Predrasude-prepreka ili opreznost-u meduljudskim odnosima

Poruka
4.422
Sto mislite o predrasudama?
Kako uticu na nas svakodnevni zivot i meduljudske odnose?
Trebamo li predrasude kao zastitu i da li ih je moguce u potpunosti pobijediti?Da li ih zelimo pobjediti?Kako se predrasude sticu ?Predrasude u familiji i okolini?

Da li su
Svi zidovi skrti?
Svi Englezi hladni?
Sve zene tracare?
Svi muskarci lazovi?
Svi njemci nacisti?
Svi muslimani teroristi?
Svi sokci i lale ljeni?

A.Ajnstajn je rekao "Lakse je razbiti atom nego predrasudu"...sto vi mislite o tome..

Pisite.... nestrpljivo cekam vase odgovore.....pozdrav....
 
Predrasude su nuzno deo svih nas...
Verujem da ih sticemo kao deo uze i sire drustvene zajednice, ali i iz odredjenih licnih strahova, gde se predrasude formiraju iskljucivo u cilju formiranja planiranog zivotnog stava...Naravno, sve ovo govorim sasvim laicki i pod pretpostavkama...
Predrasude su losa stvar, bile pozitivne ili negativne...Dobro je samo biti svestan istih, i koliko je to moguce, boriti se protiv njih...i svi ih imamo...
I naravno ne verujem u generalizacije tipa: Italijani su dobri ljubavnici, Pirocanci skrtice, zene emotivnije i ostalo...sve su to proizvodi drustvenih interesa pretoceni u nase glave...
Toliko. :)
 
hator:
Predrasude su nuzno deo svih nas...
Verujem da ih sticemo kao deo uze i sire drustvene zajednice, ali i iz odredjenih licnih strahova, gde se predrasude formiraju iskljucivo u cilju formiranja planiranog zivotnog stava...Naravno, sve ovo govorim sasvim laicki i pod pretpostavkama...
Predrasude su losa stvar, bile pozitivne ili negativne...Dobro je samo biti svestan istih, i koliko je to moguce, boriti se protiv njih...i svi ih imamo...
I naravno ne verujem u generalizacije tipa: Italijani su dobri ljubavnici, Pirocanci skrtice, zene emotivnije i ostalo...sve su to proizvodi drustvenih interesa pretoceni u nase glave...
Toliko. :)

Da li postoje uopce POZITIVNE PREDRASUDE?
 
Uticaj predrasuda (jasno) zavisi od njihove jacine i svesnosti njihovog postojanja.
Mislim da je njihova glavna funkcija redukcija stvarnosti (uglavnom na ideje prema kojima imamo sklonost prihvatanja, koje nam se iz razlicitih razloga - "dopadaju") radi zastite od "haosa" i osecaja sigurnosti. Tkdj. mislim da su im skloni svi pojedinci, neki manje neki vise u zavisnosti od seta stvari.
Bile one pozitivne ili negativne, one ne predstavljaju "istinu" i zato su stetne.
 
predosećaji ----> predubedjenja --------------> predrasude su samo gradacije spremnosti da se preispituje trenutna ocena i njena validnost u specifičnom slučaju.....sve ocene nastaju iz šablona, pa makar taj šablon bio prenesen iz nekog drugog slučaja ili bio prazan....

I to nisu prepreke, čak šta više potrebne su zbog čovekove večite alavosti i neiskrenosti i nerealnosti, što je posledica straha od smrti sa jedne strane i težnje da se izabere najlakše rešenje.

Prepreke su strahovi od toga da te predrasude , predosećaji , predubedjenja neće biti uspešni, pozitivni, prihvaćeni u zaštiti subjekta , što im je i cilj.....

Arogantni ljudi se ne osamljuju, njih odbacuje sredina ako nema koristi od njih.....
 
