Švajcarska

nema metro, sve funkcioniše tramvajem i busevima kao i svuda u ch.
kažu da nema metoa, jer od trezora nemaju gde prođu:lol:
http://www.ville-ge.ch/
http://www.geneve-tourisme.ch/?rubr...ng&PHPSESSID=ff48374d1b3a41ba1f91e6d657086223
svako vino koje probaš iz te regije je odlično.
francuski kantoni i jesu bogatiji zbog izuzetno dobrog vina.
malo su prljaviji od nemaca:lol:
ali zanemarljivo.
probaj: fondue fromage- topljeni sir ukuvan u vinu i rakiji...mmmmmmmmmmmm
ondak croc moinsoeur nešto kao prženice ali u pivu
nisam alkos keve mi.
probaj bele kobasice sa rošti krompirom.
probaj fondue burgignon.
u stvari sve šo probaš ok je, nema iznenađenja.
osim što vole dzem na bifteku:lol: ali i to je super:)
eto.
kada ideš?
jel ideš kolima?
ima mnogo toga u regiji da se vidi.
a sve je lako i brzo kada ideš vozom.
kupi na štajgi kartu za sve prevoze koje ćeš koristiti i za sve dane, jeftinije je;)
(na toj kerti može biti i voz i tramvaj i trola i bus)
 
Idem u Ženevu za doček Nove godine (2008 ). Tamo cu biti tri dana i nadam se da cu uspeti da vidim sto više od tog grada
nadala sam se da ce mi neko dati vise informacija o znamenitostima koje treba obici: crkve, hramovi, muzeji, arheološki lokaliteti itd.
 
uuuu, jes ti normalan
skupo je to 50 evra
nisam ni mislila da nosim vise od 100-150, i to je samo tri dana, za to vreme se omoze obici jedan grad i to trceci bez stajanja i pauza za jelo
vec sam na taj nacin obisla Milano i Pariz, tako da imam iskustva
ne moze se sve stici i videti, ali ono najvaznije moze
 
kako da ide u šamoni sa švajcarskom vizom?
a i daleko je od geneve za ovakvu akciju.
inače za ženevu tri dana!!!!
puna kapa;) stići ćeš i okoliš, veruj mi.
to je bre mali malecki grad..u poređenju sa milanom, parizom pogotovu.
 
I ne zaboravi CERN !
Čak i ako te tehnika ne interesuje preterano, isplati se.
Uostalom, tamo je izmišljen internet i www !!!
Mislim da poseta treba da se najavi tri meseca unapred ali pošto ideš tek za Novu Godinu onda imaš vremena.
Pogledaj detalje na www.cern.ch .
Veliki vodoskok na Lemanskom jezeru sigurno nećeš promašiti.
Što se izleta tiče, slatka su mala mesta na obali jezera.
Pogledaj na http://www.montreux-vevey.com/
U Vevey-u se prave čokolade od ljubičastih krava ;)
Do svega se stiže lokalnim vozićima i, kao što neko na početku reče, kupi dnevnu kartu koja važi za sve prevoze i to za 2. klasu (u CH se samo snobovi voze 1. klasom).
Što se šopinga tiče - CH je najskuplja u Evropi a Ženeva najskuplja u CH :( . A čini mi se da nemaš baš love za razbacivanje. Neki suvenirčić je O.K. a bilo šta drugo - čisto razbacivanje para.
Dobro došla i lepo se provedi!
 
iluminatus, gde živiš?

ja nekako ne mogu da se složim s tim da je ch najskuplja u evropi.
ja sam stekla potpuno drugačije mišljenje.
sve što je ch bilo 10 chf u francuskoj je bilo 10 e.
a slično je i sa nemačkom.
mada..jug ch..jeste skuplji. a i ja sam tom prilikom išla u evian.
te postoji mogućnost da nisam u pravu.
ali..sve što je bilo 1dm sada je 1e
a franak ...je ostao franak?
ok, ima i tamo inflacije aliiii
male..malecke
 
Ćao Pajamaco,
Izvini, juče sam se odlogovao malo ranije pa nisam odmah odgovorio.
Inače, živim u CH, u jednoj selendri u Ementalu.

To da je CH najskuplja Evropi nisam ja izmislio. Statistike koje se povremeno objavljuju po novinama stavljaju Švajcarsku negde na 4. - 5. mesto na svetu. Japan je, naravno, ubedljivo prvi.
Koliko sad statističarima može da se veruje i šta sve oni uzimaju u ubzir kod proračuna - to je već drugo pitanje.

U CH sigurno ima stvari koje su jeftinije. Uzmi samo benzin kao drastičan primer. Svi, i Nemci i Francuzi i Italijani prelaze u CH da "natankuju". Pa onda cigarete, pa žestoka pića i još dosta toga. Sa druge strane, prijatelji koji žive u Bazelu redovno idu u snabdevanje u D ili F i tvrde da prilično uštede. Ja sam pre par godina "do-it-your-self"-ovao neku šupu u bašti pa me je materijal u Francuskoj došao tri puta jeftinije nego to isto u CH.

