MATIČNA ILI NEŠTO DRUGO?

palma 67

Primećen član
Poruka
900
Prilikom paljenja računara čuje se u kućištu da se nešto dešava međutim monitor se ne pali odmah niti se čuje ono početno "bip".Ali javlja se kontinuirani zvuk( dugi"bip")na jedno 5-6 sekundi.Monitor ovako neće da upali.Poslije pritisnem reset dugme jedno 2-3 puta pa se komp upali i sve radi super normalno.Kad ugasim računar pa ga upalim poslije nekih 10 min on se pali bez problema,ali čim prođe neko vrijeme on opet pravi probleme.
U servisu su mislili da je do grafičke (Ge force MX460 64MB),ali nije.Nije ni do monitora jer i na njihov je tako računar radio kao meni.
Ponekad mi je bio plavi ekran sa objašnjenjema na kraju pišu tehničke informacije:
***STOP:0x0000007E(0xC0000005,0xF84D4E9D,0XF894DOFC,0XF894CDFC)
***ftdisc.sys -AddressF84D4E9D base at F8CA000, DateStamp 3b7d8419.
Doduše falio mi je jedan sistemski fajl ali to je popravljeno reinstalacilom Windowsa XP.
Onaj drugi problem je ostao.
 
AMLAP:
Prilikom paljenja računara čuje se u kućištu da se nešto dešava međutim monitor se ne pali odmah niti se čuje ono početno "bip".Ali javlja se kontinuirani zvuk( dugi"bip")na jedno 5-6 sekundi.Monitor ovako neće da upali.Poslije pritisnem reset dugme jedno 2-3 puta pa se komp upali i sve radi super normalno.Kad ugasim računar pa ga upalim poslije nekih 10 min on se pali bez problema,ali čim prođe neko vrijeme on opet pravi probleme.
U servisu su mislili da je do grafičke (Ge force MX460 64MB),ali nije.Nije ni do monitora jer i na njihov je tako računar radio kao meni.
Ponekad mi je bio plavi ekran sa objašnjenjema na kraju pišu tehničke informacije:
***STOP:0x0000007E(0xC0000005,0xF84D4E9D,0XF894DOFC,0XF894CDFC)
***ftdisc.sys -AddressF84D4E9D base at F8CA000, DateStamp 3b7d8419.
Doduše falio mi je jedan sistemski fajl ali to je popravljeno reinstalacilom Windowsa XP.
Onaj drugi problem je ostao.
Pogledaj uputstvo za ploču. Sigurno piše šta taj dugi bip signalizira.
 
Koji je BIOS i model ploče? Ako u uputstvu ne piše ništa, sigurno da može da se nađe na netu na osnovu ova dva podatka šta taj dugi bip signalizira. On upozorava na neki problem, verovatno vezan za memoriju ili video karticu, pošto se ostali problemi ne signaliziraju zvukom već tekstom na monitoru.
 
bojan p:
Koji je BIOS i model ploče? Ako u uputstvu ne piše ništa, sigurno da može da se nađe na netu na osnovu ova dva podatka šta taj dugi bip signalizira. On upozorava na neki problem, verovatno vezan za memoriju ili video karticu, pošto se ostali problemi ne signaliziraju zvukom već tekstom na monitoru.

Ploča je :SOLTEC SL-75DRV5-C
Bios ver: AWARD BIOS V 6.0

Prije izvjesnog vremena mi je stavljena 1 nova memorija od 512 MB,a prije sam imala 1 od 256.Ali sve je radilo super kad je stavljena nova,bez problema.
 
Kod Award BIOS dugačak bip i dva kratka posle odnose se na problem sa video karticom, što se moglo zaključiti iz toga da pri tome nemaš sliku na monitoru. Pokušaj da izvadiš video karticu očistiš slot i kontakte i onda je vratiš nazad.
 
bojan p:
Kod Award BIOS dugačak bip i dva kratka posle odnose se na problem sa video karticom, što se moglo zaključiti iz toga da pri tome nemaš sliku na monitoru. Pokušaj da izvadiš video karticu očistiš slot i kontakte i onda je vratiš nazad.

Što se tiče grafike i monitora sve je u redu jer je grafika ispitana na drugom kompu.
Taj bip je ponavljajući dugi.Može li biti da je memorija u pitanju?
 
AMLAP:
Što se tiče grafike i monitora sve je u redu jer je grafika ispitana na drugom kompu.
Taj bip je ponavljajući dugi.Može li biti da je memorija u pitanju?
Ponavljajući bip je oznaka za grešku s memorijom. Obzirom da posle par reseta računar proradi, moguće je da memorija gubi negde kontak. Dakle, izvadi memoriju očisti kontakte i vrati je nazad.
 
Award BIOS Beep Codes:

Beeps Error Message Description
1long, 2 short Video adapter error Either video adapter is bad or is not seated properly. Also, check to ensure the monitor cable is connected properly.
Repeating (endless loop) Memory error Check for improperly seated or missing memory.
1long, 3short No video card or bad video RAM Reseat or replace the video card.
High frequency beeeps while running Overheated CPU Check the CPU fan for proper operation. Check the case for proper air flow.
Repeating High/Low CPU Either the CPU is not seated properly or the CPU is damaged. May also be due to excess heat. Check the CPU fan or BIOS settings for proper fan speed.

Award specifies these codes as the only valid beep codes.
Unkown Codes:
If you know what these codes mean, plese let me know. If you have an unknown code, please let me know so I can get it added here.
One beep, starting out low, then ending high. Submitted by Stu.
Continuous beeping, each lasting about three seconds. The beeping does not stop. Seems to be CPU related. Submitted by baders.

Submissions:
• Cold boot only on my new board (Asus P4T-E, bios 1005) I experienced the normal 1 beep and then 5 seconds later, 3 short beeps and then my system went into sleep mode. Changing the Suspend Mode to off OR increasing the # of seconds to enter suspend from default cured the problem. Submitted by Steve Trembley.


•!!!!!!!!!!!! Award BIOS 6.00PG/Asus P4T-E: 4 long beeps when turning on your system might indicate yout CPU fan is either damaged ot running to slow. Check your CPU fan. Clean or replace it with a new one.!!!!!!!!!!


• Award BIOS 4.51PG/Soyo SY-6BB: A repeating high/low beeping. This is due to excess heat alarm. Solution: Change the settings in the BIOS or add/replace CPU fan.
Submitted by Michel Carlier (Belgium)
• Award BIOS/Asus A7V133: Check "Fan Check Beeping" under the "Power Management" options in the BIOS.
Submitted by Jonathan Gardner
• Award BIOS 6.00/Abit KR7A-133: One low pitched tone for every 5 seconds, over and over. System boots fine, but will not reboot from a warm boot. The system will reboot from a cold boot though. Check the fan speed in the BIOS and change it to a higher speed.
Submitted by Dave Lowe - NTL
• Award BIOS 4.51PG/Gigabyte GA-BX2000: Five short beeps sound when the main BIOS is corrupted and the spare BIOS has to be loaded as only choice for successful boot. Submitted by Andy

p.s. ovo sam negde nasao na netu pa uradio copy/paste u moju zbirku.evo sada ovde, pa mozda moze biti od koristi
 
Hvala veliko na interesovanju i odgovorima pokušaću da nešto uradim.
Može li mi neko dati adrese naših sajtova koji se bave hardverom da bih ponešto naučila?
Ili neki priručnik o računarima, konkretno hardver.
Zanima me baš i to oko memorija:
Double sided ili Single sided?
 

Back
Top