KOSOVO-VOJVODINA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

xxxman

Zainteresovan član
Poruka
273
-Odlukom Velike narodne skupštine Vojvodine 25. novembra 1918. o prekidu veza Vojvodine sa Ugarskom,koja se temelji na povelji i pravima naroda za samoopredeljenje "kako u državnopravnom tako i u politickom i privrednom pogledu", Vojvodina se prikljucuje Kraljevini Srbiji.

-Skupština Kosova usvojila je 17.11.2005 jednoglasno, Rezoluciju o potvrdjivanju želje građana za nezavisnim i suverenim Kosovom. Poslanicima je rezoluciju u deset tačaka, predstavila Nekibe Keljmendi iz Demokratskog Saveza Kosova, a ista se temelji na povelji Ujedinjenih Nacija o pravima naroda i predstavlja platformu kosovske delegacije za status Kosova u predstojećim pregovorima sa zvaničnim Beogradom.

Gde su slicnosti??
 
Nigde..........
Ugarska je 1918, prestala da postoji tako da je Vojvodina imala pravo da odabere svoj "put". Ali Srbija postoji kao međunarodno priznata država sa svojom terotorijom , međunarodno priznatom teritorijom, a Kosovo i Metohija po tome je sastavni deo Srbije!

Vidiš kolika je razlika?
 
Ima mnogih slicnosti,ali i razlika... Slicnosti su u tome sto se u oba slucajeva poziva na samoopredeljenje,i sto je preduslov obe odluke bio da strana vojska umarsira u taj entitet (srpska u Novi Sad,a NATO u Pristinu)...
 
Ugarska je 1918, prestala da postoji tako da je Vojvodina imala pravo da odabere svoj "put". Ali Srbija postoji kao međunarodno priznata država sa svojom terotorijom , međunarodno priznatom teritorijom, a Kosovo i Metohija po tome je sastavni deo Srbije!

Brate promašaj. Pogledaj međunarodno pravo, termin -prva naroda-samoopredeljenje.
PRAVO NARODA NA SAMOOPREDELjENjE Pravo svih naroda i nacija sveta da samostalno odlučuju o svojoj sudbini (pravo na otcepljenje i stvaranje nezavisne nacionalne države, pravo na ujedinjenje sa drugim narodima, pravo na ekonomsko samoopredeljenje, kao i pravo na izbor društvenog i političkog uređenja).............E pa sad pošto smo članica UN ti sad vidi........
 
Pa kad je tako što se onda druga žarišta na svetu ne rešavaju.........
Svi koji hoće da se otcepljuju neka se otcepljuju kad je tako, u svakoj državi a u *ičku materinu. Koji će nam qurac i države onda...........
 
prof.Grof:
Pa kad je tako što se onda druga žarišta na svetu ne rešavaju.........
Svi koji hoće da se otcepljuju neka se otcepljuju kad je tako, u svakoj državi a u *ičku materinu. Koji će nam qurac i države onda...........

Brate, e tu je lova u pitanju + obrazovanje nacije mada nacrt paktova o ljudskim pravima(Potpisnik i Srbija) omogućuje (čl. 1): »1 Svi narodi imaju pravo na samoopredeljenje. Na osnovu ovoga prava oni slobodno određuju svoj ekonomski, socijalni i kulturni razvitak. 2. Narodi mogu, u svom sopstvenom interesu, slobodno raspolagati svojim prirodnim bogatstvima i izvorima... Ni u kom slučaju narod ne može biti lišen svojih sredstava opstanka. 3. Sve države — potpisnice pakta, uključujući i one koje su odgovorne za upravu nad nesamoupravnim teritorij ama i teritorij ama pod staratelj stvom, podržavaće ostvarenje prava naroda na samoopredeljenje u saglasnosti sa odredbama Povelje«. (Nijedna članica OUN nije glasala protiv ove formulacije.) Deklaracija o davanju nezavisnosti kolonijalnim zemljama i narodima (1960) i deklaracija Beogradske konferencije šefova država i vlada neangažovanih zemalja proklamuju pravo naroda na samoopredeljenje.
 
