Napraviti elektromotor

wow_

Zainteresovan član
Poruka
221
Kako napraviti elektromotor?
Ili ga izvaditi iz necega? Cega?
Treba mi nesto za dizanje :) stvari na nekih 50 cm
Proguglao sam , al' sve neki mali motorcici, kao s baterijom i sl. gluposti. Meni treba neki srednji
 
Pa sad ne znam tacno sta ti treba. U svakom slucaju motore raznih velicina, snaga, voltaza itd. nije tesko naci. One koji rade na napon od 220 v mozes izvaditi iz gramofona (obicno su malo jaci od onih na baterije), miksera, fena za kosu, mlina za kafu...(ovi su nesto jaci, ali ne mnogo) i na kraju tu je ves masina koja ima obicno 2-3 motora od cega je jedan (onaj koji pokrece bubanj )dosta jak. Pretpostavljam da ti oni iz mesalice nisu potrebni. E sad ako neces da se zajebavas sa visokim naponom, a oni na baterije ti kako sam kazes ne trebaju, mozes upotrebiti i motore koji rade na 12v a nalaze se u automobilu(najjaci je onaj koji pokrece ventilator na hladnjaku, ali mozda ti mogu biti od koristi i oni koji pokrecu brisace). Napajanje ovim motorima mozes obezbediti iz akumulatora, ili preko odgovarajuceg ispravljaca.
 
mozda bi mogao da upotrebis neki stari iz trolejbusa ili tramvaja . rade na 600 Va za to ti je potrebno vezati na red 400 baterija od 1,5 bolti. Verovatno ces se sloziti da si od mene dobio neozbiljan odgovor ali moras priznati da ni tvoje pitanje nije bolje.
da bi dobio ogovor motas navesti za dizanje na visinu od 50 cm kolika je tezina tereta i koliko brzina dizanja. tu treba berovatno i reduktor . motor se vrti 1000 do 3000 o/min a moze i vise .
pozdrav vlada
 
nije tesko..malo fizike i razmisljanja...normalno alat...imam 16 godina...i napravio sam nekoliko stvari sto se tiče elektrike i hidraulike,...koje su na kraju zavrsile u kanti jer sam ih..tero do poslednjeg limita....napravio sam avion...doduse sa motorčićem iz igračke...ali uz prenose bio je to dobar avion koji nije dugo poziveo....hidraulicna dizalica...i mnogo drugih stvari....:) :) :) ...nekazem ..da sam pametan...imam jedva dvojku iz matematike...a fizika mi ide samo oko tehničkog rada a i ne izračunavanja, koji me mnogo smara... :per:
 

Back
Top