Dijareja

Andjelka777

Primećen član
Poruka
625
Pitanje za Dr i ostale lekare
Vec dosta dugo (skoro dve godine) imam povremeno dijareje, nekada 3 dana mesecno, a nekada ide i do 15 dana. Znaci, po 1-3 dnevno, ne vise, i po 2-3 dana u kontinuitetu, nikad duze. To znaci da izmedju toga normalno funkcionisem nekoliko dana, pa onda ponovo isti problem. Radila sam analize na crevne parazite i sve moguce, ali su mi nalazi u redu.
Inace, stolica nema primese krvi ili sl. samo me jako boli stomak, pocnu da mi krce creva i da pretacu, a zatim dobijem dijareju, prvo slabiju a onda ide sama voda. I inace mi creva nekad krce, uvece pogotovo.
Prvo sam mislila da je od stresa, ali sam primetila da reagujem i na supu na gladan stomak ili mleko, cak i cokoladu, ali ne uvek.
Imate li uopste prestavu sta bi trebalo da prekontrolisem, da li bi ultrazvuk creva pomogao u dijagnozi? Moj lekar opste prakse ne moze da mi pomogne, totalno je nezaiteresovan.
Htela bih na sve nacine da izbegnem endoskopiju (mislim da se tako zove pregled sondom kroz cmar), cula sam od vise ljudi da je jako bolan.
Molim vas dajte mi neki savet! Hvala unapred i izvinite zbog duzeg posta.
 
Ne moras ici na endoskopiju iz prve, osim troga niko te ne moze naterati cak i da je neophodna, zato se opusti i uzmi uput od svog lekara za gastroenterologa i lepo idi da se ispricas sa nekim i dobijes savet sta ti je ciniti. Mozda se zaista radi o psihickom reagovanju, mozda o preosetljivosti digestivnog trakta, mozda o nacinu ishrane.....Stvarno bi najbolje bilo da se obratis za pomoc onome ko se ovom problematikom najuze bavi a to je gstrolog. Krvna slika i biohemija su obavezni deo pocetka svake dijagnostike, pa to svakako treba uraditi. POzdrav
 
Hvala puno, otici cu kod gastologa. Inace, kad su poceli problemi, pre skoro 2 godine, vadila sam krv i svi rezultati su bili u redu. Tada mi je bilo i muka povremeno, pa je doktor sumnjao na jetru. Posto je sve bilo OK, rekao je da ne zna sta je. Inace me i sad zeludac nekad boli, ali retko, a creva mi pretacu jako cesto.
 
Ja se izvinjavam sto vadim iz naftalina ovu temu, ali bilo je "razvoja dogadjaja" i treba mi savet lekara.
Posto mi dijareje nisu prestajale, uradila sam koprokulturu i analize na sve moguce i nemoguce parazite i bakterije. sve je negativno. Posto su ti rezultati bili Ok, odlucila sam da odem na najmoderniji ultrazvuk, na koji sam isla ranije za neke druge stvari. To je neki dubinski trodimenzionalni ultrazvuk, i lekar je rekao da ima necega - video bi. Znaci, i tu su svi rezultati, od zeluca, bubrega, jetre i creva bili u redu. Nema ni naznake od kolitisa, krona ili sl. On kaze da je od stresa.
Ja jesam malo nervoznija i pod stresom, ali ne u toj meri, svakako. E sad, moje pitanje je sta moze biti ako je organski sve Ok, ako je njima verovati? Da li da ponovim analize, koprokulturu, posto sam radila privatno, za svaki slucaj. Malo sam gledala po netu, i jedino sto mi pada na pamet je celijacna bolest.
Molim vas dajete mi neki savet, posto mi ovo bas remeti zivot, nekad ne mogu da se udaljim od kuce iz straha da ce mi biti lose.
 