Zato sto je osim ekstremistickih zahteva pojedinih grupa u svetu za otcepljenje potreba i potpuna nebriga drzave za status naroda kojima te ekstremisticke grupe pripadaju. I naravno,mudra politika i mediji...
 
Norma Kampl:
Право на самоопредељење... Ког "народа", у случају "Војводине"?

Srpskog, Narodno veće u Novom Sadu je 25. novembra 1918. godine proglasilo ujedinjenje Vojvodine sa Srbijom, odnosno, otcepljenje Banata, Bačke i Baranje od Ugarske i njihovo priključenje Srbiji, što je kasnije ozakonjeno Vidovdanskim ustavom. Jedan dan pre toga (24.11.1918.), skupština Srema, održana u Rumi, se takođe izjasnila za priključenje Srema Srbiji. Delegaciju Narodnog veća primio je regent Aleksandar u Beogradu 1. decembra 1918. godine, kada je proglašeno stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
 
Norma Kampl:
Право на самоопредељење... Ког "народа", у случају "Војводине"?

Srpskog naroda u Vojvodini... U sustini to je bio vest politicki potez Pasica. Po logici stvari Vojvodina je trebala da pripadne drzavi Slovenaca,Hrvata i Srba,ali je taj potez preduhitrila srpska vojska ulaskom u Novi Sad...
 
xxxman:
Brate, e tu je lova u pitanju + obrazovanje nacije mada nacrt paktova o ljudskim pravima(Potpisnik i Srbija) omogućuje (čl. 1): »1 Svi narodi imaju pravo na samoopredeljenje. Na osnovu ovoga prava oni slobodno određuju svoj ekonomski, socijalni i kulturni razvitak. 2. Narodi mogu, u svom sopstvenom interesu, slobodno raspolagati svojim prirodnim bogatstvima i izvorima... Ni u kom slučaju narod ne može biti lišen svojih sredstava opstanka. 3. Sve države — potpisnice pakta, uključujući i one koje su odgovorne za upravu nad nesamoupravnim teritorij ama i teritorij ama pod staratelj stvom, podržavaće ostvarenje prava naroda na samoopredeljenje u saglasnosti sa odredbama Povelje«. (Nijedna članica OUN nije glasala protiv ove formulacije.) Deklaracija o davanju nezavisnosti kolonijalnim zemljama i narodima (1960) i deklaracija Beogradske konferencije šefova država i vlada neangažovanih zemalja proklamuju pravo naroda na samoopredeljenje.

Vidi...., razumem ja tebe da si pametan , načitan i stvarno nemam ništa protiv tebe. Razumem i da postoje razni članovi, rezolucije o "samoopredeljenju". Samo znaš , pošto sam ja po obrazovanju dipl.ing. građevinarstva mi to tehničari drugačije gledamo. Mi hoćemo da vidimo kako to nešto izgleda u "praksi". Kako je nešto postojano , stabilno , uverljivo....

Pa kada Španija, Rusija, Italija, Rumunija pa i USA, oni na Bliskom istoku, primene sve te članove i rezolucije i ja vidim da to može tako onda ću stvarno da se uverim da je to moguće izvesti. Da stvarno nešto što piše ima i veliku tačnost.....
 
xxxman:
-Odlukom Velike narodne skupštine Vojvodine 25. novembra 1918. o prekidu veza Vojvodine sa Ugarskom,koja se temelji na povelji i pravima naroda za samoopredeljenje "kako u državnopravnom tako i u politickom i privrednom pogledu", Vojvodina se prikljucuje Kraljevini Srbiji.

-Skupština Kosova usvojila je 17.11.2005 jednoglasno, Rezoluciju o potvrdjivanju želje građana za nezavisnim i suverenim Kosovom. Poslanicima je rezoluciju u deset tačaka, predstavila Nekibe Keljmendi iz Demokratskog Saveza Kosova, a ista se temelji na povelji Ujedinjenih Nacija o pravima naroda i predstavlja platformu kosovske delegacije za status Kosova u predstojećim pregovorima sa zvaničnim Beogradom.

Gde su slicnosti??

