Cemu sluzi rezolucija?

rec po rec svadja

Početnik
Poruka
38
d.tosic: srbi ispadaju smesni sa tim rezolucijama i platformama o kosovu u ocima sveta novi sad 15. februar- kosovo vise nikada nece biti u poziciji iz 1999 ili 1945 ili 1918, to svaki postan i normalan srbin treba da zna. ne postoji nigde na svetu neka teritorija u kojoj se sa tri % naroda dominira. mi ne mozemo a da ne damo kosovo. kosovo je u rukama ujedinjenih nacija. ove komentare ja dao "dnevniku" novog sada desimir tosic, intelektualac, potvrdjeni politicar raznih epoha, koji je trenutno u Politicko Savetu DS predsednika tadica. komentarisuci rezoluciju srpskog parlamenta za kosovo Tosic kaze, srbi su smesni u ocima sveta sa svojim platformama i rezolucijama o kosovu." to su slicni naiviteti kao i sa preambulom novog ustava, gde se kosovo definise kao neodvojivi deo srbije. tosic nastavlja sa ironicnim pitanjem " da li ste primetili da se cela evropa trese od straha kada se pojavila ona preambula?" naglasava da je za zaljenje da iza svega toga stoje ljudi koji su doktori politicki nauka, profesoriuniverziteta... tokom intervjua tosic je ostro kritikovao odlazeceg prvog ministra kostunicu, za kojeg kaze da je izgubio izbore zato sto nema nikakvog prestiza u svetu, i kada i glasaci srbije znaju ko je on." laz je kada je kostunica rekao da je kosovo uvek bilo sa srbijom, takodje je laz kada je rekao da svaki srbin se radja sa kosovom"

Da li je izjava g. politickog savetnika u suprotnosti sa stavom predsednika DS?
 
http://forum.krstarica.com/threads/137429

SUBTITLE:
D.Toshiq: Serbët duken qesharakë në sytë e botës me platforma e rezoluta për Kosovën
Novi Sada, 15 shkurt - Kosova kurrë më nuk do të jetë në pozicionin që ka qenë në vitin 1999, apo më 1945 ose më 1918. Këtë secili serb normal dhe i ndërgjegjëshm duhet ta dijë. Sot nuk ka asnjë territor në tërë botën në të cilin sundohet me 3 për qind të popullsisë. Ne nuk mundemi pa e dhënë Kosovën. Kosova është në duart e Kombeve të Bashkuara". Këto komente i bëri për gazetën e Novi Sadit "Dnevnik", Desimir Toshiq, intelektual, politikan e dëshmitar i epokave të ndryshme, i cili aktualisht është në Këshillin Politik të Partisë Demokratike të presidentit serb Boris Tadiq. Duke komentuar rezolutat e parlamentit serb për Kosovën, Toshiq thotë se serbët duken qesharakë në sytë e botës me platforma e rezoluta për Kosovën. "Këto janë naivitete të tilla, sikur edhe rasti me preambulën e kushtetutës së re me të cilën Kosova definohet si pjesë e patjetërsueshme e Serbisë", thotë Toshiq duke ironizuar me pyetjen: "A keni vënë re sesi tërë Evropa është dridhur nga frika kur u paraqit ajo preambulë"?! Ai thekson se është për keqardhje që pas të gjithave qëndrojnë njerëzit që janë doktorë të shkencave juridike, profesorë universiteti... Gjatë intervistës Toshiq kritikon ashpër kryeministrin në largim të Serbisë Vojisllav Koshtunica, për të cilin thotë se i ka humbur zgjedhjet dhe se nuk ka kurrfarë prestigji në botë, kurse edhe votuesit serbë e dinë kush është. "Është gënjeshtër atë që ka thëën kryeministri Vojisllav Koshtunica se Kosova gjithmonë ka qenë me Serbinë! Është gënjeshtër edhe ajo që ka thënë se çdo serb lind me Kosovën!
 
rec po rec svadja:
Da li je izjava g. politickog savetnika u suprotnosti sa stavom predsednika DS?
normalno je da u stranci postoje različita mišljenja, ipak ds nije srs.
tošić realno nema nikakav uticaj u ds-u, sedi u političkom savetu zbog toga što je bio i u predratnoj ds, te služi da se pokaže kontinuitet.
inače, sve što je rekao je 100% tačno. pročitao sam njegovu sličnu izjavu još pre nekoliko meseci, tako da ovaj njegov stav nije nikakva novost...
 
Salvantis:
Otkud znas da necu????
I nemo' odmah da padas u vatru i da se nerviras zbog deda Micuna i njegovih nestasluka iz mladosti.
Ako se budes tako sEkirala za sve i svasta, neces ni trideset da dozivis :D


ja se nadam da hoces zato ni ne razumem to podsmevanje....ne nerviram se ja zbog micuna a i tridesetu sam dozivela...nista ne brini
 

Back
Top