НЛП - НеуроЛингвистичкоПрограми рање

drbob

Iskusan
Poruka
6.294
Чињеница да ми стварамо сопствену реалност једно је од темељних открића раних стручњака који су развијали НЛП.
Колико пута смо се изненадили како се неко наше јасно сећање о неком догађају разликује од сећања неког другог о том догађају?
НЛП нам пружа неке важне кључева за процес који лежи у основи стварања различитих ''истина''.Људи имају различите начине бирања и памћења информација који често функционишу сасвим несвесно.Мозак има начине сортирања информација и њиховог убацивања у шеме који се знатно разликују између појединаца који услед тога лако воде ка неспоразумима и непоклапањима.
Која су ваша сазнања о НЛП?
 
Не ради се овде о лажи већ о томе да свака особа има ''истину'' у коју она верује.
Наших пет чула нам пружају информације о спољашњем свету(вид,слух,додир,укус и мирис),али их ми такође користимо и да бисмо обрадили те информације.Ми буквално наново представљамо дату информацију самима себи у оквиру наше унутрашњости.Зато у НЛП-у говоримо о системима представљања.Многи људи дају предност неким чулима(обично једном или двома) у односу на остала у оквиру овог унутрашњег поновног представљања.
НЛП је доказао да су људи који постижу оно што желе склони да своје циљеве замишљају веома живо,често користећи неколико система представљања.

Иначе постоји књига ''НЛП обука'' у издању Моно и Мањана,а писци су Ијан Мекдермот и Венди Џејго.
 
Jedini put kada sam učestvovala u 5 različitih verzija povratka kući od čitavih stotinjak metara jeste kada je grupa sa kojom sam išla bila komplet pijana, uključujući i mene... E, tu su svi imali svoju verziju, i nijedna nije imala par.

Ne znam baš o čemu se ovde radi. Nesporazumi, šta? Ja sam sklona da pamtim brojeve i događaje, neko drugi lica i imena, ako se sećanje dotiče onog prvog šanse su na mojoj strani, ako je bitnije drugo, onda moj "suparnik" pobeđuje..... Valjda tu nema neke velike misterije.

Interesantnije bi bilo razmatrati zašto neki ljudi pamte jedno, a drugi drugo... Ali takva tema ima već, osim toga, to je samo meni zanimljivije... Pratim vas :)
 
Шта у ствари нуди НЛП?
НЛП вам нуди један посебан начин разумевања како ви и други функционишете ментално и кроз понашање,што значи да можете да почнете да уводите лаке и трајне промене у свој лични и професионални живот,кроз моделирање.
НЛП ће овде бити изнет у више делова:
01. Оруђе за посао који треба да се уради
- сидра
- асоцијација и дисоцијација
- прилагодљивост у понашању
- комадање
- присиљавајућа будућност
- контрастивна анализа
- критеријуми и критеријумске еквиваленције
- Дизнијева креативна стратегија
- еколошка провера
- очи-гледни кључеви
- уоквиривање
- логички нивои
- метамодел
- метапрограми
- моделовање
- услови добре обликованости
- праћење и вођење
- заузимање различитих гледишта
- присност
-поновно уоквиравање
- чулна оштрина
- стања

02. Успех и неуспех
- неуспех није случајност
- повратна информација је темељ успеха
- успех има структуру

03. Ваших пет димензија успеха
- ваш потенцијал
- ваш стил
- ваша лична равнотежа
- ваш свет
- ви

04. Тајне успеха
- самопоштовање
- изграђивање добрих односа
- максимално повећајте моћ свог мозга
- здравље,богатство и срећа
- потрудите се да уживате у свом послу
- бити духовно жив
 
НЛП је доказао да су људи који постижу оно што желе склони да своје циљеве замишљају веома живо,често користећи неколико система представљања.

možeš li ovo da ilustruješ nekim primerom? zanima me to "zamišljanje ciljeva vrlo živo"
 
НЛП може да вам помогне да постанете успешнији у многим областима вашег живота.Ви сте можда фантастични у свом послу,а ипак сте толико напети током пословног разговора да чак избегавате да тражите и унапређење.Или се ваш партнер и деца жале како их ви једноставно не разумете.Или сте можда почели да увиђате да се сваког викенда прехлађујете или добијате мигрену када треба да неки посао обавите у року.Оруђем и техникама НЛП-а можете да постигнете специфичне резултате,како у личном тако и у пословном животу.
Питања на која ће се добити одговор шта је вазано за оруђа,суЧ
1. шта је то,
2. шта се њиме ради,
3. неки примери његове свакодневне употребе,
4. ситуације које вас могу нагнати да га употребите,
5. како можете да га употребите.

