Ljudi na Marsu

Sal:
NaraYan, u mojim birtijama sirom solarnog sistema ce biti svega, samo reci oces chipsy sa ukusom
sira, tzatzikija ili sarme?

Naravno, za clanove sf teama obezbedjeno i pticijeg mleka, kao i parking za vase vesl-ove...:):):)

Sve za dz.

Uuuuuuu
Sarma odlichno zvuchi. :)

Verovatno je josh bolja u kombinaciji sa dotichnim mlekom, mmm...
:)
 
KiZo:
Venera je najpovoljnija, ako se bakterije genetski modifikuju mogli bi je nastaniti za 100 godina...

evropa je pogodna za nastanak zivota, kao i enceladus, ali s obzirom na njihove povrsine, tesko da bi neka stalna baza tamo opstala...

ja sam mislio na Pluton, za par milijardi godina, kada Sunce bude 100 puta vece nego danas, to ce biti idealno mesto za zivot. Onda dolazimo do:

KiZo:
Sto se tice svih tih nabijenih fora o nadimanju Sunca,zaboravili ste da je to samo teorija i da ce kroz vreme kako se masa Sunca vremenom bude smanjivala, slabiti i gravitaciono privlacenje,

to nije "samo" teorija, a masa sunca ne moze da se promeni tako znacajno da planete odlete....
 
tacno, ali te promene nikako nece biti tako dramaticne...
taj argument vezan za masu sunca odgovara onom kreacionistickom "dokazu" za starost sunca, a zasniva se na istom principu - gubitak mase...
 
Obersturmfuehrer:
tacno, ali te promene nikako nece biti tako dramaticne...
taj argument vezan za masu sunca odgovara onom kreacionistickom "dokazu" za starost sunca, a zasniva se na istom principu - gubitak mase...
Sunce ce se nadimati i dostici mozda do izmedju merkura i venere. ali kako se bude nadimalo tako ce vise i izbacivati materije i gubiti na sili privlacenja.nisu dramaticne ali za jedno milijardu godina bicemo gde i Mars.
 
KiZo:
Sunce ce se nadimati i dostici mozda do izmedju merkura i venere. ali kako se bude nadimalo tako ce vise i izbacivati materije i gubiti na sili privlacenja.nisu dramaticne ali za jedno milijardu godina bicemo gde i Mars.

nabucace se ono malo vise....nebitno....nije u tome poenta, poenta je u tome gde ce u TOM SLUCAJU biti zona pogodna za zivot...a ako govorimo o poslednjim danima Sunca, tada ce to biti daleki Pluton...do tada mozemo da razgovaramo o veneri i marsu...
 
KiZo:
Sunce ce se nadimati i dostici mozda do izmedju merkura i venere. ali kako se bude nadimalo tako ce vise i izbacivati materije i gubiti na sili privlacenja.nisu dramaticne ali za jedno milijardu godina bicemo gde i Mars.

U to bas i nisam siguran. Osim vetrova i EM zracenja ne verujem da puno toga moze otici sa Sunca. Proces naduvavanja i sazimanja je prilicno spor, tako da ce gravitacija drzati sve na okupu dok se jezgro ne pretvori u gvozdje i ne kolapsira u patuljce koje ce imati istu masu kao i sadasnje Sunce, a i kao Sunce kroz par milijardi godina koje ce biti ogromno i crveno.
Vecih promena u masi tu nema, ali zato u gustini i zapremini itekako ima.
 
Ja se naravno slazem sa ovom teprijom o nadimanju sunca ... sunce ce vremenom postati crveno... to jest sijace crvenom svetlosti i ne samo to .. pretvorice se u dzina i bice mnogo vece nego sto je danas... mada to i neje toliko bitno posto nas do toga deli jako mnogo vremena... pre ce mo mi napustiti suncev sistem nego sto ce se sunce barem malo naduti i pocrveneti...

posebno me raduje procvat elektrotehnike na zemlji... narocito razvoj racunara... to ce nam omoguciti da vrlo lako pocnemo da putujemo po nasem suncevom sistemo i to vec u narednim stolecima... nego d ase vratimo na malo skoriju buducnost... to je i najzanimljivije jel je mozemo doziveti...

