Srbi u Engleskoj

Ma nista strasno....pratim vec 3 dana emisiju "border force", gde u nastavcima prikazuju akcije u koje je ukljuceno (kako kazu), 25000 policajaca. Radi se o akciji "ciscenja" od stranaca koji rade na crno u Engleskoj. Inace, upadaju u kuce, radnje, restorane, fabrike, plantaze....i sve to po dojavi. Najvise privedenih u sabornom centru je iz indije,pakistana i balkana.
Jucerasnja emisija se zavrsi, sletanjem aviona u sarajevo,beograd,pristinu,skopje i tiranu sa deportovanim radnicima iz engleske.
Pa nije zgoreg biti oprezan.... naravno, odnosi se na one koji rade a nemaju dozvolu rada i boravka.
 
Pa legalno, Poljaci mogu da rade gde i šta hoće mada ih Britanci, realno, uopšte ne vole. (Kao ni Madjare, mada, s druge strane, boli njih uvce za to da l' ih neko voli il' jok, oni su EU-ovci...:mrgreen: Državljanima EEA zemalja nije potrebna dozvola za rad, mada Poljaci moraju da se prijave pod "Worker Registration Scheme".)
A koliko znam, NI se ne plaća već se popunjavaju odredjeni obrasci, šalju nadležnima (HMRC-u), pa kad oni obrade podatke, poštom šalju karticu sa brojem. Naravno, to ume da potraje, a stvari su pojednostavljene ako već imaš posao, jer ti je onda poslodavac od velike pomoći. Proguglaj malo: "How to apply for a NI number", imaš sve informacije.
 
Poslednja izmena:
Cao svima,

Koliko ja znam NI se ne plaća. Da bi podneo zahtev za NI, mora da imas referencu od poslodavca da si zaposljen. Koju ti niko nece izdati ako nemas dozvolu za rad,znaci mena dozvole nema NI.

Za sve one koje misle da je lako ovde, da odmah kazem da ne zive u zabludi.Ni ovde ne cvetaju ruze, pocevsi od skupog zivota do placanja koje kakvih poreza,skupog prevoza,hrane itd. Za produzenje vize treba vam 900£+ ,sto je pre tri godine bilo 600£. Viza za ostanak na ne ograniceno vreme (ako imate uslove za to ) je 1500£+/-. (prava sitnica).

Sledece ... sve vase papire treba prevesti i izvrsiti nostrifikaciju diplome u NARIC-u. Sa kojom necete imati previse uspeha jer se nasa skola ne priznaje preko jer nismo deo EU. Priznaje se masters sa fakulteta i to ne u svim strukama.
Skolovanje je skupo i svake godine se izmisljaju neki novi kursevi (citaj samo da bi se uzele pare). npr za elekricare je potreban kurs da naucite kako da zalemite zice. Za gas montere morate da idete na kurs za rukovanje novim aparatom za ispitivanje zagadjenja i pritiska gasa u cevima.
I tako sve u krug kad god se nesto novo pojavi na trzistu.
Uglavnom za sve poslove u struci vam treba dobar/odlican engleski jezik.

Sto se tice vozacke dozvole ona ne vazi i nemoze se prevesti na englesku. Mozete izvaditi provizionu dozvolu ako imate boravisno mesto i adresu ,koja traje godinu dana.
Sto se tice poslova u strukama vozaca, instruktora , autobusa , kamiona ... ne mozete se zaposliti u takvim strukama jer vam je potrebna puna vozacka dozvola bar dve godine.

Neko je bio pitao u vezi Poljaka neko pitanje predhodno. Oni su deo EU isto kao i Rumuni , netreba im nikakva viza niti dozvola za rad. Znaci dodju rade i odnesu pare u njihovu drzavu odakle su. Zato je i nastala celokupona kriza jer se novac iznosi iz drzave pa nastaje inflacija. To sto se kod nas desavalo 90tih godina se desava sada ovde.

Nadam se da sam pomogao nekome kolko tolko.
Treba vam neka pomoc , slobodno pitajte.
 
Potrebna mi je pomoc od nasih iz Engleske. Ne novcana niti bilo koja druga nego samo savetima ako moze:)
U julu se prebacujem u London, idem da probam da nadjem posao tamo. Imam NI broj, sve u redu sa dozvolom, trenutno sam u jednom malom mestu blizu Birmingema, ali posto ovde zavrsavam, sa nekom ustedjevinom bi probao dalje. Ako neko moze da da neki savet, predlog, ako neko ima sobu na izdavanje, platio bi, ako neko zna neku "kafanu" da treba dishwasher za jul pa nadalje, tu sam :) Bilo sta, zaista, posto sam sam u Engleskoj, lakse bi mi bilo bar da cujem savet od nasih. Ako nesto nije jasno, da prevedem na engleski :P
Pozdrav
 
Samo da se zahvalim na prethodnim odgovorima, koje tek sad vidim. Nije me bilo neko vreme, sad sam usao da postavim prethodni post, a vidim da se trudili ljudi da napisu. Hvala jos jednom
 
