Hrvatski M-84 izvezeni u Kuvajt tokom rata u Hrvatskoj

puzzled

Aktivan član
Poruka
1.305
ODLAZAK TUĐMANU

Otišao sam kod predsjednika Tuđmana i rekao mu da se takvo što ne radi usred rata, ali on mi je kazao da se ta obveza mora ispuniti, tvrdi Tus, koji kaže da je čitav posao obavio MORH, odnosno pomoćnik ministra za logistiku general Ivan Čermak


General zbora u mirovini Anton Tus, koji je 1991. godine obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske, potvrdio je u ponedjeljak da je bio upoznat s povlačenjem tenkova s bojišta u jesen 1991. godine kako bi poslužili za kompletiranje tenkova M-84 koje je "Đuro Đaković" kasnije prodao Kuvajtu.
Naime, "Slobodna Dalmacija" u ponedjeljak je otkrila kako je u vrijeme najžešćih borbi Domovinskog rata, krajem 1991. godine, tadašnji hrvatski državni vrh donio odluku o prodaji najsuvremenijih tenkova M-84 Kuvajtu.
U dogovoru sa srbijanskom stranom, s kojom su se upravo vodile odlučujuće borbe, krajem 1991. godine iz redova hrvatskih postrojbi sa slavonskog bojišta i iz Vukovara povučeno je 15 tenkova.
Oni su kuvajtskoj vojsci prodani po cijeni od milijun i pol do dva milijuna dolara po tenku, ovisno o opremljenosti.

"Nisu bili u Vukovaru"
Tenkovi su, potvrdio nam je nakon otkrića "Slobodne" general Tus, zaista povučeni s područja Slavonije, ali nikako iz Vukovara jer na području Vukovara hrvatskih tenkova nije bilo.
— Kada sam čuo za takav dogovor i da se radi o definitivnoj odluci, otišao sam k predsjedniku Tuđmanu i izrazio mu svoje ogorčenje. Energično sam to odbijao. Rekao sam mu da smo u ratu i da se takvo što ne radi usred rata. On mi je rekao da je nalog već proslijeđen, da više nije u njegovoj nadležnosti i da je to međunarodna obveza koja se mora ispuniti - prisjeća se general Tus.
Kada je uvidio da ne može utjecati na odluku, general Tus se povukao, a čitav je posao, kako kaže, obavilo Ministarstvo obrane, odnosno pomoćnik ministra za logistiku, u to vrijeme general Ivan Čermak.
preuzeto sa mycity.co.yu

evo rodoljublje i biznis u ratu
 
puzzled:
Izgleda da je on prvo prodao tih 15 m84, a tek onda razmisljao kako da uvali kevu za jedan polovni t55
jbg, keva je keva ali 6 milona pripalo fabrici a jedan komad je bio oko 2 mil, pa ti sad vidi koliko je tu on bio dobar
Moguce da je istina,ali mi nema smisla,njima para nije falilo,ustaska emigracija se dobrim delom pobrinula za to,a on je pomoc trazio od vatikana,nemacke i austrije i dobio je,kako politicku tako i vojnu,samo tajnim kanalima. Pa secas se afere sa spegeljom,zaplenjenog transportnog aviona punog oruzja od strane jna na plesu,u zagrebu? A ovamo su pravili improvizovane oklopnjake od traktora i tamica. 45 godina su planirali rasturanje juge,znali su jako dobro da ce biti rata,celo vreme su ga hteli i provocirali, i da se onda samo tako resi,u to vreme,mozda najboljeg tenka na svetu? Ne znam...
 
hektorius:
Tudjman bi prodao i rodjenu mater za jedan t-55 a ne m84 u to vreme,ja u to ne verujem.
Toga se ja secam jos iz rata, oni su plakali za tim tenkovima :) a tenkovi su bili rasporedjeni u posavini, kod s.broda. Ali nije to bas puna istina, a ona glasi da su se tenkovi na svom putu ka kuvajtu, nasli u s.brodu, jer tamo su i sklapani, i da su ti tenkovi vec bili prodati, tj po starom ugovoru izmedju sfrj i kuvajta, ali nije doslo do isporuke, niti do isplacivanja, zbog svih dogadjaja 91! E onda su ih samo izvezli, po starom dogovoru... i naplatili naravno, e sada pitanje je dali bi iko na ovom svetu u takvim okolnostima, isporucio te tenkove, i prodao ih. To bi uradio samo onaj , koji se debelo ugradio!
 
