Cirilica (stara muka...)

Peruzzi

Domaćin
Poruka
4.066
Ovako: treba da uradim program koji ce da stampa neke podatke iz baze.
Ti podaci treba da budu ispisani cirilicom...I da mogu da im se menjaju standardna podesavanja u vezi izgleda (font,velicina,bold,italic,underlined,boja)

Sad trenutno jurim tutoriale za rad sa bazom. Aj mi bar olaksajte za ovaj problem pa mi objasnite kako se radi sa cirilicom, koliko je komplikovano i sl. (jel samo definisem charset na par mesta ili ima vise yebavanja?)
 
ma nemam pojma. vidis da jurim tutorijale po netu, nadam se da naucim nesto

a jel bitno?

i sta preporucujes da koristim da je onako najlakse za shvatanje i primenu?
treba mi prosta baza, tipa

clan1 podatak1 podatak2 podatak3
clan2 podatak1 podatak2 podatak3
clan3 podatak1 podatak2 podatak3

(linearna se zove valjda)

sve to moze i u tekst fajl pa da parsujem ali treba mi bas da bude u bazi, jebga kad me tero ***** da srocim temu - serijsko stampanje dokumenata iz baze podataka (primenjeno na skolske dokumente)... kud ubacih ono "iz baze podataka"...
 
Peruzzi:
ma nemam pojma. vidis da jurim tutorijale po netu, nadam se da naucim nesto

a jel bitno?

i sta preporucujes da koristim da je onako najlakse za shvatanje i primenu?
treba mi prosta baza, tipa

clan1 podatak1 podatak2 podatak3
clan2 podatak1 podatak2 podatak3
clan3 podatak1 podatak2 podatak3

(linearna se zove valjda)

sve to moze i u tekst fajl pa da parsujem ali treba mi bas da bude u bazi, jebga kad me tero ***** da srocim temu - serijsko stampanje dokumenata iz baze podataka (primenjeno na skolske dokumente)... kud ubacih ono "iz baze podataka"...

Peruzzi, prvo i najvaznije, u cemu ti to treba da pises, u kom programu?
U zavisnosti od toga, radi se resenje. Ako radis za Web to je jedna prica, baza bi trebala da je SQL ili da koristis XML.
Ako radis u C ili nekom drugom jeziku, onda moze svakakva baza

Drugo, tebi je problem i vrsta i izgled baze a i sama stampa u cirilici? Ti brate imas dva problema :)

Trece, u zavisnosti od prve stavke, zavisi i nacin kako ces baratati fontovima na izlazu za stampu.
 
Peruzzi:
...
sve to moze i u tekst fajl pa da parsujem ali treba mi bas da bude u bazi, jebga kad me tero ***** da srocim temu - serijsko stampanje dokumenata iz baze podataka (primenjeno na skolske dokumente)... kud ubacih ono "iz baze podataka"...
Očigledno da imaš više problema od pomenute ćirilice. Temu si naveo, ali da li si već nešto napisao šta će u temi biti obrađeno, odnosno koju ideju si hteo da implementiraš. Bolje da znamo šta si hteo kako ne bi nagađali i mogli lakše da ti pomognemo.
 
za sad da kazem da radim u delphiju 7. a kasnije kad sredim stanje sa rezolucijom (pokrenuo neki dos program i sve mi zbrko imam neke linije na ekranu...svasta) cu da vam lepo dam sve u detalje

prost primer - imam bazu u kojoj su podaci i ocene ucenika jednog odeljenja i program treba da odstampa svedocanstva za neke od njih
 
dakle, po nekim mojim planovima, a trebalo bi da su ostvarivi to treba da izgleda ovako:

baza podataka sadrzi podatke o uceniku i ocene (po 4 za svaki razred, za tromesecja) za sve predmete (ima 20-tak). kljucno polje (ili kako se vec zove clan po kome se prepoznaje svaki slog za svakog ucenika posebno,ne mogu da se setim kako se zove) je maticni broj

treba mi dakle aplikacija koja moze da napravi i izmeni bazu

program za stampanje treba da ima editor za formu koja se stampa i listu ucenika cije podatke ce da uzima iz date baze.
Da objasnim to ovako: treba da odstampam za 20 ucenika svakom posebno list na kome se nalazi ime, prezime i redom ocene iz matematieke iz svake godine i prosecna ocena.
U editoru "nacrtam" formu, tj. postavim kvadrate gde ce da se ucitavaju odredjeni podaci odredjenog ucenika (iz liste) iz baze i stampaju na hartiji.
Sto se tice tih podataka ima tu jos jedna stvar - sortirao sam ih u tri vrste:
- statican tekst (tekst koji se ne ucitava iz baze, npr "Palanacka gimnazija, 2007.god")
- podaci koji se ucitavaju iz baze
- podaci koji zavise od podataka iz drugih "kvadrata" (srednja ocena, najveca ocena i sl)

Postoji jos jedna bitna stvar, vezana za ucitavanje podataka: kako odrediti za kog ucenika da ucita ocenu?
Ako hocu da na prvoj strani odstampam ocene ucenika 1 i 2 na listi, na drugoj ucenka 3 i 4 itd... uvodim promenljivu N koja oznacava koji je ucenik iz liste trenutno u fokusu. To znaci da ce prilikom stampanja prve strane ucenik 1 biti oznacen sa N a ucenik 2 sa N+1, kod stampanja druge strane, N postaje 3, pa se stampaju podaci ucenika N, tj treceg i ucenika N+1 tj cetvrtog


Ovo je neka osnovna ideja. ***** li ga kolko ste shvatili ako jeste svaka mi cast. sve sto nije jasno pitajte pokusacu da razjasnim max moguce
Napisacu ukoro neki uvod kako treba pa cu da posaljem ovde


Jel ima vajde od ovoga?
 
Za takvo šta ti je valjda dovoljna i Jet baza (Access). Proguglaj malo za oblik konekcije - ODBC bi trebalo da završi posao... (Pošto postoji .NET dodatak za Delphi, pretpostavljam da ima i neki provajder za Jet - ako koristiš Delphi/.NET, a možda i native za Delphi - nisam probao. {Ove stvari su maksimalno uprošćene u VS2005/.NET 2.0...})
"Zahtevi korisnika" jesu malo nejasni, al ajd' sad :D
 
Za delphi je native PARADOX. Tu ti je najlakse da napravis samu Bazu, podrzava standardni SQL, koriscenjem komponente TQuery. Samo stampanje radis iz RAVE-a. Napravis template, i vuces podatke iz baze ili jos bolje iz upita. Mislim da bi to sve radilo i sa cirilicom, mada nisam probao.
 

Back
Top