Ljubomora

Ne treba ljubomoru vezivati samo za musko zenski ljubavi spoj. Ljubomoru osecaju i deca sto pokazuju bez uvijanja, ljubomorni su na brata ili sestru, drugaricu zbog nove igracke ili zbog nove snale... Smatram da na ljubomoru niko nije imun cak iako se trudi da to sakrije. Bog nam je dao razum i zrelost da procenimo da li je nasa ljubomora osnovana ili ne...
Sto se tice musko zenskih odnosa smatram da odredjena doza ljubomore ipak postoji. Zamislite da setate sa deckom i na sred ulice mu se vama nepoznata zenska osoba baca u narucje i krene da ga grli i ljubi (previse drugarski). Kako se u tom trenutku osecate? Niste ljubomorni? U tenutku ce vam skociti zeludac, pa ce poceti da kuva i kuva... naravno pravice te se cool i sve to istrpeti ali ce te od svog decka ipak traziti neko objasnjenje hladne glave. Retke pripadnice zenskog pola ce napraviti ljubomornu scenu ali iako vam je imalo stalo do decka oseticete ljubomoru.
Imam drugaricu KOJA JE UDATA a koja se jos uvek tako iznenada pozdravlja svoje prijatelje u gradu, tako da pripazite se drage moje mozda se bas druzi sa vasim deckom.... nije zlonamerna samo previse voli svoje drugare...
 
Siroka je i raznolika upotreba te rijeci...
Najuobicajenije ii najklasicnije je znacenje "da je to osjecaj koji se pojavljuje iz toga da je neko zaljubljen, a koji je proizveden strahom da bi voljeni vise mogao da voli nekog drugog"...
 
03.09.2003.
’’Da ne otvaram sad novu temu, voljela bih da mi neko, ako ovo procita, pokusa da odgovori na pitanje, zasto muskarci koji tako ispocetka ne izgledaju, odjednom postanu ljubomorni i nesigurni...
Tja, sa 99 posto njih mi se to desi...
Zasto...???’’
_____Više od dve godine kako si postavila pitanje, 3800 poseta, 237 postova i nisam primetio da ti je neko dao adekvatan odgovor na pitanje. Sunjam da si zadovoljna konstatacijom, nekog ko se potpisao sa Kilimangaro, da problrm leži u tvojoj potrebi da imaš kontrolu nad muškarcem sa kojim si.
_____Pokušaću da ti odgovorim na pitanje, mada nisam sasvim siguran da ću u potpunosti uspeti u tome. Za konkretan odgovor morao bih da se malo udaljim od teme, ali će ti nov način posmatranja jubomore možda pomoći da lakše izlaziš na kraj sa sličnim problemima u buduće.
_____John Mayer i Peter Salovey, objica profesori ugednih Aeričkih univerziteta, 1990. godine objavili su akademski rad koji se se bavio problemom ljudskih emocija. Ustanovili su da nemaju svi ljudi jednaku sposobnost prepoznavanja svojih i mocija drugih judi, da ne nalaze svi jednako uzroke njihovog javljanja, i da ne kanaišu svi judi svoje emocije na isti način. Neposredno zatim osmislili su i dva testa koja su za cilj imala da izmere nešto što su oni sami nazvali ’’emocionalna inteligencija’’.
_____ Ovo je po mojim saznanjima prvi naučni pristup ljudskim emocijama. Emocije se ne doživjavaju kao nešto nepožejno, nepotrebno ili bolesno, već kako prirodna pojava koju treba razumeti i po mogućstvu što kvalitetnije kanalisati.
_____Svaka emocija kojom nas je priroda podarila im neku svoju funkciju. Tako u slučaju opasnosti ostćamo strah, hipofiza počinje da luči adrenalin, krv se povlači iz unutrašnjih organa u ekstremitete, srce počinje da pumpa krv brzinom od preko dvesta pedeset otkucaja u minutu, percepcija (pod dejstvom noradrenaina) postaje bolja; jednom rečju spremni smo na borbu za opstanak, a sve što osećamo je strah.
_____Pošto se radi o relativno novom pristupu, još uvek nije objašnjena funkcija svih emocija. Misim da će sa emocijom zvanom jubav da bude najviše problema. Na tvoju sreću (ili žalost) funkcija jubomore jeste definisana.

