Prigusivac za pistolj......

Zanimljiva tema vidim je posle 10 godina. Prigusivac pucnja ima opravdanje u lovistu zbog uznemiravanja divljaci, naravno u civilizovanim zemljama gde nema krivolova.
Kod vojnih pusaka to moze samo da se nazove razbijac pucnja zato sto se zbog brzine zrna cuje pucanj ali slabije. Najbitnija! stvar a to zna onaj ko je ucestvovao u ovim nasim ratovima je plamen na ustima cevi koji demaskira i jasno to vidi onaj sa druge strane gde se nalazis. Ovaj razbijac sakrije plamen mada je kabast i kvari preciznost.
Kod kucne izrade prigusivaca (paznja, kaznjivo krivicno!) preduslov je napraviti navoj na cevi i to je najveci problem narocito kod pistolja gde cev ne viri van navlake a takvi su vecina. Na Kosmetu sam video kod siptara zaplenjen Zastava M70 7.65 mm sa jednostavnim resenjem za to. Jednostavno je TIG om, argonom zavaren nastavak 20 mm cev sa navojem. Na to se srafio prigusivac bez kakvih komora, samo nagurana celicna zica kao ona za pranje sudova, jedino u centru napravljena rupa za prolaz zrna kroz nju. Secam se da je to ekstra radilo i prigusilo pucanj, na desetak metara culo se kao da lupis rukom po praznoj pvc flasi
 
Ne mora navoj, kod skorpiona to ide drugacije preko caure i brega na cevi.
Nego cini mi se da je ovo sa navojem najjednostavnije uraditi.
kod skorpiona obod oko cevi je sekundarne vaznosti, primaran je konusni ulaz na prigusivacu koji se skuplja oko cevi prilikom zavrtanja i tako steze cev da ne dodje do otkacinjanja.
inace ni to nije najjednostavnije resenje,
postoji verzija prigusivaca sa samo jednim srafom koji je najjednostavniji za proizvodnju i koriscenje a ne remeti originalni izgled cevi niti zahteva bilo kakvu intervenciju na cevi oruzja .
 
kod skorpiona obod oko cevi je sekundarne vaznosti, primaran je konusni ulaz na prigusivacu koji se skuplja oko cevi prilikom zavrtanja i tako steze cev da ne dodje do otkacinjanja.
inace ni to nije najjednostavnije resenje,
postoji verzija prigusivaca sa samo jednim srafom koji je najjednostavniji za proizvodnju i koriscenje a ne remeti originalni izgled cevi niti zahteva bilo kakvu intervenciju na cevi oruzja .
ma znam kako ide montirao sam prigusivac skorpiona
A opet i kod tog sistema sa srafom mora da se "nadogradi" cev za 15-20 mm, to je i najveci problem kod pistolja kome cev ne viri iz navlake a ja znam samo par modela sa cevi van navlake recimo neki beretini modeli. Drzavne sluzbe za specijalne namene jednostavno naruce malo duze cevi da bi montirali prigusivace a ja sam mislio na kucnu radinost. Imam veze sa masinskom strukom igrom slucaja sam vidjao budzevine na temu oruzja sacuvaj boze, mada su me neki iznenadili genijalnoscu sto moze izgleda samo Srbin da smisli...
 
A opet i kod tog sistema sa srafom mora da se "nadogradi" cev za 15-20 mm
prica je pocela od tvoje tvrdnje da mora da postoje "navoji na cevi" sto naravno nije uslov jer postoje drugi nacini kacenja.
kod fiksiranja sa srafom u principu sto vise to bolje ali dovoljno je i pola od ovih tvojih gore pomenutih 15-20mm
oruzje sa duzim cevima od navlake se ne radi samo za specijalne sluzbe jer postoje zemlje gde je koriscene prigusivaca u lovu ili za vezbu dozvoljeno
a isto tako duze cevi sa navojem na kraju se koriste i za montazu kompenzatora za preciznije pucanje.

budzevine u kucnoj radinosti mogu da dovedu do zastoja a i do povredjivanja i ne preporucuju se nestrucnim licima.
 
prica je pocela od tvoje tvrdnje da mora da postoje "navoji na cevi" sto naravno nije uslov jer postoje drugi nacini kacenja.
kod fiksiranja sa srafom u principu sto vise to bolje ali dovoljno je i pola od ovih tvojih gore pomenutih 15-20mm
oruzje sa duzim cevima od navlake se ne radi samo za specijalne sluzbe jer postoje zemlje gde je koriscene prigusivaca u lovu ili za vezbu dozvoljeno
a isto tako duze cevi sa navojem na kraju se koriste i za montazu kompenzatora za preciznije pucanje.

