3d lord of rings?

Od poznatijeg (citaj komercijalnog, javno dostupnog) softvera, korisceni su Houdini, Maya i Lightwave. Reklo bi se standardni paket danasnjice kad se rade efekti u filmovima. Cuo sam da je i stari nam poznanik, Softimage (doduse XSI), koriscen na nekim delovima.

Posto je na efektima radila WETA i jos par manje poznatih 'VE kompanija', podrazumeva se (a i pricalo se o tome) da je korisceno par njihovih in-house programa, koji nisu javno dostupni, a i njihova funkcionalnost se cuva kao tajna... Ali zato je bio unajmljen i Massive tim (i njihov in-house) softver za bitke u filmu, gde treba biti mnogo karaktera, a da opet ne izgledaju svi kao roboti, tj. krecu se po nekoj semi i sta vec (jer bi trebalo godine rada da se recimo 1000 karaktera individualno animira)...

To bi bilo to ukratko... Mada... Nije sve u softveru... Mnogo je vise u umetnicima koji umeju da iskoriste taj softver da kreiraju nesto...
 
incognito a koj mislis da je najbolji program od maya,3ds max,lightwave?
it rece nesto za 3ds max da je los zbog laki interface mada kolko mi se cini 3ds max 5 je dobar sa novim sistemom osvetljenja daylight i redrerom radiosity.neznam maya kakva je.aj ako mozes malo mi objasni koj je najbolji za 3d rad i preporuci koj da koristim.a kakv je to program houdini
na primer ako ides na 3d cafe iams 3d artists koji su izlozili svoje slike i ako se izvrsi uporedjenje njihovih radova 3ds max,maya i 4d cinema su najbolji
lighwave7.0 je dobar.a softimage mi izgleda kao najgori
pozdrav 8)
 
BREEEDERER:
incognito a koj mislis da je najbolji program od maya,3ds max,lightwave?
it rece nesto za 3ds max da je los zbog laki interface mada kolko mi se cini 3ds max 5 je dobar sa novim sistemom osvetljenja daylight i redrerom radiosity.neznam maya kakva je.aj ako mozes malo mi objasni koj je najbolji za 3d rad i preporuci koj da koristim.a kakv je to program houdini
na primer ako ides na 3d cafe iams 3d artists koji su izlozili svoje slike i ako se izvrsi uporedjenje njihovih radova 3ds max,maya i 4d cinema su najbolji
lighwave7.0 je dobar.a softimage mi izgleda kao najgori
pozdrav 8)

Lightwave zato sto ima najbolji odnos cena/performanse.
Drugi bi bio Maya... A 3ds MAX zaista ne bih da komentarisem... Jednostavno, programi nisu iste branse, a da ne pricam koliko je MAX skuplji (bez ikakvog razloga).

Ali to je kad bih ja birao... No, tu ima milion parametara, i LW ne bi bio uvek najbolja solucija...

Sta je najvaznije odabrati je da ti renderer odgovara onome sto ti je potrebno... Dzaba tebi i volumetric lights, particles, advanced IK, motion controleri itd. itd. ako ti nemas stvar u kojoj ces to fino izrenderovati, i gde ce to fino izgledati. LW tu ima najvecu prednost, jer njegov interni renderer se da klasifikovati u domen profesionalnih, i ako je LW 3d-all-rounder paket...

Ali ipak, ako drzis do sebe (tj. profesionalnosti), RenderMan je resenje (dakle, to je zasebni profesionalni renderer, da ne bude zabune)... Kosta, ali vredi...

E kad odaberes renderer koji tebi odgovara, a ti odaberes neki all-rounder, i cepas... Kao sto rekoh, po mom misljenju LW najvise nudi, i to uz pristojnu cenu, ali ce ti trebati dosta vremena da ga naucis.

Houdini je profesionalni 3d producer (nije producer, ali nije ni all-rounder). To je ustvari jako ekstenzibilan sistem, i amateri (pogotovu oni sa slabim znanjem iz matematike, fizike i animiranja) nemaju sta da traze u njemu... Nema sta ne mozes da odradis u njemu, jer ono sto nativno ne podrzava, ti kontrolises brojkama, matematikom i sta vec... Ali zato ce ti trebati par godina da naucis da pravis i najjednostavnije stvari u njemu.

