ATINA i RIM

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Dve su velike suprotnosti i epohe prisutne i inspirišu ljude u svetu.
Stara grčka i stari rim.
Medju grcima je Atina bila ta koja je najviše težila mudrosti i znanju iako su mahom svi osim sparte bili naklonjeni tom ideološkom uzdizanju.
Sa druge strane Rim . Država, pravo, skoro ukidanje duhovnosti radi hedonizma.Praktično razvijanje svega što može da zatreba i da koristi u praksi hedonističkog uživanja.
I razvijanje rata, oružja, uništavanja i zastrašivanja.

Rim je bio toliko uzdignut , da se danas u mnogim stvarima koriste dostignuća tadašnjih specijalista.....Egipat je mistifikovan umnogome , pa je malo daleko od ove teme, mada može i on da upadne kao primer misticizma u današnjoj kulturi.


Šta ljudi biraju od ova dva?Ili tri?

(P.S. Englezi su seljaci za rimljane od kojih su učili prve lekcije tehnike i higijene)
 
ako bih igde voleo da zivim, to je stara grchka
nije Sokrat dzabe rekao... 'jesti, piti, pa onda filozofirati"

kresanje, filozofiranje i puno hrane
a da ne prichamo da su tamo i zene bile pametne

bile su i one prosvecene "prostituke" sa kojima si prvo mogao poshteno da se isprichash pre
nego shto bi stupio u akciju..

zaboravio sam im ime.. podseti me.. na k neshto... ili h...
 
Rim je po meni pocetak unifikacije sveta, tada su pricali jedno carstvo za ceo svet ,jedna vizija,
Jedan nacin razmisljanja. To se posle prenelo hriscansko carstvo, za koje su mislili da
ce biti carstvo bozija na zemlji. Ne zaboravite da su prvi hriscanski carevi bili i verski poglavari.
Apsolutna drzava

Stara grcka je bila mnogo drugacija, mnogo grdadova -drzava, mnogo bogova, mnogo pogleda na svet.

Hedonizam nije jednostavan, kao sto izgleda. Hedonizam je vid duhovnosti, potrebno je mnogo senzibiliteta i pameti da bi se uzivalo u svetu na duhovoj ravni.
 
Meni bi Grcka vise odgovarala. Neverovat je osecaj stajati u Olimpiji i zamisljati kako je sve izgledalo vekovima unazad. Pa ono nebo... Kazu da se u tim oblacima mogu prepoznati likovi svih grckih bogova. Pa Epidaurus... Sva ta nenadmasna cuda... Sva ta lepota...
 
"nacija je rođena stoički a umire epikurejski"....
u osnovi grčke demokratije leži proizvodnja i distribucija bogatstva........neki ljudi mogu da upravljaju državom, da traže istinu, da se bave umetnošču, da služe bogovima, dok drugi moraju da rade, da stvaraju hranu, da finmansiraju proizvodnju i vlast, postojali su oligarsi....i postojala je ista podela kao i u starom rimu na patricije i plebejce.... u grčkoj je solon sproveo reforme...u rimu smo imali bundžiju spartaka...osvajanjima rimljani su usvojili helenske principe, vrline na kojima je građena država... nešto nije moglo ni da se primakne, na primer skluptura, ali u graditeljstvu su rimljani dali najviše tekovine napretku civilizacije..... amfiteatre su izmisli rimljani, a ne heleni, kao i akvadukt...
...retorika, antički principi lepote, snage, hrabrost i muževnost... isti su i u rimu... a što se hedonizma tiče... atinjani su imali toliku želju da se bogate i da uživaju, da su se tadašnjim filozofima gadili jer su propagirali trgovinu kao beščasnu delatnost..princip da je kultura bolja od bogatstva je bila samo sintagma...pa je zbog ekonomije poveden i veliki rat...a rim su razrušili varvari...kada su ovi već bili truli iznutra................dobro je malo znati istoriju civilizacije pre nego što se nešto kaže i tvrdi..........
 
Tačno . Rimljani su izmislili cement , kao vulkanski pepeo sa etne.To im je omogućilo da prave betonske konstrukcije, pa samim tim i dvospratnice....
Hirurgija takodje kopira sve od rimljana....
Rimljani su razvili sistem države , čistoću, jedino što su hedonizam oterali u bahanalije veličanjem ženskog tela kao seksualnog....

Ona čuvena "ne čini drugom ono što ne bi voleo da drugi čine tebi" je definicija dobrote SAMO u slučaju kada je čovek hedonista.
U ostalim slučajevima tipa mazohista ili neki drugi vid pomerenih osećaja lepog dovodi do degeneracije pojma....
 
tarabica:
Posto sam zena, ne bi volela da zivim ni u jednoj od te dve civilizacije. Cak bi i u starom Egiptu imala vise prava nego u staroj Grckoj ili Rimu!

