Tri genocida, ili nijedan?

Nakon raspada SFRJ bilo je:

  • Tri genocida

    glasova: 0 0,0%
  • Nijedan

    glasova: 4 57,1%
  • Ne znam

    glasova: 0 0,0%
  • Ne zanima me

    glasova: 3 42,9%

  • Ukupno glasova
    7
  • Anketa je zatvorena .

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
37.778
Šta nam je najbolje sada:
Prihvatiti kvalifikaciju genocida u Srebrenici i tako stvoriti pravne osnove za priznavanje genocida nad Srbima od strane Hrvata i balija, ili pobijati tu kvalifikaciju, pri čemu onda odpadaju ostali?

NAPOMENA: Ovo nije trgovanje genocidima, već pokušaj primene istih merila za sve strane!

PS: Preskočimo diskusije na temu neoborive odluke suda, hvala!

PS1: Pitanje rata u Fikretovoj APZB bih prepustio islamskoj zajednici kao internu versku stvar.

Sorry: Čim sam je postavio, setio sam se još dve opcije:
Dva genocida
Jedan genocid
 
fosilvaso:
PS1: Pitanje rata u Fikretovoj APZB bih prepustio islamskoj zajednici kao internu versku stvar.
Ovdje si u zabludi!! Taj sukob nema ništa zajedničko da shvatanjem i prihvatnjem islamske vjerske zajednice!!! To je bio klasičan otpor muslimana tog kraja (izuzetno vrijednih i poduzetnih) koji su se još davno prije nego što je rat i počeo (u bivšoj SR BiH) zalagali za veći stepen decentralizacije odlučivanja u odnosu na sarajevske centre moći(uključujući i Bihać kao logističku bazu političkog eksponiranja Sarajeva u sjeverozapadnoj BiH)!!! Ta konfrotacija datira još iz ''zlatnih vremena'' nekadašnjeg velikokladuškog privrednog giganta ''Agrokomerca'', pošto je narod tog kraja i tada bio svjestan ekonomske eksploatacije njihovog ekonomskog rasta od strane Srajeva i Bihaća!!!
 
Rainbow Six:
Ovdje si u zabludi!! Taj sukob nema ništa zajedničko da shvatanjem i prihvatnjem islamske vjerske zajednice!!! !!!

Nisam ni mislio da ima veze kada sam pisao tekst, ali si mi dao za razmisliti!
Ipak mi se čini da je bila i nekakva podela i po pitanju čvrstoće zastupanja novih 'verskih' vrednosti. Međutim to smatram njihovom internom stvari.
Ali, delomično si u pravu, ako bi zanemarili taj faktor, moglo bi se raspravljati i o tome koja strana je imala više prava!
 
Vidim da si upoznat da se nešto dešava u islamskoj vjerskoj zajednici BiH samo to nisi dobro vremenski i prostorno locirao!!!
Radi se o jednom značajnom posljeratnom, danas više nego ranije aktuelnom problemu sukoba između pristalica zvanične vjerske zajednice BiH sa svojim shvatanjem islama u skladu sa tradicionalnim pristupom svojstvenim muslimanima BiH i sa druge strane njima suprotstavljenih pripadnika vehabijskog pokreta koji praktikuju islam po standardima šerijata odnosno na proroka Muhameda gledaju dosta slično avganistanskim talibanima!!! Ovi drugi pokazuju krajnju netoleanciju prema svakom ko ne razmišlja kao oni pa makar se radilo o bh muslimanima koji nastoje da uvaže i neke od zapadnih kulturnih vrijednosti!!! Problem ove prirode postao e evidentan tek nakon rata kada su mnogi mudžahedini, kojima je Alija na brzinu davao pasoše (čak i bez prethodno precizno utvrđenog identiteta) bili demobilisani iz Armije BiH I odlučili da se trajno nastane u BiH kako bi započeli svoju misionarsku ulogu u šienju učenja o islamu prema standardima sredine iz koje su došli!!! Upravo su oni i glavni nosioci vehabijskog pokreta u Bosni!! Mnogi od njih su od strane Interpola i CIA-e označeni kao aktivisti Al qaide (nekoliko njih je na zahtjev SAD isporučeno i trenutno se nalazi u Gvantanamu)!!! Gadan problem za Sarajevo...
 
Rainbow Six:
Vidim da si upoznat da se nešto dešava u islamskoj vjerskoj zajednici BiH samo to nisi dobro vremenski i prostorno locirao!!!
Radi se o jednom značajnom posljeratnom, danas više nego ranije aktuelnom problemu sukoba između pristalica zvanične vjerske zajednice BiH sa svojim shvatanjem islama u skladu sa tradicionalnim pristupom svojstvenim muslimanima BiH i sa druge strane njima suprotstavljenih pripadnika vehabijskog pokreta koji praktikuju islam po standardima šerijata odnosno na proroka Muhameda gledaju dosta slično avganistanskim talibanima!!! ...

