Zivot bez stana = PODSTANAR!

agaston

Obećava
Poruka
95
Evo zavrsavam fakultet u Beogradu (nije bitno koji), i doslo vreme da se radi, stvari porodica... i sve to uz to ide! Nemam svoj stan i pitam se u cemu je problem. U drustvu, mojim matorcima, u losim platama... (ovako mogu do prekosustra)!

Ja se salim u poslednje vreme, nasao sam devojku koja ima 2 x stan ovde u Beogradu... pa da... kao resio sam to pitanje, ali zaista zabrinut za svoje stambeno pitanje!

I mnogo mladih ljudi tako zivi ovde u Beogradu! Ne znam kako je u ostalim gradovima... ali ovde je jako tuzno, i ako navodno "perspektivan" grad, ali je opet sve nestabilno!

pozz ;-) :lol: ;)
 
Eh... pa to su njeni stanovi, a ne tvoji, dakle nisi resio problem. Cak ni da se ozenis sa njom ne pomaze, to ce i dalje ostati njeni stanovi.

Nema leba bez motike. Ako hoces stan, onda zaradi, pa kupi. To sto ti smatras da treba neko da ti pokloni je stvarno velik problem. To sto ti mislis da neko treba da ti pruzi idealne uslove da bi ti pokupio pare na ulici... ma ja nemam texta za ovakve nebuloze... radi covece! Neko dobije jer ima bogatu porodicu, nekom padne sa neba (dobije na lutriji), a svi ostali moraju da rade...

Nije to nista strasno ... ja sam dobila, pa sam rekla ne hvala, evo, radim da zaradim svoj stan.
 
ra-ta-tat:
Eh... pa to su njeni stanovi, a ne tvoji, dakle nisi resio problem. Cak ni da se ozenis sa njom ne pomaze, to ce i dalje ostati njeni stanovi.

Nema leba bez motike. Ako hoces stan, onda zaradi, pa kupi. To sto ti smatras da treba neko da ti pokloni je stvarno velik problem. To sto ti mislis da neko treba da ti pruzi idealne uslove da bi ti pokupio pare na ulici... ma ja nemam texta za ovakve nebuloze... radi covece! Neko dobije jer ima bogatu porodicu, nekom padne sa neba (dobije na lutriji), a svi ostali moraju da rade...

Nije to nista strasno ... ja sam dobila, pa sam rekla ne hvala, evo, radim da zaradim svoj stan.


uuu, al si ga utesila, pa neki ljude rade za 300 E, i kako ti mislis onda da oni zarade za stan. Nije to bas tako lako i jednostavno. Radi i zaradi! Ne prica on o kupovini 2 kile krompira, nego stana!
 
mora da se radi da se zaradi.
šta god to bilo.
ponovo bi citirala ratatataaicu...
nij emi jasno odkud ideja da je država nešto, nekome dužna da da?
(ako to nisu penzioneri-koji su zaradili penziju, ratni invalidi, i ostali invalidi..o kojima je dužna da se stara!)
 
ah...pa žao mi je.....verovatno ćeš imati sreće sa stalnim i dobro plaćenim poslom...nikada nećeš moći sve da imaš............. i ružno je što spominješ devojku i računaš na tuđe stavnove i regulisanje svog stambenog pitanja..... ako tako uradiš, možda ćeš imati loš brak, pa je i to stvar u kojoj nečeš biti uspešan... šta su ljudi decenijama radil, ako nisu sticali za potomstvo...ili imaju mnogo dece, to sa gajbama mi nikad nije bilo sasvim jasno... neki su "došli" pa negde verovatno imaju nešto..onda bi trebalo da žive "tamo" ako ne, budi pionir i stvori...krediti su loša varijanta...ali...čovek pod pritiskom bolje radi, brže misli..................
 
