C++ problemi :?:

wow_

Zainteresovan član
Poruka
221
Ovo je problem: Radim u Dev-C++ kompajleru, i kad napisem bilo koji program, nece da mi prikaze ono sto sam uradio vec samo jednom trepne i onda nestane, npr. napisem


#include <iostream>

using namespace std;

int main ()
{
cout <<"Problem"<< endl;
return 0;
}


I jos nesto, sto se tice pretprocesora i linija koje pocinju sa #, citao sam neku literaturu, gledao vise primera, i ima dosta razlicitih kao iostream, windows.h, i sl. Pa sad, koja im je svrha, i kako da znam sta da napisem?
 
Na prvo pitanje potrazi odgovor na linku sto ti je Bojan dao, a linkovanje tih fajlova je isto kao da si taj kod napisao/kopirao u svoj cpp fajl. A sluzi da bi nam olaksao zivot. Kad prodje neko vrijeme i sam ces vjerovatno poceti da pises svoje fajlove, koje ces ukljucivati u rad, da ne bi uvijek iznova izmisljao toplu vodu.
 
wow_:
Ovo je problem: Radim u Dev-C++ kompajleru, i kad napisem bilo koji program, nece da mi prikaze ono sto sam uradio vec samo jednom trepne i onda nestane, npr. napisem


#include <iostream>

using namespace std;

int main ()
{
cout <<"Problem"<< endl;
return 0;
}

Dodaj pre return system("pause") i tada ce se na konzoli pojaviti "Press any key to continue" i program se necje zavrsiti dok korisnik ne pritisne neko dugme.... a bez te poruke mozes i da mu prikljucis <conio.h> i pre return pozovesh getch()

ovako:

#include <iostream.h>
#include <conio.h>
main() {
cout << "problem";
getch();
return 0;
}
 
Koristim knjige
Naucite C++ za 21 dan by Jesse Liberty,
Misliti na C++ by Bruce Eckel i
Programski jezik C++ sa rešenim zadacima by Laslo Kraus.
Valjaju li ove knjige?
 
Knjiga Thinking in C++, Brus Eckel je dobra, pa mi je malo čudno pitanje oko toga šta radi preprocesorska instrukcija #include. U okviru drugog ili trećeg poglavlja imaš sekciju u kojoj je opisano šta i kako radi #include.
 
znam sta radi #include, ali ne znam sta da napisem posle, jer, kao sto rekoh, u literaturi je razlicito, valjda svaki ima svoju namenu. Negde je
#include <iostream>
#include <stdlib.h>
#include <time.h>
Ali, dobro, doce i to s praksom
 
Iza stoji naziv datoteke koju treba uključiti prilikom prevođenja te koju pišeš. U okviru datoteka koje se uključuju, nalaze se prototipovi funkcija i klasa. Dakle, da bi u nekom programu koristi funkcije vezane za vreme potrebno je uključiti time.h datoteku. U okviru helpa pored svake funkcije obično stoji i naziv include datoteke u kojoj je dat prototip te funkcije i ta datoteka mora biti uključena include direktivom kako bi prevodioc moga da prevede izvorni kod.
 

Back
Top