Predrasude postoje jer je lakse nekog odbaciti nego prihvatiti. Da bi nekog
prihvatio potreban je trud, mnogo je lakse na njega projektovati svoje misljenje.
(JA znam sta ON misli)
Sa predrasudama se zivot pojednosavi i daje nam osecaj lazne sigurnosti (da razumemo svet)
Ukoliko shvatimo koliko ne razumemo ljude oko sebe, mozda bi bili sporiji u donosenju
sudova o njima?
 
hator:
Naravno. Zar predrasuda tipa: Italijani su dobri ljubavnici, ne bi bila pozitivna pri eventualnom upoznavanju jednog markantnog Italijana? :)

ok kuzim ali potpitanje jedan markantan italijan ti i ja sjedimo za stolom i ja kazem kako su talijani najbolji ljubavnici....kako bi se ti u tom momentu osjecao(pretpostavljam da nisi talijan)....da li bi i tada tu predrasudu vidio kao pozitivnu?
Ako si samopouzdan i nemas probleme s potencijom vidio bi to kao salu mozda...ali recimo upravo prolazis neku tesku fazu i nije ti do sale..da li je i tada moja izjava pozitivna ?

sve zavisi od trenutka i situacije kuzis? i zbog toga ni jedna predrasuda ne moze biti pozitivna...jer ne postoji uvjek samo jedna strana medalje...;)
 
drago mi je da ste prihvatili temu ali molim da se vratimo na pocetak svima nam je jasno da predrasude postoje i sto su predrasude ....moje pitanje je bilo ....kako ih pobijediti i da li ih treba pobjediti....da li nam stete ili ne....i kako se najlakse boriti protiv njih...

Ne zaboravimo da se ne radi uvjek samo o kako ih nazvasmo POZITIVNIM PREDRASUDAMA nego vrlo cesto o teskim predrasudama koje imaju utjecaje na zivote svih nas koji ih cak i ne prihvacamo a moramo s njima da se svakodnevno nosimo....predrasude kao poticaji teske diskriminacije.....kao poticaji koji utjecu na citava politicka uredenja i odgoj buducih generacija...gdje da povucemo granicu prihvacanja ili ne prihvacanja tih predrasuda i kako da ih pobijedimo...da li je to problem pojedinca ili problem zajednice....
 
otkacena slavonka:
ok kuzim ali potpitanje jedan markantan italijan ti i ja sjedimo za stolom i ja kazem kako su talijani najbolji ljubavnici....kako bi se ti u tom momentu osjecao(pretpostavljam da nisi talijan)....da li bi i tada tu predrasudu vidio kao pozitivnu?
Ako si samopouzdan i nemas probleme s potencijom vidio bi to kao salu mozda...ali recimo upravo prolazis neku tesku fazu i nije ti do sale..da li je i tada moja izjava pozitivna ?

Istina, u datom slucaju iz mog primera ta "pozitivna" predrasuda bi bila kratkog daha, ali bi bar izvesno vreme imala konotaciju pozitivnog...
Bar je to subjektivno misljenje, neko bi drugi mozda bolje rekao sta egzaktna nauka govori na tu temu...

otkacena slavonka:
sve zavisi od trenutka i situacije kuzis? i zbog toga ni jedna predrasuda ne moze biti pozitivna...jer ne postoji uvjek samo jedna strana medalje...;)

U ovom delu uocavam izvestan apsurd, pa se nadam da ces ga obrazloziti...
 
hator:
Istina, u datom slucaju iz mog primera ta "pozitivna" predrasuda bi bila kratkog daha, ali bi bar izvesno vreme imala konotaciju pozitivnog...
Bar je to subjektivno misljenje, neko bi drugi mozda bolje rekao sta egzaktna nauka govori na tu temu...



U ovom delu uocavam izvestan apsurd, pa se nadam da ces ga obrazloziti...

pa naravno da vidis apsurd svako zasto nosi svoje zato i sve je u zivotu pomalo apsurdno...predrasude su macevi s dvije ostrice .....to sam htjela time da kazem...
 
Tuzni_patak:
Uvek su pozitivne predrasude, čak i kada se čine da su negativne......čak i kada uzrokuju zlo....one su sastavni deo mnogih drugih medjuljudskih odnosa, tako da tu se vidi minus, ali u mnogim drugim stvarima plus, ukidanje ne ide i ne sme da ide naglo jer se javlja neravnoteža......

euforija je odnela toliko života koliko nijedna revolucija .....