Elem, devojka koja je postavila temu, dolazi na par dana da se provede, pa sam samo mislio da je dobronamerno upozorim da se ne zaleti pa da preplati nešto bez potrebe.
Eto, samo to.
 
ćao. ćao:)
ma daleko od toga da ja pametujem,
samo kažem koji je moj utisak.
gde ti je ta selendra?
sigurno nije veća od moje:lol:
ja sam kao dete živela u leysin-u,
posle u aigle i ollon-u.
lepo ti ide srpski:)
 
E, totalno smo off-topic ;)
Selendra je Sumiswald (iza Burgdorfa)
Hvala na komplimentu za Srpski. Nije loš ali može i bolje.
Studirao slavistiku, par godina i u Beogradu.
Oženjen Beograđankom. :D
Volim Srbiju !
 
e zanima me da li ljudi u Svajcarskoj znaju engleski, jer u Italiji nemaju pojma pa sam se tamo sporazumevala i rukama i nogama
koji se jezici koriste u Svajcarskoj: francuski, nemacki , helvetski ???
da li cu na engleskom moci da se sporazumevam?
 
pitam zato sto koliko sam skontala u Evropi sprovode neku politiku antiglobalizacije engleskog jezika
nece da ga uce ni da ga pricaju
Francuzi znaju i engleski ali ga bojkotuju i nece da ga pricaju, tek kad skontaju da ti drugacije ne mogu pomoci onda proparlaju i engleski, dok opet Italijani nemaju blage veze sa engleskim, nemaju ni gde da ga cuju jer su im svi filmovi na tvu sinhronizovani na italijanski
zato me zanima kako stoje stvari u Svajcarskoj, da li da se opremam recnicima
a dobro je da necu morati i to da vucem
 
Trenutna, i u narednih bar godinu dana, zivotna destiancija bice mi ovaj prelepi grad...
prvi utisci...Kako je u Svici....

Ful je u Svici:) e, sad kad smo otkacili ovu sabansku krilaticu, da predjemo na prave stvari...

sve je organizovano, jednostavno, grad prelep... kao neki mix bavarske i mediteranske kulture... fenomenalno... sa jedne strane jezera, u centu grada, vidis germansku arhitekturu, a onda predjes mali most, i odjednom si u veneciji... citav grad je kao neki muzej na otvorenom, svaka zgrada fenomenalno osvetljena, ima tablu sa godinom izgradnje, i znamenitom licnoscu koja je tu zivela... nisam ocekivao da ce mi se toliko dopasti...
mnogo je nasih, gotovo da nema restorana, prodavnice, butika, u kome ne mozes da pricas na srpskom... :)
mnogo su opusteniji, mada i pomalo isprogramirani, nema onog iznenadnog odlaska u grad, brisanja sa posla zbog kafe sa prijateljem... sve je danima unapred dogovoreno... ali, zato smo tu mi, da ih promenimo:)
posao je super,(radim kao voditelj) tv opremljen najsavremenijom opremom, kamerama, montazama, sve se snima u HD tehnici... nesto sto ce ko zna kad doci na nase stanice...
 
mislim da srbi žive u dve rajske zemlje

Srbiji i Švici
ili ti izobilje bez po muke i hladno al lepo i standard :)

Dakle TOP DESTINATION za mene definitivno Švajcarska.

Nisam bio ali bih voleo. Bio sam u Austriji blizu Švice, dakle Salzburg i super je i prolazio "kroz Alpe" i predivno je videti one drvene kućice, srne, male lepe čiste gradiće itd. Impresije stvarno najjače...

ALI postoji ALI

Turističke agencije ne nude Švicu. Ne znam da li su problem Vize ili nešto drugo.
 
e znam da gnjavim ali sad me interesuju cene u Svajcarskoj, i to prevashodno suvenira
znaci koliko kostaju de dzidzabidze kao sto su privesci za kljuceve, kugle-panorame sa vodom, magnetici, svajcarski noz....?
ako vas (vi koji tamo zivite) ne mrzi da pogledate pa mi javite
i koliko su vina i sirevi ?

da znam otprilike koliko da racunam da ce mi trebati para jer imam puno prijatelja kojima sam obecala po neki suvenir, pa da pocnem da stekam
 
pero bankrotiraćeš.
tamo je to sve skupo. nožić najajeftiniji oko 20chf
e, one kartice sa nožićem i ostalim potrepštinama su do jaja i njih ima za 10 chf.
npr magnete sam plaćala i po 5-10 chf.
majice su jako skupe, kao i kačketi
govorim o suvenirima.
za prijatelje najbolje kupi sireve i vino, jer ideš u ženevu, dole dobro vino,
pa pozovi kod tebe na klopu.
 
Nema cenu onaj njihov fantastičan landscape.
:)
stalno gledam TravelChannel emisije "Vozić Ćira kroz lepu nam Švajcarsku"
extra je.

najmanje što bih poželeo tamo jesu noževi i satovi ;)
 
Nemoj da preskocis Montreux. A sto se Zeneve tice, Arthurs club, Spagheti factory, Movenpick sladoled, fondu, gruyer sir,a vina su uglavnom sva dobra. Ijao, nisam tri godine bila u Ch
 

Back
Top