Da li je normalno ponasanje...

Venturia

Zainteresovan član
Poruka
114
... za musko dete od 17 godina da nece da jede ako mu majka ne da tj postavi, spremi, isece, namaze. Da nece da pije ako na stolu vec ne stoji casa... Da je ne uzme sam vec tera majku da ustaje da mu dosnese... Da kad udje u kucu ne kaze "zdravo" vec "daj mi da jedem"... Da budi majku iz sna kako bi mu "prinela ustima" umesto da uzme sam... Da kad mu prinese ustima kaze kako ne valja ovo ili ono...

Koji je motiv majke da to i radi? (umesto sto jednostavno ne kaze "uzmi ako si gladan")

Da li je neko imao prilike da opazi neko slicno ponasanje?

Svakako ponasanje koje iritira, ali bih volela da cujem vase komentare...

Kakva je to "porodicna klima"?
 
Tri Bambija!!! :-)

Naravno da nije.
Znam da svasta nosi pubertet i sigurna sam da su muke velike kad momcici dobiju svest o tome da trebaju biti muskarci, samo jos uvek ne znaju kako.
Kad na to dodas razmazenost...
Zatim muskarci i hrana ("prvo nahrani muskarca pa onda pricaj s njim"), verovatno hrana i "biti nahranjen" zauzima na skali vaznosti jednu od visokih pozicija, ako ne i prvu.
Zatim majka i hrana...
Lenjost (mada kad majka nije tu sve se moze, ruke i noge dobiju funkciju za koju su stvorene)

Sve su to razlozi, ali pobogu!!

Sta nije u redu s majkom?
 
Venturia:
Sta nije u redu s majkom?

Stooo? Ja sam rekla da cu mom prvencu da ugadjam sve dok se ne ozeni, pa zena preuzme sve to :D On (ima 5 god) se uvek na to slatko nasmeje.

Salu na stranu, jednostavno su mame uvek naklonjenije deci koja su cesto bila bolesljiva ili iz nekih drugih razloga, a deca to zloupotrebljavaju ili pak maksimalno koriste. Zatim, uvek je dete za roditelja "malo". Retko koji roditelj na ovim prostorima kaze da je njegovo dete zreo covek, kada to zaista i jeste. Ovo me podseti na jednu sliku iz "decijih novina", nekada davno, zreo covek sedi starici u krilo i ispod stoji tekst "dok god ti je majka ziva, ti si dete".
 
Da, a mladje dete je obicno duze "malo" od starijeg?

A mozda ta zelja za ugadjanjem (koja donekle postoji i donekle je opravdana) vremenom prerasta u naviku i refleks zvani "okom - skokom", pa majka ne opaza preterivanje?

A da li kod 17 - ogodisnjeg deteta mora da postoji tracak svesti o preterivanju ili u tim haoticnim glavama bas i nema mesta razumu? To mi deluje tako bezdusno i nemilosrdno - budis majku da ti da da jedes, trazis da ti prinosi i kad joj nije dobro (zena nije vise u najboljim godinama)...

A grubost u tim godinama? Mislim na verbalnu, jel normalna?
 
Apsolutno. Ja mislim da se nece ni pitati"zasto".
Prvo svesni su toga da to sto rade ne valja. Ne znam samo zasto to i dalje rade i ne primecuju kad je dosta.
Drugo, kad dodje do toga da se u kasnijim godinama posledicce odrazavaju na detetu, bice stari, okupirani staroscu (ljudi u starosti podetinje), unucicima...
 
Ako otac ili majka imaju problem cesto ga stvore i problematicnu dece. U ovom slucaju majka je uradila mnogo gresaka u vaspitanju sina. Ne moze sina isto tretirati sa 3 i sa 17 godina?
U redu je ako sin sa 3 godine trazi vode i ona potrci da mu da, ali sa 17 je to vec uvredljivo, tretira ga kao invalida. Nije uopste bezazleno i to je jako slozen problem majke koja se bolesno veze za sina i cesto se pretvori u kontrolu i mesanje u zivot kasnije kad sin ima svoju porodicu. Iako na izgled nema veze ali u sustini to je sebicnost majke.
 
Venturia:
... za musko dete od 17 godina da nece da jede ako mu majka ne da tj postavi, spremi, isece, namaze. Da nece da pije ako na stolu vec ne stoji casa... Da je ne uzme sam vec tera majku da ustaje da mu dosnese... Da kad udje u kucu ne kaze "zdravo" vec "daj mi da jedem"... Da budi majku iz sna kako bi mu "prinela ustima" umesto da uzme sam... Da kad mu prinese ustima kaze kako ne valja ovo ili ono...

To DETE od 17 godina je razmazeno do bola!!! e znas kad bi moj sin mene budio iz sna da mu donesem vode....Ima 17 godina ima ribu i jos ja da mu titram!!!
Dva samara ili neka crkne od zedji ako ga mrzi da ustane....SVASTA!!! MUSKARCI!!!
iMAM takvog kuci samo sto ovaj ima 19 godina...
 
moj sestric ima 19 g.
vrlo slicna situacija.
taj ni voce ne jede ukoliko ga moja sestra ne ocisti i ne prinese mu.
jedne nedelje se zainatila i rekla necu vise.
posle sedam dana, istrulele mandarine je bacila..i pocela ispocetka..
prvo voce ocisti, a onda mu prinese..
ljubi ga majka..
 
Samantha Jouns:
To DETE od 17 godina je razmazeno do bola!!! e znas kad bi moj sin mene budio iz sna da mu donesem vode....Ima 17 godina ima ribu i jos ja da mu titram!!!
Dva samara ili neka crkne od zedji ako ga mrzi da ustane....SVASTA!!! MUSKARCI!!!
iMAM takvog kuci samo sto ovaj ima 19 godina...

I ovaj ima devojke, drustvo i sve sto treba...

A taj tvoj od 19 godina? Razmazen?
 
Nije se rodio sa 17.
Neko ga je vaspitavao sedamnaest godina.
Ko ga je vaspitavao?
Da li cemo se zacuditi ako 17 godina podsticemo jedan model ponasanja, kada taj model ima tendenciju da potraje?

Ima ljudi kojima je lakse da budu robovi nego da preuzmu odgovornost da vaspitavaju dete tako da zivi kao dostojanstven covek koji postuje i sebe i druge. Ta majka ne da nije za zaljenje, vec je za osudu, jer je svoje dete dovela u veoma opasnu zabludu - da svet postoji da bi njemu bilo udobno. Cena za ovakav zivotni stav je veoma visoka.

(Sada je mozda vec prekasno. Sta je sledeci sinovljev potez? Mozda fizicko nasilje ako odbije da ga usluzi?)
 

Back
Top