Zanima me...

aanaa:
Evo ovako: ja sam zadrzala svoje jer nisam htela da se izlazem birokratskoj torturi promene svih zivih dokumenata posle udaje. I tacka.
SLAZEM SE !A DRUGO ,PA CEO ZIVOT NAS ZNAJU NASI PRIJATELJI POD JEDNIM IMENOM I PREZIMENOM,I AKO NEKO NA DISTANCI OD VISE GODINA ZELI DA NAS NADJE -GUBE NAM SE TRAGOVI ,NA NEKI NACIN .OSIM TOGA TO JE SAMO TRADICIJA ,KOJA SE PRIHVATA ,BEZ NEKOG VAZNIJEG RAZLOGA ,ILI REKLA BIH, BEZ RAZMISLJANJA.RADE SVI ,PA I JA CU ...E PA JA NE BIH PRIHVATILA !
 
Nico:
...da li ste (i da li biste) prilikom udaje zadrzale svoje prezime, ili uzele muzevljevo, i zasto?

Evo ovako: ja sam ceo svoj zivot vikala na sav glas kako ja niposto necu uzeti njegovo prezime,mozda cu ga samo dodati, kako je to bljak, kako zena ima samo svoje ime - prvo, jer je prezime ocevo pa onda muzevljevo, kako to nije fer , da to izgleda kao da je zena krava pa je zigosu kad prelazi iz stada u stadu , i tim stilom dalje. :roll: :arrow:

Elem, posle nekog vremena i kad sam vec bila pred udajom dosla sam do zakljucka da zelim da se prezivam kao on tj, da imamo zajednicko prezime.Shvatila sam da u stvari to drugo prezime ne narusava moj integritet , jer ja cu uvek biti ja , bez obzira kako se zvala, vec mi na neki nacin daje snage i osecaj pripadnosti , da istrajemo u nasoj nameri da imamo lep i srecan brak,jer je prezime prva zajednicka stvar koju dobijemo :wink:
Prezime je samo obicno ime , ali na pocetku braka, pa bilo mi je nekako bezveze da se uzmemo a da svako ima svoje prezime jer mi to nekako izgleda bez veze, mislim kao uzeli smo se a kao da nismo.
Sto se njega tice , njemu je bilo cak interesantnije da dodam njegovo prezime, maltene je navijao za to jer kako rece , dobro mu zvuci :P

Sad sam se rasplinula :P

A mozda je on ipak taj pravi,pa sam samo uvukla rogove :P
 
Koliko god to izgledalo nekima glupo,u našoj Srpskoj tradiciji(a verovatno i u tuđim)je da žena uzima muževljevo prezime.Ipak se radi o produžavanju loze(prezimena)
 
Uzela sam njegovo prezime, istina, teska srca. Ipak, bilo mi je bez veze da se moje dete ne preziva isto kao ja, a ja sam ta koja ga je devet meseci nosila i na kraju rodila i onda da ono nosi prezime drugacije od moga.
Dodavanje prezimena dozivljavam kao novinarsko=doktorski trip i ima opravdanje jedino ako se radi o neobicnim prezimenima, ili ukoliko se prezime gasi. One slucajeve, tipa Sladjana Popovic Petrovic, stvarno ne razumem.
P.S. Lupila sam za Sladjanu, izvinjavam se ako se neko na forumu zaista tako zove.
 
Ne znam sto je zenama to toliko tesko. Ja ne verujem da ce moja zena nositi drugo prezime osim mojega, tako je bilo odvajkada ne vidim zasto bi to neko menjao. Kao zene se bore za svoja prava, a imaju ih koliko i muskarci samo sto ne znaju da ih koriste, a ionako su u poslednje vreme zene uvek u boljoj poziciji nego muskarci.

