Produzena zutica kod beba

s.and.i

Primećen član
Poruka
614
Moj sin je 3. dan po rodjenju dobio fiziolosku zuticu. Taj dan vrednost bilirubina bila 259, da bi sutradan skocila na 334.
Bio na fototerapiji 5 dana, vrednost spustena na 193 sa koliko je otpusten iz bolnice (8. dan po rodjenju)
Posto je i dalje zut na svoju ruku moj suprug i ja smo resili da proverimo koliki mu je bilirubin sa punih mesec dana zivota. Vrednost ukupnog bilirubina bila je 179.9 a direktnog 6.1.
2 nedelje nakon toga, ponovo kontrolisan bilirubin, vrednost ukupnog bilirubina je pala na 146.9 , medjutim ono sto me jako buni i plasi je to sto je vrednost direktnog porasla na 8.7!

Da li moze neko da mi pojasni za pocetak sta je taj ukupni bilirubin, koliko je on bitan i da li bih trebala da se zabrinem posto vrednost ne opada nego raste? (ja vec brinem :-? )

Gledamo da ga izlazemo suncu sto je vise moguce (nazalost zimsko doba pa je to zapravo jako retko). Bebu dojim na zahtev a pocela sam da mu ukljucujem i pomalo zasladjene vode po savetu pedijatra...Ako neko ima jos neki savet, bila bih jako zahvalna.

Hvala unpred
 
A zasto ne razgovaras sa svojim pedijatrom na ovu temu? Mislim, deca su potpuno poseban svet, njihova fiziologija je zaista specificna i sasvim drugacija od fiziologje odraslih zdravih ljudi, i prosto njihovi parametri kada su i veci nego sto su referentne vrednosti za odrasle znace nesto potpuno drugacije i cesto bezopasno u odnosu na odrasle. Zato je pedijatrijska medicina neprikosnovena za ovu populaciju i zaista je neozbiljno da ti bilo ko od nas nesto o ovome prica preko interneta a da dete nije vidjeno niti da se imaju svi neophodni podatci i pedijatrijsko poznavanje medicine.

Obrati se pedijatru, niko bolje od pedijatra nece moci da ti da savet i da ti odgovori na pitanje.
 
Pedrijatru sam se naravno prvo obratila, medjutim kada covek pronadje na Internetu informaciju da hiperbilirubinemia (koju je moja beba imala) utice na CNS a nadlezni pedijatar umesto da posavetuje sroci pesmicu "Ako si zut ne moras da budes ljut" BEZ konkretnog saveta jedino sto preostaje jeste da pokusam da pronadjem nekoga sa slicnim/istim iskustvom na ovakvim forumima.
 
Moj mali je imao povishen bilirubin kad se rodio, i nash pedijatar nas je poslao na dechijoj klinici, gde nas je pregledala "najbolja" popitanju fizioloshke zhutice.
Ono shto nam je ona preporuchila je bila veshtachka hrana 4 dana i chaj od kamilice. Kao, da puno kaki i pishki beba da bi se izbacio taj bilirubin...my ass (oprostite profesionalci)...on nije kakio 4 dana od veshtachke hrane vec se samo muchio, a kamilica prouzrokuje opstipaciju (znachi mozhda je vishe pishkio, ali ono drugo, ne).
Ja sam ga na svoju ruku dojila, poshto sam 100% sigurna da mu nije bila zhutica od mog mleka (ima tih varijanti, ALI kad su u pitanju razlichite krvne grupe majke i oca, shto kod nas nije sluchaj)...a eto, ajde probaj ovako: izdoji se, i prevrij svoje mleko pa daj svojoj bebi, i tako nekoliko dana...daj joj i chaj neki (ja mu davala Plantex zbog grcheva) i shto vishe da pishki i kaki...i sve ce to proci.
Zhutilo bi trebalo da se smanjuje, e sada stvarno se ne secam dali je bilo prvo na glavi pa na telu...ali, kako vidim vrednosti su bash velike kod vas, a s tim vrednostima se deca zadrzhavaju u bolnici...
 
Hopkirk, pre svega veliko hvala na odgovoru!

U bolnici u kojoj sam se ja porodila decu otpustaju sa vrednoscu bilirubina 194 i manje, znaci mi smo bili bas na granici. Da budem iskrena uopste mi nije jasno, obzirom na to da smo svakako morali ostati jos jedan dan u bolnici zbog druge terapije koju je mali primao zbog cega ga i taj jedan dan nisu suncali. Rekose "nema potrebe" - ja bih rekla da ih je mrzelo jos i time da se opterecuju. :-?
U razgovoru sa jednom poznanicom cula sam da su njoj preporucili prelazak na adaptirano mleko 48h a nakon toga vracanje bebe na dojku. U njenom slucaju jeste pomoglo, medjutim moja beba jede na zahtev a minimalna razlika izmedju dva obroka kada je formula u pitanju je 3 h....tako da mi to prakticno dodje kao nemoguca misija.
Kod nas jedan od otezavajucih faktora i jeste upravo taj sto smo beba i ja razlicite krvne grupe tako da je vrlo moguce da on ima tu, tzv. zuticu majcinog mleka:sad:
Ono sto je meni najcudnije u citavoj prici je upravo to sto moj malisa od kako smo dosli iz porodilista ima uredno stolicu, nekoliko puta u toku dana, naravno i piski redovno... po svim tim parametrima je trebao da se resi bilirubina odavno ali...
Ovo sto si mi predlozila za izmuzavanje i onda da mleko prevri mi jos deluje kao "najbezbolnija" varijanta, gledacu da nekako to odradim, vise mi je muka da gledam svoje malo pile ovako zuto...
 
Сећам се да је мој први син дуго имао повишен билирубин, само се, нажалост, не сећам вредности, али знам да је добио 3 дан после рођења и да су га сунчали.
Доста је времена прошло ... само се сећам да смо га (пошто је била зима) приносили затвореном прозору јер су рекли да је добро да буде на природном светлу, да му дајемо доста течности. Баш је био "жут" и то једно 3,4 месеца. Жао ми је што нисам много помогла, пробаћу да нађем неке информације, само да вам кажем да знам како је то али и да не бринете, понајвише због млека, да га не изгубите и да бебица не осети важу забринутост. Знам да смо ми баш бринули, јер је дуго трајало, али није било за хоспитализацију.
Поздрав!
 
Кажу билирубин баш и није добар да се дуго задржава у организму новорођенчади. Ево можд се неко од доктора јави на тему и прокоментарише.
 

Back
Top