Kriminal na Univerzitetu u Kragujevcu

Kako bi ste kaznili studente koji su kupovali diplome?

  • Novcano, zatvor, ponistavanje diplome i zabrana daljnjeg skolovanja + objavljivanje imena?

  • Smatram da ih ne treba kaznjavati?


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

anntaylor

Zainteresovan član
Poruka
346
Verujem da je vecina vas upoznata sa situacijom u Kragujevcu tj. prvom gradu u kome se vise nije moglo kriti kriminalno ponasanje profesora i prodaja ispita.

Posto znamo da je Kragujevac smesan za Beograd, Suboticu i jos par ostalih gradova postavlja se pitanje sta uraditi sa ljudima koji su platili za "uslugu"?

Ja smatram da im treba ponistiti diplome i zabraniti daljnje skolovanje kako bi takav radikalan potez bio uzor drugima koji bi pomislili na tako nesto.

Rezultat potplacivanja i kupovine diploma su upravo takozvani eksperti iz G17, sve samo eksperti a na kraju nakon 7 godina njihove vladavine fakulteti i dalje rade kao gradske pijace: ko vise dade taj dobije ispit, drzava ide unazad a mi imamo "skolovane" strukture vlasti!

Mozete tek misliti kako su lako dolazili do diploma ljudi iz pojedinih politickih partija...

Najgora je cinjenica da nakon 7 godina DOS obecanja o iskorenjivanju mafije i mita dolazimo u situaciju u kojoj navedeno prevazilazi pristusnost zatecenu posle nedemokratske smene Milosevica.
 
anntaylor:
Posto znamo da je Kragujevac smesan za Beograd, Suboticu i jos par ostalih gradova postavlja se pitanje sta uraditi sa ljudima koji su platili za "uslugu"?

Ja smatram da im treba ponistiti diplome i zabraniti daljnje skolovanje kako bi takav radikalan potez bio uzor drugima koji bi pomislili na tako nesto.
...

Izvini, ali to što ti "znaš" i "smatraš" ovde je primer najobičnijeg parolašenja.
Tačno je da su ispite plaćali i diplome kupovali oni čiji je moto bio "što da učim, što da se mučim, a ne moram", ali je takođe istina da je dobar procenat studenata bio PRISILJEN na plaćanje ispita.

Pitaj one koji su jedan ispit polagali u svakom roku tokom 2,3,5 godina, svaki put obarani na detaljima uz insinuaciju šta treba raditi i koliko dati pa da se to mučenje završi. Lično poznajem masu ozbiljnih ljudi, ozbiljnih studenata, koji su posle dužeg ili kraćeg vremenskog roka shvatili da je keširanje jedini način da daju taj poslednji ispit, dođu do diplome i počnu da rade nešto. Idi pitaj o tome npr. 35+ studente Više medicinske na ispitu iz sociologije. Šta smatraš da sa njima treba uraditi?
 
Problem je sto su ispiti i diplome kupovani decenijama jos u bivsoj Jugoslaviji a posebno u vreme Miloseviceve vladavine pa sada imamo generacije ''eksperata'' koji rade u raznim bankama kao sto je bivsa kragujevacka Auto banka u kojoj radi sestra uhapsene profesorice Dragane Petrovic, Mirjana Petrovic a koja poseduje racun u Italiji i koja komotno moze da prosledjuje drustvene pare na svoj racun.
Zanimljivo je da je na ovo u vise navrata upozoravano i ministarstvo finansija i njegov ministar ali da nista nije preduzimano da se doticna sluzbenica banke eliminise. Koliko novaca je ona prosledila od njene sada uhapsene sestre Dragane to samo one znaju. Sada kada bi sluzbe htele da obave posao i pronadju sav taj novac (Dragana Petrovic je obrtala stotine hiljada Eura godisnje!!!) trebalo bi da privedu i njenu sestru Mirjanu koja SIGURNO zna gde je sav taj novac koji je ''zaradila'' njena sestra Dragana.
Otac ovih sestara, penzionisani zubni tehnicar Boza Petrovic, je Pozarevljanin poreklom, sto je takodje bitan podatak dok je majka Lepa Petrovic bila glavna medicinska sestra u Zastavi. Ljudi poseduju ogromnu vilu u Sumaricama sa garazom u kojoj smesteno vise automobila i kucu u Barama kod Kragujevca. Dragana Petrovic poseduje i stan u gradu koji bi joj sada trebalo oduzeti jer ga je kupila od studentskih para odnosno njihovih roditelja.
Osim toga njena sestra Mirjana Petrovic zivi u vanbracnoj zajednici sa Mihajlom Zaljevski koji je vlasnik fiktivne firme Projekt biro >ZALJEVSKI< a protiv kojeg se vec godinama vodi vise sudskih postupaka pred sudom u Kragujevcu dok njemu niko nista ne moze posto je njegova ''svastika'' Dragana bila veoma mocna i uticajna i u sudstvu.
Bice interesantno kako ce se dalje razvijati i ova afera ali ako se i ovo stavi pod tepih onda stvarno za Srbiju nema nade. :-(
 