Mislim da je nešto slično, ali u blažem obliku bilo i u onom sukobu u Zapadnoj Bosni! Fikretovi su bili malo manje 'vernici', više poduzetnici, ateisti, jugosloveni, bivši crveni itd, a iz centra, tj. iz CAPAJEBA su počeli duvati patriotsko/nacionalni vetrovi?
 
Ma sve je to ok, osim tog navoda ''manji vjernici''!! Frka među njima nema mnogo veze sa religijom!!!
Vjeruj mi! Moja jedinica se u ratu po krajini skupa sa autonomašima mlavila protiv 5. korpusa ABiH!!!
Bio sam među njima i to dobro znam!!!
Usput, kako su se oni međusobno perjali... pa to je strašno!!! Ja, koji sam se svačeg nagledao, to nigdje nisam vidio!!! Tu, među njima, nema pomirenja!!!
 
Rainbow Six:
Ma sve je to ok, osim tog navoda ''manji vjernici''!! Frka među njima nema mnogo veze sa religijom!!!
Vjeruj mi, Moja jedinica se u ratu skupa sa autonomašima mlavila po krajini protiv 5. korpusa ABiH!!!
Bio sam među njima i to dobro znam!!!
Usput, kako su se oni međusobno perjali... pa to je strašno!!! Ja, koji sam se svačeg nagledao to nigdje nisam vidio!!! Tu, među njima, nema pomirenja!!!

Nemoj da brigaš, Alah sve to miri i oprašta....tamo negde, gore!

Usput, pitao si za cene? A da Srbi traže isto toliko koliko se tražilo od Srbije, a neka Hrvati i balije međusobno dogovore koliki je čiji procenat 'zasluga'?:)
 
fosilvaso:
Ali čekaj, to ne može proći kao genocid?
Opet ćemo svetske pravnike staviti pred novu dilemu: Da li je genocid ako pripadnici nekog naroda ili verske zajednice odluče istrebiti pola svojih?:)
Ne znam!!! Treba malo proučiti definiciju genocida!!! Da li ona obuhvata i zločin prema populaciji koja zastupa određeni politički stav tj. shvatanje??? Da li je genocid kao zločin ograničen amo na definisanje zločina nad etničkom, rasnom ili vjerskom grupom, tj. da li genocid obuhvata i nasilje nad određenom političkom grupom!!! Tu nisam baš spreman na tačan odgovor!
 
Rainbow Six:
Ne znam!!! Treba malo proučiti definiciju genocida!!! Da li ona obuhvata i zločin prema populaciji koja zastupa određeni politički stav tj. shvatanje??? Da li je genocid kao zločin ograničen amo na definisanje zločina nad etničkom, rasnom ili vjerskom grupom, tj. da li genocid obuhvata i nasilje nad određenom političkom grupom!!! Tu nisam baš spreman na tačan odgovor!

Prema jednoj mojoj ranijoj temi, to je bilo ideološko čišćenje!
Međutim, ovo o čemu si pisao šta se ovih dana događa u balijskom delu BiH, ako pukne među njima, to će biti genocid?
'Veći' vernici odlučili istrebiti 'manje' vernike?
 
Ja mislim da nije bio genocid. Strasni zlocini i etnicko ciscenje, ali ne genocid. Jer genocid znaci pokusaj unistenja jednog naroda. Da je tako, ne bi uopste postojali ratni zarobljenici, ne bi Boshnjaci iz Sandzaka bili bezbedni, i ne bi bilo selekcije medju zrtvama (u Sreberenici su sve zene deca i starci pusteni, a ubijeni su samo oni koji su mogli da drze oruzije). A ono sto najvise govori u prilog tome je da je u po mom misljenju Srebrenica bila osveta jer u vrlo bliskom gradu- Zepa koji je u isto vreme pao nije bilo zlocina. Ali mislim da je to bio zlocin koji je Srbija podrazavala i to mislim da nema govora. Posebno mnoge od strahota koje su Srbi pocinili u istocnoj Bosni 1992 sto svi malo precutuju zbog Srebrenice (Foca, Visegrad, Zvornik). U istocnoj Bosni je definitivno postojao organizovan teror 1992 to je bilo organizovano etnicko ciscenje sa namerom da se konacno razbije Drina kao granica medju Srbima. To je na primer po mom licnom ubedjenju mnogo vise bio genocid nego Srebrenica 1995. Ali to nije nista manje genocid od Oluje, ali i od proterivanja Hrvata iz Krajine 1991 od strane Srba sto mnogi danas zaboravljaju (stotine hiljada Hrvata su proterani sa podrucja RSK 1991). Ali ako se uzme u obzir da jedina dva genocida koja ja znam su Holokaust sa 6 miliona mrtvih Jevreja za 4-5 godina i Ruanda sa preko miliona mrtvih Tutsija za oko 3 meseca, malo mi je nategnuto nazvati bilo sta sto se dogadjalo na prostoru bivse Jugoslavije gde je za nesto preko 3 godine rata poginulo najverovatnije oko 100 hiljada ljudi ukupno ukljucujuci vojnike, ili u najgorem slucaju do 200 hiljada.
 