Tako da mi jedino feminizam ostaje kao odgovor na zadrzavanje svog prezimena
 
Htela sam da cujem misljenje zena, jer ipak se radi o njihovoj odluci. Besmisleno je da muz natera zenu da uzme njegovo prezime, ako ona to sama ne zeli.
To ipak nije beznacajna stvar jer ime je takodje deo identiteta. Ja zivim u onome sto se zove "vanbracna zajednica", a nase dete ima ocevo prezime. Razmisljala sam o tome sta cu odgovoriti kada me pita zasto je to tako, ali mislim da to nije previse vazno, i da ce moci da shvati takve stvari kad malo odraste.
 
Zadrzala sam svoje prezime jer sam rodjena sa njim i ono cini sastavni dio moga identiteta.Glupo mi je ako muz tjera zenu da uzme njegovo prezime-kao da se odrice i svojih korijena i svega onoga sto ona jeste.Uostalom,nije mi ni palo na pamet da ja od njega trazim da uzme moje prezime(u zakonu ima i ta mogucnost),pa ne vidim razloga odakle njemu moralno pravo da trazi nesto takvo od mene.Prosla su vremena kad su zene zavisile od muzeva i jos gore,od muzeve porodice.Ja radim,finansijski sam ravnopravna i zaista ne vidim nikakvo opravdanje za zigosanje zena koje su "presle u drugo stado",kako to simpaticno neko vec rece!
 
m1k4:
Ne znam sto je zenama to toliko tesko. Ja ne verujem da ce moja zena nositi drugo prezime osim mojega, tako je bilo odvajkada ne vidim zasto bi to neko menjao. Kao zene se bore za svoja prava, a imaju ih koliko i muskarci samo sto ne znaju da ih koriste, a ionako su u poslednje vreme zene uvek u boljoj poziciji nego muskarci.

Tako da mi jedino feminizam ostaje kao odgovor na zadrzavanje svog prezimena

Sto se tvog misljenja tice,ok,to postujem.
Ali to sto je nesto " bilo odvajkada pa ne vidim zasto bi to neko menjao" ne znaci da to tako i mora da bude.
Mislim, ajd onda sekiru na rame pa u sumu po drva a kad si vec tamo i ulovi nesto :D jer tako je to nekad bilo.... :P :P :P

Znas kako kazu sto ljudi sto cudi
svako nek izabere sta mu je po volji
 
Ne razumem zasto to muskarcima smeta?Moj verenik nije za to,ali ja cu svom prezimenu da pridodam njegovo.PA svako ima pravo na to,mene pita maticar sta hocu a ne njega. To je muskarcima kao neka uvreda,i drugari ih cak zezaju zbog toga.A i ne znam zasto je to tako bitno
 
Ja zivim u Italiji i nedavno sam se udala za italijana. Ovde zene ne uzimaju muzevljevo prezime, tj. u licnoj karti i ostalim dokumentima ti zauvek ostaje tvoje prezime. Nezvanicno te oslovljavaju sa gospodja ...(muzevljevo prezime), ali ni u jednom dokumentu nece pisati njegovo, vec tvoje prezime.
Ne znam da li ti ovo pomaze u tvojoj dilemi ili ne, ali ukoliko si nasla onu pravu osobu, takve "sitnice" i nisu toliko bitne.
 
Prvi put sam zadrzala svoje... taj brak se raspao, i sad kad vratim film unazad shvatam da sam otpocetka znala da tu nesto ne stima, podsvesno sam zelela da ostavim svoje prezime da se zastitim unapred od problema - iako sam imala formalno obrazlozenje da moj tata nema sinova pa zelim da njegovo prezime zivi makar koliko i ja, sto stoji. Sad sam u vezi i cenim da bih njegovo prezime uzela iskreno bez zadrske (al bi mi bilo zao tate :) )

Edit: Najvise bi volela da on uzme moje prezime:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Prvi put sam promenila prezime ... razvela sam se .... vratila opet svoje.
U slučaju sledećeg braka zadržala bih sigurno svoje prezime .... jer ne vidim svrhu da menjam, vraćam, menjam, vraćam .... a vreme ludo ... niko nam ne garantuje brak za ceo život ... ni čoveka za ceo život.

Promena prezimena je čista birokratija, ne označava ni pripadnost, ni sigurnost .... ne označava baš ništa.
 

Back
Top