anntaylor,nazalost vise ljudi kupuje ispite jer je prisiljeno jer posle par godina polaganja,profesor se i dalje izivljava.redji su oni koji kupuju jer im se moze.
i u tim situacijama,treba najstroze kazniti profesore jer su oni ti koji uzimaju i jos cesce i traze mito,ili ti podmecu svoje cerke/sestre da ti drze privatne casove iz njegovog predmeta...pa onda jos njima malo da doplatis,pa mozda i polozis.
a cak i oni profesori koji kao pricaju kako su posteni,cesto najskuplje naplacuju istpite....ko o cemu ***** o moralu :?
isto sto su radili u kragujevcu treba da se nastavi svuda,u beogradu pre svega na ekonomskom,pravnom i medicinskom fakultetu...jer ti ljudi pored para,traze i seksualne usluge od studentkinja u zamenu za istpit....to su bolesnici koji misle da su nedodirljivi,i koje treba skloniti u misje rupe,da ne mogu ni u srednjim skolama da predaju....a kamoli na fakultetima.na stranu sto unistavaju generacije i generacije svojim bezobrazlukom,nego i vrse negativnu selekciju pa tako kao asistenti i buduci profesori ostaju najgori ljudi i pedagozi,slihtare,profesorovi uvlakaci i slicno,koji kada ih pitas nesto,ko da su se slucajno nasli tu....zrace neznanjem :roll: pa se jos i naljute kad ih pitas nesto...
 
Banshee:
anntaylor,nazalost vise ljudi kupuje ispite jer je prisiljeno jer posle par godina polaganja,profesor se i dalje izivljava.redji su oni koji kupuju jer im se moze.
i u tim situacijama,treba najstroze kazniti profesore jer su oni ti koji uzimaju i jos cesce i traze mito,ili ti podmecu svoje cerke/sestre da ti drze privatne casove iz njegovog predmeta...pa onda jos njima malo da doplatis,pa mozda i polozis.
a cak i oni profesori koji kao pricaju kako su posteni,cesto najskuplje naplacuju istpite....ko o cemu ***** o moralu :?
isto sto su radili u kragujevcu treba da se nastavi svuda,u beogradu pre svega na ekonomskom,pravnom i medicinskom fakultetu...jer ti ljudi pored para,traze i seksualne usluge od studentkinja u zamenu za istpit....to su bolesnici koji misle da su nedodirljivi,i koje treba skloniti u misje rupe,da ne mogu ni u srednjim skolama da predaju....a kamoli na fakultetima.na stranu sto unistavaju generacije i generacije svojim bezobrazlukom,nego i vrse negativnu selekciju pa tako kao asistenti i buduci profesori ostaju najgori ljudi i pedagozi,slihtare,profesorovi uvlakaci i slicno,koji kada ih pitas nesto,ko da su se slucajno nasli tu....zrace neznanjem :roll: pa se jos i naljute kad ih pitas nesto...

ovde se slazem sa tobom. profesori se namerno izivljavaju na stuntima , drze ih u proseku 10 godina na studijama da bi ih na taj nacin prisilili da kupuju ispite. Najvece leglo mafije je na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Tu je kriminal ogromnih razmera i u prodaju/kupovinu ispita su umesani svi - od cistacice do dekana. Zbog toga treba upisivati privatne fakultete , samo lud covek moze da ode na drzavni da dozvoli da se nad njim izivljava ova bagra.

i ovo za seksualne usluge si u pravu. znao sam ja jednu ribu za koju je pola generacije pricalo da svaki ispit polaze preko kreveta a imao sam i prilike da prisustvujem jednom takvom dogadjaju.

cekamo jedanput nas 10 profesora ispred kancelarije u vezi nekih kolokvijuma i on kao prima od 13 . cekali smo do 14 , nema ga nigde , vec hteli da odemo , kad se otvaraju vrata i izlazi jedna riba.a pre toga je niko nije video da je usla kod njega znaci bila je tu minimum 1.5 sata.

strasno sta se radi....
 