_____Ljubomora kod parova ima samo jednu funkciju i to je produžetak vrste. Na prvi pogled banalno, ali neka za sada ostane tako a ja ću se potruditi da ovu teoriju, iako mislim da je napola tačna, potkrepim primerima.
_____Opšte je poznato da psi znaju da budu strašno ljubomorni ako njihov vlasnik pomiluje neko drugo kučence, ali nije zabeležen slučaj da je pas zbog ljubomore izujedao partnerku svog vlasnika.
_____U vreme parenja, kada su mužijaci inače naj agresivniji, ni jedan pas neće pokušati da svou ženku zaštiti od čoveka, ali će zato svaki uljez iste vrste biti surovo kažnjen.
_____Skoro sve žene sa kojima sam razgovarao rekle su da bi bile zgrožene da svog partnera zateknu u krevetu sa muškarcem; ni jedna da bi bila jubomorna. S druge strane ne znam muškarca koji ne bi iskoristio priliku u slučaju da svoju partnerku zatekne u krevetu sa nekom zgodnom cicom. (meni lično ne bi smetale ni tri)
_____U glavi muškarca uvek stojij potencijalna opasnost da potomstvo o kome se brinu nije njihovo. Pripovetka Večiti Muž F.M. Dostojevskog, opravdava ovakava strah muškaraca. U glavama žena mužijaka, koji je značajan faktor za uspešnu brigu o potomstvu, uvek može da preuzme neka ’’konkurentska firma’’.

_____Dakle tvoj prijatelj s početka priče čiji si citat navela, nije u pravu kada tvrdi da je jubomora privilegija judi nesigurnih u sebe; i nije u pravu svako ko tvrdi da je ljubomora bolest. Ljubomora je jednostavno nagon koji nam je evolucija usađivala par milion godina i koji je kao takv karakterističan za sve zdrave ljude; za one nesigurne i za one sa ogromnim samopouzdanjem jednako. Ostaje još samo da se na nju priviknemo i da je, pošto se brojimo u visko svesna bića, što kvalitetnije kanališemo.
 
_____Do ovde je stigla nauka ... odavde idem sam.

_____Kada su ljudi u pitanju, ovde moram da napravim podelu na visoko svesne i siromašne duhom. Dalji tekst razumeće isklučivo visokosvesni, ne toliko zbog svoje složenosti, koliko zbog radikalnog pristupa.