Nasa deca ce mozda (ukoliko se obogate naravno u svojim zivotima) moci cak mozda da odputuju do tog marsa i da konacno neko od naseg naroda zaigra kolo na nekoj drugoj planeti, pocecam da su samo na amerikaci igrali na stranoj planeti...

meni je interesantnije da se prica kada bi se po prvi put u istoriji ovog naroda moglo desiti da neki nasi ljudi napuste ovu planetu i zaigraju MORAVAC na marsu recimo ili bar mesecu...

...hmm... ja mislism da bi se to moglo ostvariti ulaskom u ewropsku uniju gde bi i astronauti yugovici mogli dospeti do vrha aero nautike a to su putovanja ka drugim planetama...

Mars!?... vec sam pisao o njemu ... nije on bas toliko gostoljubiv za nas... satelit evropa je mnogo bolji... ima leda od koga bi smo mogli da pravimo pa cak i gorivo (vodonik)
 
rokavec:
Mars!?... vec sam pisao o njemu ... nije on bas toliko gostoljubiv za nas... satelit evropa je mnogo bolji... ima leda od koga bi smo mogli da pravimo pa cak i gorivo (vodonik)
Ne znam sta si se uhvatio za Evropu...

Evropa je manja od naseg Meseca (ima povrsinsku gravitaciju 0.134 g prema Mesecevoj 0.1654 g). Da, ima mnogo vode na njoj, ali vode ima mnogo vise na Marsu (a najlakse je doci do vode iz kometa). Moze se smatrati da nema atmosferu, tj povrsinski led je u direktnom kontaktu s vakuumom. Srednja povrsinska temperatura je 103 °K (min 50 °K, max 125 °K; na Mesecu je temperatura 100 °K < 220 °K < 390 °K). Evropa ima indukovano magnetno polje, sto znaci da kroz njene okeane proticu prilicno jake elektricne struje. Orbitira oko Jupitera, najvece planete u nasem Solarnom sistemu (drugim recima, 2. kosmicka brzina Jupitera je najveca u nasem Solarnom sistemu; tj da bi nesto poslao sa Evrope u pravcu Zemlje ili bilo gde drugde potrebni su ti jaci motori nego sa Meseca, uprkos tome sto je Mesec veci). I konacno, Jupiterov radijacioni pojas generise deset puta vecu radijaciju nego Van Allen-ov pojas.

Drugim recima, to nije mesto za ljude, i nikad nece biti. Period.


rokavec:
... pocecam da su samo na amerikaci igrali na stranoj planeti...
Ne, to nije tacno; postojalo je od strane NASE neodobreno takmicenje medju astronautima ko ce uspeti da skoci vise; ta vrsta egzibicija je zabranjena kada je jedan astronaut izgubio ravnotezu i pao unazad na svoj backpack.

rokavec:
meni je interesantnije da se prica kada bi se po prvi put u istoriji ovog naroda moglo desiti da neki nasi ljudi napuste ovu planetu i zaigraju MORAVAC na marsu recimo ili bar mesecu...
Da, to ce da im bude prioritet - da zaigraju kolo... Svasta...
 
rokavec:
sto da ne...??? hehe :lol: :lol:
U svemiru se covek ne sme ponasati onako kako se ponasa na Zemlji, jer ga to vrlo lako moze stajati glave... Dobar deo obuke astronauta se sastoji u tome da im se utuvi u glavu da se u svemiru ne smeju ponasati instiktivno...

Poslednji tzv wasabi incident, ma koliko nama na Zemlji izgledao zabavan i smesan, onima gore koji su ga doziveli na svojoj kozi nije bio ni zabavan ni smesan...
 
