Istraživanje

slagao sam da sam čitao

  • orhana pamuka

  • harolda pintera

  • pol ostera

  • šekspira

  • mešu selimovića

  • uliks (džejsma džojsa)

  • proces ili neko drugo kafkino delo

  • milorada pavića

  • da vincijev kod

  • autostoperki vodič kroz galaksiju


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

gost 10000

Veoma poznat
Poruka
10.858
zašto ljudi lažu da su čitali neku knjigu....da li ste i koliko puita slagali da ste pročitali neku knjigu?
ovo istraživanje sproveli su muzeji, biblioteke i arhivi u velikoj britaniji i rezultati su:
najviše serviranih laži upućuju se radnim kolegama, prijateljima i šefovima
top lista knjiga za koje se najviše laže da su čitane
- gospodar prstenova
- da vinčijev kod
- rat i mir
britanci najviše lažu da su čitali orvela, dikensa, džojsa sestre bronte, tolstoja i šekspira.....
hteo sam da postavim anketu i stavim neke pisce ili dela...ali ne umem

da li vi lažete da ste nešto čitali.....koja dela....zbog čega....(broj raskrinkanih čitača je samo 1,7%, ostatak i dalje laže.....)
 
Dobra je tema. U principu ne lažem, bar se ne mogu sjetiti da sam slagao da sam nešto pročitao a nisam (osim na fakultetu). Juče sam gledao intervju sa slovenačkim filozofom Slavojom Žižekom (HTV1, Nedjeljom u dva), i on je jednom napisao kritiku filma koji nije gledao. Kaže da ponekad toliko toga čuje i pročita o filmu da stekne utisak koji se boji pokvariti ako zaista pogleda film. I meni čudno zvuči ali on kaže da to svi intelektualci rade, i da su uvijek radili.
Inače, u američkim salonima svi pričaju o Donu DeLilu a niko ga ne čita. Slično je kod nas sa Peterom Handkeom, svi mu se ili dive ili ga kude a niko ga ne čita (na čemu im baš i ne mogu zamjeriti).
 
Ne shvatam zasto bi neko lagao da je nesto citao??? U stvari shvatam, ali mi je to onako sve snobovski "imam punu policu knjiga" taj fazon...A ako govorimo o kritikovanju nekoga koga nisam citao to je definitvno Tolkin, nisam citao ali ono sto sam video u filmu (kapiram da odrazva najvaznije), ne shvatam toliku pompu oko njega ako izuzememo film sa "zanatske" strane....
 
U jednoj knjizi Dejvida Lodza u kojoj su glavni likovi profesori knjizevnosti (mislim da je Changing Places ali nisam sigurna - a citala sam, majkemi :) ), na nakoj zurci igraju bas takvu igru: priznajte sta niste procitali... zezanje, dok jedan lik ne pretera sa iskrenoscu...

U principu ne lazem, al par puta sam slagala samo da bih izbegla razgovor o nekoj knjizi: znate one ljude sto kada im se nesto svidi imaju potrebu da vam detaljno prepricaju svih 5000 strana spomenutog dela?

(ja sam se prijavila za Autostopera)
 
Meseceva_kci:
Ne... i ne znam zashto bi uopshte to neko radio.... a, na kraju krajeva, i to je lako provjeriti...

Pa bas i nije. Ako neko procita analizu neke knjige, ili pet eseja o njoj, i malo o autoru, moze bas onako uceno da blefira. Uvek moze da kaze: eh, pa tog detalja se ne secam, davno sam citao...

A zasto bi to radio? Postoji gomila motiva... da bi dao ispit u roku? Meni je to uvek bilo antipaticno, ali dosta ljudi to radi...
 