_____Šta kada dvoje visoko svesnih ljudi ostvari duboku emotivnu vezu, punu obostranog poverenja i razumevanja; kada dvoje počnu da funkcionišu kao jedno? Ljubomora bi po prethodnoj pričii tebala da nestane. Ako nestane uzrok trebale bi da nestanu i posledice, međutim ovo se nikad ne dešava. Ljubomora postaje još izraženija.
_____ U zabludi su oni koji tvrde, a ukoje se čini mi se i sama ubrajaš, da u tom sučaju ne bi prevarili svog partnera. Polni nagon je potpuno drugačije prirode od emotivne vezanosti. Kad ostvariš stvarnu i potpunu bliskost sa nekim (ovde ćeš morati da mi veruješ na reč ako nemaš slično iskustvo) postane ti potpunon nebitno s kim će taj neko da se kresne. Može čak da ti bude drago kad ispuni neku svoju fantaziju. Flert ... seks sa na brzaka ... definitivno nisu razlozi koji mogu da poljuljaju samopouzdanje tvom partneru, izazovu ljubomoru i prouzrokuju udaljavanje.
_____Pa šta onda izaziva ljubomoru u ovakvim situacijama?
_____Mogućnost da partner naiđe na nekog za kog će da postane emotivno vezaniji. Ne mora da ima polne odnose sa njom, ne mora čak ni da je viđa, osećaćeš se užasno. A u tom slučaju, veruj mi, neće da ti znači apsolutno ništa ako i odluči da ostane sa tobom. (barem meni ne bi značilo) Jer pre ili kasnije postaviš sebi pitanje, imaš li pravo da nekom ko ti je drag uskratiš bilo šta što ga čini srećnim.
_____Posle ovakvog pitanja svaka negativna reakcija koju ljubomora izaziva (bes, mržnja, grubost) izostaje, jer ne rešava problem. Lako je onima što bace petobanku na sto. Digneš pogled ... lupe ti tu pred svima šamar ... i sve je opet u redu. Posle večere ... zna se ... ideš pravo na oplodnju. Po nekad im zavidim; za čas reše svoj problem. Nije džabe najpoznatiji filozof svih vremena rekao: ’’Blago siromašnima duhom ... njihovo je carstvo nebesko.’’

_____Postoji teorija koja kaže da su za razvoj svesti kod čoveka odgovorne žene. Već u samom začetku razvoja svesti kakvu danas imamo, pre nekih tridesetak hiljada godina, žene su instinktivno birale inteligentnije i svesnije muškarce, jer su bili uspešniji i obezbeđivali bolju budućnost njihovom potomstvu. Ako je ova pretpostavka tačna, a verujem da jeste, verovatno se i danas isto dešava. U prilog teoriji ide i izjava koju sam pronašao ovde na temi, da je samopouzdanje jedne osobe ’’nešto najerotskije što postoji’’.
_____Ako se muškarci i žene emotivno vezuju, nagonski naravno, za inteligentnije i svesnije osobe, jake i samouverene ličnosti, a ja duboko verujem da jeste tako, ljubomora bi onda mogla da ima svoju veoma pozitivnu funkciju. Ako postoji opasnost da voljena osoba postane emotivno vezana za nekog duhovno naprednijeg, zrelijeg, sa višim nivoom svesti, jedino što meni ostaje je da svaki trenutak svog života pretpostavim učenju, radu na sebi i smanjenju broj ’’bed sektora’’ u glavi.
_____Iz ovakvog razmišjanja proizilazi da je funkcija ljubomore podizanje nivoa svesti.
_____Ovako kanalisana ljubomora može da ima samo pozitivne efekte. Tumačenje, uz malu razradu i dopunu, objašnjava i ljubomoru kod dece, koju je čini mi se samo jedna mama pomenula. Daje i odgovor na pitanje da li je moguća net ljubomora.
_____Da nije jubomore ljudi bi, kao što je jedan učaesnik foruma konstatovao, stvarno prestali da evoluiraju, ali ne zbog toga što ne bi poželeli nešto bolje, već što ne bi radili na sebi.

_____Da li da menjaš sebe ili muškarce??? Šta god da rešiš seti se da trba da promeniš 4.4 miliona godina evolucije. (na toliko se procenjuju najstariji ostaci nečega što je počelo da liči na čoveka) Ali ako promeniš samo svoj stav prema ljubomori, sve ostalo verovatno će samo od sebe da da dođe na svoje mesto. Izgeda da je najbolje rešenje da ko ’’billy_THE_kid‘’ počneš da se pališ na ljubomoru.
 
mala ispravka na zaratustrin navod o siromashnim duhom, pojam sa nalazi u bibliji, kao dokaz bozije dobrote, tj. siromashni duhom ce se prispecem Mesije u toj meri oduhoviti da ce shvatiti carsko nebesko, gladni ce se najesti, tuzni razveseliti i sl.
A inache, lepa ti ova teorija. Pa , neshto malkice i ja da dodam na temu. Ljubomoran sam, k'o dzukela, naravno. Samo shto nisam nasilan, pa nish' od shamaranja, pre cu da se zderem i nishta ne kazem. A to sa napredovanjem i popunjavanjem Bad Sectors, to moze ali kasnije ili ranije, ljubomora je sra*e stanje i nish' korisno od toga.
 