Prava, rimsko pravo.....
prava, sparta koja je sa 30.000 gradjana imala više od 500.000 robova.
prava, egipat, koji je godišnje usmrćivao po 100.000 ljudi samo na pravljenje piramida.

Svi su izgubili zbog vojne nemoći , jedino rim zbog svog raspadanja ....
 
Ne bih se slozio sa tim da je medju grcima Atina bila ta koja se dozivljavala kao centar mudrosti. Grcki polisi su bili entiteti za sebe, koji su gradjanima onog doba bili samodovoljni, pa se nisu trazili nekakvi uzori koji bi po pravilu predstavljali zvezdu vodilju ka ujedinjenju. Buduci da teznja za ujedinjenjem nije postojala, tako nije bilo ni uzora.

Inace, pitanje na ovom podforumu "Atina ili Rim" samo po sebi nema smisla, buduci da su to istorijske tvorevine koje su se po pitanju filzofije znacajno razlikovale. Atina je bila naklonjena apstraktnom, pre svega filozofiji, dok su Rimljani bili ljudi na zemlji i na filozofiju su gledali sa izvesnim gnusanjem. Ono sto je karakterisalo Rim je konstatovanje trenutno situacije, tako da ce se on u istoriji proslaviti po svom pravu.

Egipat ni najmanje nije ostao mistifikovan. On je bio mistifikovan u svoje vreme, pa je nezasluzeno od strane Jevreja i Starogrka uzidizan na uzvisen nivo. Danas, kad se zna skoro sve o funkcionisanju egipatskog drustva, Egipat se svodi na nivo ostalih drzava orijentalne despotije.

Sto se tice statusa zena u toj drzavi, interesantna stvar je da ni u jednoj drzavi starog veka zena nije dozivljavala toliko privilegija kao u Egiptu. Prakticno, razlika izmedju zena i muskaraca skoro da nije postojala (u doba Starog i Srednjeg carstva), a to se objasnjavalo reliktima matrijarhata iz primitivnog doba, kao i pacifistickim karaktererom samih Egipcana. Za Egipat se vezuje i prvi pokusaj unifikacije sveta (kad ste vec to pomenuli) buduci da je legendarni vladar Amenhotep IV bio prvi koji je zeleo da za citavo (Egiptu) poznato covecanstvo nametne jednog boga.
 
hadrijanov zid je dobar primer "dvospratnice" da se tu zaustavimo... što se helenskog prava tiče..solonovi trikratija imala je za osnov klasnu podelu, politička prava bila su zavisna od veličine lične imovine......postojao je narodni sud koji je imao beznačajan uticaj i i savet, a tek demokratičnost krvlju pisanog drakonovog zakona.... rimljani su od prava načinili najznačajniji spomenik kulture i negovali su političku filozofiju... helenistika živi na mitovima...

što se tiče položaja žena, on se menjao u st. rimu sa razvojem države, u direktnoj vezi sa pravom, u rimu je razvod bio moguć, za razliku od st. grčke...miraz je recimo tekovina helena i tamo su se žene najpre stalno takmičile sa heterama, žene su birane da bi doslovno rađale lepu decu. i najbolju poziciju koju su uspele da izgrade je da za sebe obezbede poštovanje, i budu saslušane, ukoliko se to ne protiovi patrijahalnom autoritetu muža u datom slučaju.
šteta što ova tema nije ni zamišljena kao diskusija o sličnim stvarima, već konstrukcija i improvizacija morala ili već šta je autor teme hteo....
 
moonja:
hadrijanov zid je dobar primer "dvospratnice" da se tu zaustavimo... što se helenskog prava tiče..solonovi trikratija imala je za osnov klasnu podelu, politička prava bila su zavisna od veličine lične imovine......postojao je narodni sud koji je imao beznačajan uticaj i i savet, a tek demokratičnost krvlju pisanog drakonovog zakona.... rimljani su od prava načinili najznačajniji spomenik kulture i negovali su političku filozofiju... helenistika živi na mitovima...

što se tiče položaja žena, on se menjao u st. rimu sa razvojem države, u direktnoj vezi sa pravom, u rimu je razvod bio moguć, za razliku od st. grčke...miraz je recimo tekovina helena i tamo su se žene najpre stalno takmičile sa heterama, žene su birane da bi doslovno rađale lepu decu. i najbolju poziciju koju su uspele da izgrade je da za sebe obezbede poštovanje, i budu saslušane, ukoliko se to ne protiovi patrijahalnom autoritetu muža u datom slučaju.
šteta što ova tema nije ni zamišljena kao diskusija o sličnim stvarima, već konstrukcija i improvizacija morala ili već šta je autor teme hteo....

