Kamen u pluvacnoj zlezdi

Talozenje kalcijuma u kanalu pljuvacne zlezde moze da dovede do zapusenja i oticanja pljuvacne zlezde zbog nemogucnosti lucenja pljuvacke. Kamenac se kao sto znas stvara na cesmama jednakim mehanizmom - talozenjem, stvara se i na zubima, takodje talozenjem pa se mora cistiti, stvara se u kanalima pojedinih zlezda.....nista strasno i nista za paniku. Rutinska intervencija, trebalo bi da se radi u lokalnoj anesteziji, nista sto treba da te brine....
 
Hvala a mene zanima dali je bolna intervencija tj.posle vadjenja kakav je osecaj?Znam da se radi u lokalnoj anesteziji to mi je i doktor rekao,ali posto to se ne desava tako cesto i ljudi nemaju iskustva sa time,moze li mi neko reci,a ko je imao takvu intervenciju,kako to sve izgleda?Jesam malo zabrinuta,pogotovo sto nemam nikakve informacije ni od koga a i ne volim zubare,tj.plasim ih se.
 
Ako mislimo na istu intervenciju (kolko ja znam ranije su to radili maksilarni hirurzi a ne stomatolozi, ali Aca ce me ispraviti ako nije sad tako), tankom iglicom se ulazi u pljuvacni kanal i razbije kalcifikacija mehanickim putem (kao kad cistis rupice na tusu od kamenca). Intervencija je bezbolna, dakle radi se u anesteziji, kolko znam ni nakon prolaska anestezije nema nekog bitnijeg bola (kao kad ti rade zub, na primer, pa kad ti prodje anestezija...malo ostane iziritirano tkivo pa osecas nelagodnost, vise nego bol). Nemas razloga da brines. I - ukoliko vec tako brines, slobodno pitaj svog lekara (stomatologa?) sve sto te zanima PRE intervencije.
 
WithdrawnWater:
Ako mislimo na istu intervenciju (kolko ja znam ranije su to radili maksilarni hirurzi a ne stomatolozi, ali Aca ce me ispraviti ako nije sad tako), tankom iglicom se ulazi u pljuvacni kanal i razbije kalcifikacija mehanickim putem (kao kad cistis rupice na tusu od kamenca). Intervencija je bezbolna, dakle radi se u anesteziji, kolko znam ni nakon prolaska anestezije nema nekog bitnijeg bola (kao kad ti rade zub, na primer, pa kad ti prodje anestezija...malo ostane iziritirano tkivo pa osecas nelagodnost, vise nego bol). Nemas razloga da brines. I - ukoliko vec tako brines, slobodno pitaj svog lekara (stomatologa?) sve sto te zanima PRE intervencije.

A sta je maksilarni hirurg nego stomatolog, maksilarna hirurgija je specijalizacija na stomatologiji mozda ima i na medicini nisam siguran.
A ako zeli da po svaku canu spreci bol posle intervencije neki analgetik, najbolje jedno 15 minuta pre intervencije, taman dok se zavrsi intervencija, prestane anestezija i on krene da deluje u medju vremenu i nema brige.
 
Joj bas ste me utesili,hvala,meni je inace maksofacijalni hirurg,na stomatoloskom rekao da ce to secnuti,izvaditi kamencic a onda nekom kao heftalicom to pricvrstiti jer nece mi to usiti zbog moguce cistice koje se usivanjem moze stvoriti,i posle 3 dana mi skidaju to cudo i to je je,ja sam zato zabrinuta jer mi je sve to skroz nepoznato.
 
AcaBg82:
A sta je maksilarni hirurg nego stomatolog, maksilarna hirurgija je specijalizacija na stomatologiji mozda ima i na medicini nisam siguran.
A ako zeli da po svaku canu spreci bol posle intervencije neki analgetik, ... najbolje jedno 15 minuta pre intervencije, taman dok se zavrsi intervencija, prestane anestezija i on krene da deluje u medju vremenu i nema brige.
Naravno da postoji,cudi me da nisi to znao...specijalizacija iz maxilofacijalne hirirgije...raspitaj se...a preventivno davanje ... pre nekih stomatoloskih intervencija je sada hit,ali to je mach sa dve ostrice... :|
 
Ja sam imao takav slucaj sa zacepljenjem izlaznog kanala pljuvacne zlezde. Odjedanput pred ogledalom posle posla kasd sam se vratio kuci pocela je da mi raste gusa-podbradak, tako brzo da sam za samo 10 minuta imao potpuno izmenjen izgled.Svasta mi je proslo kroz glavu . Otisao sam kod lekara stomatologa i on mi je rekao da je to zacepljenje kanala pljuvacne zlezde. Rekao je da ce se to smanjivati i povecavati kako se priblizava koji obrok ili kad se pojavi koja hrana.za jelo. Rekao je da ce to da izadje samo, malo je masirao taj deo, i stvarno vec ujutro sve je nestalo jer je kamencic nestao..