hektorius:
Toliko su se tada ufuravali u njihovo"domoljublje"i na sva zvona pljuvali po svemu sto je srpsko ili jugoslovensko da mi nije ni palo na pamet da je neko radio za vlastiti dzep. Svejedno,ako su i isporuceni kuvajtu bolje nego da su kod njih ostali. Nego Zorane,sta znas o zajednickoj proizvodnji m84 izmedju nas i njih?
Nisu oni nama potrebni za finalizaciju i proizvodjnu m84! Hrvatska je jedina zemlja koja nije imala bitniju ulogu u izradi tog tenka. Naime kada smo mi otkupili licencu za proizvodjnu tenka t72 (inace zvuci malo neverovatan podatak da je nama bilo isporuceno tom prilikom 12 tona papirologije,pa je falilo dosta bitnih komponenti, te su ih poslali naknadno posle direktnog reagovanja od strane tita) tada su da nastavim, mnoge firme konkurisale za izradu delova za taj tenk, jer je to bilo izuzetno profitabilno, napravljena je jedna pravicna podela, u kojoj je proizvodjna bila razbijena na sve republike, od cega su najveci udeo dobile srbija i bosna. Posto u hrvatskoj ni jedna firma nije zadovoljavala standarde za izradu delova, njima je da bi im se to kompenzovalo, dato da te tenkove sastavljaju u djuri djakovicu, sto je bilo vojno naj beznacajnije, ali naj unosnije i naj isplativije! Kada se raspala jugoslavija, namenska, odnosno zastava, je vrlo brzo bila osposobljenja za sklapanje tenkova, i za sve one finalne radove koji su izvodjenji u djuri djakovicu. Dok niko drugi nije imao ni masine ni obucene inzinjere koji bi recimo izvrsili vrlo komplikovan proces olucivanja cevi provlakacima. Sto je radila zastava, elem zastava je sada osposobljena za izradu oko 80% tog tenka, od motora, do cevi, pa do municije, posebno je osposobljena za modernizaciju istih , zasta su i potpisali ugovor sa kuvajtom, vecina tih modernizovanih sistema su preuzeti sa t90s, od reaktivno aktivnog oklopa, pa do refleks p.tenkovske rakete,laserski vodjene kojom se dejstvuje kroz cev topa, a koja ima neverovatnih 5km domet.Ocu reci zastava ima potencijal za izradu svih perifernih visko modernih sistema, ali sto se tice izrade kupole, za to nismo osposobljenji. U sloveniji i bosni , postoji jos jedan problem, stari inzinjeri su penzionisani, novih nema, cak i kada bi imali masine, a nemaju ih, nikada nebi mogli pokrenuti proizvodnju, potseticu te da su ruski vojni konstruktori i inzinjeri proveli vise od godinu dana obucavajuci nase u svim fabrikama sirom jugoslavije!
 
tako da je veliko pitanje dali bi mi sada svi zajedno, a bez novih ulaganja, bili u stanju da uz pomoc bosne i slovenije, opet proizvodimo m84! mislim da je to malo verovatno...jel to su usko strucne masine, izuzetno skupe, i nije ih lako ni nabaviti ni uvesti! Na ovom svetu, nema puno zemalja koje su u stanju da izrade i naprave samostalno moderan tenk!
 