Сидра

1. Сидро је сваки стимуланс који мења ваше ментално и емоционално стање.Оно може да обухвата и било коју врсту чулног надражаја-визуелни,аудиторни,кинестетички,као и осећај за мирис или укус. Ваше стање зависи од вашег чулног искуства,ваших мисаоних процеса и ваше физиологије,тако да ће се избацивањем неког сидра које мења нешто у овим процесима,и ваше стање променити.
Ваше понашање може да буде сидро за друге људе,јер од њега зависи како ће се они осећати или понашати према вама - што,опет,утиче на то како се ви осећате.
А то је очигледан пример како извесна врста ланца акције и реакције почиње да се ствара.
У НЛП-у ови ланци се називају калибрисане петље.Петље попут ових могу да буду веома штетне или веома корисне.

2. Сидра стварају асоцијације или сећања и могу да вас доведу у стање предузимљивости или затупљености.Често нисте свесни ни сидра ни како оно утиче на вас.
 
3. - Присећање на време када сте били најуспешнији чини да се осећате снажније и спремније да се суочите са новим изазовима.
- ''Наша песма'':омиљена музика ће призвати осећања и искуства која повезујете са приликом када сте је први пут чули.
- Понекад је довољан само мирис свеже кафе да вас прене и учини буднијим
 
4. -Када одједном затекнете себе у нежељеном стању.Да ли је отпуштено неко сидро?
- Када ухватите себе да одговарате на начин који вас подсећа на догађаје и осећања из прошлости.
- Када желите да постанете предузимљивији.
- Када предосетите да ћете се затећи у ситуацији која може да буде опасна по вас или да вас стави под притисак.
 
moonja:
možeš li ovo da ilustruješ nekim primerom? zanima me to "zamišljanje ciljeva vrlo živo"
То значи да можеш да визуелизујеш (створиш) слику ситуације у својој глави и да чујеш гласове,да осетиш мирис и укус и пријатност од тога.Значи да тог тренутка то буде твоја стварност.Једна дегресија,мозак може две године унапред да створи такву слику,за дужи период не,научно доказано.
 
5. Постаните радознали како бисте открили која вас сидра убацују у стање предузимљивости или пријатности.Обратите пажњу на све негативна сидра која имате.То су она која вас подстичу на непријатна и затупљујућа стања.
Почните да примећујете сидра из животне околине,као што су ваша кућа или радно место.
Присетите се неких својих предузимљивијих стања на најпотпунији начин који умете,а кад то урадите створите сопствено кинестетичко сидро:на пример,спојите и стисните врхове свог палца и средњег прста када се присетите стања у којем сте били у најбољој форми.Урадите тако неколико пута,да бисте повезали изабрани покрет са стањем за које желите да се повежете са сидром.Вежбајте ово у свакодневним ситуацијама све док не будете сигурни да можете брзо и без препрека да призовете своје предузимљиво стање кад год пожелите.
Онда то користите када сте под притиском или као средство разбијања и мењања непријатних и оптерећујућих стања.
Да бисте појачели ово сидро,наставите да га обогаћујете повезивањем са врхунским тренуцима онако како их доживљавате,усидрите га спајајући и стискајући врхове палца и средњег прста и што више добрих искустава овако усидрите,то ће ваше сидро постати моћније.
П.С. не морају то да буду палац и средњи прст,ви сами изаберите оно што вам највише одговара.
 