gazdarice, slazem se sa svime sto je tvoj drug napisao, ali... nije sve bas tako... mora da se pokaze bar mala doza, ne mora se to nazvati ljubomorom, brige gde si i sta si, kako si se provela, ko je tu bio, itd. sad, ako to neko uradi normalno, kao da te pita sta je bilo danas, ali ne da cisto to skine sa dnevnog reda, onda je to pun pogodak. pa vama devojkama JE bitno da je pomislio na vas, kako vam je i sta radite. i NEMOJ, molim te, reci da nije tako! ali je bitna granica, bitno je da vlada sobom. sad, ja ne mogu reci da sam se uvek ovako ponasao, kao sto sam napisao da treba, ali se trudim. valjda cu se nauciti?

sto se tice tvojih bivsih, mislim na bezuspesne pokusaje da TEBE promene, tu je drugaciji problem. ti lepo sebi nadji, da bi taj problem iskorenila, nekog muskarca koji ce ti parirati, koji ce ti biti pandan u svemu, koji ce ti pruziti bar malice izazov. mislim da ti drugaciji nece odgovarati i da ce ti se takve akcije, tipa bezuspesnih pokusaja promene TEBE, konstantno desavati.
 
sjenka:
_____Opšte je poznato da psi znaju da budu strašno ljubomorni ako njihov vlasnik pomiluje neko drugo kučence, ali nije zabeležen slučaj da je pas zbog ljubomore izujedao partnerku svog vlasnika.

ovo je netacno. Ja znam za ovakav slucaj
Mada obichno nastrada kuchence, ako je samo dovoljno malo.
 
sjenka:
i drugo ovde navedeno uglavnom je netacno ili bar toliko jednostrano i nepotpuno da se moze poistovetiti sa netacnim. Ne shvatam evoluciju bar u jednoj stvari: sto je dovela do mogucnosti da se ljudi primaju na rasprave o opstim pojmovima a bez ikakve veze sa bilo cim drugim, dakle nema relativnog ili bolje, relacijskog gledanja vec asocijativnog pa ko sta lupi.To je skupina monologa koja ne cini dijalog. Vrlo intrigantno, ali vjerujem da necemu sluzi. Posto se ovakvim promasivanjem nista ne moze postici, kao svemirski pikado bez table, pitanje je :cemu?
I da, najsmjesnije: sta znaci "ja sam ljubomoran" a sta "ja nisam ljubomoran"? Djecija razonoda...
Jbt, ti reshio da ispravish nepravdu celog sveta i to bash ovde na forumu. Jesam jednostran, naravno da dosta toga shto napishem blage veze nema sa zivotom, ili je samo pod odredjenim okolnostima prihvatljivo. Pa shta? Chovek kaze da nije ljubomoran, lepo, meni ne smeta, ako je to njegovo (u jbt. subjektivno mishljenje) o sebi samom, hocemo li ga secirati, staviti pod prismotru i analizirati da bi to pobili ili dokazali ? Shta bi ti sa njim? Ja sam ljubomoran znachi da se inache smatram prosechno do nadprosechno ljubomornim, nemam pojma u kojoj je to meri, al' se mnogo osecam ljubomornim. Ja nisam ljubomoran znachi neshto drugo, ustvari osecam se kao da nisam ljubomoran, a mozda objektivno (?) i jesam, samo to tako ne dozivljavam . Ustvari postoji li jedinica za ljubomoru, i formula po kojoj se to da izrachunati? Chim tu formulu uspostavimo dokazacemo svakom ponaosob koliko se ustvari varaju, zar ne. Zezanje, kuliraj!
 