Nisam procitala 'Na Drini cuprija' !!! Eto, priznala sam. Ne znam zasto, vise puta sam pocinjala knjigu, ali mi ne lezi Andricev stil. Uvek se trudim da izbegnem da pricam o njemu.
I da, na fakultetu sam, naravno, (kao i svi ljudi koje poznajem) lagala da sam procitala knjige, a nisam, vec sam ih spremala iz kritika. Ne znam zasto je to sad toliko cudno, jedna stvar je kada se cita zbog uzivanja ili zbog sebe, a potpuno druga kada se cita zato sto se mora. Zato sto nije ostavljena mogucnost izbora, zato sto je knjiga neverovatno glupa ili dosadna, nema se vremena, da bi se polozio ispit...
Moj drug je polozio dve knjizevnosti na osnovu mojih belezaka a da nije procitao ni jednu jedinu knjigu!
 
pomenuto istraživanje govori da ljudi najčešce lažu "da ne bi ispali glupi u društvu", njihova laž je motivisana učešćem u razgovoru..... mi imamo i taj problem obavezne i dosadne školske literature.... ali na faxu...recimo da nije ok..jer bi ti studenti trebalo da predaju đacima npr. "na drini ćuprija" ....... ali ko je kriv onima koji odlučuju o lektiri, kada su za srednje škole odabrali najkompleksnije andrićevo delo.... ako neko može da predaje a nije čitao, đacima koji, takođe, neće da pročitaju roman...onda... ne znam...protiv sam mučenja, ali onda kritike verovatno pišu oni koji samo pročitaju neku recenziju, a recenzenti su pitali prevodioce o čemu se radi......? dobra fora....

Inače, u američkim salonima svi pričaju o Donu DeLilu a niko ga ne čita.
u čemu je fora sa de lilom? čitao sam "kosmopolis"...glupost...valjda njega protežira oster i zbog toga je de lilo postao popularan...

jedan od mojih ljubimaca među smorovima je prust....... u potrazi sam jeeeeedva pročitao...... (na preskoke!).............slagao sam da sam pročitao parfem..i to sestru od tetke, sram me bilo...(gledao sam film!)
 
Da se ogradim od one kritike za 'Na Drini cuprija'. Knjigu sam radila samo u srednjoj skoli, i nisam je tad procitala (mada mi ne sluzi na cast) ali je nikada ni necu predavati deci, jer se time ne bavim.
Na fakultet sam otisla sa namerom (kao i vecina ostalih) da studiram strane jezike, ali sam dobila po dve knjizevnosti godisnje pride (platis jedan, dobijes dva) tako da je to mozda razlog sto veliki broj ljudi nije bio zainteresovan za citanje knjiga, pogotovu pod primorom. A i knjige koje su se citale, nisu uvek bila neka kapitalna dela, vec je cesto bilo svakakvih gluposti.

Obicno ne lazem da sam nesto procitala, a nisam, osim kada me neko ko je procitao dve knjige od Koelja i misli da je nacitan, pita da li sam ga citala, onda ne mogu a da ne slazem da jesam, ne zato sto me je sramota da cu ispasti glupa, vec zato sto ne zelim da se objasnjavam sa njima.

Mislim da je u anketi trebalo biti vise nasih pisaca, kao i knjiga iz skolske lektire. Mozda sam sada subjektivna, ali mislim da cesto ljudi slazu da su procitali 'Na Drini cuprija'. To je trebalo biti u anketi. Mislim da se cesto laze i za Dostojevskog, Frojda, Basaru,.. i za knjige koje su u tom trenutku 'in'.
 
moonja:
u čemu je fora sa de lilom? čitao sam "kosmopolis"...glupost...valjda njega protežira oster i zbog toga je de lilo postao popularan...