Ultrazvukom se gledaju cvrsti organi tipa jetre, pankreasa, bubrega, a u dijagnostici crevnih obolenja se koristi za pocetak RTG, a po potrebi i najmerodavnija endoskopska dijagnostika sa biopsijama.
Za celijakiju se rade analize putem krvi i to su transglutaminska i antiglijadinska antitela, ali se i ta dijagnoza obavezno uspostavlja na osnovu endoskopije i biopsije tankog creva.
Tako da ti u cilju pronalazenja uzroka tih dijareja izgleda ne gine neka od endoskopija, a posto sam ih ja radila u vise navrata mogu samo da ti prenesem licni utisak....ok, nije prijatno i nije toliko bolno vise je u pitanju taj odvratan osecaj dok ti endoskop prolazi kroz creva...ali kad se pregled zavrsi vrlo brzo se zaboravlja ta nelagodnost.
Na mene kolonoskopija i nije ostavila utisak za pamcenje, ali zato vadjenje umnjaka uz anesteziju koja se nije primila itekako jeste.
Uostalom ti mozes da zahtevas da ti se pregled obavi u anesteziji...nije uobicajeno, ali svakako imas pravo na to.
Pozz.
 
Pa ovo nije bas klasicni ultrazvuk, koliko sam shvatila ovim moze da se vide creva, imala sam i neku pripremu (siru za ciscenje i ceo dan nisam nista jela). Doktor je rekao da se ovim vidi tj. videlo bi se da nsto nije u redu
 
Pa kad bi to tako stvarno moglo i kad bi taj 3D UZ bio tako merodavan za procenjivanje stanja onda bi verovatno vecina pacijenata isla na mnogo komforniju varijantu UZ-a, umesto sto bi se trtili na stolu :)
Iskreno da ti kazem ovo prvi put cujem da je neko snimao creva UZ-om.
A kazi mi jesi li ti za ovo vreme nesto gubila u kilazi zbog tog problema, imas li bolove u stomaku, da li ti se pojavila krv ili sluz?....ovo sto sam nabrojala spada u glavne simptome zapaljenskih bolesti creva.
 
Andjelka777:
Pa ovo nije bas klasicni ultrazvuk, koliko sam shvatila ovim moze da se vide creva, imala sam i neku pripremu (siru za ciscenje i ceo dan nisam nista jela). Doktor je rekao da se ovim vidi tj. videlo bi se da nsto nije u redu
Jeli tebe pregledao gastroenetrolog?
 
@ Ivanana

Pa to je prilicno skupa varijanta, tako da ne verujem da su vi spremni za tako nesto. Meni je sam pomen rektalnog pregleda odbojan, tako da bih to izbegla.

@ Dr

Privatno sam radila i koprokulturu i sve analize i isla na ultrazvuk. Trenutno nemam overenu knjizicu pa ne mogu kod gastrologa, a ni moj lekar opste prakse proslog puta nije bio bas voljan da mi da uput.
To je pregled SonoCT cevastih organa, ali su pregledana i creva. Evo deo o crevima:
"Registrovane crevne vijuge normalne debljine , ocuvane stratifikacije. Descedentni kolon i terminalni ileum bez "target" zona".
Mene u stvari brine sta moze biti, jer su i analize i ovaj pregled pokazali da je sve OK.
 
Ivanana:
A kazi mi jesi li ti za ovo vreme nesto gubila u kilazi zbog tog problema, imas li bolove u stomaku, da li ti se pojavila krv ili sluz?....ovo sto sam nabrojala spada u glavne simptome zapaljenskih bolesti creva.


Sto se kilaze tice, uvek sam bila mrsava, a mozda sam izgubila kilu-dve, ali sam ih i vratila. Znaci, ne. Imam bolove tj. grceve, ali obicno su oni prethodnica dijareje, a krv i sluz nemam, sve je cisto.
 
Cenim ja sve kolege ali radiolog ne moze da postavlja gastroenteroloske dijagnoze.
A i u drzavnim ustanovama mozes platiti pregled specijaliste bez overene knjizice.
Ne budi neozbiljna.
 
Kolposkopija je na ginekologiji, ti pricas o kolonoskopiji.
Nisam to rekla, rekla sam da treba da te pogleda gastroenterolog a ti sve bezeci od necega sto i ne mora da se desi produzavas svoju agoniju.
Ima i gorih dijagnostickih procedura od kolonoskopije pa ljudi izdrze.
Uozbilji se, nije normalno imati takve dijareje.
 
Shvati to ovako: To je samo 30 minuta tvog zivota (za kolonoskopiju) ili 10 minuta tvog zivota za gastroskopiju........pa ti vidi sta ces odabrati...ili dugogodisnju agoniju sa tendencijom ka hipohondriji ili nepunih sat vremena da bi znala sta zapravo jeste ili nije .
 

Back
Top