Mislim da je ljubomora nezavisna u odnosu na osobu sa kojom si u vezi. Mozes biti bolesno ljubomoran i ako znas da ti nije stalo do te osobe ili pak " 'ladan k'o spricer" sa ljubavlju svog zivota i sve druge varijante. Dakle, ako imate problem sa ljubomorom, problem i resenje problema su u vama ...
Cini mi se da ljudi sa iskustvom bivaju manje ljubomorni. Barem je to moj slucaj. Sto vise spoznajes sebe, osobu sa kojom si, a pre svega zakonitosti i principe po kojima sve oko tebe funkcionise, bivas sposobniji da istu situaciju realno sagledas iz vise uglova i odaberes onaj koji je tebi najprihvatljiviji. I opste je poznato da je ljubomora obrnuto proporcionalna samopouzdanju i superiornoscu !
Ajd', ziveli ! :)
 
sjenka:
mogu ti reci, iako nerado hodim po ovako tupim temama, da uopste nije bilo naivno, radilo se o zenki sarplaninca koja je konkretno i visestruko prijetila napadom i ujedom kad se doticna zenska osoba priblizi bracnom krevetu vlasnika (koji joj je suprug). I tako dalje, ali ne mogu ovdje da se zadrzavam, utice mi na rejting, izgubicu ponekog preosjetljivog obozavaoca. Izvinite, cao!

_____A ja bio ubeđen da moj mačak, kad god mu se ukaže prilika, piški po patikama moje prijateljice, zbog toga što ga čim uđe u sobu pomeri sa njegovog omiljenog mesta za dremku i izbaci napolje. Sad shvatam ... moj mačak je *****.
_____Još nečeg sam se setio ... imao sam i papagaja kojij je svima redom, bez izuzetka, kakio na glavu. Jel misliš da mi je i papagaj bio gay.
_____Samo ti mene produhovi svojim oštroumnim, argumentovanim i dubokoumnim zaključcim, a za rejting ništa ne brini. Da padne ne može ni slučajno.

P.S.
_____Zamolio bih da mi neko javi gde mogu da nađem još jednog gay mačka. Tražio sam po prodavnicama kućnih jubimaca, ali nemaju.
 
Tako je govorio ZaratRustra... :P
Vjerovao ili ne, Artinve, ja procitah cjelokupan traktat... Taman posla da propadne toliko pisanije...
Oblast ljudskih emocija presiroka je i previse individualna, da bi se mogla strpati u neke krute okvire... Govorim dakako o onim tananim, licnim osjecajima, ne zalazeci u norme koje je drustvo tokom vijekova nametnulo...
Neke stvari koje si pomenuo, asociraju me na moje stavove o bezuslovnoj ljubavi... Da, ona je neposesivna, neljubomorna...usmjerena ka usrecivanju partnera, bez uslovljavanja licnim interesima... Jedini interes je ljubav... Njegova sreca je i moja sreca, bas kao sto je za njega moja sreca i njegova... U njoj, ne postoje ogranicenja poput fizicke vjernosti... Kategorije srca, emotivne, intelektualne i duhovne povezanosti, daleko nadilaze potrebe tijela...
Elem, nisam sigurna da cu ikada dostici taj nivo...
Ipak, to me ne sprecava da jasno razlikujem fizicku od emotivne prevare... Sto sam starija, sve vise vjerujem da bih prvu mogla da oprostim... Pod odredjenim okolnostima, dakako...
Drugu, nikako... To sto bi mi, u isto vrijeme bio fizicki vjeran, nista ne znaci... Sta je tijelo bez duse?
Zato, pustila bih ga da ide od mene, ma koliko mi to, mozda, bolno bilo...
Na kraju krajeva, oboje zasluzujemo osobu kraj koje bismo se osjecali zivim, ispunjenim, voljenim...
Ostajanjem u besplodnim vezama, samo bismo izgubili/umanjili sansu da to jednoga dana, ponovo nadjemo...
 
