Да ли ми верујете?
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Да ли ми верујете?

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Да ли ми верујете?

U Srbiji nema zakonske obaveze da vlasnici "fotelja" otkriju šta poseduju, već su samo dužni da spisak pošalju nadležnom odboru, gde se podaci čuvaju iza brave. Već treći put se prikupljaju godišnji izveštaji funkcionera, ali ponovo neće biti sreće da podaci postanu javni.
    - Želeo bih da verujem da su prijave funkcionera u Crnoj Gori tačne, ali ima previše nelogičnosti da bi im se u potpunosti verovalo. Verovatno je slično u Srbiji. Teško je sve podatke proveriti, ali se objavljivanjem bar širi krug zainteresovanih za proveru - kaže Zlatko Vujović, predsednik UO Centra za monitoring, koji su izradio softver za objavljivanje podataka na internet-stranici Komisije za sprečavanje sukoba interesa.
    Odbor za rešavanje o sukobu interesa u Srbiji odavno poziva da se izmeni zakon i da javni postanu podaci o nepokretnostima, koji se, ionako, nalaze u javnim knjigama. Dok se to ne dogodi, koliko su nam bogati funkcioneri saznaje se iz medija, jer su javne samo plate koje se daju iz budžeta. Odatle i podatak da je predsednik Boris Tadić prodao roditeljski stan i sa 35.000 dolara krenuo u rešavanje stambenog pitanja, da premijer Vojislav Koštunica ima stan od 100 kvadrta, hektar zemlje u Belanovici s kućom od 87 kvadrata... Ministar Velimir Ilić ispričao je da je deo imetka nasledio, a sam stekao kuću i dva automobila.
    - Primer lepog ponašanja je kad funkcioneri javno saopšte šta poseduju, ali je mnogo važnije da se podaci proveravaju - ukazuje Nemanja Nenadić, programski direktor "Transparentnosti Srbija". - Moglo bi, recimo, da se proverava desetak odsto funkcionera i da to bude slučajan uzorak. Tako se neće znati čija se prijava kontroliše, pa je veća verovatnoća da će voditi računa o tačnosti podataka.

I Rodoljub Šabić, poverenik za informacija od javnog značaja, smatra da "pod lupom" treba da budu oni čija se imovina naglo povećala tokom mandata.
    - U našoj zemlji vlada ozbiljna korupcija. Ima primera da ljudi uđu u politiku siromašni, a izađu bogati. Nisu svi takvi i zato je važno da imovinske karte budu javne - kaže Šabić.
    Funkcioneri se protive "izvrtanju džepova" i brane se da bi objavljivanjem podataka o imetku na vrat mogli da navuku lopove. Nenadić tvrdi da su ti strahovi neutemljeni, a Vujović kaže da "niko u Crnoj Gori nije opljačkao ili maltretirao funkcionere" koji su objavili imovinu. Šabić, koji poseduje trosoban stan i ušteđevinu u banci, zaključuje:
    - Svaki posao nosi određeni rizik. Mogao sam i ja da ostanem advokat i da moja imovina bude tajna...

KUĆE I STANOVI
    SVAKI put kada je podnosio izveštaj o radu Skupštine, njen donedavni predsednik Predrag Marković saopštavao je javnosti i da li se "obogatio" ili "osiromašio". Poslednji podatak glasi: ima ušteđevinu od 19.500 evra, jednosoban stan u Rakovici, kuću u Paraćinu, izdavačku kuću "Stubovi kulture", automobile "jugo" i "audi". Šef diplomatije Vuk Drašković ima kuću od 230 kvadrata u Beogradu, dva stana - u Beogradu i Budvi - oba od 80 kvadrata. Bivši ministar finansija Mlađan Dinkić poseduje stan od 68 kvadrata, garažu od 16 kvadrata i "pežo 206".

PROZIVKA
    PREDLOG Republičkog odbora za sprečavanje sukoba interesa - da se zakon menja kako bi imovinske karte bile javne - nije prihvatilo Ministarstvo pravde. Potom je predloženo da se Zakon o borbi protiv korupcije dopuni tom odredbom, ali to opet nije prošlo. Sada je na potezu nova vlada.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Пренето из ''Вечерњих Новости''

Да ли верујете да је стање овакво како они кажу?
    Коме верујете и зашто,а коме не?

Veoma poznat fosilvaso (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    185

Podrazumevano Re: Да ли ми верујете?