JerryRopero:
ovde se slazem sa tobom. profesori se namerno izivljavaju na stuntima , drze ih u proseku 10 godina na studijama da bi ih na taj nacin prisilili da kupuju ispite. Najvece leglo mafije je na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Tu je kriminal ogromnih razmera i u prodaju/kupovinu ispita su umesani svi - od cistacice do dekana. Zbog toga treba upisivati privatne fakultete , samo lud covek moze da ode na drzavni da dozvoli da se nad njim izivljava ova bagra.

i ovo za seksualne usluge si u pravu. znao sam ja jednu ribu za koju je pola generacije pricalo da svaki ispit polaze preko kreveta a imao sam i prilike da prisustvujem jednom takvom dogadjaju.

cekamo jedanput nas 10 profesora ispred kancelarije u vezi nekih kolokvijuma i on kao prima od 13 . cekali smo do 14 , nema ga nigde , vec hteli da odemo , kad se otvaraju vrata i izlazi jedna riba.a pre toga je niko nije video da je usla kod njega znaci bila je tu minimum 1.5 sata.

strasno sta se radi....

wow,dzeri ko bi reko da cemo se sloziti.
za ekonomski podrzavam,mogu iz cuga na navedem par profesora koji provereno prodaju ispite,a ako bih se jos malo raspitala kod nekih ljudi sa ekofa verovatno bi lako dosla i do posrednika i cene ispita :roll: ,prodaju knjiga na crno (znaci nadjes se sa nekom gospodjom u parkicu i za 25 eura kupis knjigu - bez racuna naravno,jer profesor nece da predaje i ispituje po zzvanicnoj knjizi i na ispitu ti kaze da od sada niko ko uci po knjizi fakulteta nece moci da polozi ispit),onda ispiti koji se polazu po 15ak puta,zbog kojih ne mogu masovno da daju uslov za trecu-godinama,a ovi se namerno izivljavaju jer znaju da njima idu pare od ispita,onda profesori koji se hvale da im je prolaznost na ispitu izmedju 4-5 posto :roll: i tako...zali boze ko je pustio korenje po fakultetima...ne mozes ih nikako oterati..

inace za seksualne usluge,jedna drugarica sa medicinskog jer pricala kako je profesor anatomije valjda startovao da polozi ispit preko njega,tj da spavaju...nesto je smarao,i onda ga ona najurila recima da deda moze da joj bude :? pa se on nesto kao naljutio - kao pa vase koleginice se ne bi slozile sa vama :shock:

a nocu je sablasno kad se prolazi pored kancelarija...na aktivnosti se cak i asistenti zale....ovi mladji ,jos neiskvareni...:?
 
ma najpametnije upisses kod karica zavrsis za par god i boli te uvo . I onako ti, da se zaposlis posle uvek treba veza tako da ti diploma kao takva ama bas nista ne znaci. Jedino ako neces da se zakitis .

Ili da je uramis u garazi za pranje automobila ko moj komsija sto je zavrsio Poljoprivredni faks pa sad drzi praonicu automobila jer posla nema i diploma mu stoji uramljena u istoj. Zali boze vremena .....
 
Ja sam izgleda jedina koja je uredno morala da polaze ispite..
Doduse zato mi je i prosek 6,8 (sto niko ne moze da veruje, ali jeste tako,
obzirom da sam nekih dva puta dobila neke devetke , pa mi one povecale prosek)..

Mozda sve ovo ima veze gde (mislim da li je Beograd ili Surdulica,moze i Pristina) studiras
a jos vise valjda s tim sta studiras.. Nisam cula da je na ETF ali ni na mom faksu (Studentski Trg -
filoloski,filzofski,PMF) bilo kupovanja ispita bilo za lovu ili koriscenje nekih drugih servisnih usluga.
 