Gazdarica:
Na kraju krajeva, oboje zasluzujemo osobu kraj koje bismo se osjecali zivim, ispunjenim, voljenim...
Ostajanjem u besplodnim vezama, samo bismo izgubili/umanjili sansu da to jednoga dana, ponovo nadjemo...


tako je
neka bude ono sto mora, a moja je krivica da sam ono sto sam, ako je krivica
imati veru u sebe i u zivot, najvece je dostignuce u zivotu
 
evo procitah i zaratustru..dakle, sta reci...najveca je istina da nije sex ono na sta smo ljubomorni..vec pomisao da bi voljeno bice moglo svoje emocije preneti na nekog drugog..istovremeno, ako ce se to desiti, nema nacina da to sprecimo..pritom, u samoj postavci, ljubomorom ponizavamo i sebe i partnera...

jedino sto mozemo u stvari je da radimo na sebi..sto bi rekao zaratustra da smanjimo broj bed sektorau SVOJOJ glavi, i da verujemo..da je ljubav koju imamo jaka, i da ce opstati...ljubomorom je necemo sacuvati, vec samo potceniti i uprljati
 
SINDI:
...ljubomorom je necemo sacuvati, vec samo potceniti i uprljati

_____Ljubomora je definitivno nagon, i kao pojava svojstvena je i ljudima i životinjama. Kao i svaka emocija ima svoju funkciju, a kod visokosvesnih ljudi mogla bi da ima upravo funkciju podizanja nivo svesti.
_____Dakle, ne mislim da ljubomora može da podceni i uprlja emotivnu vezu, već da upravo ima za svrhu njeno jačanje podizanjem nivoa svesti.
_____Pođi od sebe. Ako razmisliš sa kojim si muškarcem bila najotvorenija i pored kog si se osećla najsigurnije, videćeš da je to bio muškarac sa naj jačim mentalnim sklopom, sposoban da prihvati realnost onakvu kakva je; sposoban da prihvati tebe onakvu kakva si, bez potrebe da te nešto posebno menja.

_____Ja upravo tvrdim da osećaj ljubomore nije ni bolestan ni ponižavajući, već samo mehanizam koji tera čoveka da svakodnevno radi na sebi. Kao što decu, u uzrastu u kom u potpunosti zavise od roditelja, tera da sazrevaju, izazivajući strah da roditelj može da zavoli njihovog mlađeg brata ili sestru i zapostavi njih same, (dakle opet nagon za preživljavanje) tako odrasle osobe tera da sazrevaju izazivajući strah da mogu da ostanu bez onog što im je neophodno za egzistenciju ... u ovom slučaju partnera.

_____Termin druga polovima nije slučajno nastao. Pretpostavjam da ti je poznata priča da su muškarac i žena u početku bili jedno ... savršeno biće koje su bogovi iz ljubomore podelili na dvoje i od tad svako od njih traži onu drugu polovinu. Ovakve priče ne nastaju slučajno, već im se koren nalazi u iskonskom čovekovom iskustvu, a nastale su u vreme kad termini kompleks niže vrednosti, težnja za nadmoći, frustracija, ego, podsvest, itd. nisu mogli da pokvare njihovu prirodnost.

_____Dakle potreba za drugom polovinom je egzistencijalna potreb, ajubomora kao emocija tera te da svog partnera zadržiš na jedini mogući način; tako što ćeš ti sama da budeš inteigentnija, jača i stabilnija od ostalih žena. Partnera je moguće zadržati.

_____Nisam mnogo proučavao tvoje postove, pa je moguće da tekst nisam prilagodio tvom mentalnom sklopu i godinama. Pošo sam od pretpostavke da nisi sponzoruša.
 
