Шта мислите о монархији

weserbia

Početnik
Banovan
Poruka
22
Национални и демократски разлози, као и наша традиција, упућују на обнову монархије у Србији, модерне уставне парламентарне монархије, у којој би Краљ имао првенство части, али не и власти, и био симбол јединства државе и надстраначки кров у вишестраначкој демократији.
Савремене европске краљевине најразуђеније су демократије, државе највишег стандарда и највећег степена социјалне правде. Круна је у тим земљама и поуздана брана свакој партијској или личној диктатури.
Таква Краљевина Србија програмски је идеал СПО.
Уважавајући реалност републиканског државног уређења, СПО је против председничког система власти. Овлашћења која по нашем Програму не могу припасти Краљу, поготову не следују председнику Републике. Он не може, у овлашћењима, бити изнад Владе и Парламента.
СПО је против канцеларског система. Председник ВЛаде мора бити само први међу једнакима, а врховна власт је Народна скупштина, коју бирају грађани на слободним и вишестраначким изборима, са мандатом не дужим од четири године.
Власт мора бити тројна: законодавна, судска и извршна, у строгим оквирима Устава и независна једна од друге.
Професионална Војска, организована према стандардима армија водећих демократских земаља, штити државне границе.
Професионална полиција, такође уређена према стандардима водећих демократских земаља, штити личну и имовинску сигурност грађана као и општу безбедност у држави.
Судије су неприкосновени чувари Закона, слободни и независни од било које идеологије и власти.
Сви грађани наше државе, без обзира на пол, нацију, веру, расу, политичку или сталешку припадност, морају бити једнаки пред законом.
 
vanesssa56:
Monarhija bi donijela Srbiji nesto dobro... Ali, ali NE MONARHIJA u kojoj bi Kralj imao APSOLUTNU VLAST, vec samo da bude FIGURA !
На такву се и мисли. Фигура, али наравно, не ни сасвим безначајна, него која симболизује много штошта. А и практично, својим везама по свету, доприноси побољшању угледа и помаже Србији.

А помаже и изнутра, разним хуманитарним и сличним акцијама, опет делом и због тих веза.

Итд.
 
adem_ks:
eh jos samo kada bi neki balkanac pristao da bude samo figura... ono na pocetku da, ali posle... vi kako hocete, ali ja poznajuci ove ljude kod i oko nas hmmmhmhm
U pravu si...
Sticajem okolnosti poznajem DVIJE OSOBE iz DVIJE Kraljevske porodice sa podruchja bivshe Jugoslavije. To su normalni ljudi, te vjerujem da bi to odradili kao FIGURE. Ne mogu da tvrdim kakvi bi bili nakom recimo 10 godina.
 
Norma Kampl:
На такву се и мисли. Фигура, али наравно, не ни сасвим безначајна, него која симболизује много штошта. А и практично, својим везама по свету, доприноси побољшању угледа и помаже Србији.

А помаже и изнутра, разним хуманитарним и сличним акцијама, опет делом и због тих веза.

Итд.
Slazem se... i znam TACHNO o chemu prichash...
Pogledaj moj odgovor "adem_ks" - u
 
Norma Kampl:
На такву се и мисли. Фигура, али наравно, не ни сасвим безначајна, него која симболизује много штошта. А и практично, својим везама по свету, доприноси побољшању угледа и помаже Србији.

А помаже и изнутра, разним хуманитарним и сличним акцијама, опет делом и због тих веза.

Итд.

Pa, mogao bi se Aleksandar u Londonu opet proglasiti kraljem u rasejanju i izvana pomagati......tako bi se možda stvorila potreba jezgra koja bi razjurila ove lakrdijaše od raznih 'demokratskih' snaga...
 
fosilvaso:
Pa, mogao bi se Aleksandar u Londonu opet proglasiti kraljem u rasejanju i izvana pomagati......tako bi se možda stvorila potreba jezgra koja bi razjurila ove lakrdijaše od raznih 'demokratskih' snaga...
Не знам колико би вредело да се он тамо "сам прогласи".

Поента би била да управо ми овде (ти наши фамозни политичари), прогласе монархију. То би била вишеструко битна порука. И свету, и нама самима.

Али, они то неће. И, онда, затворени круг...
 
hektorius:
A hoce li taj Aca ostati u Londonu ili ce da dodje u Beograd? Ako dodje u Beograd hoce li da ostane tu ako opet bude rata ili ce da bude junak kao onaj pre njega?

Smatraš da je trebao ostati i čekati da ga tiletovi obese o prvu banderu?
Znaš gde bi spremili američkog predsednika u slučaju napada na USA?
U najbolje čuvano sklonište, a narod? Ko ga hebe....
 
Norma Kampl:
Не знам колико би вредело да се он тамо "сам прогласи".

Поента би била да управо ми овде (ти наши фамозни политичари), прогласе монархију. То би била вишеструко битна порука. И свету, и нама самима.

Али, они то неће. И, онда, затворени круг...

Pa i tiletova država je prvo proglašena tamo negde na Bliskom Istoku.....a koliko je tek nakon toga trebalo kamom 'odraditi' na Balkanu da se to sprovede u delo?
 
NJKV na temu nezavisnost Kosova.. (pre neki dan na dan "drzavnosti" ili ti "Sretenje"

"Dragi prijatelji, šta da vam kažem o Kosovu. Svi vidimo koliko je težak ovaj trenutak. Ipak, ja želim da se nadam da će ljudi koji vode Srbiju, zajedno sa našim prijateljima u svetu, uspeti da nađu, ako ne najbolje onda najmanje loše rešenje. I još nešto dragi prijatelji, i meni kao i vama neke međunarodne obaveze Srbije teško padaju, ali možda pogled u budućnost znači i da možemo da prihvatimo da drugi vide i cene stvari drugačije od nas", kazao je on. "


Skoro kao dragi nam Ceda ..
 
fosilvaso:
Smatraš da je trebao ostati i čekati da ga tiletovi obese o prvu banderu?
Znaš gde bi spremili američkog predsednika u slučaju napada na USA?
U najbolje čuvano sklonište, a narod? Ko ga hebe....
Siguran sam, da je ostao tu, da se pokazao u javnosti i pozvao narod na otpor, bar 70% kasnijih partizana bilo bi uz njega. Trebao je samo pokazati zube, pa sta kosta da kosta,to se zove patriotizam. Umesto toga...
 
Престолонаследник Александар је свакако компромитована личност.Моје је мишљење да би требао препустити краљевски трон свом сину Петру и да се бави припремањем младог принца за престо.Такође,требао би да нам да једног од младих пшринчева да га извичемо за српског Војводу,на народном сабору у Сремским Карловцима,да тако покажемо праву улогу Војводине и нас војвођанских Срба.Та титула је одавно упражњена,смрћу Војводе Стевана Шупљикца.
 
kreativac:
Престолонаследник Александар је свакако компромитована личност.Моје је мишљење да би требао препустити краљевски трон свом сину Петру и да се бави припремањем младог принца за престо.Такође,требао би да нам да једног од младих пшринчева да га извичемо за српског Војводу,на народном сабору у Сремским Карловцима,да тако покажемо праву улогу Војводине и нас војвођанских Срба.Та титула је одавно упражњена,смрћу Војводе Стевана Шупљикца.
Ипак, не видим по чему је то принц Александар баш "компромитована личност".
 
hektorius:
Siguran sam, da je ostao tu, da se pokazao u javnosti i pozvao narod na otpor, bar 70% kasnijih partizana bilo bi uz njega. Trebao je samo pokazati zube, pa sta kosta da kosta,to se zove patriotizam. Umesto toga...

I da je ostao, kada su ona trojica odlučila predati jugu tiletu, MORAO bi zbrisati...Da je više naroda bilo uz njega, tiletovi bi samo više Srba poklali i opet isto....
 
kreativac:
Имао је изјава које баш и не приличе једном претенденту на престо.Поред тога често имам утисак да ја желим више монархију од њега самога.
Добро, није да није имао и тога. За ово друго, не бих рекла, ипак, бити монарх, ко не би желео. Друго је, да ли и њему, ипак, неко мало и не "суфлира", као што је његовом оцу.

Али, опет, на све то, генерално, била бих спремна да зажмурим, ако би овде била враћена монархија.
 

Back
Top