KLADIM SE DA OVO NIKO NE ZNA!!!!!!!!!!

  • Začetnik teme nije vazno ko sam
  • Datum pokretanja
Moram da priynam da sam zatečen pitanjem. Jednom davno sam pronašao taj podatak, ali zaboravio sam tačcno.
Znam da mu se žena zvala Jelena i bila je ćerka Nikole Jovanovića. Znam da je imao sina Aleksu koji je (čini mi se) bio ruski oficir, sina Aleksandra koji je bio knez Srbije, više ćerki (ne znam im imena). Znam da je nekoliko dece umrlo od raznih boleština.
Ali, koliko je tačno dece imao i kako su se zvali, to ne znam.
I mogao bi da nam to ovde napišeš.
 
optimas:
Vozd je imao sedmoro dece: sinove - Simu (+1798), Savu (1789-1847), prvog Prestolonaslednika Aleksu (1801-1829) i potonjeg Kneza Aleksandra (1806-1885), kao i kcerke - Saru (1790-1852), Poleksiju (1791-1812) i Stamenku (1800-1874).


e, nisam ni ja ZNALA koliko je on imao dece i hvala veoma na tom podatku. drug mi je rekao da mu je neki decko jednom prilikom to rekao, a da to nije znala ni zena vodic, koja im je trebala ispricati nesto o vozdu. samo me zanima gde si pronasao (optimus) taj podatak i da li ima nesto o tome na internetu? moze i knjiga, samo mi reci!!!! HVALA
 
Najosnovnije podatke na internetu mozes naci na sajtu Kraljevske Porodice www.kraljevina.org, ali zato postoji literatura koja te detaljnije moze upoznati sa temom koja te zanima. Postoje knjige o Prvom ustanku i samom Vozdu, a ja ti preporucujem noviju studiju "Vozd Karadjordje" u dva toma od profesora Radosa Ljusica. Ali konkretna imena koja si trazila naveo sam sa vrlo dobro i detaljno uradjenog rodoslova Kraljevske Porodice Karadjordjevic, koji se kao takav dobija uz monografiju "Karadjordjevici" od profesora Radosa Ljusica (izdanje Narodne knjige i Karic fondacije iz 2001.godine). Monografija nije skupa, namenjena je najsirem krugu citalaca i vredi je imati.
 
Au koliko ih je... Kada bismo svi imali toliko, gde bi nam kraj bio...
Da li su ovi imali naslednike???
Sta se cudis,u to doba svi su imali dosta dece. Pre svega nije bilo kontracepcije,a bilo je potrebno dosta dece zbog rada u polju. Takodje,znam kod mene u kraju cast je bilo imati dosta sinova,dosta vojnika. Tako je uglavnom u zapadnoj,jugozapadnoj Srbiji. Moji baba i deda su imali po 6,7 brace i sestara...U istocnoj ,jugoistocnoj Srbiji su svi tezili da imaju minimalno dece.Pre svega 1 musko i 1 zensko ili samo jedno dete,jer onda bi imanje moralo da se deli na 2 ili vise delova. Takodje niko nije zeleo mladu koja je imala dosta brace i sestara jer ne bi imala dobar miraz...Tako ti je to u Srbiji...
 
Sta se cudis,u to doba svi su imali dosta dece. Pre svega nije bilo kontracepcije,a bilo je potrebno dosta dece zbog rada u polju. Takodje,znam kod mene u kraju cast je bilo imati dosta sinova,dosta vojnika. Tako je uglavnom u zapadnoj,jugozapadnoj Srbiji. Moji baba i deda su imali po 6,7 brace i sestara...U istocnoj ,jugoistocnoj Srbiji su svi tezili da imaju minimalno dece.Pre svega 1 musko i 1 zensko ili samo jedno dete,jer onda bi imanje moralo da se deli na 2 ili vise delova. Takodje niko nije zeleo mladu koja je imala dosta brace i sestara jer ne bi imala dobar miraz...Tako ti je to u Srbiji...

to vazi za istocnu srbiju da bi se imanje uvecavalo po jedno dete,samo nzm koji ce im ga......u jugoistocnoj je drugacije slicno kao u zapadnoj bilo je dosta dece pogotovo u brdskim krajevima
 

Back
Top