@zaratustra
ok, slazem se da ljubomora postoji..ako je coveku zaista stalo do nekoga, odredjena doza posesivnosti i ljubomore je neminovna..nedostatak iste govoi o emotivnoj hladnoci, po mom misljenju
ali, ispoljavanje ljubomore..e, ISPOLJAVANJE ljubomore prlja i degradira vezu...mene bi vredjalo da me covek koga volim proganja i sumnjici..takodje bi me vredjalo da ja izigravam islednika..uzas..
coveku verujes ili ne

i ne , ne verujem da je ljubomora pozitivan pokretac bilo cega..takodje ne verujem da covek moze da se promeni ZBOG nekoga...hocu reci, promene i sazrevanje su procesi koji su unutar nas samih, i gotovo nikad rezultat svesne odluke...svako menja sebe, zbog sebe...

i na kraju,verujem u pricu o drugoj polovini...znam da je prava veza izmedju muskarca i zene, koja nosi strast, neznost, poverenje, brigu i iznad svega prijateljstvo, najjaca veza koja postoji...nema tu sumnje..sporna je tvoja recenica moguce je zadrzati partnera...
ja kad nekog volim, on ne treba da me zadrzava..zadrzim se sama, ako razumes o cemu govorim...ima jedan stih desanke maksimovic, koji kaze-on je zadivljen ostao kraj mene..ne mora da ostane zadivljen:wink: , ali mora sam da zeli da ostane, bez potrebe da ga ja zadrzavam, da kalkulisem, da manipulisem, da se menjam...zato sam i napisala ranije-moja je krivica da sam ono sto sam, ako je krivica
u osnovi tog stava je mislim potreba svakog ljudskog bica- da budem prihvaceno bas onakavo kakvo jeste, sa svim manama i vrlinama, bez sminke i foliranja..i naravno, bez ljubomore:wink:
 
_____O.K. Malo sam prelistao tvoje postove u međuvremenu.

_____Vidi .. svaka emocija koju poseduješ, ma kolikok bila neprijatna za tebe, ima svoju funkciju. Sve što nam nije bilo potrebno evolucija nam je oduzela vremenom: jako izražene očnjake predatora, rep (ostala je samo repna kost), malje po telu ...
_____Ono što nam nije oduzela, koliko god to tebi smetalo i koliko god imala problema sa tim, ima neku svoju funkciju.Na tebi je da li ćeš probati da je razumeš, ili ćeš ipak izabrati da je ignorišeš i negiraš. Ja samo iznosim stav da svaku emociju ipak treba razumeti, i da je daleko bolje suočitti se sa svojim demonima nego u panici bežati od njih ili ih ignorisati.

_____Teorija možda i nije tačna, ali to nije ni bitno. Ono što jeste bitno jeste potpuno nov pristup problemu. Ja ne kažem da treba da menjaš sebe, već samo svoj stav, svoja gledanja na stvari; sve ostalo če se samo od sebe podsvesno promeniti i naći svoje pravo mesto.

_____Emocija koju nazivamo jubav takođe nije definisana, međutim pošto se radi o prijatnom osećanju o njoj niko i ne polemiše. Prihvatamo je, sasvim pogrešno, zdravo za gotovo. To što i kreteni koji makjaju svoje žene tvrde da ih vole, uopšte nikog ne tera na razmišljanje, ne brojimo li se i mi sami u grupu ljudi koja samo tripuje da je emotivno vezana za osobu pored sebe.
 
Zaratrustra:
_____O.K. Malo sam prelistao tvoje postove u međuvremenu.

_____Vidi .. svaka emocija koju poseduješ, ma kolikok bila neprijatna za tebe, ima svoju funkciju. Sve što nam nije bilo potrebno evolucija nam je oduzela vremenom: jako izražene očnjake predatora, rep (ostala je samo repna kost), malje po telu ...
_____Ono što nam nije oduzela, koliko god to tebi smetalo i koliko god imala problema sa tim, ima neku svoju funkciju.Na tebi je da li ćeš probati da je razumeš, ili ćeš ipak izabrati da je ignorišeš i negiraš. Ja samo iznosim stav da svaku emociju ipak treba razumeti, i da je daleko bolje suočitti se sa svojim demonima nego u panici bežati od njih ili ih ignorisati.