Inace, kvalitet programa se ne moze meriti po tome kakve su slike izasle iz njega... Pa Titanic je izasao iz Lightwave-a, ali to ne znaci da je LW najbolji program... Ako nemas umetnicku zicu, ni najbolji i najskuplji paket ti nista nece pomoci... A profesionalci ce i u jeftinim paketima napraviti cuda...

A Softimage je do pre par godina drzao tron, dok ga Maya i LW nisu oborili... Ali, Softimage XSI je vec druga prica... Vec je zreo da parira, pa u nekim segmentima i pobedi ova dva 'giganta'.

Da skratim, evo ti jednog od meni omiljenih artikala na temu 'Koji 3D program odabrati', na CGTalk-u: http://www.cgtalk.com/showthread.php?s=&threadid=105172 , i ako se ne slazem sa nekim konstantacijama, generalno, to je vrlo objektivno izlaganje... Jedno od objektivnijih na koje mozes naleteti.

Poz.
 
znam da je x-man radjen u 3ds max-u i kvalitetno je odradjen,ali 3ds max slab modelerer kolko mi se cini,i spor renderer.zanima me koji program je najbolji ja modelovanje i ostalo a koji za animaciju? i da li je moguce koriscenje vise programa i prebacivanje na primer modela i oradjivanje drugog aspekta u drugom programu?i ako mozes kazi mi kakva je maya jer nisam imao priluki da radim u mayi?
pozdrav 8)
 
Pa vec sam ti rekao... najbolji all-rounder NE POSTOJI... zavisi sta ti treba...

1. Lightwave ima definitivno najbolji, najpotpuniji i najjaci modeler. Cak i filmovi koji se rade u drugim paketima (Maya, Houdini, Softimage) koriste LW kad je u pitanju modelovanje i teksturiranje (zato ces naleteti na spiskove filmova radjenih u tim programima, gde pise npr. 'animated in Maya, modeled in LW'.
2. Maya ima pristojnu prednost u odnosu na LW kad je u pitanju animacija, mada unapredjenja koja stizu sa LW 8 mogu to da promene... Za sada, animaciju najbolje radi Maya. Doduse, ako dodamo LW-u Project:Messiah plugin, LW ce raditi animaciju daleko bolje od same Maya-e, a cenovno se nece razlikovati... Tako da je na tebi da odlucis...
3. O fotorealisticnosti sam ti vec pricao... Jednostavno, moras odabrati renderer prema svojim potrebama, a tu ce ti mnogo pomoci link koji sam ti dao. S' druge strane, od svih all-roundera, Lightwave definitivno daje najrealisticnije prikaze, sto kao still images, sto kao animacije. LW ima u sebi ugradjen jedan od profesionalnijih renderer-a, ali ipak, za mass-production je isuvise spor (mada ima prednost sto se ne placa dodatna licenca po renderer node-u, i postoje verzije za linux, tako da rendering farm moze dosta jeftino da izadje, a da nadohnadi brzinu koja jedino nedostaje ovom renderer-u (u 8-ici ce renderer dobiti i Surface Scatering, sto je jako fina opcija).

Pozdrav.
 
super si mi pomogao.hvala na pomoci!
samo da te pitam sta mislis o CINEMA 4D.
I DA TE PITAM KOJE SU NAJNOVIJE A VEROVATNO I NAJBOLJE VERZIJE MAYA I LIGHTWAVE?
POZDRAV 8)
 
LW: 7.5c (mada bih ja sacekao mesec dana, i kupio LW 8 kad izadje... vec je trebalo da izadje, ali su mu pomerili release date)

Maya: 5

Cinema4D, fin renderer, solidan low-budget all-rounder... Ne ocekuj cuda, ali za njegovu cenu i ne bi ni trebalo da ih ocekujes...
 

Back
Top