmislimo ta visa sila mora biti izuzetno inteligentna mnogo vise nego covek, moc da zivo menja a da zivot ne unisti vec da ga unapredi ili barem prilagodi. Naravno da se prica nesme nastaviti ako ne zelimo da se prizna da postoji Bog, Stvoritelj koji stvara i menja ziva bica. Zaboga ako prase moze poetvoriti u delfina onda moze uticati i na coveka!!!! pa naravno da moze!
Prica koja je pocela kao ateisticka teorija o prirodi se u sledecim koracima neizbezno sudarila sa Tvorcem!
Bog je stvarao svet sest dana a sedmi se odmorio??? Pa tacno!!
Ozbiljna nauka je izdvojila sest perioda zivota na zemlji oni smeliji tvrde da su izmedju tih perioda bili periodi potpunog izumiranja a mi smo u sestom periodu. To znaci da nas ceka jos jedno izumiranje?? Da i to se zove Strasni Sud a ko prodje Strasni Sud dozivece "sedmi dan" Ali sedmog dana se Bog odmorio. Tacno a odmorice se i oni koji su prosli Strasni Sud jer ce zivot u "sedmom danu" biti drugaciji. liseni zivotinjskog u sebi i potpuni ljudi. Onda je to Raj? Ne to nije raj ali ce to biti svet drugaciji od ovog. Mogu li ja da dobijem ulaznicu za taj "sedmi dan"?!?!? Tu ulaznicu svako dobije ali vecina to baci.
 
@sale@:
Onda dolazimo do stvari koje Darvinizam ne moze objasniti. Kako su npr od kopnenih sisara nastali delfini? Pra-svinja koja se nekoliko vekova buckala u moru da bi postepenom evolucijom postao delfin. Mogu li se te medju-faze uopste zamisliti a kamo li da realno zive.

ne, onda dolazimo do ponovnog i stalnog uvek jednog te istok proizvoljnog izvlacenja zakljucaka....
 
Ne znam tacno zasto je proximo postavio ove slike ali cu prokomentarisati par njih.

One paukolike zivotinje koje drze americki vojnici, verovatno u Iraku, su nista drugo do nauci dobro poznate vrste iz reda Solifugae. Vrlo egzoticne ali nimalo misticne zivotinje. Par slika ispod je cini me se obicno lane samo sto je albino. A ono na dnu lici na neku dubinsku ribu, pravu ili napravljenu nisam siguran. A sto se tice one cupakabre iz Zenice samo da kazem da onaj les zaista lici na neku kunu, ne mogu ulaziti dalje u odredjivanje posto mi karnivorni sisari nisu bas bliski. Jedino sto se lepo vidi sa slike je da je les u polu raspadnutom stanju te otuda njegov vrlo "cudan" izgled. I jos samo rec dve o onom sajtu gde je data slika te zivotinje tj. bolje reci o validnosti istog. Za jedna kriptozooloski sajt mogli bi bas i da nauce kako se pisu latinska imena zivotinja (veliko pocetno slovo roda i italikom) i da makar progooglaju pa da vide da se ne pise "matres matres" nego Martes martes.

:roll:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top