srpske tvrdjave

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

miloche

Početnik
Poruka
11
Da li ste znali da na teritoriji nase Srbije postoji ogroman broj tvrdjava i mesta na kojima su postojale tvrdjave? Radi se o gradjevinama najrazlicitijih epoha, od praistorije, preko antike do srpskog srednjeg veka (mozda je poslednja takva tvrdjava izgradjena u Evropi Karadjordjev topolski grad).
Iako je tema pomalo zaboravljena i zapostavljena, nama najinteresantnije tvrdjave mogu biti one izgradjene u XIV i XV veku. Radi se o nizu tvrdjava izgradjenih u pokusaju da se odbrani teritorija od nadmocnih osvajaca (turaka, ugara...bilo ih je). Ipak samo cetiri fortifikacije mozemo izdvojiti i oznaciti kao neosvojive. To su Novo Brdo, Beograd, Golubac i Smederevo. To ne znaci da one nisu bile osvajane, ali je za to bilo potrebno vise od vojne sile (kazu da je Novo Brdo bezuspesno opsedalo i 100 000 ljudi). Politicke spletke i pregovori, visemesecno izgladnjivanje, cesce su bili delotvorniji nego opsadne sprave i jurisi. Ova cetiri grada i danas izgledaju vise nego impresivno.
Ostali utvdjeni gradovi nisu bili strogo vojne gradjevine. Oni su u nasoj istoriji predstavljali zametke urbanosti. U senci kamenih zidova radile su zanatlije, trgovci i seljaci su donosili svoju robu...od takvih tvrdjava nastali su skoro svi nasi gradovi. Oni dakle nisu sluzili za odbranu od neke osvajacke horde, vec su oznacavali zakon i davali sigurnost od pljackasa i hajduka.
Da je nasa drzava imala vise srece oni bi postepeno bili pretvoreni u luksuzne dvorove i zamkove kakve vidjamo na filmovima. Bez obzira na prekid, diskontinuitet vlasti koji smo imali, Srpske tvrdjave su zasluzile mnogo vise paznje.
Lista tvrdjava moze se pronaci na vikipediji
ili na sajtu www.trstenik.org/rusevine (zajedno sa galerijom fotografija)
 
Da li je nekada na Kalemegdanu postojala dzamija?
Kada sam bila u Istanbulu, u Dolmbahce palati, videla sam jednu sliku, nisam sigurna kako se tacno zvala, Opsada Beograda, Bitka na Beogradskoj tvrdjavi ili sl. na kojoj se vidi dzamija, mislim da je na otprilike onom delu gde se danas nalazi crkva
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top