A koji je to posao, molicu lepo, na kojem ces dobiti toliku platu da mozes da izdvojis za stan, hranu, decu, odecu i poneko letovanje??
Koliko sam imala prilike da vidim ovde kod nas, ima ljudi koji se razbijaju od posla (rade od 9 do 5) pa nabace platu od 500e, pa opet ne mogu da izdvoje za stan.
Jedini nacin da se zaradi neka veca lova ovde, je da se zapocne spostveni biznis u koji ce se naravno ulagati kako sopstveni trud tako i spostveni novac pa da se na kraju ocekuje nesto.
Ne znam iz kog socijalizma ste ispale vas dve, ali vremena su se itekako promenila od pre 30 godina, kad ti je firma nakon 10 godina rada davala stan. Sad sve sto mozes je da podignes kredit za stan i isplacujes ga narednih 50 godina.
 
A sto svi pa moraju da zive u BG?! Cesto ima toliko poslova po unutrasnosjti, pa ti firma jos i plati stan al niko nece da radi po unutrasnjosti, sve je blam posel studiranja u Bg. Ja licno znam par ljudi iz Bg koji su otisli po Vojvodini da rade kao fizioterapeuti i kao inzinjeri po manjim gradovima Srbije i imaju placen stan i regularnu platu, ok nije 500E al je vise nego ok za ostale potrebe, pa nema potrebe da placa prevoz, a kapne i ponesto sa strane jer si uvazen u malom mestu...al treba skupiti petlju.
Ja ne zivim u Bg vise, ali pored roditeljske kuce imam i mali jednosoban stancic koji su moji pripremili u slucaju da nemam gde. Posto nisam tamo ja sam rekla, ok izdajte ga i parice su za vas, nema potrebe da ja sad dodjem i ubiram prihode ipak su to oni kupili...a ziveli smo dugo i kao podstanari i znam i kakav je to zivot, nimalo slatko ali kad se mora nije tesko. Zato sam mojima i rekla da je stan njihov za sad pa nek se ljuti i moj muz( a ne ljuti se) i ko god hoce
 
Mackic:
Sad sve sto mozes je da podignes kredit za stan i isplacujes ga narednih 50 godina.
eto.odlično rešenje.
i da dodam..j anisam ispala iz nekog tamo socijalizma.
kod mene u porodici su se nekretnine nasleđivale, ali niko nije gadljiv na zarađivanje novca. jer smo naučeni da zaradimo sve što ćelimo da posedujemo.
nisam raspoložena da ulazim u rasprave ..ali..jbg ostanite u vašoj kući gde ste rođeni..i nema frke ;) a i na imanju sigurno ima dovoljno mesta da kada se malo ojačate izgradite sebi lep dom;)
 
Nemoj da kukas, nego zasuci rukave. Nisi jedini, a znas koliko se ljudi naslo u tvojoj poziciji nakon rata u godinama kad vise nisu u punoj snazi pa su se morali snalaziti kako su znali i umeli.
Shvati tvoju situaciju kao izazov a ne problem i bice ti lakse. I nemoj da se uporedjujes ni sa kim. Svi imamo drugaciju situaciju i najgore je naci nekog u boljoj poziciji i kukati kako meni nije kao njemu.
Kod tebe je velika greska sto si zamenio ciljeve i sredstva. Fakultet nije cilj, vec sredstvo do cilja. Sad tek predstoji borba da sto bolje prodas svoj potencijal na trzistu tj. nadjes dobar posao. I onda polako, malo pomalo. Nije smak sveta ni kredit, i ovako bi placao kiriju nekom a otplatom kredita bar mesto imas svoje na kraju.
 
A kako ste vas dve zamislile da neko ko radi ceo dan u Srbiji kao inženjer npr. ili lekar, zaradi za stan, kad zarađuje 300e mesečno i sve to daje za stanarinu, račune, hranu i prevoz?

A to da li neko želi u Bg ili ne, je stvar ličnog izbora. Pa šta će on u Čukojevcu ako ona ima stalan dobar posao u Beogradu? Dečko je lepo pitao kako od podstanartstva do sopstvenog stana u Beogradu.