Нигде.
Скупштина војводине састојала се од представника Срба, Румуна, па чак и Немаца који су гласали за присаједињење Србији.
наиме, пропаст Банатске Републике поделио је немце и нису хтели у мађарску, па је главна битка била да ли ће немци да гласају да уђу у Румунију или Србију.

"Скупштина" косова је настала етничким чишћењем Срба и Рома, око 500,000 људи је протерано, а Албанцнаца који су држављани или домаће становништвао, а не емигранти око 1,000,000 тако да је долука донета након геноцида, етничког чишћена и још од стране оних који су Емигранти у Србији, је у најмању руку нелегитимна.
 
xxxman:
Srpskog, Narodno veće u Novom Sadu je 25. novembra 1918. godine proglasilo ujedinjenje Vojvodine sa Srbijom, odnosno, otcepljenje Banata, Bačke i Baranje od Ugarske i njihovo priključenje Srbiji, što je kasnije ozakonjeno Vidovdanskim ustavom. Jedan dan pre toga (24.11.1918.), skupština Srema, održana u Rumi, se takođe izjasnila za priključenje Srema Srbiji. Delegaciju Narodnog veća primio je regent Aleksandar u Beogradu 1. decembra 1918. godine, kada je proglašeno stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Да. То се зна. Знала сам наравно и ја. Него је моје питање у ствари било: И, шта сте хтели с тим да докажете?
 
Samo znaš , pošto sam ja po obrazovanju dipl.ing. građevinarstva mi to tehničari drugačije gledamo. Mi hoćemo da vidimo kako to nešto izgleda u "praksi". Kako je nešto postojano , stabilno , uverljivo....

Na zalost građevinci izgradjuju zemlje a stvaraju ih Advokati, bankari, političari...
Caka je u drugoj stvari -Narod i Nacija tj. određivanje pojma šta je »nacija«, »narod«.
U OUN, u vezi sa unošenjem prava naroda na samoopredeljenje u nacrtu paktova o pravima čoveka, pojavila se teza o pravu naroda na samoopredeljenje kao individualnom pravu. Primena prava naroda na samoopredeljenje vrši uticaj na celo međ, pravo.
 
Alekasandar2:
Нигде.
Скупштина војводине састојала се од представника Срба, Румуна, па чак и Немаца који су гласали за присаједињење Србији.
наиме, пропаст Банатске Републике поделио је немце и нису хтели у мађарску, па је главна битка била да ли ће немци да гласају да уђу у Румунију или Србију.

Greška- Prema popisu stanovništva iz 1916 godine, etnički sastav stanovništva Vojvodine bio je sledeći: Srbi (65,05%), Mađari (14,28%), Slovaci (2,79%), Hrvati (2,78%), neizjašnjeni (2,71%), Rumuni (1,50%), Romi (1,43%), , Rusini (0,77%), Makedonci (0,58%), regionalna pripadnost (0,50%), Ukrajinci (0,23%) i ostali.

"Скупштина" косова је настала етничким чишћењем Срба и Рома, око 500,000 људи је протерано, а Албанцнаца који су држављани или домаће становништвао, а не емигранти око 1,000,000 тако да је долука донета након геноцида, етничког чишћена и још од стране оних који су Емигранти у Србији, је у најмању руку нелегитимна.
Ovo zaista iskreno podrzavam ali ces ovo isto naci jedino u Nasoj literaturi. Svet i OUN to ne prihvataju.....
 
Nisi ti mene razumeo, koliko vidim.Evo prosto i jednostavno:

kada postoji tako nešto o čemu pišeš u šta stvarno ne sumnjam , dakle mislim na pravo na samopredeljenje i otcepljenje, što se tog prava ne pridržavaju i one države koje imaju isti problem kao mi. Što se koji moj "udaraju" po grudima i brane svoje teritorije.........
 
Alekasandar2:
Нигде.
Скупштина војводине састојала се од представника Срба, Румуна, па чак и Немаца који су гласали за присаједињење Србији.
наиме, пропаст Банатске Републике поделио је немце и нису хтели у мађарску, па је главна битка била да ли ће немци да гласају да уђу у Румунију или Србију.