Mislim da je DeLilo postao poznat i priznat mnogo pre Ostera... a u cemu je fora - nemam pojma. Davno sam citala White Noise i nije bio los, al covek je podivljao poslednjih godina - jesi video onaj bezobrazluk> pise knjige od po hiljadu strana... I posle "zasto ga ne citaju?"... bas se i ja pitam :)
 
nisam znao da je de lilić matorac.....tako znači, onda jasno...salonski pisac...a priča o otuđenosti...(kosmopolis je tanjušan, knjižica. i po obimu i sadržajno...baja na kraju 20ih.... sa berze se voza linkolnom po 42.av. avav....i loše mu sve u životu...žena kod kuće, sekratarica mu radi oral u limoozini...i sve ga neka teskoba univerzalna obuzima).........misiiiii', bajice ....to prodaj nekom drugom...
vidi neko glasao za (sm)orhana............keh...
 
Mislim da danas dosta ljudi laze za Vladiku Nikolaja. Svi ga citiraju, a pitam se koliko njih je stvarno procitalo neko njegovu knjigu.

Za Pavica, mislim da se ne laze danas toliko, kao nekad. Secam se kao klinka, da su se roditelji nervirali, jer su se tada svi folirali kako su odusevljeni njegovim knjigama.

Ljudi lazu da su citali one knjige, za koje je sramota reci da ih nisi citao - kod nas Crnjanskog, Boru Stankovica, Andrica, Selimovica, Kisa

A mislim i da mnogi nasi 'bestseler' pisci, lazu da ih drugi citaju
 
imam proverene informacije da, na primer, knjige isidore bjelice ne mogu da se uvale ni kompenzacijom.....slabo ide prodaja, pa izdavač kuka..a navodno je bestseler pisac...možda su preforsirali sa tiražima, verujem da i tu ljudi lažu da su čitali...gledali na tv sigurno jesu....

kiš...u pravu si....ista priča važi sigurno i za crnjanskog...i ostale..
liljanu habjanović-đurović čitaju? a ona mirjana jovanović...ona je razbijala neko vreme....baš me zanima da li važi ona logika da kada ljudi pročitaju jednog pisca, čitaju i sva njegova kasnija dela...to je fama...ko je pročitao poslednja dva romana s. basare? ae ovog parkinsona zbog nin-a, a za prethodnu mogu da se kladim da ljudi nemaju pojma ni da je objavljena... .
 
Licno ne volim, ali mislim da se Ljiljana H.Dj. cita. Cula sam u biblioteci da je traze i da je uvek na citanju. Svako ima svoju publiku, a mislim da njenu cine zene srednjih godina, pa za njih i pise.

Imam druga koji kaze da mu je Isidora Bjelica omiljeni pisac, a nikad nije procitao ni jednu njenu knjigu
 
ne lazem da sam procitala,ali nekoliko knjiga nisam zavrsila jer mi nisu legle.
to su proces (batalila sam posle negde 2/3 knjige,a posle sam citala na preskok da bih znala o cemu se radi) , ana karenjina (poslednjih sto strana,anine dileme,voz i slicno...isto na preskok,inace knjiga mi je grozna) i braca karamazovi (sudjenje nisam mogla uopste da procitam,pa sam ga prelistala i procitala poslednjih desetak strana da bih videla sta se desilo).
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 
Слагала сам професора да сам прочитала Моби Дика....уф..и једва се извукла....
После сам га читааааала, али никад до краја...
 
Hellen:
Слагала сам професора да сам прочитала Моби Дика....уф..и једва се извукла....
После сам га читааааала, али никад до краја...

E, da! Za Mobi Dika svi lazu :)
A u stvari je mnogo lepa knjiga, ali oni opisi broda ili nekih nautickih termina na 50 strana umeju da obeshrabre...
 
Hellen:
Слагала сам професора да сам прочитала Моби Дика....уф..и једва се извукла....
После сам га читааааала, али никад до краја...

Zar je to na am. književnosti M. Dik sad u lektiri? Nekad je bio samo Bili Bad od Melvila.
 
Ni ja nisam procitala celog Mobi Dika, (stvarno nikad kraja) ali sam naterala mladju sestru koja je tad bila u srednjoj skoli da ga procita pa da mi preprica (to mi i dan danas prebacuje)
 

Back
Top