Osim toga, verujte mi, u manjim mestima u Vojvodini ne da nije banja nego je daleko od toga (osim ako maksily nije mislila da radite kao farmaceut u Hemofarmu, al 'ebiga nismo ni svi farmaceuti, niti smo svi rudarski inženjeri da radimo u Naftagasu).


sun.gif
 
maksily:
A sto svi pa moraju da zive u BG?! Cesto ima toliko poslova po unutrasnosjti, pa ti firma jos i plati stan al niko nece da radi po unutrasnjosti, sve je blam posel studiranja u Bg. Ja licno znam par ljudi iz Bg koji su otisli po Vojvodini da rade kao fizioterapeuti i kao inzinjeri po manjim gradovima Srbije i imaju placen stan i regularnu platu, ok nije 500E al je vise nego ok za ostale potrebe, pa nema potrebe da placa prevoz, a kapne i ponesto sa strane jer si uvazen u malom mestu...al treba skupiti petlju.
Ja ne zivim u Bg vise, ali pored roditeljske kuce imam i mali jednosoban stancic koji su moji pripremili u slucaju da nemam gde. Posto nisam tamo ja sam rekla, ok izdajte ga i parice su za vas, nema potrebe da ja sad dodjem i ubiram prihode ipak su to oni kupili...a ziveli smo dugo i kao podstanari i znam i kakav je to zivot, nimalo slatko ali kad se mora nije tesko. Zato sam mojima i rekla da je stan njihov za sad pa nek se ljuti i moj muz( a ne ljuti se) i ko god hoce

Bio na TVu prošle godine bračni par, srednjih godina, koji je prodao svoj stan u Bgd i otišao za boljim životom u neki gradić, pored banje. Ako oni lažu, lažem onda i ja vas. Kažu da su prvo dugo lutali tražeži gradić i okolinu koji bi se njima svideo. Napravili neki plan razvoja biznisa,kojim bi se bavili, i taj plan odneli u neku agenciju za razvoj. Tu su dobili, na kredit, neophodna sredstva za razvoj tog posla. Tada su sve prodali i preselili se sa porodicom tamo.
 
xiaoyu:
A kako ste vas dve zamislile da neko ko radi ceo dan u Srbiji kao inženjer npr. ili lekar, zaradi za stan, kad zarađuje 300e mesečno i sve to daje za stanarinu, račune, hranu i prevoz?

A to da li neko želi u Bg ili ne, je stvar ličnog izbora. Pa šta će on u Čukojevcu ako ona ima stalan dobar posao u Beogradu? Dečko je lepo pitao kako od podstanartstva do sopstvenog stana u Beogradu.

Osim toga, verujte mi, u manjim mestima u Vojvodini ne da nije banja nego je daleko od toga (osim ako maksily nije mislila da radite kao farmaceut u Hemofarmu, al 'ebiga nismo ni svi farmaceuti, niti smo svi rudarski inženjeri da radimo u Naftagasu).


sun.gif

Al, ne može ni cela Srbija živeti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Ostala mesta propadaju, a ljudi se samo zlopate u tim gradovima.
Ne mora se ni zaraditi odjednom sto hiljada evra za stan. Svi smo zaboravili da se može kupiti plac, pa polako zidati kućica u cveću. .:wink:
 
Ne mora se ni zaraditi odjednom sto hiljada evra za stan
naravno.
nije mi jasno čemu takvi komentari..kako sa 300 evra?
pa lepo-kredit.
pa ne plaćaš stanodavcu rentu, već odplaćuješ kredu.
ako i ne krene sve kako smo zamislili..ipak nismo pare bacili u vetar, svavako bi ih dali nekome, ko bi mogao da nas izbaci iz stana, da nam naplaćuje razne gluposti, koje sam čula da naplaćuju podstanarima, i pored kirije im drpaju telefon...ma užas!
 
pajamaca:
naravno.
nije mi jasno čemu takvi komentari..kako sa 300 evra?
pa lepo-kredit.
pa ne plaćaš stanodavcu rentu, već odplaćuješ kredu.
ako i ne krene sve kako smo zamislili..ipak nismo pare bacili u vetar, svavako bi ih dali nekome, ko bi mogao da nas izbaci iz stana, da nam naplaćuje razne gluposti, koje sam čula da naplaćuju podstanarima, i pored kirije im drpaju telefon...ma užas!