Znam da su hrvati nakon rata raspolagali sa odredjenim brojem 84-i koje su oni nazivali "degman",po njihovim novinama su se mogli sretati price kako tajno sa srj rade na daljnjoj proizvodnji tenka,naravno,vlasti su demantirale to tvrdeci da ga sami proizvode. Neki su cak tvrdili da su ih od nas kupili,posle rata,pored onih sto su ih uzeli iz Varazdinske kasarne.Hvala na iscrpnim informacijama.
 
degman je napravljen samo 1! i nije na njemu nista krucijalno uradjeno... najveci problem nase industrije je sada, kako da izvrsi modernizaciju postojecihm84-ki, prvi je finansiski! A od tehnickih problema, najveci problem je , i na tome se najvise radi, kako izmestiti rotacioni punjac topa, i osigurati ga,a da se ne narusi koncepcija tenka! Jer to mu je najveca mana, samo opaljivanje! ima reseanja u vidu izrade sistema ''mokrog poda'' ali to su sve polu resenja, pravo bi bilo izmestanje punjaca iz prednjeg tela tenka, gde je jako ranjivo , a kda se uzme u obzir da je kapaciteta 22 metka, onda mozes da pretpostavis koliki bum nastane kada tu penetrira kumulaciona granata!
 
ZORANNS83:
Posto u hrvatskoj ni jedna firma nije zadovoljavala standarde za izradu delova, njima je da bi im se to kompenzovalo, dato da te tenkove sastavljaju u djuri djakovicu, sto je bilo vojno naj beznacajnije, ali naj unosnije i naj isplativije!!
:D u hr su bile najače firme po tom pitanju u ex yu, mislim na preciznost, kvalitetu i kadrove. recimo u hr ti je bilo dosta prigovora u stilu..."" većina namjenske industrije je bila u bosni i srbiji i to je još jedan dokaz veliko srpskih planova :lol: :lol: "", glupani. ali nije se ta industrija tek tako bez plana gradila u bosni i srbiji, dobro se razmišljalo što i gdje napraviti, nije to tek bez plana tamo izgrađeno.
 
HS1911:
:D u hr su bile najače firme po tom pitanju u ex yu, mislim na preciznost, kvalitetu i kadrove. recimo u hr ti je bilo dosta prigovora u stilu..."" većina namjenske industrije je bila u bosni i srbiji i to je još jedan dokaz veliko srpskih planova :lol: :lol: "", glupani. ali nije se ta industrija tek tako bez plana gradila u bosni i srbiji, dobro se razmišljalo što i gdje napraviti, nije to tek bez plana tamo izgrađeno.
A sta se desilo da bi me sprecilo da uradim ono da bih sprecio da se desi ono sto se desilo? :D :D
 
pa poceo si pricu o t-90, sto sad menjas temu, to kad ne umes nesto da odgovoris promenis temu, a na tim slikama moze i da se vidi da su neki unisteni tenkovi pogodjeni i sa rpg-7 samo iz pravog ugla, a ne necim preterano modernim... i abramsi su ostajali i bez kupole usled mina velike snage koji su ih doslovce prevrtali!
a i ne razumem sto toliko mrzis amerikance?
 
Ne kazem ja da je to krs,samo da ima veliku manu sa smestajem municije,s druge strane ima dosta prednosti u odnosu na "abrams",lakoca odrzavanja,jednostavnost upotrebe,visina,silueta,tezina,3 clana posade,kalibar topa,u pustinji se pokazao bolji tada,91-e. Mozda ne u svemu,ali u dosta stvari,sto je i presudilo da ga kuvajt kupi,izmedju ostalog i cena. Zamisli sta bi nasi tek napravili da imaju 5% mogucnosti kao ameri?
 
hektorius:
Ne kazem ja da je to krs,samo da ima veliku manu sa smestajem municije,s druge strane ima dosta prednosti u odnosu na "abrams",lakoca odrzavanja,jednostavnost upotrebe,visina,silueta,tezina,3 clana posade,kalibar topa,u pustinji se pokazao bolji tada,91-e. Mozda ne u svemu,ali u dosta stvari,sto je i presudilo da ga kuvajt kupi,izmedju ostalog i cena. Zamisli sta bi nasi tek napravili da imaju 5% mogucnosti kao ameri?
Mislis sta bi Rusi tek napravili...
 

Back
Top