@Sentient
Kad si vec pomenuo magnetno polje i jonizovani sastav unutrasnjosti Jupitera, znas li da li je potvrdjeno (ili opovrgnuto) da se ispod povrsine Jupitera nalazi metalni vodonik ili se sve jos uvek zasniva na analizama Cassini-ja?
 
Кулиража:
... jonizovani sastav unutrasnjosti Jupitera...
Ovo nigde nisam rekao.

Кулиража:
... znas li da li je potvrdjeno (ili opovrgnuto) da se ispod povrsine Jupitera nalazi metalni vodonik ili se sve jos uvek zasniva na analizama Cassini-ja?
Cassini je napravio fly-by pored Jupitera, i trenutno izucava Saturn. Sonda koja je proucavala Jupiter je Galileo.

Sto se tice unutrasnje strukture Jupitera, rec je o teoriji zasnovanoj na poznatoj masi i gustini Jupitera, a indirektno potvrdjenoj sastavom atmosfere koja je u skladu sa vazecom teorijom o nastanku planeta u Solarnom sistemu. Sonda Galileo jeste ispustila atmosfersku sondu (koja je tokom 1-casovnog pada kroz 150 km gornjih slojeva atmosfere [usporenog padobranom] skupila dosta podataka, ali nista od toga nije direktno u vezi sa internim sastavom Jupitera)

Sto se tice metalnog vodonika, mogucnost njegovog postojanja je pretpostavljena 1935 godine, a tek 1996 je naucnicima poslo za rukom da ga za jedan mikrosekund naprave...
 
Sentient:
U svemiru se covek ne sme ponasati onako kako se ponasa na Zemlji, jer ga to vrlo lako moze stajati glave... Dobar deo obuke astronauta se sastoji u tome da im se utuvi u glavu da se u svemiru ne smeju ponasati instiktivno...
I ne samo u svemiru. Prva stvar koju nauče oni koji rade na visokim građevinama je da, ako im nešto ispadne, ne posegnu refleksno za tim nego puste neka padne. Neiskusnima se često dešava da i sami padnu pokušavajući uhvatiti neku alatku koja im je ispala iz ruke.
 
MasterYoda:
I ne samo u svemiru. Prva stvar koju nauče oni koji rade na visokim građevinama je da, ako im nešto ispadne, ne posegnu refleksno za tim nego puste neka padne. Neiskusnima se često dešava da i sami padnu pokušavajući uhvatiti neku alatku koja im je ispala iz ruke.
Sve ono sto se na Zemlji ispusti zavrsi pre ili posle na tlu. Vecina stvari koje su astronauti ispustili tokom EVA jos uvek kruzi oko Zemlje.
 
Sentient:
Ovo nigde nisam rekao.

Cassini je napravio fly-by pored Jupitera, i trenutno izucava Saturn. Sonda koja je proucavala Jupiter je Galileo.

Sto se tice unutrasnje strukture Jupitera, rec je o teoriji zasnovanoj na poznatoj masi i gustini Jupitera, a indirektno potvrdjenoj sastavom atmosfere koja je u skladu sa vazecom teorijom o nastanku planeta u Solarnom sistemu. Sonda Galileo jeste ispustila atmosfersku sondu (koja je tokom 1-casovnog pada kroz 150 km gornjih slojeva atmosfere [usporenog padobranom] skupila dosta podataka, ali nista od toga nije direktno u vezi sa internim sastavom Jupitera)

Sto se tice metalnog vodonika, mogucnost njegovog postojanja je pretpostavljena 1935 godine, a tek 1996 je naucnicima poslo za rukom da ga za jedan mikrosekund naprave...

Dobro, vecinu ovoga sam vec znao (osim brojnih podataka koje nikako ne mogu da zapamtim), ono sto sam pitao je da li je bilo nekih novijih podataka u skorije vreme (Cassini je valjda poslednji koji tumara tim krajevima, a i njega kroz 2-3 godine treba da penzionisu).
 

Back
Top