ZIVOT U LONDONU POSTAJE PRAVI UZAS.POGOTOVO AKO NALAZITE U PORODICNOJ SITUACIJI,GDE TREBATE DECU DA SKOLUJETE I OMOGUCITE SMJESTAJ.MISLIM DA NEMA GOREG MJESTA ZA ODRASTANJE DJECE NEGO U LONDONU.PROVODITI CITAV DAN U SKOLI OD 9 DO 3 30. JE PRAVO MUCENJE JOS POGOTOVO ZNAJUCI DA PRI TOME I NE STICETE NEKO OBRAZOVANJE.DOK VANI PRIJETI SVAKA OPASNOST OD PEDOFILA I ORGANIZOVANOG KRIMINALA U SMISLU KINDAPOVANJA DECE.A AKO STE MLADA DEVOJKA I DOSLI SAMO DA BI ZARADILI NEKI NOVAC,NOSICETE SE SA DRUGOM VRSTOM PROBLEMA.POSAO CETE NACI LAKO,ALI PRI TOME TREBA DA ZNATE DA NI U KOM SLUCAJU NE SMETE DA SE VRACATE SAMI KUCI,VANI SU SAMI PACENICI I KOJEKAVI BOLESNICI KOJI NIKADA NI U JEDNOJ OD NASIH ZEMALJA NISTE VIDJELE. KRATKO RECENO"STVARAJTE SVOJ ZIVOT U SRBIJI"
 
ZIVOT U LONDONU POSTAJE PRAVI UZAS.POGOTOVO AKO NALAZITE U PORODICNOJ SITUACIJI,GDE TREBATE DECU DA SKOLUJETE I OMOGUCITE SMJESTAJ.MISLIM DA NEMA GOREG MJESTA ZA ODRASTANJE DJECE NEGO U LONDONU.PROVODITI CITAV DAN U SKOLI OD 9 DO 3 30. JE PRAVO MUCENJE JOS POGOTOVO ZNAJUCI DA PRI TOME I NE STICETE NEKO OBRAZOVANJE.DOK VANI PRIJETI SVAKA OPASNOST OD PEDOFILA I ORGANIZOVANOG KRIMINALA U SMISLU KINDAPOVANJA DECE.A AKO STE MLADA DEVOJKA I DOSLI SAMO DA BI ZARADILI NEKI NOVAC,NOSICETE SE SA DRUGOM VRSTOM PROBLEMA.POSAO CETE NACI LAKO,ALI PRI TOME TREBA DA ZNATE DA NI U KOM SLUCAJU NE SMETE DA SE VRACATE SAMI KUCI,VANI SU SAMI PACENICI I KOJEKAVI BOLESNICI KOJI NIKADA NI U JEDNOJ OD NASIH ZEMALJA NISTE VIDJELE. KRATKO RECENO"STVARAJTE SVOJ ZIVOT U SRBIJI"

Konacno da neko kaze realnu sliku kako jeste...pisite jos svojih zapazanja
 
Sve sto je napisano je istina.London nije onakav,kakvog ga znaju ljudi iz nasih zemalja,kakav je na razglednici i kakvog ga opisuju putem medija:Ekonosmski jakog,gradom mode,idealnim za sve.Cista suprotnost.Vecina Engleza nema dovljno novaca za mjesecne troskove,ne izlaze vani jer je kao skupo a pritom i mnogo opasno,godisnji odmor im je sve u zivotu.Vreme im je jako lose,kisno i tmurno sto i utice na vecinu ljudi te padaju u tesku depresiju.Tako dok vi nakon tolikog skupljanja papira u vezi vize za UK, se nadjete jednog dana u Londonu, za vreme letljih meseci gde u Beogradu temperature prelaze 30 stepeni u Cnoj Gori 35,nadjete se u kisnom Londonu gde je 20 stepeni zapitacete se Dali je Vredelo?
 
Sve sto je napisano je istina.London nije onakav,kakvog ga znaju ljudi iz nasih zemalja,kakav je na razglednici i kakvog ga opisuju putem medija:Ekonosmski jakog,gradom mode,idealnim za sve.Cista suprotnost.Vecina Engleza nema dovljno novaca za mjesecne troskove,ne izlaze vani jer je kao skupo a pritom i mnogo opasno,godisnji odmor im je sve u zivotu.Vreme im je jako lose,kisno i tmurno sto i utice na vecinu ljudi te padaju u tesku depresiju.Tako dok vi nakon tolikog skupljanja papira u vezi vize za UK, se nadjete jednog dana u Londonu, za vreme letljih meseci gde u Beogradu temperature prelaze 30 stepeni u Cnoj Gori 35,nadjete se u kisnom Londonu gde je 20 stepeni zapitacete se Dali je Vredelo?
Nije vredelo, definitivno!
Reci im istinu!
 

Back
Top