Banshee:
...prodaju knjiga na crno (znaci nadjes se sa nekom gospodjom u parkicu i za 25 eura kupis knjigu - bez racuna naravno,jer profesor nece da predaje i ispituje po zzvanicnoj knjizi i na ispitu ti kaze da od sada niko ko uci po knjizi fakulteta nece moci da polozi ispit)...
Ili varijanta: ako se knjiga prodaje u skriptarnici, moraš da kupiš knjigu kod profesora lično (bez računa, naravno), platiš je skuplje, a on ti se potpiše na 1. strani knjige ili ti zapiše br. indexa u tefter i sutra na ispitu moraš da pokažeš knjigu (odnosno, on konsultuje tefter) i ako je na tebi zaradio, imaš šanse da položiš.

@anntaylor
e, izvini ako sam bila neopravdano preoštra prema tebi. Ali ne može tako bičem po svim leđima, nije isto.
Pa ja sam prva htela da platim "uslugu" kad moja mlađa sestra nikako nije mogla da položi poslednji ispit na faksu, a inače dobar student, uči, ubija se, sve ostalo u roku dala. Posle 1,5god i x puta izlaženja na taj jedan jedini ispit, ni teži ni lakši od ostalih, ja sam joj rekla: Slušaj, ovo ti je poslednji put, ako ne položiš, vidi koliko košta i kome treba dati, ja ću da dignem kredit i da završiš.
Inače cifra je 500 EUR standardno, a ako ti je to poslednji ispit onda 800 EUR.
Srećom, položila je, a da nije, stvarno bih to uradila.
A da sam morala da uradim i da neko posle kaže da joj se diploma poništava, pa znaš šta, krvi bi mu se napila :evil: :evil: :evil: !!!
 
Rayela:
Gde ste vi to studirali? Ovo me stvarno zanima..

Ovo sa knjigom je sa Više poslovne u BG, mada za identične slučajeve sam čula i sa Pravnog, Ekonomskog, Medicinskog... to sa knjigama ti dođe standardna priča.

A moja sestra je završila Višu medicinsku u BG i tamo je stvarno hajdučija. Bilo je i slučajeva traženja mita da bi ti se odobrila tema za diplomski :shock: Par puta su podnošene prijave protiv profesora direktorki škole, ali je sve završavalo u kanti, jer je i direktorka u talu sa par profesora koji se time najviše i bave. Prijave su podnošene i Ministarstvu, a rezultat je bio da je direktorka suspendovana na mesec dana, pa se vratila. I nikom ništa, sve po starom.

Ali eto, npr. ja na PMF-u nisam imala problema.
Valjda je sve to izraženije na, da tako kažem, masovnim fakultetima.
 
medved_bg:
Ovo sa knjigom je sa Više poslovne u BG, mada za identične slučajeve sam čula i sa Pravnog, Ekonomskog, Medicinskog... to sa knjigama ti dođe standardna priča.

A moja sestra je završila Višu medicinsku u BG i tamo je stvarno hajdučija. Bilo je i slučajeva traženja mita da bi ti se odobrila tema za diplomski :shock: Par puta su podnošene prijave protiv profesora direktorki škole, ali je sve završavalo u kanti, jer je i direktorka u talu sa par profesora koji se time najviše i bave. Prijave su podnošene i Ministarstvu, a rezultat je bio da je direktorka suspendovana na mesec dana, pa se vratila. I nikom ništa, sve po starom.

Ali eto, npr. ja na PMF-u nisam imala problema.
Valjda je sve to izraženije na, da tako kažem, masovnim fakultetima.

Ma i filoloski i filozofski , ali i svi tehnicki fakulteti u Beogradu ukljucujuci i PMF
su onako malkice tezi za studiranje, ali imaju i profesore kojima nije lova
primarni cilj i kojima nauka jos uvek nesto znaci.

Sto se medicine tice (govorim i dalje o Beogradu) oduvek je bilo kupovanje
ne 6 nego 10 ( za bolji prosek i svetliju buducnost) preko jelte kreveta ili
seksa u drugoj formi. Medjutim i muskarci su zavrsavali medicinu sa visokom
prosekom, tako da su ove kupovane 10 onako prilicno nevazne..
 
Rayela:
Sto se medicine tice .....