kololoco:
Ja mislim da nije bio genocid. Strasni zlocini i etnicko ciscenje, ali ne genocid. Jer genocid znaci pokusaj unistenja jednog naroda. Da je tako, ne bi uopste postojali ratni zarobljenici, ne bi Boshnjaci iz Sandzaka bili bezbedni, i ne bi bilo selekcije medju zrtvama (u Sreberenici su sve zene deca i starci pusteni, a ubijeni su samo oni koji su mogli da drze oruzije). A ono sto najvise govori u prilog tome je da je u po mom misljenju Srebrenica bila osveta jer u vrlo bliskom gradu koji je u isto vreme pao nije bilo zlocina. Ali mislim da je to bio zlocin koji je Srbija podrazavala i to mislim da nema govora. Posebno mnoge od strahota koje su Srbi pocinili u istocnoj Bosni 1992 sto svi malo precutuju zbog Srebrenice (Foca, Visegrad, Zvornik). U istocnoj Bosni je definitivno postojao organizovan teror 1992 to je bilo organizovano etnicko ciscenje sa namerom da se konacno razbije Drina kao granica medju Srbima. To je na primer po mom licnom ubedjenju mnogo vise bio genocid nego Srebrenica 1995. Ali to nije nista manje genocid od Oluje, ali i od proterivanja Hrvata iz Krajine 1991 od strane Srba sto mnogi danas zaboravljaju (stotine hiljada Hrvata su proterani sa podrucja RSK 1991).

Kako je mogla Srbija podržavati Srebrenicu ako smo za to doznali kada je već bilo gotovo?

Osim toga, preteruješ sa 'strahotama' od strane Srba u Istočnoj Bosni, Posavini, Podunavlju i u RSK, pa ovih 15 godina se koristila svaka prilika za pljuvanje po Srbima...o tome bi trubile sve stanice u svetu!
 
Pogledaj samo sudjenja koja se povodom tih zlocina dogadjaju u Srbiji, a ne u Bosni. Pogledaj danas etnicki sastav Posavine i pre rata. A s\Srebrenicu smo mozda ti i ja doznali tek kasnije, ali nemoj ni sekund da sumnjas da je sve vreme Sloba bio obavestavan i da je tacno znao sta se dogadja. Za hladnjace i Batajnicu smo tek kasnije takodje saznali, pa je to organizovano cinila srpska vojska.
 
kololoco:
Pogledaj samo sudjenja koja se povodom tih zlocina dogadjaju u Srbiji, a ne u Bosni. Pogledaj danas etnicki sastav Posavine i pre rata. A s\Srebrenicu smo mozda ti i ja doznali tek kasnije, ali nemoj ni sekund da sumnjas da je sve vreme Sloba bio obavestavan i da je tacno znao sta se dogadja. Za hladnjace i Batajnicu smo tek kasnije takodje saznali, pa je to organizovano cinila srpska vojska.

Sve tri strane su nastojale što više etnički očistiti, tj. homogenizovati svoje države!
SMrad NIJE Srbija!
O hladnjačama ja imam svoju teoriju urote, a nisam jedini! Dobro da je nisu istresli na Terazijama:)
 
fosilvaso:
E da, mislim da je taj sud prihvatio genocid u Srebrenici da bi ipak koliko-toliko umirio situaciju u balijskom delu BiH, ko zna, moglo je tamo biti svašta!?

O tebi tj. o kakvom covjeku i demojkrati se radi, najbolje kazuje cesta upotreba rijeci "balija" sto u sustini znaci pogrdna i uvredljiva rijec za muslimana.
Ja jesam Bosanac, Bosnjak i musliman i na to sam popnosan jednako kao i ti koji se izjasnjavas kao Srbin (kao gradjanin Srbije) Srbin po naciji i pravoslavac.
Mozes misliti kako bih ja ,da sam sliocan tebi, mogao nezivati Vas Srbe zbog katastrofalnih gresaka pojedinaca prema mom narodu i drzavi.
Nadam se da ces uvaziti opravdanu primjedbu i da to ubuduce neces to ponavljati.

Prema dejtonskom sporazumu, Ustavu drzeve BIH a i Ustavu Entiteta, u Bih ne postoji de fakto i de jure eksluzivan teritorij za bilo koji narod pa tako ni za Bosnjake (balije), kako ti vrijedjas Bosnjake.
 
fosilvaso:
Šta nam je najbolje sada:
Prihvatiti kvalifikaciju genocida u Srebrenici i tako stvoriti pravne osnove za priznavanje genocida nad Srbima od strane Hrvata i balija, ili pobijati tu kvalifikaciju, pri čemu onda odpadaju ostali?

NAPOMENA: Ovo nije trgovanje genocidima, već pokušaj primene istih merila za sve strane!

PS: Preskočimo diskusije na temu neoborive odluke suda, hvala!

PS1: Pitanje rata u Fikretovoj APZB bih prepustio islamskoj zajednici kao internu versku stvar.

Sorry: Čim sam je postavio, setio sam se još dve opcije:
Dva genocida
Jedan genocid
Ispeci, pa reci.
 

Back
Top