Ne ona je upravo zamišljena za ovakve stvari.
Da prezentuje sve prednosti , mane ,tekovine, uticaje koji se prostiru od tada do danas.Ali na obe strane i Helenske i Rimske. Stoga je tvoj i postovi još nekih upravo ono što jeste tema, mada sam ja postavio temu drugačije, valjda po ličnom utisku da je na forumu bolje tražiti mišljenje nego znanje.
Čak mi je namera i bila da upravo u tonu blage prepirke , baš kao što svaki navijač iznosi uspehe svog kluba, dodjemo do , za mnoge ovde potpuno nepoznatih stvari i detalja.
Na jedan način istorijski pristup, ali samo činjenično , dok je gledanje i razmatranje tekovina više filozofski pristup stanju današnje svesti....
 
tarabica:
Posto sam zena, ne bi volela da zivim ni u jednoj od te dve civilizacije. Cak bi i u starom Egiptu imala vise prava nego u staroj Grckoj ili Rimu!
potpisujem... da sam musko, well mozda ipk rim..ne zato sto sam hedonista nego sto mislim da ima nesto fascinantno u drzavnoj organizaciji istog, a Boga mi i u prakticnom pristupu mnogim stvarima iz svakodnevnog zivota....ako se zanemari da su malcice prepisivali od svojih filosofskih suseda :wink: (koji se raspadose od medjusobnih svadja ko jeste a ko nije helen, i medjusobnog ratovanja) , ni knjizevnost, i jezik im nisu za bacanje 8-)
 
Tuzni_patak:
Prava, rimsko pravo.....
prava, sparta koja je sa 30.000 gradjana imala više od 500.000 robova.
prava, egipat, koji je godišnje usmrćivao po 100.000 ljudi samo na pravljenje piramida.

Svi su izgubili zbog vojne nemoći , jedino rim zbog svog raspadanja ....

well, da si musko, pa jos da se rodis kao slobodan(ili da od roba postanes lukavi bogati oslobnodjenik) imas neke sanse u zivotu. kao devojcica medjutimm :cry: :cry:
zene u rimu nisu cak ni licna imena. morale su da se zadovolje porodicnim. :roll:
 
Tuzni_patak:
(...) Sa druge strane Rim . Država, pravo, skoro ukidanje duhovnosti radi hedonizma.Praktično razvijanje svega što može da zatreba i da koristi u praksi hedonističkog uživanja.
I razvijanje rata, oružja, uništavanja i zastrašivanja.
(...)
Evo šta kaže Jacques Biarne u enciklopediji Larousse na početku poglavlja o Rimu:

"Ujedinjenje mediteranskog sveta je delo rimske veštine, za koju je rečeno da je to u suštini genije seljačkog naroda, ne mnogo blistav, ali ozbiljan, energičan i metodičan. Njegova glavna odlika je smisao za red i organizaciju.
Ove osobine učinile su od rimskih građana narod pravnika, istoričara, moralizatora i realista.
Strogo rečeno kultura ostaje prilično siromašna, ali Rim ume da usvoji i organizuje grčku misao radi daljih osvajanja; posljedica toga jeste helenizacija antičkog sveta
."
 
krauterbox:
Evo šta kaže Jacques Biarne u enciklopediji Larousse na početku poglavlja o Rimu:

"Ujedinjenje mediteranskog sveta je delo rimske veštine, za koju je rečeno da je to u suštini genije seljačkog naroda, ne mnogo blistav, ali ozbiljan, energičan i metodičan. Njegova glavna odlika je smisao za red i organizaciju.Ove osobine učinile su od rimskih građana narod pravnika, istoričara, moralizatora i realista.
Strogo rečeno kultura ostaje prilično siromašna, ali Rim ume da usvoji i organizuje grčku misao radi daljih osvajanja; posljedica toga jeste helenizacija antičkog sveta
."

to je ono sto me zapravo fascinira..lepo receno...bice da me to toliko fascinira zato sto se radi o osobinama za koje mislim da mi nisu jaca strana... :roll:... a trudim se da ih nekako dosegnem :roll:
 
@ feles

Da to i jeste stvarno fascinanatno.

Ta instumentalizacija sveukupnog grčkog iskustva ili bolje rečeno njegova sinteza sa rimskom pragmatičnošću, kojom je stvoren jedan superiorni "koktel" sa samo jednom svrhom - stvaranjem svjetske imperije, jeste djelo koje mora da izazove poštovanje.
 
krauterbox:
@ feles

Da to i jeste stvarno fascinanatno.

Ta instumentalizacija sveukupnog grčkog iskustva ili bolje rečeno njegova sinteza sa rimskom pragmatičnošću, kojom je stvoren jedan superiorni "koktel" sa samo jednom svrhom - stvaranjem svjetske imperije, jeste djelo koje mora da izazove poštovanje.

tacno...
 
Andreavk:
...mislim da postoji neka latinska poslovica koja kaze da je Grcka pobedila svog osvajaca i unela kulturu u zaostali Latio

"Graecia capta ferum victorem cepit, et artes intulit in agresti Latio"
Horacije
doprinos rima je vise sinteticke prirode...al' ima drazi i u tome :wink:
mislim da se uloga rimske drzave u mnogome potcenjuje...i njihov doprinos je veliki....
 

Back
Top