budzevine u kucnoj radinosti mogu da dovedu do zastoja a i do povredjivanja i ne preporucuju se nestrucnim licima.
a bre banebeograd ala ti sitnicaris... dal sam rekao da mora navoj, nisam jer znam da se na skorpionu kaci drugacije nego to nije ni vazno hteo sam neobavezno da pisem sa zainteresovanima za ovu temu. ovo je sve hipoteticki naravno da niko ne treba da pravi prigusivace, pa ako pisemo o atomskoj bombi ne znaci da ce je neko napraviti. uostalom onaj ko hoce sve da sazna ima na internetu izvora koliko hoces.
nisam znao za ovo kacenje prigusivaca putem zavrtnja/srafa... onda bi trebalo da insert cevi sa prigusivaca naleze u u 1/10 mm na cev oruzja ako je tako kako zamisljam, da bi se sacuvala saosnost. obradom finog navoja koraka 1mm na cevi i prigusivacu taj problem ne postoji.
 
onda bi trebalo da insert cevi sa prigusivaca naleze u u 1/10 mm na cev oruzja ako je tako kako zamisljam, da bi se sacuvala saosnost. obradom finog navoja koraka 1mm na cevi i prigusivacu taj problem ne postoji.
Kod kucne izrade prigusivaca preduslov je napraviti navoj na cevi

ako vec mora navoj , korak od 1mm je prevelik , treba ici na jos uzi , finiji navoj tj jos bolje kontranavoj.....
a sto se "saosnosti" i "naleganja na cev" to se resava lagano i nije potrebna uopste neka visoka tehnologija i preciznost , kacenje sa srafom je najjednostavnija , najjeftinija a opet maksimalno funkcionalna i skoro pa univerzalna verzija .
 
aha ok. mislio sam da je navoj jedini lako izvodljiv amaterski zato sto sam vec video takav rad a i sa masinske strane nekako deluje najpouzdanije
a kako bi resio tih desetak milimetra cevi koliko treba da viri van navlake? lemljenje ne dolazi u obzir, jedino tig postupak. posto sam iz te oblasti zavarivanja, cev je okaljena tako da bi doslo do promene strukture materijala mada mislim da ne bi doslo do naprsnuca.
 
izvini stvarno se ne razumem u varenje i tu ti nisam od pomoci...
a eventualna budzenja zavise od modela do modela oruzja pa tako neku put ne mora nista da se vari i dodaje da viri izvan navlake vec se odradi upravo to sto si ti mislio da je najlakse, navoji i uzput jos tu i tamo po nesto itd itd ...
 
Prvo procitati Zakon o oruzju i municiji:

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_oruzju_i_municiji.html


"...Zabrana prometa, nabavljanja i držanja određene dodatne opreme i određenih vrsta municije

Član 6

Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi prigušivač pucnja.

Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi municiju sa pancirnim, zapaljivim, eksplozivnim zrnom sa primesama ili oplatama od radioaktivnih, otrovnih i štetnih materija, kao i zrna za takvu municiju i municiju za pištolje i revolvere sa zrnom koje ima eksplozivno dejstvo (dum-dum municija) i zrna za tu municiju"...

 
Prvo procitati Zakon o oruzju i municiji:

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_oruzju_i_municiji.html


"...Zabrana prometa, nabavljanja i držanja određene dodatne opreme i određenih vrsta municije

Član 6

Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi prigušivač pucnja.

Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi municiju sa pancirnim, zapaljivim, eksplozivnim zrnom sa primesama ili oplatama od radioaktivnih, otrovnih i štetnih materija, kao i zrna za takvu municiju i municiju za pištolje i revolvere sa zrnom koje ima eksplozivno dejstvo (dum-dum municija) i zrna za tu municiju"...
Hvala na obaveštenju, svi odavno znamo da su prigušivači zabranjeni u ovoj državi. Novi zakon o oružju i municiji kao i onaj stari prepun je gluposti i nelogičnosti. Cilj je izgleda razoružati narod i pretvoriti ga u masu ovaca koja se neće buniti protiv vlasti.

Postoje neki pomaci u novom ZOM kao sto je vazdusno oruzje 4.5mm do brzine dijabole 200 m/s za koje nije potrebna nabavna dozvola ali to je sa mukom uradjeno da bi se kao makar kao ispratili EU
 

Back
Top