Патак,НЛП служи да побољшамо квалитет свог живота,да избегнемо сукобе,да ми сами постанемо бољи него што смо били,да створимо циљеве,и да спознамо нашу мисију на планети Земљи.
Овај народ има селективно памћење,можда ће ова тема да утиче и на то,да се побољша памћење,а и сврсисходност живљења.
Дошао је час да се пробудимо.А буђење се дешава када схватимо сврху свог живота.
 
drbob ne bih da te razocaram ali nlp je samo jos jedan od mnogih pseudo terapijskih pravaca bez ikakvog naucnog utemeljenja...ono sto navodno nudi je da covek sam nadje nacin da postigne samopouzdanje i unutrasnji sklad...terapeuti nlp-a koriste samoobmanu, pranje mozga i hipnozu koja uvek vise steti nego koristi - desava se da posle kratkotrajnog uspeha njihovi klijenti moraju ici na pravu terapiju...nisam sigurna ali mislim da su tvorci nlp-a jedan matematicar i jedan lingvista...ne drze se nikakvih pravila i sa svakim klijentom rade naslepo - po potrebi
 
Асоцијација и дисоцијација

1. Постоје два основна кодирајућа механизма која ваш мозак користи за скоро свако искуство које стичете.Ако сте асоцирани у било ком датом тренутку,ви сте онда асоцирани на искуство и доживљавате га у потпуности.Ако сте дисоцирани у било којем тренутку,онда сте дисоцирани од искуства,па га доживљавате са дистанце,вероватно посматрајући себе са даљине.
Бити асоциран на неко искуство значи да сте ''свеприсутни'' -када гледате својим очима,чујете директно и осећате све то кинестетички,ви сте асоцирани на искуство и због тога ћете осетити и све емоције које иду уз њега.
Бити дисоциран значи да ваша осећања нису активирана.Можда примећујете шта вам се дешава као да сте само пуки посматрач.Ово се стање подједнако јавља и у случају искуства ''овде и сада'',као и у случају прошлости или замишљене будућности.
2. Обе нам дају потпуно друго виђење чак и истог искуства.Међутим,обе имају предности и мане.Унутрашње искуство које добијате када сте асоцирани може да буде сјајно уколико желите да се у том тренутку осетите истински живим и ако проживите позитивно искуство или створите сценарио за будућност који је толико привлачан да сте присиљени да га претворите у реалност.Али ако сте асоцирани на трауматично или депресивно унутрашње искуство,вероватно ћете се још више укопати у њега и тешко ћете пронаћи начине да га избегнете или се из њега извучете.
Постоје ситуације када дисоцијација може да буде веома корисна и друге у којима она представља оптерећење.Заиста може да буде од користи да се дисоцирате на кратко време да бисте истрпели физички и емотивни бол,у неком хитном случају.
Ако останете дисоцирани,можда ћете једноставно неко тешко искуство оставити забачено негде у свом уму уместо да промените његов утицај и да нешто из тога научите.Ако се дисоцирате на дуге периоде постаћете удаљени и од живота,јер ће вам осећања бити искључена.

3. Асоцијација
- када некоме испричате за неки догађај који је за вас важан,а затим ухватите себе да су потекле сузли на то.
Дисоцијација
- када себе видите у неком искуству - ви посматрате себе,можда да бисте видели како изгледате под тим околностима.

4. Асоцијација
- када желите да се више укључите у нешто или да некоме помогнете да то учини.
 
Дисоцијација
- када ви или неко други жели да заузме извесну менталну или емотивну дистанцу у односу на нешто да би тиме мирније управљао или да би о томе размишљао на стратешки начин.


5. Може да буде веома важно и корисно да се запитете да ли сте ви или неки други људи склони да идете кроз живот асоцирани или дисоцирани.
Постоје четири могућа начина да будете асоцирани или дисоцирани,а то су:
1.Асоцирање и на позитивна и на негативна искуства.
2.Дисоцирање и од позитивних и од негативних искустава.
3.Асоцирање на негативно и дисоцирање од позитивног.
4.Асоцирање на позитивно и дисоцирање од негативног
На вама је да се одлучите како ћете доживљавати свој живот.
 
Prilagodljivost u ponašanju
1.Prilagodljivost u ponašanju znači da imate širok izbor načina na koje reagujete ili našto radite.
2.Ona vam daje više izbora,a na taj način i veću mogućnost da utičete na situaciju.
3.Primeri;
-kada ste u stanju da promenite kurs u hodu,onako kako za tim nastane potreba.
-pronalaženje načina da vašem detetu kupanje i priča za laku noć budu zabavni,tako da odlazak u krevet ne bude sukob.
-menjajte svoje rutine,da se ne biste zaglavili u zoni komfora.
 

Back
Top