Nije bitno da li im verujemo: Bitno je da postoje Oštre Sankcije koje će se i primenjivati za onoga koji unosi krive ili nepotpune podatke.....ali ne ono: drugarska kritika i bla, bla...nego teška robija...

I još dosta detalja u vezi toga treba urediti....poreklo imovine itd
    Sve je apsolutno u totalitarnom režimu!

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

meni to uopste nije bitno....
    bas me zabole....
    valjda mi je bitno ono sta On radi Nama, a ne sta On radi sebi i svojoj porodici...
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Buduća legenda
    Učlanjen
    17.10.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Није битно да ли су наши политичари корумпирани,и како су ''стекли'' имовину по завршетку мандата?!:shock:

Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    185

Citat Original postavio Obersturmfuehrer
    meni to uopste nije bitno....
    bas me zabole....
    valjda mi je bitno ono sta On radi Nama, a ne sta On radi sebi i svojoj porodici...
    Proširi malo vidike: Ako neko prigrabi previše, nekome ostaje premalo....
    Obično ide: Jedan preterano bogat, a zbog toga njih 100 preterano siromašni....

Buduća legenda
    Učlanjen
    10.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1649

Citat Original postavio fosilvaso
    Proširi malo vidike: Ako neko prigrabi previše, nekome ostaje premalo....
    Obično ide: Jedan preterano bogat, a zbog toga njih 100 preterano siromašni....
    Sad reci kako im je Tito kriv...

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

nije da nije tacno....
    ali politicari mnogo manje uzimaju nego "obicni" kriminalci....
    s tim sto politicar bar jednom mesecno kaze DA u tvoje ime a obicnog krimosa to ne zanima....
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    185

Citat Original postavio hektorius
    Sad reci kako im je Tito kriv...
    hvala, trenutak nepažnje i propust: Tile je širom juge ustoličio debile koje nije bilo briga za narod, i kako su takvi bili u boljoj poziciji na početku tranzicije, naravno da im nije bio problem obogatiti se na račun stoke sitnog zuba

A kada krene, lova se samo koti kao šipci, ovaj pardon, kao pacovi

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

Meni uopšte nije jasno kome je stalo da vidi nečiju imovinu i čemu to? Da li zaista mislite da će to imati ikakvog efekta na korupciju? A ona je, opet, manji problem, nama je u Parlamentu ni manje ni više nego mafija, i ne kažem to sada radi reda (jer se podrazumeva) već što skoro pouzdano znam.

Da li biste vi voleli da neko razgolićuje vašu imovinu? Digla se dreka zbog ličnih karata sa čipom? E, pa niko ne voli da mu se pretura po prljavom vešu... Pa ni čistom

Neka oni rade svoj posao, već se iz toga jasno vidi ko je ko i kakav.....
    Janidebi

Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    185

Citat Original postavio Lexa
    Meni uopšte nije jasno kome je stalo da vidi nečiju imovinu i čemu to? Da li zaista mislite da će to imati ikakvog efekta na korupciju? A ona je, opet, manji problem, nama je u Parlamentu ni manje ni više nego mafija, i ne kažem to sada radi reda (jer se podrazumeva) već što skoro pouzdano znam.

.....
    Radi se o tome da se vidi imovina na početku mandata i NA KRAJU mandata. Ako razliku ne pokrivaju legitimni prihodi, znači, nešto je trulo! Zatim, ono što se sada radi u RH, ubacuje se i pokretna imovina u liste.

Još ostaje problem kojega je uočio, ili barem predstavio javnosti Predrag Raos, kako još kontrolirati potrošnju političara, tj. kako utvrditi da političar nije lovu dobivenu na ilegalan način korupcijom, potrošio na bilo šta što se ne evidentira u karticama......

Zatim, treba stvoriti mehanizam koji će kontrolirati potrošnju političara i kada ode sa funkcije, tj. da ne bi sumnjivu lovu štedio i kasnije trošio.

Ukratko, treba otežati političarima potrošnju sumnjive love, a onda je manja verovatnost i korupcije.

Poznat svetolik trpkovic (avatar)
    Učlanjen
    25.08.2006.
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Ako Dinkic i dalje ima samo stan od 68 kvadrata i pezo 206 onda sam ja Roman Abramovic

Slične teme

1. Ето ако не верујете.....
    Autor Pepeo u forumu Politika
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 06.03.2008., 00:31

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •