Prigusivac za pistolj......

Prigušivač može da ublaži samo primarni pucanj, tj prasak koji nastane tako što vreli barutni gasovi, posle opaljenja, izlete iz cevi i izazovu udarni talas.
Međutim, pošto je većina pištoljske municije takva da se na ustima cevi zrno kreće nadzvučnom brzinom, stvara se i sekundarni pucanj.

To je zvuk koji zrno pravi prilikom probijanja zvučnog zida i koji "prati" zrno duž onog dela putanje gde ono ima nadzvučnu brzinu. Taj pucanj se ne može eliminisati prigušivačem. Jačina zvuka zavisi od vrste municije, pozicije u odnosu na putanju zrna i sl...

Interesantno je to da za razliku od primarnog pucnja koji je posledica stvaranja sferičnog talasa, sekundarni pucanj nastaje kao posledica širenja koničnog talasa, pa se na osnovu njega ne može odrediti ni putanja zrna, ni pozicija strelca.

To znači da meta na koju se puca iz prigušenog oružja možda i može da čuje pucanj, ali neće znati odakle je na nju pucano, niti da li je uopšte pucano na nju ili na neku drugu metu.
 
spar:
ako je buka toliko jaka kao sto si napisao, onda mi nekako nije logicno kako moze prigusivac koi smanjuje buku za 41dB da radi tako da se pri ispaljivanju metka jace cuje zatvarac na pistolju, i caura koja je udarila u pod......kao sto je to slucaj na ovom video klipu koi traje 20sec
obavezno pogledajte video, neverovatan je :lol:
 
dabi koristio prigusivac moras da koristis podzvucnu municiju brzina zrna manja od 315m/s da nebi doslo do brzine vece od zvuka i sekundarnog pucnja kod oruzja sa integralnim prigusivacem prigusenja su tako dobra da se u odnosu na pucanj cuje mehanicki rad oruzja pa zato takvi tipovi oruzja imaju kocnice zatvaraca itd da ne zalazim udetelje rusi su napravili priguseno oruzje kod koga u metku imas klip koji usled sagorevanja baruta se potiskuje i daje ubrzanje zrnu a da nema sagorelih cestica baruta van cevi to ti je u kratkim crtama o osnovi prigusivaca a razbijac pucnja koji i nije prigusivac je taj da protivnik i cuje pucanj ali ne moze da odredi odakle dolazi pa stvara pometnju u protivnickim redovima sve ovo mozes da procitas u knjizi specijalno i priguseno oruzje uzgred najvise se koristi priguseni 7,65 ili .32 auto kako hoces dve nomenklature za isti kalibar pa stari ali najvise upotrebčjavan metak .22 lr za kratkocevna oruzja.pazi jacina pucnja .22lr iznosi oko 150db a samo zvuk kapisle je oko 120db 9mm 165db kaisla 145db odnos smanjenja buke je logaritamski i sve zavisi na kojoj se udaljenosti meri 1m od usta cevi pod uglo od 90 stepeni obracun ti ide -3db originalni zvuk prepolovljen -20db stoti deo 25db 1/400 itd. imas dosta pod silincer na stranim sajtovima kao i seme pravljenja ja sam ga pravio za sportsko streljacki bernandelo mod 100 za usa trziste sa celicnom vunom i rezultat je vise nego dobar cak i sa nadzvucnom municijom
 
negde sam procitao da se takodje moze napraviti od boce za parfem, s tim sto se u tu bocu ubrizga pena za brijanje......
koi se sve materijali upotrebljavaju? ja sam tamo na nekim skicama video da se u unutrasnjosti prigusivaca nalaze samo neke pregrade koje su po mom misljenju od metala, dali se stavlja jos neki materijal?
 