Prelazem Vam da isperete usta sa jabukovim sircem, nebili se kamenac rastvorio, a odmah nakon toga isprati usta sa jestivim uljem,

Iskusan lekar zaista moze dobro da proceni sta treba da se uradi. U Nisu na Stomatoloskom fakultetu to rade odlicno.

Operacija je krajnja opcija, a u ustima sve brzo zarasta..
 
Hvala,meni taj kamencic stoji vec dugo u usnoj duplji tako da mi je ranije malo smetao dok mi se jednog jutra nije desilo isto sto i tebi,otok i panika,na stomatoloskom ovde u Bg-u su mi rekli da mora da se hirurski odstrani jer ne moze sam da izadje i to mi zakazali za 15-i mart,e sad malo sam zabrinuta i uplasena jer neznam kako ce to da izgleda jer kome sam god rekla za to i pitala,nezna nikog ko je imao iskustva sa time.
 
Problem je sto ordiniras terapiju po forumu kapom i sakom, sto nemas pojma sta ce hirurg odluciti da radi i kako i sta ce trebati ili nece ali si je lepo uputio kojih antibiotika da se naguta i kojih analgetika i kojecega vec! I da si stomatlog bila bi u tome 'fora' a posebno sto nisi! Prekini da se pravis pametan i da se ponasas ko malo dete, za ime svega! Lekove ordinira JEDINO ordinirajuci lekar/stomatolog/maksilofacijalac a ne ti, shvati vec jednom! Samo jos treba da u ovakvoj panici pocne da guta raznorazne lekove....Da ne verujes!
 
Ljudi necete verovati ali ja moram na pravu operaciju 15-og marta,juce su me izmaltretirali i gurali taj kamencic u taj kanal ali on nije hteo da se pomeri,vracao se nazad pa su mi zakazali operaciju krajem marta,seci cemi ispod pljuvacne zlezde,na vratu i moracu nedelju dana da lezim u bolnici.Juce ceo dan nisam mogla da gutam i pricam jer su mi od guranja povredili jezik i celog ga ogulili.Razmisljam dali da uopste i idem na tu operaciju jer nisam valjda je neki fenomen?
 
jelmil:
Ljudi necete verovati ali ja moram na pravu operaciju 15-og marta,juce su me izmaltretirali i gurali taj kamencic u taj kanal ali on nije hteo da se pomeri,vracao se nazad pa su mi zakazali operaciju krajem marta,seci cemi ispod pljuvacne zlezde,na vratu i moracu nedelju dana da lezim u bolnici.Juce ceo dan nisam mogla da gutam i pricam jer su mi od guranja povredili jezik i celog ga ogulili.Razmisljam dali da uopste i idem na tu operaciju jer nisam valjda je neki fenomen?

Ko ce da radi operaciju? I gde?
Zaista nema cega da se plasis vecina ljudi prodje neku oralno hirusku intervenciju u zivotu.
Radi se pod anestezijom, posle ti daju nesto protiv bolova, kazu ti da ladis ranu, dobijes antibiotike, 3 dana imas drenazu da se rana drenira. I to je to u vecini slucajeva. Posle 2-3 dana si skroz OK. Malo te duze zadrze za svaki slucaj. Dakle nista strasno i samo opusteno. Uz dobrog hirurga i prave savete ima da prodjes ko da se nista nije ni desilo.
 
Vidi molim te pa mi javi jer zaista mi se ne ide pod noz zbog takve banalnosti a planiramo ja i muz bebu uskoro pa bih ipak se bacila na to.Inace skroz su mi prosle sve nevolje i muke sa tim kamencicem,sve do cetvrtka kada su me izmaltretirali na Stomatoloskom za nista.Tek danas mogu normalno da pricam a jedem samo kasasto jer mi je od tog guranja jos jezik osetljiv.
 

Back
Top