_____Teorija možda i nije tačna, ali to nije ni bitno. Ono što jeste bitno jeste potpuno nov pristup problemu. Ja ne kažem da treba da menjaš sebe, već samo svoj stav, svoja gledanja na stvari; sve ostalo če se samo od sebe podsvesno promeniti i naći svoje pravo mesto.

_____Emocija koju nazivamo jubav takođe nije definisana, međutim pošto se radi o prijatnom osećanju o njoj niko i ne polemiše. Prihvatamo je, sasvim pogrešno, zdravo za gotovo. To što i kreteni koji makjaju svoje žene tvrde da ih vole, uopšte nikog ne tera na razmišljanje, ne brojimo li se i mi sami u grupu ljudi koja samo tripuje da je emotivno vezana za osobu pored sebe.

ne treba da menjam sebe, nego svoj stav?gledanja na stvari?izvini, nas stav i gledanje na stvari ima svoje izvoriste u onome sto smo...yar se to moze razdvojiti?:wink:
bezati u panici?ignorisati?kad bih prihvatila slobodnu vezu, iako sam ocajnicki ljubomorna, to bi bilo ignorisanje i panika...nemoj brkati loncice...svvaka emocija ima svoju funkciju?koliko puta osetimo porive koji bi nas odveli na robiju ili u ludilo ako ih ne bi kontrolisali?to nas i cini ljudskim bicima, mogucnost da cinimo izbore i da pri tom promisaljamo, a ne rukovodimo se samo instiktima:wink:
i na kraju ljubav...otkud ti ideja da prihvatamo ljubav zdravo za gotovo?i reper su nam ljudi koji makljaju svoje zene:lol: :lol: :lol:
nemoj da se ljutis, poceo si da uopstavas...
najvise sto mozemo je da ceo zivot ucimo o sebi i da naucimo da prepoznajemo sustinski vazne stvari..da se kalimo, i da smirujemo svoje nemire, korigujemo svoje greske..da naucimo da budemo sami sebi dobri i dovoljni, jer samo takvi mozemo kvalitetno i sretno ziveti, i formirati odnose sa drugim ljudima
 
Gazdarica:
Ovo sto cete dolje procitati, napisao je jedan moj poznanik s neta, a kopirah ga jer je on jako dobro opisao i ono sto ja mislim...
Ima li vas jos koji se pronalazite u tome, odnosno kakav je vas stav po pitanju ljubomore...?
P.S. Uhvatila me neka ozbiljnost danas...

"Ljubomoru kao osecanje smatram "privilegijom" ljudi nedovoljno sigurnih u sebe"

Apsolutno. Ali da ti kazem nesto, jos je gora zenska ljubomora, ne mislim u partnerstvu vec u rivalstvu kad je jedna zena uspesnija i bolja a druga trckara za njom i olajavaja i crkava od muke sto ona nije bar 10% od toga. E to je draga moja tek bolest, a ima vec par koje trckaraju za mnom (svako prepoznavanje ovde je slucajno :P ) Nije da mi smeta, ali je smesno do bola i definitivno zrelo za lecenje. 8-)
 
Nina2:
Apsolutno. Ali da ti kazem nesto, jos je gora zenska ljubomora, ne mislim u partnerstvu vec u rivalstvu kad je jedna zena uspesnija i bolja a druga trckara za njom i olajavaja i crkava od muke sto ona nije bar 10% od toga. E to je draga moja tek bolest, a ima vec par koje trckaraju za mnom (svako prepoznavanje ovde je slucajno :P ) Nije da mi smeta, ali je smesno do bola i definitivno zrelo za lecenje. 8-)

e za ovo ti svaka cast!!!
 

Back
Top