E, ali kad je medicina u pitanju, to mi je najcrnje od svega, iskreno!
Ajde platiš tamo neku ekonomiku preduzeća ili sociologiju na Ekonomskom ili rimsko pravo na Pravnom, ali zamisli budući lekar plati npr. Anatomiju ili nešto slično, ma bilo koji predmet. On će sutra da te leči, pobogu! Pravnik može da bude dobar pravnik i bez rimskog prava ili sociologije, ali doktor... :?
 
medved_bg:
E, ali kad je medicina u pitanju, to mi je najcrnje od svega, iskreno!
Ajde platiš tamo neku ekonomiku preduzeća ili sociologiju na Ekonomskom ili rimsko pravo na Pravnom, ali zamisli budući lekar plati npr. Anatomiju ili nešto slično, ma bilo koji predmet. On će sutra da te leči, pobogu! Pravnik može da bude dobar pravnik i bez rimskog prava ili sociologije, ali doktor... :?

Ja rekoh da su desetke bile u pitanju :)

Prema tome sestica je bila onako ziher.. A i nije se bas svuda moglo,bile
i zene profesori i docenti :)

mala primedba : ja nisam studirala medicinu :)
 
Povodom hapšenja dekana i profesora kragujevačkog Pravnog fakulteta zbog primanja mita, pokrajinski sekretar za obrazovanje Zoltan Jegeš izjavio je da u Vojvodini zasad nema jasnih slučajeva korupcije. Prema njegovim rečima Pokrajina je nadležna da kontroliše rad fakulteta Novosadskog univerziteta u smislu izvršavanja obaveza, dok je eventualna korupcija problem policije.

"Svaki pokušaj ili saznanje, ako dodjemo do takvih informacija, mi treba da prosledimo policiji, kao i svi gradjani. Mene zgražava da je u to uključeno čak i Ministarstvo prosvete. Praktično, osoba sa kojom sam ja trebao da razgovram, iako nikad nije prihvatila sastanak od kako sam postavljen za sekretara da raspravljamo o stanju višeg i visokog školstva u Vojvodini, je sada uhapšena".

evo nekih vesti :) da dopunim temu
 
JerryRopero:
ovde se slazem sa tobom. profesori se namerno izivljavaju na stuntima , drze ih u proseku 10 godina na studijama da bi ih na taj nacin prisilili da kupuju ispite. Najvece leglo mafije je na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Tu je kriminal ogromnih razmera i u prodaju/kupovinu ispita su umesani svi - od cistacice do dekana. Zbog toga treba upisivati privatne fakultete , samo lud covek moze da ode na drzavni da dozvoli da se nad njim izivljava ova bagra.

i ovo za seksualne usluge si u pravu. znao sam ja jednu ribu za koju je pola generacije pricalo da svaki ispit polaze preko kreveta a imao sam i prilike da prisustvujem jednom takvom dogadjaju.

cekamo jedanput nas 10 profesora ispred kancelarije u vezi nekih kolokvijuma i on kao prima od 13 . cekali smo do 14 , nema ga nigde , vec hteli da odemo , kad se otvaraju vrata i izlazi jedna riba.a pre toga je niko nije video da je usla kod njega znaci bila je tu minimum 1.5 sata.

strasno sta se radi....

prvi put da se u potpunosti slozim s tobom....kragujevachki pravni je samo kap u moru,korupcija na fakultetima je dostigla razmere epidemije,po sistemu "plati pa se klati"...takve profane treba smestiti u zatvoreno odeljenje zabele,na nekih 4-5 godina..jos groznije od svega je to sto oni koji su placanjem ispita zavrsili fakultete sad rade kao panduri,sudije ili tuzioci...
 
fosilvaso:
Pak si se nalil zagorskega kiseliša?
Reč je o Kragujevcu, a NE o Kumrovecu, bedaku jedan! :):):)

marlоn:
Ne stima frend, ne stima, strašno je da kit iz Kroacije mora doći i da vidi da ne štima ovde. Ti ak si na nekom hr. forumu, vidiš da ovde ima papaka kao da su izašli sa njega. Ko oni kaj o domoljubivom ratu pišu o srbima da su koljači i ubice. E sa takvima npr. ja odbijam komunicirat i radije ću pit kavu u Ilici s tobom jer mi ti možeš o tome parlat a on ne, razmeš. I stari čuj, nema rata, ovo ti je sitan pitchkovez kao ono kad igra torcida i zagreb.... pa sa severa i juga lete šlajmare i završe se obično na sudiji...Tak ti je to u Srbiji danas...


tak bum govoril kit marlon....
 

Back
Top