Aforizmi su romani koje pisu ljencine.....toliko o euforiji...

kako mozes da kazes da su predrasude uvjek pozitivne....i kakvu bi to ravnotezu ugrozili da se rijesimo zla i losih stvari na ovom svijetu...kome bi to bilo losije da se rijesimo ratova i gladi?...moja je deviza VODIMO LJUBAV A NE RAT:::::mozda sam ja naivna u svom razmisljanju i sigurno je da sam prilicno sama i tesko mi je naci istomisljenike ( s tim sam se vec davno pomirila) ali mislim da me moja borba protiv predrasuda ne pravi losijim nego samo boljim covjekom....
 
moonja:
ove navedeno sa su stereotipne generalizacije etničih predrasuda, one indoktrinirane... samo deo......predrasude se razbijaju iskustvom, ali se isto tako mogu i da potvrde. onda su istine. ljudi u grand paradi su džiberi ... istina ako ima potvrdu...narkomanski zavisnivi manipulišu drugim ljudima da bi došli do droge....

a tko odlucuje sto je istina a sto ne? i sta je s losim iskustvom ?imam lose iskustvo u necemu i moja je predrasuda potvrdena da li onda predrasuda nije vise predrasuda nego istina?
evo jedan primjer iz mog zivota:
moja mama predaje hrvatski jezik i knjizevnost i u skoli vec 5 god. nemaju qualifiziranog pedagoga.prije par mjeseci prijavi se jedna mlada qualifizirana zenskica na to radno mjesto sa najboljim mogucim qualifikcijama....nakon par tjedana pita moja mama ravnatelja skole sta je sada i kada ce kolegica poceti da radi?
Za odgovor je dobila da ta osoba nije pozvana ni na razgovor...iz kog razloga?...ravnatelj skole nije bio siguran iz njenog zivotopisa tko joj je otac ...njegove rijeci....nisam siguran da li joj je otac srbin ili ne....i tako sada nam djecu odgaja nequalifizirana radna snaga bolje i to nego da ih odgajaju MOZDA srbi...(posto nije bilo dokazano da je ona srpkinja)
Predrasuda tog starog nezrelog kenjca utjece u tom momentu na sve nas koji imamo djecu u toj skoli....i kako ja da odgojim svoje dijete da bude bez predrasuda kada odrasta u takvoj okolini?...imas li odgovor za mene?
 
tu je u pitanju sistemska greška.... direktor je obazriv prema ljudima koji konkurišu na posao iz razloga što se boji za očuvanje svoje pozicije.........
on samo izvršava zadatak i rukovodi se mišljenjem i preporukama sa nadležnog mesta.... tu predrasuda nema.....a manipulativna reakcija dolazi iz samog sistema....za koji ti vidiš da ne funkcioniše...jer školi je potreban pedagog..profesija bez nacije......tebi je jasno..... iz iskustva znaš šta je tu istina...da postoji fašisoidni sistem diskriminacije...nema predrasude, to je istina... i nju možemo da generalizujemo slobodno (pakovanje šećera hrvatskoj sa hitlerovim likom ovih dana i osuda za atisemitizam............iskustvo...potvrda>istina...
odgovor već znaš...tako da je pitanje u kokretnom slučaju retoričko....
ja bih više neki drugi primer...bez insistirtanja na nacionalnom............
 
Oduvek drustvo lupa etikete po ljudima. Zato sto je covek sretstvo, a ne cilj.
Sretsto za ocuvanje teritorije, nacije, privrednog rasta, mi robujemo tim idejama,
ali te ideje su NASE. MI im nemoramo robovati ali Sloboda ima svoje posledice.
Najvise mrze onoga sto nece da igra igru. Iako je igra glupa i detruktivna (rat)
Predrasude su deo jednog sireg dustvenog problema a to je sopstvena nesloboda ,
odnosno pracenje rulje. Sloboda i postovanje za svakog pojedinca je u svima nama,
samo nemamo hrabrosti da zivimo tu slobodu( linija manjeg otpora)

svi su su nas ucili isto, mi zivimo prokleto cisto,

mi smo oduvek bili u pravu....
 
moonja:
tu je u pitanju sistemska greška.... direktor je obazriv prema ljudima koji konkurišu na posao iz razloga što se boji za očuvanje svoje pozicije.........
on samo izvršava zadatak i rukovodi se mišljenjem i preporukama sa nadležnog mesta.... tu predrasuda nema.....a manipulativna reakcija dolazi iz samog sistema....za koji ti vidiš da ne funkcioniše...jer školi je potreban pedagog..profesija bez nacije......tebi je jasno..... iz iskustva znaš šta je tu istina...da postoji fašisoidni sistem diskriminacije...nema predrasude, to je istina... i nju možemo da generalizujemo slobodno (pakovanje šećera hrvatskoj sa hitlerovim likom ovih dana i osuda za atisemitizam............iskustvo...potvrda>istina...
odgovor već znaš...tako da je pitanje u kokretnom slučaju retoričko....
ja bih više neki drugi primer...bez insistirtanja na nacionalnom............