Ni ja vise nikad necu stanovati privatno u zgradi.Mnogo su dosadni gazde ali najvise zbog komsija, stalno im smeta nesto, kako meni nista ne smeta?
 
agaston:
Evo zavrsavam fakultet u Beogradu (nije bitno koji), i doslo vreme da se radi, stvari porodica... i sve to uz to ide! Nemam svoj stan i pitam se u cemu je problem. U drustvu, mojim matorcima, u losim platama... (ovako mogu do prekosustra)!

Ja se salim u poslednje vreme, nasao sam devojku koja ima 2 x stan ovde u Beogradu... pa da... kao resio sam to pitanje, ali zaista zabrinut za svoje stambeno pitanje!

I mnogo mladih ljudi tako zivi ovde u Beogradu! Ne znam kako je u ostalim gradovima... ali ovde je jako tuzno, i ako navodno "perspektivan" grad, ali je opet sve nestabilno!

pozz ;-) :lol: ;)
ZA OSTALE GRADOVE I NE PITAJ KAKO JE POGOTOVO NA JUGU SRBIJE
 
:)
ma naravno da je tesko podici svoj zivotni standard, ali moguce je... treba biti jako vredan, jako talentovan i jako prodoran
U Srbiji isto kao i drugim zemljama... mada zivim u EU, mada moj muz ima ultra platu i savrsen posao i ja sam zajedno sa njim imala bas visoke prihode to nam nije bilo dosta za normalan zivot na koji sam ja navikla... ja sam dala otkaz i pocela da radim free lance, nema ozbiljnih para dok nisi sam svoj gazda. To je realnost... ali isto tako nema ni one velike sigurnosti koju imas kada recimo radis u nekoj globalnoj kompaniji, lideru na trzistu... i kada nema sanse da ces izgubiti tu dobru redovnu platu koja nepogresivo stize poslednjeg dana u mesecu.
 
kredit je kedino realno resenje, jer kako rece pajamaca-ako vec placas, bolje da placas ratu ya kredit nego kiriju stanodavcu..

jedini problem je sto da bi podigao kredit, moras da imas makar 10 000e..ya ucesce, troskove kredita i sl..a tu lovu sa tim nasim smesnim zaradama ne mozes da ustedis nikad...
meni su za taj deo pomogli roditelji, pa sad iako treba da otplacujem do kraja zivota, makar imam krov nad glavom, i nesto da ostane mojoj deci

e sad, ko nema nikog da mu pomogne, moze da se slika
sa ulice je veoma tesko stvoriti nesto ozbiljno...pogotovo u bgd, gde su cene nenormalne..
u ns je vec malo lakse, ali i tu zavisi od dela grada
 
Slazem se sa tim da drzava nije duzna da nekom nesto da ili pokloni, ali je obavezna da omoguci povoljnije uslove za kupovinu nekretnina. Nije normalno da stanovi kod nas kostaju isto kao u zemljama gde je standard mnogo veci. Drzava moze da bude vlasnik stanova koje ce davati u zakup po prihvatljivijim cenama ili neka se potrudi da nam vrati standard od pre 20-ak godina. To je duzna. Onda se nece svi ni truditi da budu vlasnici stanova, jer ce moci da placaju zakup i da pristojno zive od ostatka plate. Drugo rate za stambene kredite i dalje su jako nepovoljne, ali ako vec treba davati slazem se da je bolje za kredit nego stanodavcu. Samo gde naci 20 % koje je obavezno kao depozit da bi se dobio kredit? Ili sta da radi neko kome je plata redovna kao srpski vozovi? Nisu svi bas jako talentovani ili prodorni niti treba da budu, ali valjda bi svi trebalo da imaju kakav takav krov nad glavom i da zive od svog rada a ne prezivljavaju.
 

Back
Top