Umrežavanje između kuća...

Najbolji metod

  • Preko kabla

  • wireless


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ako se radi o dva racunara, nema tu govora o topologiji. Jednostavno utakni oba kraja ukrstenog kabla u mreznu svaog racunara i teraj nakon konfigurisanja. Mozes komotno da teras i do 100m, samo nadji sto kvalitetniji kabl.
Obzirom da hoces da "bacas" preko ulice, proveri da ne ide kabl slucajni iza ili blizu elektricnih vodova. U takvom slucaju moze doci do problema veze. Mozes tada probati i sa tkzv "shielded" kablom.
 
Neznam koliko je to pametno razvlačiti kabel preko ulice , još ako je malo šira ulica . U normalnom svetu ovo nemože da prođe bez kažnjavanja od strane nadležnih službi , veoma brzo bi se našli na udaru . Još ako je neki prometniji put gde moraju da se poštuju određeni zahtevi kao što su visina iznad puta , šta ako ti prođe neki višlji kamion ili dizalica nedajbože odoše tvoji kablovi , može štetu da ti naprave neviđenu i još ćeš da platiš kaznu zbog ugrožavanja saobraćaja na putu.
Moj savet ti je da probaš sa wirelesom ako misliš da se umrežavaš preko puta. :D
 
S pravne tačke gledišta morao bi da imaš dozvolu za postavljanje tog kabla, a sa tehničke treba ti nosači, čelična sajla, kabl previđen za instalaciju napolje, a ne unutra, bez obzira da li je reč o UTP ili STP kablu. Mislim da je mnogo jednostavnije tu vezu uraditi wireless, nego kablom.
 
Pazi samo 6 metara nije mnogo ali dali je to daljina između dve kuće ili samo puta? , Jer ako je 6 metara puta kao što ja mislim to vuče još po 5 metara minimum sa obe strane do kuća , to je već 16 metara da visi kroz vazduh a to je strašno mnogo za UTP ili STP kabel , mnogo bolje i jeftinije dugoročnije rešenje je wireles.
 
Da bre,wireless je zakon,umesto te pare sto bi dali za kabl,bolje kupite dve malo bolje wireless kartice,nemora cak ni bolje jer je daljina mala,antene mogu da se skarabudze jer opet kazem daljina je mala,tako da ce i sa obicnom zicom raditi,uz opticku vidljivost naravno.E sad,ako bi hteo da izvuces maskimalne performance iz te dve kartice onda bi antene trebalo da budu dobre,nemora fabricke ali da se to napravi kako treba.
 
Računali smo, trebaće nam oko 50 metara kabla! Od toga bi 35-40 metara visilo u vazduhu, ali planirali smo nekako da ga obmotamo oko neke sajle da ga učvrstimo. Pa ajde vi mi odradite računicu. Mi već svi imamo obične mrežne kartice, treba da još kupimo kablove i switch i svako će da da po ... 600 din otprilike. Onako bi svi morali prvo da kupimo wireless karticu, pa ako ima smetnji da kupujemo pojačalo neko...
 
@El Muerte sto se bre nerviras tako brzo :)
@cvele2 Poslusaj ljude-ja iako sam pristalica kabla-tojest zicnog medijuma za prenos slazem se sa njima jer stvarno opticka vidljivost i sama razdaljina je "smesna" i svaka iole bolja wireless antena i kartica mogu to "od sale" da odrade.Znaci zbog svih gore navedenih varijanti slazem se da je wireless bolje resenje o ovom slucaju!Pozdrav.. :)
 
Ja kazem da uzmesh kabal ! Sigurnija i brza veza.... A to sto pricaju da ti treba dozvola zaboravi.....
OVO JE SRBIJA ! ! ! Jel neko od vas citao u novinama: chovek nelegalno prikacen na Elektro dist. mrezu i otkriju ga posle 4 godine ( do tad je oshtetio elektro distribuciju za oko 300.000 din i on dobije uslovno 6 meseci ? ? ? Pa gde to ima ? ? .................a da u SRBIJI.............

Ako nije jako velika ulica i ako nije prometna* (*sto se tiche autobusa i kamiona ) slobodno vuci kabal.......
.................samo se potrudi da je dovoljno visoko........

Mogo bi da slikash ulicu odakle zelish da provuchesh kabal i da detaljno izmerish koliko metara ce kabal da visi u vazduhu...... ......... a nemora da bude bash sajla...... ...nece se tu majmuni kachiti..... moze da bude deblja zica ( nije skupa prodaje se na kilogram ).....

Znam da se mnogi nece sloziti sa mnom ali ipak ovo je SRBIJA i zakoni su nula.... ( druga je pricha da ovo radish naprimer u Madjarskoj ili Hrvatckoj ili pak nekoj trecoj drzavi )
 
Pa dobro. Hvala na svim predlozima, iako ih u suštini ima dva - kabl i wireless. Pošto sumnjam da mogu da ubedim drugare da kupe wireless karticu, onda mi preostaje da razvlačim kablove. Pa šta bude bude!

Lično, vrlo sam nesiguran u vezi toga, al ajde, videću šta ću da napravim.
 

Back
Top