"Скупштина" косова је настала етничким чишћењем Срба и Рома, око 500,000 људи је протерано, а Албанцнаца који су држављани или домаће становништвао, а не емигранти око 1,000,000 тако да је долука донета након геноцида, етничког чишћена и још од стране оних који су Емигранти у Србији, је у најмању руку нелегитимна.


To glasanje je sprovedeno u jednoj haoticnoj atmosferi gde je srpska vojska u Novom Sadu bila najvazniji faktor...

A Skupstina Kosova je nastala posle ulaska NATO trupa na Kosovo.
 
xxxman:
-Odlukom Velike narodne skupštine Vojvodine 25. novembra 1918. o prekidu veza Vojvodine sa Ugarskom,koja se temelji na povelji i pravima naroda za samoopredeljenje "kako u državnopravnom tako i u politickom i privrednom pogledu", Vojvodina se prikljucuje Kraljevini Srbiji.

-Skupština Kosova usvojila je 17.11.2005 jednoglasno, Rezoluciju o potvrdjivanju želje građana za nezavisnim i suverenim Kosovom. Poslanicima je rezoluciju u deset tačaka, predstavila Nekibe Keljmendi iz Demokratskog Saveza Kosova, a ista se temelji na povelji Ujedinjenih Nacija o pravima naroda i predstavlja platformu kosovske delegacije za status Kosova u predstojećim pregovorima sa zvaničnim Beogradom.

Gde su slicnosti??
Svasta :shock:
Nema tu nikakvih "slicnosti", u pitanju su samo obicne boratovske halucinacije :roll:
 
prof.Grof:
Nisi ti mene razumeo, koliko vidim.Evo prosto i jednostavno:

kada postoji tako nešto o čemu pišeš u šta stvarno ne sumnjam , dakle mislim na pravo na samopredeljenje i otcepljenje, što se tog prava ne pridržavaju i one države koje imaju isti problem kao mi. Što se koji moj "udaraju" po grudima i brane svoje teritorije.........

Pa daj neki primer...........
 
prof.Grof:
Što Španija ne pusti Baskiju da "živi srećno i dugovečno".......

Dobro pitanje....
Španska Baskija je administrativno podeljena u dva dela. Prvi deo čini Baskijska zemlja, administrativni region koji zahvata regione Araba, Gipuzkoa i Bizkaia. Glavni grad ovog administrativnog tela nalazi se u Gasteizu (španski: Vitoria). Drugi deo španske Baskije čini Naffaroa (španski: Navarra) koji zahvata region Nafarroa. Ova podela španskog deela Baskije na dva dijela je osuđena od strane baskijskih nacionalista ali ima podršku stanovništva samo u Nafarroi.Ostali Baskijci su patriote, verni Španskoj drzavi.......
Tj, separatisti su manjina - teroristi........
 
xxxman:
Dobro pitanje....
Španska Baskija je administrativno podeljena u dva dela. Prvi deo čini Baskijska zemlja, administrativni region koji zahvata regione Araba, Gipuzkoa i Bizkaia. Glavni grad ovog administrativnog tela nalazi se u Gasteizu (španski: Vitoria). Drugi deo španske Baskije čini Naffaroa (španski: Navarra) koji zahvata region Nafarroa. Ova podela španskog deela Baskije na dva dijela je osuđena od strane baskijskih nacionalista ali ima podršku stanovništva samo u Nafarroi.Ostali Baskijci su patriote, verni Španskoj drzavi.......
Tj, separatisti su manjina - teroristi........

Dobar odgovor:

Srpsko Kosovo je takođe podeljeno u dva dela. Prvi deo čini Kosovo a glavni grad ovog dela je Priština. Drugi deo se zove Metohija i glavni grad ovog dela je Peć.Ova podela srpske teritorije je stara vekovima. U obe ove oblasti žive šiptari koji su terorističkim delovanjem uspeli da potisnu starosedeoce i postanu većina i oni imaju podršku iz szusedne Albanije kao i iz nekih fundamentalističkih muslimanskih zemalja. Ostali stanovnici koji nisu šiptari su patriote, verni Srpskoj državi. Tj, separatisti su manjina-teroristi u Republici Srbiji !

E ovde ima slicnosti vece nego ono sto si ti na pocetku uporedio.........
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top