Дан Светог Саве проглашен за државни празник Македоније

Između dva rata bilo je pokušaja da se i u Katoličkoj crkvi omogući kult sv. Save kao sveca. Čak su pronađeni i dokazi da sv. Sava prema katolicima nije bio neprijateljski nastrojen.
O tome je pisao u Novoj Reviji 1929. Roko Rogošić u članku Prvi srpski arhiepiskop Sava i Petrova Stolica, a kasnije 1966. je njegova saznanja ponovio i dopunio Viktor Pospišil u knjizi Der Patriarch in der serbisch-orthodoxen Kirche

80-tih godina pitanje sv. Save u Katoličkoj crkvi ponovo je aktuelizirao u nekolko članaka, ali i u svojoj knjizi Pravoslavni prof. "Opće crkvene povijesti" na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, dr Juraj Kolarić (informacije radi, čovjek je inače doktorirao sa tezom o ekumenizmu u pravoslavlju).
 
И треба да буде. Па то су Срби, који су се отуђили од матице, одбацили своје крсне славе и уместо -ић додали -ски. Све је кристално јасно у вези "македонаца". Погледајте само карту Балкана после 2.балканског рата - коме је припала Вардарска Македонија? Србији, наравно. Тамо су одувек велику већину становништва чинили Срби. А уосталом, права и историјска област Македонија је много већа од ове лажне комунистичке творевине... Нека су се већ једном сетили Светог Саве!
 
Šakal:
Hm...zar pravoslavni Makedonci(Srbi) ne slave slavu?Zar su se dobrovoljno odrekli -ić,-vić i dodali ski...?

Да ли су се добровољно одрекли -ић - у то не улазим. То ти је отприлике иста ствар као и код покатоличених Срба у Славонији, Далмацији, Лици, Кордуну.
А што се слава тиче, Срби су једини православни (а и хришћански) народ који слави славу. А православни "македонци" самим тим је немају...
 
mmmile:
Да ли су се добровољно одрекли -ић - у то не улазим. То ти је отприлике иста ствар као и код покатоличених Срба у Славонији, Далмацији, Лици, Кордуну.
А што се слава тиче, Срби су једини православни (а и хришћански) народ који слави славу. А православни "македонци" самим тим је немају...

Neka vrsta slavljena slave u makedoniji postoji.
U poslednje vreme se neki detalji malo menjaju da bi se napravila razlika.
 
Makedonci imaju slican problem sa Bugarima, isto kao sto Montenegrini imaju sa nama... Tj Bugari smatraju Makedonce Bugarima, a Makedonci to tako ne vide... e, sad... Srbi Makedonce vide kao naciju (barem vecina), te se Makedonci okrecu nama plaseci se Bugara i njihovog pritiska, pogotovo zato sto se taj pritisak povecao nakon ulaska Bugarske u EU... isto to rade i CGorci, samo sto se od nas okrecu Hrvatima... politicke mahinacije i manevrisnja, nista drugo...

PS, ovo bi trebalo na Politiku...
 
lj_950:
Al će sigurno da se odcepe od nas!!! Živi bili pa pisali...

Самозвана "македонска православна црква" се отцепила од СПЦ још 50-их година....
Ваљда су и даље остали православни хришћани... ако нису постали будисти или тако нешто
 
vujadin:
Па то би било нормално да се одцепе од нас јер говоре друкчијим језиком и лакше би им било вршити обреде на свом језику.

Не говоре другачијим језиком. :mad:
Данашњи "македонски" је измишљен језик који уствари представља најјужнији дијалект српског језика... ;-)
Довољно је упоредити га са говором Врања и Пирота....
 
ristob:
Ne bih se začudio da im ga Srbi velikodušno poklone i odreknu ga se. Koliko sam ih čitao po ovim forumima samo bacaju drvlje i kamenje na njega. Ne shvataju da Srbije bez Save danas ne bi ni postojalo.
Ja za ovih godinu dana što sam na forumu nisam vidio da neko baca "drvlje i kamenje" na sv. Savu. Ono što jeste prisutno možda je kritika (ali i to veoma rijetko) koncepcije Svetoslavlja, koje je više politički fenomen, nego religiozni.
 
mmmile:
Не говоре другачијим језиком. :mad:
Данашњи "македонски" је измишљен језик који уствари представља најјужнији дијалект српског језика... ;-)
Довољно је упоредити га са говором Врања и Пирота....

Ima dosta slicnosti svakako....ali eto ja sam iz pi pa ne mogu da razumem dosta toga kad gledam MKTV sat.....
 
krauterbox:
Ja za ovih godinu dana što sam na forumu nisam vidio da neko baca "drvlje i kamenje" na sv. Savu. Ono što jeste prisutno možda je kritika (ali i to veoma rijetko) koncepcije Svetoslavlja, koje je više politički fenomen, nego religiozni.

Samo Rufim baca drvlje i kamenje na Sv. Savu......ali ko njega uzima za ozbiljno....:roll:
 
Silent Bob:
Ja ih ne razumem nista :( Uglavnom na Engleskom sprecham sa njima...

Takodje....jedino ako se dobro potrudim da ih slusam a oni pazljivo pricaju, onda nekako i skontam sta hoce da kazu....ovako nema sanse. Jedino ove iz Kumanova razbiram kad pricaju tim svojim dijalektom koji se razlikuje dosta od makedonskog i vuce vise na srpski.
 
mmmile:
Самозвана "македонска православна црква" се отцепила од СПЦ још 50-их година....
Ваљда су и даље остали православни хришћани... ако нису постали будисти или тако нешто
Nisam mislio na crkveni raskol, to će teško da im prodje...

Nego, u trenutku sam pomislio da su još sa nama, u jednoj državi. Teško se navikavam na Srbiju, još sam u Jugoslaviji.

*ebi ga, ne može čovek tako začas da prihvati: te nema Triglava, te nema Opatije, nema Plitvica, ode Kotor i celo more u CG, ode Ohrid, Gračanica, Dečani, Patrijaršija...

Ja sam se rodio, školovao, oženio se, izrodio decu, zaradjivao u toj državi... a sad – puj-pike, nema više!!!

A što se tiče Svetog Save i Makedonaca, neka uzmu i sv. Simeona i sve svete Nemanjiće, Lazareviće i Brankoviće...

Nemaju oni, jadničci, mnogo svojih: sv. Kliment, sv. Naum i još nekolicina. Kojim svetim slovenskim imenima da popune kalendar?
 
AKHENATON:
Ima dosta slicnosti svakako....ali eto ja sam iz pi pa ne mogu da razumem dosta toga kad gledam MKTV sat.....

Верујем, али и Сицилијанац тешко разуме сународника из Венеције, а ипак говоре истим језиком...
А и ту су године кад Србија није имала утицај на Вардарску Македонију... Временом... свашта се дешава. Па ако ћеш тако онда и "босанци" или "бошњаци" постоје тек од скоро....
 

Back
Top