nacionalne predrasude su one sto me najvise bole sta me briga kada netko kaze talijani su najbolji ljubavnici mogu se nasmijati i zivot ide dalje....ali kako da zivim u drustvu koje me sputava u osnovnim pravima covjeka...kao sto je pravo na slobodno misljenje...kako da ostanem sebi vjerna u takvom okruzenju ...uvjek sam se smatrala idealistom i kao takva sam se nadala da ce moj zivot i moje razmisljanje bar malo pridonijeti promijeni ovoga svijeta na bolje...da li itko moze da shvati osjecaj nemoci s kojim se iz dana u dan moram da nosim....nista u zivotu ne boli tako jako kao kada shvatis da si nemocan....okrenuti leda svemu nije rjesenje ...pokusati shvatiti ljude zasto su takvi kakvi jesu pomaze priznajem...ali stalno traziti opravdanja ljudskoj gluposti me polagano umara...i bojim se da cu s vremenom rezignirati....
 
otkacena slavonka:
pa naravno da vidis apsurd svako zasto nosi svoje zato i sve je u zivotu pomalo apsurdno...predrasude su macevi s dvije ostrice .....to sam htjela time da kazem...

Da, kapiram ja tebe, ali u tom delu si napisala da medalja uvek ima 2 strane, a predhodno branis tezu o nepostojanju pozitivnih predrasuda sto je apsurd. Ako je jedna strana medalje negativna, sta je onda druga?
 
otkacena slavonka:
Predrasuda tog starog nezrelog kenjca utjece u tom momentu na sve nas koji imamo djecu u toj skoli....i kako ja da odgojim svoje dijete da bude bez predrasuda kada odrasta u takvoj okolini?...imas li odgovor za mene?

... sistem negativne selekcije...tesko da tu mozes nesto promeniti osim da se zahvalis skoli na pravilnom odabiru profesorskog kadra (mozes i da ih pohvalis i pozelis im srecu u daljem radu - trebace im) ....i prepises dete negde drugo :)
 
Predrasude mogu biti pozitivne u, recimo, naučnim krugovima. Predrasude koje se, dobrim delom, mogu preimenovati u generalizacije. Ova dva termina često mešamo i osuđujemo one koji generalizuju da su puni predrasuda, što je predrasuda po sebi... Ali ona negativna.

To što si opisala, u školi, nije tipična predrasuda, već tupavost kao posledica manipulacije. A nisu svi ljudi kadri da od toga pobegnu, istinski. Pitanje koje možemo postaviti i sami sebi...

Pa, ipak, taj naziv opstaje i ja sama mrzim predrasude i borim se protiv njih koliko mogu, najvažnije je da ih uočimo sami kod sebe. Ako sebe ispravimo kako treba, druge će biti mnogo lakše, to je stvar koju primećujem da pali. Na neki čudnovat način, sledi se vaš primer... Ili se sazreva kroz primer. Nacionalna, verska i polna, recimo, ubeđenja su nešto suviše jako da bi moglo biti jednostavno regulisano.
Imate negde na Internetu neke sajtove koji mere da li vam je mozak muški ili ženski. Simpatično, kao predrasuda, ali je ustvari generalizacija. Ako zabranimo ovakve retardirane testove, i mnogo ozbiljnije stvari će doći u pitanje i teško da ćemo igde dospeti zatupljenim "širenjem misli". Moj mozak je ispao muški :? Neko je izvukao prosek za žene i muškarce i zaključio da se muškarci bolje snalaze u prostoru, a žene, recimo, bolje pamte detalje...
Greška u testu? Ne, generalizacija. Ipak, taj test rešava još mnogo ljudi na ovoj planeti, on dokazuje njihovu tezu koja je tu, verovatno, da bi se neke druge stvari lakše shvatile, ili je čista zabava. Problem nastaje kada se ovakva vest raširi i kada žena konkuriše za posao instruktora vožnje, dobije nogu jer gazda veruje da će neki muškarac više da mu odgovara za to mesto... Ili, naravno, muškarac koji konkuriše za rad u prodaji cveća...
 

Back
Top