prigusivac skorpiona prazna komora i gumena pregrada deluje efikasno na udaljenosti od 10m kao pljesak ruku princip je da uvrtlozis vrele gasove ,ohladis ih smanjis zapreminu i tek onda ispustis u okolinu na sajtovima imas i nacrte pa ako hoces probaj da ga napravis jednostavni i nije problem vazno je da cev u prigusivacu bude strogo u centru ose cevi oruzja busenje 1/10 vece od duse cevi(industrijski imaju otvore u zlebovima i olucenu cev) za amaterski ti je dosta i to najzahvalniji kalibar .22LR
 
to ti isto legalno kao da das oglas da isvrsavas usluge likvidacija za isnos taj i taj zavisno jeli vip licnost ili ne sve burazeru ispod ruke mozes da nabavis pogotovu kod nas izvore niko lud nije da na ovakvom mestu nabraja oladi od prigusivaca to ostavi onima koji su profesionalno vezani za takve poslove
 
A sta mislite dali je ikako moguce napraviti HOME MADE prigusivac za pusku neku ... i kolika je recimo moc upijanja zvuka ? Ako recimo uporedimo dve puske recimo Karabin i Malokalibarku.
Dali ce kod karabina biti potpuno prigusenje ili ne i dali ce kod malokalibarke biti potpuno prigusenje pucnja ili ne i koliko ce biti prigusenja ako neko nekako moze da uporedi ?

Hvala .. izvinite mozda pitanja nisu na mestu ali sam ja stvarno slabo potkovan ovim gradivom !
 
Nitroglicerin:
A sta mislite dali je ikako moguce napraviti HOME MADE prigusivac za pusku neku ... i kolika je recimo moc upijanja zvuka ? Ako recimo uporedimo dve puske recimo Karabin i Malokalibarku.
Dali ce kod karabina biti potpuno prigusenje ili ne i dali ce kod malokalibarke biti potpuno prigusenje pucnja ili ne i koliko ce biti prigusenja ako neko nekako moze da uporedi ?

Hvala .. izvinite mozda pitanja nisu na mestu ali sam ja stvarno slabo potkovan ovim gradivom !
Pročitaj prethodne odgovore......

Ukoliko se zrno kreće nadzvučnom brzinom (a kod većine vatrenog oružja se kreće, izuzev kod nekih "malokalibarnih" laboracija), ono probija vazdušni zid i taj zvuk će se čuti celom dužinom putanje, sve dok zrno održava nadzvučnu brzinu. Tu prigušivač ne može ništa.

Postoji i zvuk detonacije inicijalne kapisle, kao i zvuk pokretnih delova oružja koji se takodje ne mogu prigušiti.

Prigušivač prigušuje samo primarni pucanj koji je posledica isticanja barutnih gasova kroz cev.

Sve u svemu prigušivač ne može u potpunosti prigušiti oružje, ali može prilično da ga utiša.
Interesantno je to da na osnovu sekundarnog pucnja (....zrno probija zvučni zid bla bla bla...) nije moguće odrediti poziciju strelca, pa se u vojnoj primeni prigušivač ne koristi uvek da bi u potpunosti utišao pucanj, već da ga načini takvim da onaj na koga se puca ne zna odakle je metak došao.
 
Nemoguce je otkriti odakle se puca kada puska ima prigusivac,zvuk se rasprsi.
Ako neko puca a nalazi se ispred tebe ti imas osjecaj da se nalazi iza tebe!
Malokalibarka se savrseno prigusi i pistolji takodje.Skorpion sa prigusivacem je savrsen!!!
 
Ma uzmeš kurton navučeš na cevku i on priguši pucanj ! :) Ko mi ne veruje neka proba :) :) mnogo vi to komplikujete! A ima slična fora i za dugocevno uzmeš plastičnu dvolitarku od pivkane odseče se dno +malo selotepa... :-D :-D :-D Pa čuveni R. de Niro kao don Vito Korleone je revolver .38 spec u Bilo jednom u Americi zamotao u običnu krpu :razz:
 
Gazdarica ("foruma"istorije) :
"Imam u kuci jednu knjigu izdatu 1943. u Zagrebu... Dakle, u NDH..."
"@Lj, dacu vam kame..."
(ПРЕТЊА СМРЋУ)
(ја сам Србин мета тог "разговора")
(у под-форуму: "везе с Италијанима")
СРБИ, ЈЕВРЕЈИ, ЦИГАНИ: СЕТИМО СЕ ЗЛОГЛАСНЕ УСТАШКЕ SS "KAMA" DIVIZIJE !!!
 

Back
Top